Рішення
від 26.12.2023 по справі 686/6589/23
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 686/6589/23

Провадження № 2/686/2886/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2023 року м.Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючої судді:Чевилюк З.А.,

за участі секретаря: Непийводи А.М.

представника позивача ОСОБА_1

представника третьої особи Дідур А.В.

розглянувши у судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Плужненського ліцею Хмельницького обласної ради, треті особи Хмельницький відділ державної реєстрації актів цивільного у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції(м.Хмельницький), Деражнянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції(м.Хмельницький), Служба у справах дітей Вовковинецької селищної ради про визнання батьківства, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання його батьком дітей ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 та внесення відповідних змін до актових записів про народження дітей.

Позивач забезпечений житлом, працевлаштований, проживав з ОСОБА_6 однією сім`єю без реєстрації шлюбу. Від цих стосунків у сторін народились діти: ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 . Батько дітей записаний в свідоцтвах про народження відповідно до ч.1.ст.135 Сімейного кодексу України.

Позивач проживав з дітьми, займався їх утриманням та вихованням. Діти ставляться до нього як до рідного батька.

За рішенням Деражнянського районного суду Хмельницької області від 09.11.2022 року, справа №673/1137/21, мати дітей ОСОБА_6 позбавлено батьківських прав. В рішенні містяться докази факту спільного проживання ОСОБА_6 , дітей та ОСОБА_2 , та те, що діти в суді висловили бажання проживати разом з батьком ОСОБА_2 . Батьківство позивача підтверджується фотокартками із сімейного альбому, страховими полісами від 17.06.2021 року, згідно яких останній був страхувальником дітей.

Неможливість досудового врегулювання спору стала причиною звернення до суду з даним позовом.

В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали та наполягали на його задоволені. Відповідач по справі повідомлений про час та дату судового засідання, не забезпечив явки представника. Відповідно до письмової заяви від 15.12.2023 року Плужненський ліцей Хмельницької обласної ради просив здійснити розгляд за відсутності, позов визнав.

Треті особи Хмельницький відділ державної реєстрації актів цивільного у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції(м.Хмельницький), Деражнянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції(м.Хмельницький) подали заяви про розгляд справи за відсутності. Представник Служби у справах дітей Вовковинецької селищної ради не висловив аргументованих заперечень щодо заявлених вимог.

Свідок ОСОБА_7 є хрещеним батьком одного з дітей, підтвердив, що позивач тривалий період часу перебував в близьких стосунках з ОСОБА_6 , та є батьком всіх дітей: ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Судом роз`яснено право на клопотання про проведення експертизи для підтвердження кровного споріднення позивача та дітей. Клопотання про експертне дослідження на предмет встановлення родинного зв`язку позивача та дітей не заявлялось.

Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до Витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження батьком ОСОБА_4 . ІНФОРМАЦІЯ_4 записаний ОСОБА_8 ; батьком ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_9 ;батьком ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_8 . Батько дітей записаний в свідоцтвах про народження відповідно до ч.1.ст.135 Сімейного кодексу України.

Мати дітей ОСОБА_6 за рішенням Деражнянського районного суду Хмельницької області від 09.11.2022 року, справа №673/1137/21, позбавлена батьківських прав.

Позивачем факт батьківства доводився спільним тривалим проживанням з матір`ю дітей, фотографіями із сімейного альбому, прихільністю дітей до батька та визнання ОСОБА_2 дітьми як рідного батька, показами свідка. Клопотання про експертне дослідження на предмет встановлення родинного зв`язку позивача та дітей не заявлялось.

Стаття 15 ЦК Українипередбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 1ст. 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

При цьому кредитор вправі обрати спосіб захисту, що наданий йомузаконом, на власний розсуд.

За змістомст. 5 ЦПК Українизастосовуваний судом спосіб захисту цивільного права має відповідати критерію ефективності, тобто цей спосіб має бути дієвим, а його реалізація повинна мати наслідком відновлення порушених майнових або немайнових прав та інтересів особи.

Відповідно дост.81 ЦПК, кожна сторона повиннадовести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог абозаперечень, крім випадків встановлених цимКодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не можеґрунтуватись на припущеннях(ч.1,5ст.81 ЦПК).

Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини. Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.(ст.128 СК)

Відповідно до ч. 1ст. 135 Сімейного кодексу Українипри народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Верховний Суд в своїй постанові від 15.04.2021 у справі№361/2653/15-цвказав, що доказами визнання батьківства можуть бути листи, заяви, анкети, інші документи, а також показання свідків, пояснення самих сторін, які достовірно підтверджують визнання відповідачем батьківства. Батьківство може бути визнано як у період вагітності матері (наприклад, висловлення бажання мати дитину, піклування про матір майбутньої дитини тощо), так і після.

Спільне проживання та ведення спільного господарства в зазначених випадках може підтверджуватися наявністю обставин, характерних для сімейних відносин (проживання в одному жилому приміщенні, спільне харчування, спільний бюджет, взаємне піклування, придбання майна для спільного користування тощо). Припинення цих відносин до народження дитини може бути підставою для відмови в позові лише у випадках, коли це сталося до її зачаття.

Доказами батьківства також можуть бути фото, електронні повідомлення. Проте основним доказом в таких спорах залишається експертиза ДНК, або молекулярно-генетична експертиза.

Європейський суд з прав людини зауважив, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами для підтвердження чи спростування факту оспорюваного батьківства (KALACHEVA v. RUSSIA, N 3451/05, § 34, ЄСПЛ, від 07.05.2009).

У постанові ВС від 16.08.2018 у справіN 399/1029/15-ц. вказано, що експертиза ДНК, або молекулярно-генетична експертиза, призначається у цивільних справах для формування доказової бази. Об`єктом молекулярно-генетичного дослідження є ядерна ДНК (ДНК, розташована в ядрі клітини), отримана з крові, слини, букального та іншого епітелію, волосся (за наявності волосяного фолікула), а також часток тканин і органів людини. Для визначення спірного батьківства необхідна присутність ймовірного батька і дитини для проведення забору вихідного біологічного матеріалу. За відсутності біологічного матеріалу хоча б однієї зі сторін провести дослідження неможливо.

В п.9 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року«Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» зазначено, що питання щодо походженнядитинисудвирішуєнапідставі будь-яких доказівпроце.Висновкиекспертизи,утомучислі судово-генетичної,необхідно оцінювати з урахуванням того, що жоден доказ немаєдлясуду наперед установленого значення, він оцінює докази в їх сукупності, а результати оцінки відображає в рішенні з наведенняммотивівїх прийняття чи відхилення.

Враховуючи викладене, беручи до уваги відсутність беззаперечних доказів на підтвердження кровного споріднення позивача та дітей-висновку ДНК експертизи або молекулярно-генетичної експертизи, суд приходить до висновку, що сукупність зібраних по справі доказів не підтверджують факт про встановлення якого просить позивач. У задоволені позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст.5,7,11, ч.2 ст.77, ч.4 ст.206,264,265,273 ЦПК України,-

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволені позову ОСОБА_2 про визнання його батьком дітей ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 та внесення відповідних змін до актових записів про народження дітей.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду, шляхом подачі в 30 денний строк з дня проголошення судового рішення апеляційної скарги.

Позивач: ОСОБА_2 АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач:Плужненський ліцей Хмельницької обласної ради, с.Плужне, Шепетівського району, Хмельницької області,вул.Соборна 2.

Треті особи: Хмельницький відділ державної реєстрації актів цивільного у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції(м.Хмельницький),и.Хмельницький, вул.Героїв Маріуполя 4,код 33282487.

Деражнянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції(м.Хмельницький), м.Деражня, Хмельницька область, вул.Миру 35,код21323842.

Служба у справах дітей Вовковинецької селищної ради, смт.Вовковинці, Хмельницький район, Хмельницька область, вул.Миру 24, код 44241537.

Повний текст рішення виготовлено 26 грудня 2023 року.

Суддя З.А.Чевилюк

18.12.2023

СудХмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення26.12.2023
Оприлюднено27.12.2023
Номер документу115914941
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —686/6589/23

Постанова від 23.07.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Костенко А. М.

Ухвала від 19.06.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Костенко А. М.

Ухвала від 19.03.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Костенко А. М.

Ухвала від 26.01.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Костенко А. М.

Ухвала від 26.01.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Костенко А. М.

Рішення від 26.12.2023

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Чевилюк З. А.

Рішення від 18.12.2023

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Чевилюк З. А.

Ухвала від 26.05.2023

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Чевилюк З. А.

Ухвала від 20.03.2023

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Чевилюк З. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні