Ухвала
від 25.12.2023 по справі 921/831/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

25 грудня 2023 року м. Тернопільсправа № 921/831/23 Господарський суд Тернопільської області

Суддя Охотницька Н.В., розглянувши матеріали позовної заяви б/н та дати (вх. № 923 від 19.12.2023)

за позовом Комунального підприємства " Об`єднання парків культури та відпочинку м. Тернополя", 46003, м. Тернопіль, вул. Білецька, 11

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Екватор-Тер", 46003, вул. Білецька, 17/5, м. Тернопіль

про стягнення коштів, недоотриманих від орендної плати в сумі 18 999,94 грн за користування майном та розірвання договору №295 від 17.08.2020

встановила: Комунальне підприємство "Об`єднання парків культури та відпочинку м. Тернополя" звернулося до Господарського суду Тернопільської області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Екватор-Тер" про стягнення коштів, недоотриманих від орендної плати в сумі 18 999,94 грн за користування майном та розірвання договору №295 від 17.08.2020.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.12.2023 справу №921/831/23 передано на розгляд судді Охотницькій Н.В.

Дослідивши позовну заяву, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає поверненню на підставі п. 2 ч. 5 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, з огляду на наступне.

У відповідності до п. 2 ч. 5 ст. 174 ГПК України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи також у разі, якщо порушено правила об`єднання позовних вимог (крім випадків, в яких є підстави для застосування положень статті 173 цього Кодексу).

Відповідно до ч. 1 статті 173 ГПК України в одній позовній заяві може бути об`єднано декілька вимог, пов`язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги. Похідною позовною вимогою є вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

За своїм процесуальним призначенням інститут об`єднання позовних вимог забезпечує правильність і одностайність розгляду та вирішення окремих позовних вимог, які можуть бути розглянуті як самостійні справи, але об`єднуються пов`язаністю вимог, тобто вимог, які випливають з одних і тих же підстав або доказів.

Метою об`єднання позовних вимог є можливість досягти процесуальної економії, ефективніше використати процесуальні засоби для відновлення порушеного права, а також унеможливити винесення різних рішень за однакових обставин.

Отже, порушенням правил об`єднання позовних вимог, є об`єднання непов`язаних вимог, тобто таких, які не пов`язані між собою підставами виникнення або доказами, що підтверджують ці вимоги.

Під вимогою розуміється матеріально-правова вимога, тобто предмет позову, який являє собою одночасно спосіб захисту порушеного права. При цьому об`єднанню підлягають вимоги, які пов`язані між собою підставами виникнення або доказами, що підтверджують ці вимоги. Підстава позову - це фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги позивача.

Отже, вимоги повинні випливати з тих самих фактичних обставин, на яких вони ґрунтуються. Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Позивач має право об`єднати в одній позовній заяві кілька вимог, пов`язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами.

Предмет і підстава позову сприяють з`ясуванню наявності і характеру спірних правовідносин між сторонами, застосуванню необхідного способу захисту права, визначенню кола доказів, необхідних для підтвердження наявності конкретного цивільного права і обов`язку.

За змістом частини першої статті 173 ГПК України порушення правил об`єднання позовних вимог має місце у випадках, якщо заявлені в одній позовній заяві вимоги (1) не пов`язані підставою виникнення або поданими доказами (не є однорідними); (2) не співвідносяться між собою як основна та похідна.

Крім того, не допускається об`єднання в одне провадження кількох вимог, які можуть і відповідати критеріям, наведеним у частині першій статті 173 ГПК України, проте підпадають під заборони, прямо визначені в частинах четвертій та п`ятій вказаної статті.

Саме встановлення господарським судом наведених вище обставин, які свідчать про порушення позивачем правил об`єднання позовних вимог, є підставою для повернення позовної заяви з посиланням на пункт 2 частини п`ятої статті 174 ГПК України.

Аналіз пункту 2 частини п`ятої статті 174 ГПК України у системному зв`язку з приписами статті 173 цього Кодексу свідчить про те, що у разі порушення правил об`єднання позовних вимог суд з метою виконання завдання господарського судочинства може не повертати позовну заяву, а за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою самостійно роз`єднати позовні вимоги за правилами частини 6 статті 173 ГПК України та розглянути кожну з заявлених вимог окремо.

Отже, за приписами частини 6 статті 173 ГПК України суд, з урахуванням конкретних обставин, має право застосувати як у разі дотримання правил об`єднання позовних вимог, так і у випадку їх порушення. Проте вчинення відповідної процесуальної дії є дискрецією господарського суду, яка застосовується (або не застосовується) ним з урахуванням конкретних обставин справи та за власним переконанням.

Проте, під час вирішення питання щодо наявності/відсутності підстав для відкриття провадження у справі у якій об`єднано декілька позовних вимог, судами має бути обов`язково враховано положення частин четвертої та п`ятої статті 173 ГПК України, які є імперативними щодо можливості об`єднання позовних вимог.

За змістом позовних вимог, предметом даного позову є стягнення з відповідача 18 999,94 грн недоотриманої орендної плати за безоплатне користування майном відповідачем та розірвання договору №295 від 17.08.2020 укладеним між комунальним підприємством "Об`єднання парків культури та відпочинку м. Тернополя" (сторона 1) та ТОВ "Екватор-Тер" (сторона 2) та Управлінням культури та мистецтв Тернопільської міської ради (сторона 3), предметом якого є проведення стороною 3 реконструкції "Більярдного клубу" на території парку ім. Т.Шевченка на умовах і у порядку передбаченим цим договором під кінотеатральний комплекс.

При цьому, зі змісту позовної заяви не зрозуміло, чим позовні вимоги пов`язані між собою, посилання в позові на встановлені порушення фінансово-господарської діяльності позивача, що відображені в акті ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства "Об`єднання парків культури та відпочинку м. Тернополя" за період з 01.01.2019 по 31.05.2023 №131904-22/6 від 07.09.2023, як і сам акт ревізії не є підставою, яка могла б слугувати для об`єднання позовних вимог.

Таким чином, всупереч вимоги ст. 173 ГПК України, позивач об`єднав в одній позовній заяві дві окремі вимоги, майнового та немайнового характеру: стягнення коштів (недоотриманої орендної плати) та розірвання договору (реконструкції (виконання робіт), які не пов`язані підставами виникнення та поданими доказами, тому сумісний розгляд цих вимог перешкоджатиме з`ясуванню прав і взаємовідносин сторін та суттєво утруднить вирішення спору.

Крім того, суд відзначає, що об`єднання позовних вимог є правом, а не обов`язком суду, а тому суд дійшов висновку, що об`єднання позовних вимог може мати негативні наслідки для виконання всіх завдань господарського судочинства, встановлених в ст. 2 ГПК України, додержання яких превалює над будь-якими іншими доводами учасників судового процесу, зокрема сумісний розгляд декількох вимог, навіть тісно пов`язаних і однорідних, розширює предмет доказування у справі, ускладнює розгляд та вирішення справи по суті (аналогічні доводи висловлені в постанові Верховного суду у складі суддів Касаційного господарського суду від 14.08.2018 по справі № 910/3569/18).

Враховуючи викладене вище в сукупності, суд дійшов висновку, що заявником порушено правила об`єднання позовних вимог, що суперечить вимогам 173 Господарського процесуального кодексу України, внаслідок чого позовна заява підлягає поверненню.

Разом з тим, суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до ч. 8 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків.

Також суд звертає увагу позивача на необхідність дотримання вимог статей 162, 164 ГПК України при повторному зверненні.

За визначенням п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України, позовна заява повинна містити, зокрема, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову.

При повторному зверненні позивачу слід визначити правові підстави позову та належним чином обґрунтувати свої вимоги.

На підставі викладеного, керуючись ст. 173, п. 2 ч. 5 ст. 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд,

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву б/н та дати (вх. № 923 від 19.12.2023) Комунального підприємства "Об`єднання парків культури та відпочинку м. Тернополя" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Екватор-Тер" про стягнення коштів, недоотриманих від орендної плати в сумі 18 999,94 грн за користування майном та розірвання договору між Комунальним підприємством "Об`єднання парків культури та відпочинку м. Тернополя", ТОВ "Екватор-Тер" та Управлінням культури та мистецтв Тернопільської міської ради №295 від 17.08.2020 разом із усіма додатками, повернути заявнику.

2. Копію ухвали разом із позовною заявою б/н та дати (вх. № 923 від 19.12.2023) та додатками направити Комунальному підприємству "Об`єднання парків культури та відпочинку м. Тернополя", 46003, м. Тернопіль, вул. Білецька, 11 рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статтями 254-256 Господарського процесуального кодексу України.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.

Ухвалу підписано 25.12.2023.

Суддя Н.В. Охотницька

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення25.12.2023
Оприлюднено26.12.2023
Номер документу115894422
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —921/831/23

Ухвала від 25.12.2023

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні