Справа № 490/6676/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"12" грудня 2023 р. смт Веселинове
Веселинівський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого судді Кучерявенко С.С.,
за участю секретаря Чорної О.В.,
представника позивача Бессчастної А.В.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду смт Веселинове Миколаївської області матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Миколаївської міської ради, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
12 вересня 2023 року до Веселинівського районного суду надійшла цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до Миколаївської міської ради, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Позов обгрунтувала тим, що вона є правнучкою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Внаслідок її смерті відкрилася спадщина до складу якої увійшли усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, зокрема, на земельну ділянку площею 7,4754 га, яка розташована в межах Катеринівської сільської ради Веселинівського району Миколаївсько області.
За життя ОСОБА_2 заповідала всі права на вказану земельну ділянку своєму сину ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Після смерті ОСОБА_2 єдиним її спадкоємцем першої черги правом представлення був онук спадкодавця та її батько ОСОБА_4
ОСОБА_3 з невідомих причин не прийняв спадщину після ОСОБА_2 . Оскільки вона являється правнучкою померлої ОСОБА_2 , то є спадкоємицею п?ятої черги за законом.
4 липня 2023 року вона звернулась до приватного нотаріуса Миколаївського міського нотаріального округу Миколаївської області Димова О.С. для оформлення спадщини. Проте, нотаріус відмовив їй у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом в зв`язку з пропущенням строку для прийняття спадщини.
У відповідності з вищевикладеним змушена звернутись до суду з позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, оскільки строк для прийняття спадщини було пропущено з поважних причин, а саме, на момент смерті ОСОБА_2 їй було 11 років. В силу дитячого віку вона не могла розуміти значення та правові наслідки вказаної події і вирішувати питання про можливість прийняття рідними або нею спадщини.
Ухвалою суду від 25.09.2023 року відкрито провадження по цивільній справі та призначено справу до підготовчого судового засідання.
Ухвалою суду від 30.11.2023 року справу призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_5 позовні вимоги підтримала в повному обсязі та з тих же підстав, просила суд їх задовольнити.
Представник Миколаївської міської ради Т.Авраменко в судове засідання надала заяву про розгляд справи у відсутність представника міської ради, рішення по справі прийняти за наявними матеріалами справи та у відповідності до вимог діючого законодавства.
Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи в межах заявлених вимог та доведених обставин, приходить до переконання, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому чинним законодавством, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено, що прабабка позивачки, ОСОБА_2 , 1925 року народження, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 21.11.2008 року, виданого Міським відділом реєстраціїї актів цивільного стану Миколаївського міського управління юстиції, актовий запис про смерть № 5399.
Внаслідок її смерті відкрилася спадщина до складу якої увійшли усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, зокрема, на земельну ділянку з кадастровим номером 4821780600:01:000:0048 площею 7,4754 га, яка розташована в межах Катеринівської сільської ради Веселинівського району Миколаївсько області, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯА №065425 від 04.03.2005р. та Інформацією з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку.
За життя ОСОБА_2 10.11.1999 року склала заповіт, посвідчений секретарем виконкому Катеринівської сільської ради, зареєстрованого в Реєстрі за № 89, згідно якого заповідала всі права на вказану земельну ділянку своєму сину ОСОБА_3
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер син спадкодавиці ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 виданого Миколаївським відділом реєстрації актів цивільного стану Миколаївського міського управління юстиції 13.04.2006 року.
Після смерті ОСОБА_2 єдиним її спадкоємцем першої черги правом представлення був її онук та батько позивача ОСОБА_4 , який не прийняв спадщину після ОСОБА_2 , що підтверджується інформаційною довідкою №730623 від 04.07.2023р. зі Спадкового реєстру.
Статтею 1258 Цивільного кодексу України встановлено, що спадкоємці законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статі 1259 цього Кодексу.
Інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно мають право на спадкування за законом у п?яту чергу, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення (частина І статті 1265 Цивільного кодексу України).
Згідно частини 1 статті 1266 Цивільного кодексу України внуки, правнуки спадкодавця по праву представлення спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Родинні відносини позивача з спадкодавцем ОСОБА_2 як правнучки з прабабусею підтверджуються наступними документами: свідоцтвом про народження ОСОБА_3 , який є сином померлої ОСОБА_2 , серії НОМЕР_3 від 18.05.1949 року; свідоцтвом про народження батька позивача ОСОБА_4 , який є сином ОСОБА_3 та, відповідно, онуком померлої ОСОБА_2 , серії НОМЕР_4 від 03.06.1976 року; свідоцтвом про народження, відповідно до якого позивач є донькою ОСОБА_4 і, відповідно, онукою ОСОБА_6 та правнучкою померлої ОСОБА_2 , серії НОМЕР_5 від 23.10.1997 року; свідоцтвом про шлюб позивача серії НОМЕР_6 від 20.02.2021 року та паспорту № НОМЕР_7 , який видано 29.04.2021 року.
Таким чином, позивач, як правнучка померлої ОСОБА_2 , є спадкоємицею п?ятої черги за законом і має право на отримання спадщини, оскільки єдиний спадкоємець першої черги - її батько ОСОБА_4 спадщину не прийняв, а спадкоємців інших черг у ОСОБА_2 не було.
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальних дій №76/02-31 від 04.07.2023 року приватного нотаріуса Миколаївського міського нотаріального округу Миколаївської області Димова О.С., позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом в зв`язку з пропущенням строку для прийняття спадщини.
Відповідно до статті 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку
для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Правила цієї норми застосовуються, якщо у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви і ці обставини суд визнав поважними. Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій .
Згідно з п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судовому практику в справах про спадкування» від 30 травня 2008 року : «Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. В своїй постанові від 26 червня 2019 року у справі № 565/1145/17 Верховний Суд у складі постійної колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду вказав, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Крім того, в постанові від 14 червня 2023 року по справі № 292/564/22 Верховним Судом також висловлені також наступні правові висновки: «Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Законодавство не встановлює конкретний перелік поважних причин пропуску
строку на подання заяви про прийняття спадщини та такі причини оцінюються судом на власний розсуд, в кожному конкретному випадку та з урахуванням усіх обставин справи. Тобто суд, розглядаючи такі позови встановлює саму по собі наявність причин, що унеможливили своєчасне звернення із заявою про прийняття о спадщини, та оцінює їх з точки зору поважності. Такі висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 22 грудня 2021 року справа №703/4978/19, провадження №61-13783 св 21».
На підставі вище викладеного, позивач звернулась до суду з позовом про визначення їй додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, оскільки вважає, що строк для прийняття спадщини було пропущено нею з наступних причин.
Позивач народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 і на момент смерті ОСОБА_2 їй було 11 років. В силу дитячого віку позивач не могла розуміти значення та правові наслідки вказаної події і вирішувати питання про можливість прийняття її рідними або нею спадщини. Також вона не мала інформації про залишену прабабусею спадщину і не мала доступу до документів, які залишились після смерті ОСОБА_2 та які взяла на зберігання її бабуся ОСОБА_7 , мати батька позивача ОСОБА_4 .
Станом на 24 лютого 2022 року ОСОБА_7 знаходилась в Італії і змогла приїхати до ОСОБА_8 лише в травні 2023 року. Зважаючи на свій похилий вік та загрози, які виникають внаслідок обстрілів міста, перед своїм від їздом до Італії, у червні 2023 року, ОСОБА_7 переда наявні у неї родинні документи позивачу, з яких остання дізналась про залишену прабабусею ОСОБА_2 спадщину і вирішила здійснити її оформлення.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов до переконання, що наведені позивачем причини пропуску строку для прийняття спадщини є поважними, а також враховуючи той факт, що спадщина ніким не прийнята і у відповідача відсутні заперечення з приводу заявлених позивачем позовних вимог, суд вважає за можливе та доцільне визначити позивачу додатковий строк тривалістю в три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1216, 1217, 1218, 1223, 1233, 1268,1269, 1270, 1272 та 1276 ЦК України, ст. ст. 4, 5, 23, 27, 175, 176, 183 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Миколаївської міської ради, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків : НОМЕР_8 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після ОСОБА_2 , 1925 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком у три місяці, який починається з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 20 грудня 2023 року.
Суддя Веселинівського районного суду Миколаївської областіС. С. Кучерявенко
Суд | Веселинівський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2023 |
Оприлюднено | 27.12.2023 |
Номер документу | 115910857 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Веселинівський районний суд Миколаївської області
Кучерявенко С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні