Рішення
від 25.12.2023 по справі 512/825/23
САВРАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Є.у.н.с.512/825/23

Провадження №2-о/512/50/23

"25" грудня 2023 р. смт Саврань

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Савранський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді - Брюховецького О.Ю.,

за участю секретаря - Тімановського А.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - ОСОБА_2 , про встановлення факту, що має юридичне значення, -

ВСТАНОВИВ:

10.10.2023 ОСОБА_1 звернулась до Савранського районного суду Одеської області з заявою, в якій просила встановити факт, що вона є дружиною ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначила, що вона перебувала у шлюбі з ОСОБА_3 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловік ОСОБА_3 помер.

Після його смерті відкрилась спадщина, яка складається із земельної ділянки, яка належала померлому на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серія ЯИ №909566, виданого Савранською районною державною адміністрацією Одеської області.

За життя ОСОБА_3 заповіт не склав, тому відповідно до чинного законодавства ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги за законом. Крім того, є ще спадкоємці, які мають право на частку в спадщині, а саме дочка померлого ОСОБА_2 .

При зверненні до нотаріуса Любашівської державної нотаріальної контори для оформлення спадщини, нотаріусом було виявлено, що у заявниці з померлим чоловіком різне написання прізвищ, а саме: « ОСОБА_1 » та « ОСОБА_3 ». Через це неможливо отримати свідоцтво про право на спадщину без підтвердження факту перебування в шлюбі із спадкодавцем.

У зв`язку з цим у заявниці виникла необхідність у зверненні до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин, оскільки без встановлення такого факту вона не може оформити спадщину за законом, що зачіпає її права та інтереси.

ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, однак подала заяву в якій підтримала свої вимоги та просила справу розглянути без її участі (а.с.34).

Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, проте 19.12.2023 до суду надала заяву про те, вона не заперечує проти вимог заявниці та просить розглянути справу без її участі (а.с.33).

Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 223 ЦПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Оскільки учасники процесу в судове засідання не з`явились, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до частини 2 статті 247 ЦПК України не здійснюється.

Дослідивши заяву та долучені до матеріалів справи письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Суд встановив, що заявниця ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 перебували у шлюбі, що підтверджується Свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 (а.с.9).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 (а.с.4).

Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, що підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 74265384 від 09.10.2023 (а.с.5).

При зверненні до приватного нотаріуса Подільського нотаріального округу Одеської області Ізосімової К.Б. для оформлення спадщини, нотаріусом було виявлені розбіжності в написанні прізвищ спадкодавця та спадкоємця, що підтверджується листом приватного нотаріуса від 09.10.2023 № 227/02-14 (а.с.10). Вказаним листом заявниці рекомендовано звернутися до суду для встановлення факту шлюбних відносин з ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд доходить до висновку, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована за адресою: с.Вільшанка, Подільський район, Одеська область, паспорт серії НОМЕР_3 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 були дружиною і чоловіком та перебували у зареєстрованому шлюбі з 28.04.1963 по день смерті ОСОБА_3 , тобто по ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується дослідженими судом доказами, а саме:

-копією Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 (а.с.4);

-витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі (а.с.5);

-копією державного акту на право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5124382700:01:002:0028 (а.с.6);

-копією паспорта громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 (а.с. 7);

-копією Свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 (а.с.9);

-копією листа приватного нотаріуса Подільського районного нотаріального округу Одеської області від 09.10.2023 № 227/02-14 (а.с.10);

-довідкою Савранської селищної ради Одеської області від 17.10.2023 № 07-05/3229/4603 (а.с.14);

-копією спадкової справи (а.с.19-30).

У відповідності до частини 1 статті 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту:

1) родинних відносин між фізичними особами;

2) перебування фізичної особи на утриманні;

3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню;

4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення;

5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу;

6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті;

7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження;

8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті;

9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно з положеннями статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

У відповідності до статті 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Перелік фактів, які встановлюються судом, не є вичерпним. Суд може встановлювати й інші факти, що мають юридичне значення.

Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:

- згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;

- чинним законом не передбачено іншого порядку їх встановлення;

- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;

- встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Крім того, як зазначено у пункті 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення факту родинних відносин коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.

Відповідно до листа Верховного суду України від 01.01.2012 «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення», виникнення особистих і майнових прав громадян, їх зміну і припинення закон завжди пов`язує з настанням чи зміною певних обставин, тобто з юридичними фактами. У більшості випадків вони підтверджуються різними свідоцтвами, довідками та іншими документами, що видаються громадянам в адміністративному порядку. Проте не завжди заінтересована особа має можливість довести документально, що той чи інший факт мав місце (неможливість поновлення втраченого документа або виправлення наявних у ньому помилок тощо). Тому в певних випадках допускається судовий порядок встановлення фактів, що мають юридичне значення. Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у цивільному процесі в порядку окремого провадження.

Юридичне значення для заявниці має факт родинних відносин між нею та її померлим чоловіком, оскільки це усуне перешкоди для нотаріального оформлення спадкового майна після смерті чоловіка.

З урахуванням зазначеного, суд приходить до висновку, що дослідженими доказами був достовірно встановлений факт родинних відносин, а саме: що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_3 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , були дружиною і чоловіком та перебували у зареєстрованому шлюбі з 28.04.1963 по день смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно з частиною 7 статті 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення у справах окремого провадження, судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

Керуючись Постановою Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», статтею 81, частиною 3 статті 258, статтями 259, 263-265, пунктом 5 частини 2 статті 293, пунктом 6 частини 1 статті 315 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа, ОСОБА_2 , про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.

Встановити факт перебування у шлюбі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_3 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , дата реєстрації шлюбу 28.04.1963, місце реєстрації шлюбу: Виконавчий комітет Вільшанської сільської ради Савранського району Одеської області, Савранським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, актовий запис № 8, свідоцтво про шлюб від 24.04.2019 року, серії НОМЕР_1 , видане повторно.

При ухваленні судом рішення судові витрати заявниці ОСОБА_1 не відшкодовуються.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається учасниками справи до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Суддя: О.Ю. Брюховецький

СудСавранський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення25.12.2023
Оприлюднено28.12.2023
Номер документу115925962
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —512/825/23

Рішення від 25.12.2023

Цивільне

Савранський районний суд Одеської області

БРЮХОВЕЦЬКИЙ О. Ю.

Ухвала від 23.10.2023

Цивільне

Савранський районний суд Одеської області

БРЮХОВЕЦЬКИЙ О. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні