Справа № 706/936/23
2-о/706/46/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2023 року м.Христинівка
Христинівський районний суд Черкаської області в складі головуючого Орендарчука М.П. за участю секретаря судового засідання Пізняк Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Христинівка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , представник заявника адвокат Гупало Максим Михайлович, заінтересована особа: Паланська сільська рада Уманського району Черкаської області про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
Представник заявник звернувся до суду з заявою про встановлення факту постійного проживання ОСОБА_1 із спадкодацем ОСОБА_2 .
Свої вимоги мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 28.05.2014 року, актовий запис № 4, видане виконавчим комітетом Юрківської сільської ради Уманського району Черкаської області. У власності ОСОБА_2 було домоволодіння розташоване за адресою АДРЕСА_1 та земельна ділянка кадастровий № 7124389500:01:002:0212, площею 0,8345 га. В 2010 році в зв`язку з погіршенням стану здоров`я матері, їй потрібен був сторонній догляд в результаті чого він переїхав проживати до неї, щоб здійснювати догляд. З того часу і до смерті матері він постійно проживав разом з нею за адресою: АДРЕСА_1 . Коли мати померла він здійснив її поховання за власні кошти. Через деякий час він звернувся до сільської ради с. Юрківка з приводу оформлення спадщини і йому пояснили, що для отримання спадщини необхідно звернутися до нотаріуса після 6 місяців від дати смерті матері та її оформити, так як він проживав разом з нею до її смерті. Так, в лютому 2023 року він звернувся до нотаріусу Уманського районного нотаріального округу Черкаської області з приводу оформлення спадщини і йому пояснили, що так як він проживав з матір`ю, але не був там зареєстрований то йому необхідно встановити факт спільного проживання з матір`ю на момент її смерті. Єдиним спадкоємцем за законом на вище вказане домоволодіння являюся він. За життя його мати склала заповіт від 22.04.2011 року, відповідно до якого все майно, яке їй належало на момент смерті вона заповідала йому. 02.03.2023 року він отримав з Юрківського старостинського округу Паланської сільської ради Уманського району довідку про те, що його мати ОСОБА_2 була зареєстрована і проживала у будинку АДРЕСА_1 , разом з нею проживав без реєстрації її син ОСОБА_1 .
В судове засідання заявник ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_3 не з`явились, проте від представника до суду надійшла заява, в якій він зазначив, що заявлені вимоги підтримує та просить справу розглядати у його відсутність та відсутність заявника.
В судове засідання Заінтересована особа: Паланська сільська рада не з`явилась, проте від Паланської сільської ради надійшов відзив, в якому зазначено, що Паланська сільська рада користуючись процесуальними правами відповідача по справі, заперечує проти заявлених вимог ОСОБА_1 , посилаючись на те, що ОСОБА_1 по справі не додав доказів про звернення ним до нотаріальної контори та зареєстрований за різними адресами з померлою ОСОБА_2 , також заперечують проти наданої довідки № 34/25-06 виданої Юрківським старостинським округом Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області, посилаючись на те, що довідка не є фактичним підтвердженням факту спільного проживання. Просять відмовити в задоволенні позовних вимог та залишити без розгляду.
Свідок ОСОБА_4 , яка проживає за адресою АДРЕСА_1 , надала суду пояснення в якому підтвердила той факт, що ОСОБА_2 , яка являлась її сусідкою проживала з своїм сином ОСОБА_1 , 1972 р.н. та після смерті матері ОСОБА_1 провів поховання.
Свідок ОСОБА_5 , який проживає за адресою АДРЕСА_1 , надав суду пояснення в яких підтвердив той факт, що з 2010 року ОСОБА_1 переїхав проживати до ОСОБА_2 за якою доглядав до самої смерті останньої.
Суд, з`ясувавши обставини справи, вважає, що заява підлягає задоволенню враховуючи таке.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 . Після її смерті залишилось спадкове майно. Відповідно до довідки виданої Юрківським старостинським округом Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області про те,що гр.. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 дійсно була зареєстрована на день смерті в АДРЕСА_1 . Разом із спадкодавцем без реєстрації в будинку проживав її син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 19.05.1972 року вбачається, що матір`ю ОСОБА_1 являється ОСОБА_2 , згідно заповіту від 22.04.2011 року ОСОБА_2 на випадок своєї смерті, все своє майно заповіда ОСОБА_1 .
Суд не приймає заперечення Паланської сільської ради, зазначені у відзиві, так як вони спростовуються вищенаведеним. Натомість з відзиву вбачаються розбіжності, що відзив подано відносно « ОСОБА_6 » проте заявником по справі являється « ОСОБА_6 ».
Також представником заінтересованої особи Щербак Н. не додано жодного документа, який би підтверджував його особу, проте надано копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, яку не посвідчено відповідно до ст.. 95 ЦПК України.
Представником заінтересованої особи заявлено дві вимоги, а саме:
-відмовити в задоволенні заявлених вимог у повному обсязі.
- залишити без розгляду.
Вказані докази заявника суд приймає до уваги, так як у сукупності вони узгоджуються між собою за правовим змістом, не суперечать один одному, у звязку з чим доходить висновку, що факт проживання однією сімєю, встановити який просить заявник, знайшов своє підтвердження в судовому засіданні за показами заявника, свідків та документами, тому суд вважає, що заява є обґрунтованою і підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення..
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
На підставі ч.ч. 3, 5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Частина 1 ст. 1270 ЦК України передбачає, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно роз`яснень викладених у п.п. 2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах спадкування» №7 від 30.05.2008, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Відповідно до роз`яснень, що містяться в п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суд України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення факту, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Згідно роз`яснень викладених у п.п. 2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах спадкування» №7 від 30.05.2008, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Згідно ч.2ст.3 СК України сім`юскладають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Пунктом 6рішення Конституційного Суду України від 03.06.1999 року №5-рп/99встановлено, що до членів сім`ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, але й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.
Відповідно до п.21Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування»при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила ч.2ст.3 СК України. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.
Частиною 2ст.315 Цивільного процесуального кодексу Українивстановлено, що в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Суди враховує, що встановлення юридичного факту проживання позивача із померлою матір`ю, не несе юридичного наслідку щодо вирішення їхніх прав та обов`язків, оскільки його встановлення буде лише позивачу підтвердженням постійного проживання разом із спадкодавцем своєю матір`ю на час відкриття спадщини.
До даного висновку суд прийшов із врахуванням постанови Верховного Суду від 3 листопада 2021 року у справі № 691/1237/20 (провадження № 61-14225св21).
Враховуючи наявні у справі докази, а також показання свідків, наявний в матеріалах справи складений заповіт, суд вважає доведеним факт того, що ОСОБА_1 проживав однією сім`єю разом з ОСОБА_2 з 2010 року по 2014 рік. Оскільки в інший спосіб встановити зазначений факт неможливо, від його встановлення залежить виникнення у заявниці права на спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , заява заявника ОСОБА_1 про встановлення факту підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.3-7,9-10,13,19,76-82,263-265,268,273,294,315-319 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 , представник заявника адвокат Гупало Максим Михайлович, заінтересована особа: Паланська сільська рада Уманського району Черкаської області про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання спадкоємця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 зі спадкодавцем ОСОБА_2 , на час відкриття спадщини, тобто смерті останньої ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: М.П. Орендарчук
Суд | Христинівський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 30.11.2023 |
Оприлюднено | 28.12.2023 |
Номер документу | 115932311 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Христинівський районний суд Черкаської області
Орендарчук М. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні