Справа № 682/2351/23
Провадження № 2/682/660/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2023 року
Славутський міськрайонний суд
Хмельницької області в складі:
головуючого судді Мотонок Т.Я.,
за участю секретаря Мелашенко О.В.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
відповідача ОСОБА_2 ,
представника відповідача ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Славута цивільну справу № 682/2351/23 за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей та на утримання непрацездатної дружини до досягнення дитиною трирічного віку,
в с т а н о в и в:
13.09.2023 року суду надійшов позов ОСОБА_4 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей та на утримання непрацездатної дружини до досягнення дитиною трирічного віку.
В обґрунтування поданого позову позивач ОСОБА_4 вказує, що вона перебуває у зареєстрованому шлюбі із відповідачем ОСОБА_2 з 29.12.2012. Від даного шлюбу подружжя має спільних дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Діти проживають разом із позивачкою та перебувають на її утриманні. Останнім часом відповідач не проявляє турботу не лише про сім`ю, а й про трьох неповнолітніх дітей. На сьогодні позивачка утримує спільних із відповідачем дітей, а також сина від першого шлюбу ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , самостійно сплачує щомісячні комунальні платежі, купує продукти харчування, одяг тощо, аби забезпечити належні умови проживання дітей. З відповідачем позивачка фактично проживає разом, але спільне господарство не ведеться. Відповідач проходить військову службу, тому за місцем реєстрації фактично не проживає. Оскільки двоє молодших дітей ще маленькі, позивачка не має можливості працювати та отримувати заробіток задля утримання дітей, будь-яких інших джерел доходу, корм допомоги на дітей, позивачка не має, тому самостійно забезпечити дітям належний рівень життя вона не може. Оскільки відповідач ОСОБА_2 є здоровим та працездатним, він може сплачувати аліменти в розмірі частини усіх видів заробітку (доходу), щомісячно, але не менша 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину, починаючи з дня подання позову до суду і до досягнення дітьми повноліття, оскільки він працює, є військовослужбовцем Збройних Сил України, отримує гідну щомісячну грошову винагороду, інші доплати. За таких обставин позивачка ОСОБА_4 звернулась до суду та просила стягнути з ОСОБА_2 на її користь аліменти на утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі частки всіх видів заробітку (доходів) платника аліментів, щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину, починаючи з дня подання позову до суду, тобто з 13.09.2023 року і до досягнення дітьми повноліття, а також частини усіх видів його доходів, щомісячно, починаючи стягнення з дня подання позову до суду, тобто з 13.09.2023 року, до досягнення дітьми ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , трьох років.
Ухвалою суду від 15.09.2023 у даній справі відкрито провадження та призначено судове засідання на 10.10.2023.
10.10.2023 судове засідання у справі відкладено на 26.10.2023 за клопотанням відповідача.
26.10.2023 судове засідання у справі відкладено за клопотанням позивача про витребування доказів.
14.11.2023 розгляд справи не відбувся у зв`язку з відрядженням головуючої судді.
07.12.2023 розгляд справи було відкладено за клопотання представника відповідача на 21.12.2023.
21.12.2023 представник позивача, адвокат Мельник О.В., поданий позов підтримала з підстав зазначених у позовній заяві. Крім того, доповнила, що квитанції, в яких не зазначено призначення платежу, долучені відповідачем до матеріалів справи, не свідчать про виконання відповідачем обов`язку по утриманню дітей до подання позову до суду. Просила суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
ОСОБА_2 в судовому засіданні позов визнав частково. Повідомив, що від обов`язку утримувати дітей не відмовляється, сплачував ОСОБА_4 кошти на утримання дітей та планує в подальшому матеріально допомагати родині, сплачуючи половину свого заробітку як аліменти на утримання дітей. Щодо утримання дружини заперечує оскільки і так 50% свого заробітку буде сплачувати на її користь. Також відповідач просив суд стягувати аліменти з моменту винесення рішення, оскільки із дня звернення до суду він перераховував позивачці кошти в рахунок погашення аліментів.
Представник відповідача, адвокат Горщар Б.А., в судовому засіданні підтримав позицію свого довірителя. Зазначив, що позивач не відмовляється від обов`язку утримувати своїх дітей та погоджується сплачувати свого заробітку (доходу) на утримання дітей. Щодо аліментів на утримання дружини адвокат зауважив, що стягнення аліментів у розмірі, заявленому позивачкою, є надмірним для відповідача та недоведеними позивачкою, тому у випадку, якщо суд вважатиме за необхідне все ж стягнути з нього аліменти на утримання дружини, адвокат просив зменшити частку аліментів, яка буде стягнута із відповідача.
Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Обов`язок батьків щодо утримання своїх дітей є одним з головних конституційних обов`язків (ч. 2 ст. 51 Конституції України) і традиційно закріплюється в сімейному законодавстві.
Відповідно до статті 27 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, батько або (і) інші особи, що виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здатностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Відповідно до частин першої та другої статті 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 pоку, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 pоку № 789-ХІІ та набула чинності для України 27 вересня 1991 pоку, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Відповідно до ст. 180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Частиною 3 ст. 181 СК України передбачено, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Статтею 183 СК України передбачено, що частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом. Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття. Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.
Згідно вимог ч. 1 ст. 182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
Відповідно до п. 17 Постанови Пленуму ВСУ «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 травня 2006 року, вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд повинен враховувати: стан здоров`я, матеріальне становище дитини і платника аліментів; наявність в останнього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, повнолітніх дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 та ОСОБА_2 з 10.12.2008 року перебувають у зареєстрованому шлюбі, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 , виданого Відділом реєстрації актів цивільного стану Славутського міськрайонного управління юстиції Хмельницької області (а.с. 22).
ОСОБА_2 та ОСОБА_4 є батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчать відповідні копії свідоцтв про народження дітей (а.с. 19, 20, 21).
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстровані та проживають за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Витягами з реєстру територіальної громади від 20.06.2023 (а.с. 13, 14, 15). За вказаною адресою значиться зареєстрованим та проживає також ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , син ОСОБА_4 від першого шлюбу (а.с. 12, 22).
ОСОБА_4 та ОСОБА_2 є багатодітними батьками та користуються передбаченими законодавством пільгами для багатодітних сімей, що підтверджується копією посвідчення НОМЕР_2 (а.с. 18).
ОСОБА_4 перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення та ї відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» призначено допомогу при народження дитини з 01.08.2022 по 31.07.2005, та постанови КМУ № 250 від 13.09.2019 р. «Про деякі питання надання соціальної підтримки багатодітним сім`ям» призначено допомогу на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях з 01.08.2022 по 31.07.2028, у розмірі 25200,00 грн. з січня 2023 по червень 2023 року (а.с. 28).
Вирішуючи питання про стягнення та розмір аліментів, які мають бути стягнуті в даному випадку з відповідача на користь позивача ОСОБА_4 , суд враховує позицію позивача, її майновий стан, наявність на утриманні чотирьох неповнолітніх дітей.
Щодо можливості відповідача ОСОБА_2 сплачувати аліменти на утримання дітей у заявленому позивачкою розмірі, судом враховується, що на даний час відповідач проходить військову службу у складі Збройних Сил України у в/ч НОМЕР_3 , про що свідчить довідка № 250 від 14.04.2023 (а.с. 17).
З довідки про доходи від 17.11.2023 № 979, виданої А3730, вбачається, що ОСОБА_2 з січня 2023 року по серпень 2023 року отримав 77577,30 грн. заробітної плати (а.с. 84).
За договором дарування від 05.09.2016 року ОСОБА_2 подарував ОСОБА_4 трикімнатну квартиру АДРЕСА_2 (а.с. 57).
Також судом береться до уваги те, що відповідачем до матеріалів справи надано відповідні квитанції про перерахунок коштів позивачці ОСОБА_2 , що свідчить про усвідомлення відповідачем свого обов`язку щодо утримання своїх неповнолітніх дітей.
Разом із тим, законодавством визначено розмір аліментів, які стягуються у частці від доходу платника аліментів, на утримання трьох дітей, а саме: частки.
Тому стягнення аліментів в даному розмірі, заявленому позивачкою, суд вважає розумним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дітей у даному віці.
Окрім того, цей розмір аліментів на думку суду, не поставить платника аліментів у скрутне матеріальне становище і відповідатиме загальним засадам сімейних відносин справедливості, розумності, моральності.
Щодо вимог позивачки про стягнення аліментів на її утримання судом враховується, що згідно ч.1 ст. 75 СК України, дружина, чоловік повинні матеріально підтримувати один одного.
Відповідно до ч. ч. 2, 4 ст. 84 СК України, дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка - батька дитини до досягнення дитиною трьох років.
Згідно з ч. 1 ст. 79, ч. 1 ст. 80 СК України, аліменти одному з подружжя присуджуються за рішенням суду від дня подання позовної заяви. Аліменти присуджуються одному з подружжя у частці від заробітку (доходу) другого з подружжя і (або) у твердій грошовій сумі.
Як зазначено в Постанові Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», при вирішенні питання щодо стягнення аліментів на утримання дружини до досягнення дитиною трьох років, суд бере до уваги стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; стан здоров`я та матеріальне становище отримувача аліментів, відсутність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних дружини, батьків, повнолітніх дітей; сімейний стан платника аліментів, наявність у платника аліментів зобов`язань зі сплати аліментів на дитину за рішенням суду, наявність нерегулярного, мінливого, невизначеного доходу.
Дані положення сімейного законодавства України визначають право дружини-матері на утримання чоловіком-батьком до досягнення дитиною трирічного віку незалежно від того чи вона працює та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу. Подання суду доказів того, що дружина, з якою проживає дитина, потребує матеріальної допомоги, не є обов`язковим, оскільки право на аліменти належить дружині - матері незалежно від цієї обставини.
Зважаючи на вищевикладене, враховуючи матеріальний стан відповідача, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з відповідача аліментів на утримання дружини в розмірі 1/6 частини з усіх видів заробітку відповідача щомісячно, починаючи стягнення з дня подачі заяви до суду та до досягнення дітьми трирічного віку.
Відповідно до п.3 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору звільняються позивачі у справах про стягнення аліментів.
Згідно ст. 141 ЦПК України, з відповідача підлягають стягненню на користь держави судові витрати, які складаються з судового збору в розмірі, встановленому Законом, 1073 грн. 60 коп.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.
Окрім того суд вважає за необхідне роз`яснити відповідачу, що перераховані ним на рахунок позивачки кошти можуть бути враховані в порядку виконання рішення суду про стягнення аліментів, однак, згідно ч. 1 ст. 191 СК України, аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
Керуючись ст. 263-265,274,352-355ЦПК України,суд
в и р і ш и в :
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , адреса: АДРЕСА_1 ) аліменти на утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі частки всіх видів заробітку (доходів) платника аліментів, щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину, починаючи з дня подання позову до суду, тобто з 13.09.2023 року і до досягнення дітьми повноліття.
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , адреса: АДРЕСА_1 ) аліменти на її утримання у розмірі 1/6 частини усіх видів його доходів, щомісячно починаючи стягнення з дня подання позову до суду, тобто з 13.09.2023 року до досягнення дітьми ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , трьох років.
Допустити негайне виконання рішення в межах стягнення суми аліментів за один місяць.
Стягнути із ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь держави 1073,60 грн. судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду.
Повний текст рішення складено та проголошено: 26.12.2023 .
Суддя Мотонок Т. Я.
Суд | Славутський міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2023 |
Оприлюднено | 28.12.2023 |
Номер документу | 115934305 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Славутський міськрайонний суд Хмельницької області
Мотонок Т. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні