ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"25" грудня 2023 р.м. Одеса Справа № 916/4905/23
Господарський суд Одеської області у складі судді Демешина О. А., за участю секретаря судового засідання Ващенко О. В. розглянувши матеріали справи № 916/4905/23:
за позовом: Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" (65029, м. Одеса, вул. Балківська, буд. 1-Б; код - 34674102)
до відповідача: Житлово-будівельного кооперативу "Молодіжний-5" (65059, м. Одеса, вул. Ак. Корольова, буд. 81, корп. 2; код - 20987238)
про стягнення 672 740,37 грн.
з підстав порушення умов договору № 4626 від 01.09.2022 року
В порядку ч. 13 ст. 8, ч. 2, 5 ст. 252 ГПК України розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами без повідомлення учасників справи. Суд дослідив матеріали справи та вийшов до нарадчої кімнати для ухвалення рішення.
СУТЬ СПОРУ: 09.11.2023 року Комунальне підприємство "Теплопостачання міста Одеси" (далі Позивач) звернулося до Господарського суду Одеської області з позовом до Житлово-будівельного кооперативу "Молодіжний-5" (далі Відповідач) про стягнення 672740,37 грн. заборгованості з підстав порушення умов договору № 4626 з колективним споживачем про надання послуги про постачання теплової енергії від 01.09.2022 року.
20.11.2023 року, суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі, ухвалив справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження в порядку ст. 247 - 252 ГПК України, без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами в змішаній формі та встановив відповідачу строк для подання відзиву на позов із урахуванням вимог ст. 165 ГПК України в строк, встановлений ч. 1 ст. 251 ГПК України, а саме протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Позивач вчасно отримав ухвалу суду від 20.11.2023 року, про що свідчать довідка про доставку електронного листа (а.с. 55).
Копія Ухвали про відкриття провадження по справі було направлена Відповідачу за адресою реєстрації та повернулась до суду не врученою з відміткою поштового відділення: адресат відсутній за вказаною адресою. Тому, за приписами ч. 7 ст. 120 ГПК України Відповідач вважається повідомленим належним чином про відкриття провадження по справі. Крім того, суд вжив додаткових заходів для повідомлення Відповідача про розгляд справи через публікацію на офіційному сайті суду.
На підставі ч. 9 ст. 165 ГПК України у зв`язку із ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
В С Т А Н О В И В:
01.09.2022 року між Комунальним підприємством "Теплопостачання міста Одеси" (Позивач, Виконавець) та Житлово-будівельним кооперативом "Молодіжний-5" (Відповідач, Споживач) було укладено договір № 4626 з колективним споживачем про надання послуги про постачання теплової енергії, відповідно до п. 1 якого виконавець зобов`язується надавати колективному споживачеві послугу з постачання теплової енергії для потреб опалення/на індивідуальний тепловий пункт для потреб опалення та приготування гарячої води (зайве закреслити) (далі послуга) відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження будинку, а колективний споживач зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу в строки і на умовах, що визначені цим договором.
Пунктом 3 договору визначена інформація про колективного споживача: 1) адреса: індекс 65122, м. Одеса, вул. Ак. Корольова, буд. 81, корпус 2; 2) теплове навантаження будинку 0,394 Гкал/год.; 3) опалювальна площа (об?єм) будинку 6329,98 кв. метрів.
Положеннями п. 4 договору передбачено, що у будинку встановлено тепловий пункт.
Згідно п. 5 договору будинок обладнано вузлом (вузлами) комерційного обліку теплової енергії: заводський номер, назва та умовне позначення типу засобу вимірювання техніки: № 62182097, Multical 402; показання засобу вимірювальної техніки на дату укладення договору, ГДж 4076,30; місце встановлення ІТП; дата останньої періодичної повірки 4 квартал 2020 р.; міжповірочний інтервал, років 4; втрати тепла у тепловій мережі споживача 0,00.
В п.п. 6, 7 договору встановлено, що виконавець забезпечує постачання теплоносія безперервно з гарантованим рівнем безпеки, обсягу, температури та величини тиску. Надання послуги здійснюється безперервно з урахуванням часу перерв, визначених частиною першою статті 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Постачання теплової енергії для потреб централізованого опалення здійснюється в опалювальний період безперервно, крім часу перерв, визначених частиною першою статті 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги". Постачання теплової енергії на індивідуальний тепловий пункт колективного споживача для потреб опалення та приготування гарячої води здійснюється безперервно, крім часу перерв, визначених частиною першою статті 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (зайве закреслити) (п. 8 договору).
Відповідно до п. 9 договору виконавець забезпечує відповідність кількісних та якісних характеристик послуги вимогам пункту 1 цього договору на межі централізованих інженерно-технічних систем постачання послуги виконавця згідно Додатку 1 до договору.
Втрати теплової енергії на дільницях тепломереж, що перебувають на балансі споживача, від межі балансової належності до місця встановлення приладів обліку складає 0,00% від об`єму споживання теплової енергії в звітному періоді.
Пунктом 12 договору визначено, що облік спожитої в будинку послуги визначається як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку, визначений за показаннями вузла (вузлів) обліку.
Якщо будинок оснащений двома та більше вузлами комерційного обліку теплової енергії, обсяг спожитої послуги у будівлі визначається як сума показників таких вузлів обліку.
Одиницею виміру обсягу спожитої послуги є гігакалорія (Гкал).
Положеннями п. 17 договору передбачено, що зняття показань засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку теплової енергії щомісяця з 25 числа з 8:00 по 17:00 год. Здійснюється виконавцем у присутності колективного споживача або його представника, крім випадків, коли зняття таких показань здійснюється виконавцем за допомогою систем дистанційного зняття показань.
У такому разі виконавець зобов`язаний забезпечити можливість самостійного (без додаткового звернення до виконавця в кожному окремому випадку) ознайомлення колективного споживача або його представника з показаннями вузла (вузлів) комерційного обліку через інтерфейс такого вузла (вузлів) обліку та через електронну систему обліку розрахунків колективного споживача.
Періодичний огляд вузла (вузлів) комерційного обліку здійснюється виконавцем під час зняття показань. У випадку дистанційного зняття показань періодичний огляд проводиться виконавцем не рідше одного разу на рік.
Колективний споживач повідомляє виконавцеві про недоліки в роботі вузла комерційного обліку протягом п`яти робочих днів з дня виявлення засобами зв`язку, зазначеними в розділі "Реквізити і підписи сторін" цього договору.
Згідно п. 19 договору ціною (вартістю) послуги є встановлений відповідно до законодавства тариф на теплову енергію, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.
В п. 20 договору встановлено, що плата виконавцю за цим договором складається із плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених ціни/тарифу на послугу та обсягу спожитої послуги, визначеної відповідно до законодавства.
Тривалість розрахункового періоду для визначення обсягу спожитої послуги та оплати послуги виконавцю становить з 01 до 31 числа місяця, але не може перевищувати місяць. При цьому в місяці, в якому розпочався опалювальний період, для розрахунку плати за послугу для потреб опалення розрахунковий період починається з дати початку опалювального періоду, а в місяці, в якому закінчується опалювальний період, для розрахунку плати за послугу для потреб опалення розрахунковий період закінчується датою закінчення опалювального періоду (п. 21 договору).
Відповідно до п. 22 договору рахунки на оплату наданої послуги формуються виконавцем та не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим, надаються колективному споживачу на паперовому носії/в електронному вигляді, зокрема за допомогою електронних систем обліку розрахунків колективного споживача (зайве закреслити).
Рахунок на оплату спожитої послуги надається не пізніше ніж за 10 днів до граничного строку внесення плати за спожиту послугу.
Пунктом 23 договору визначено, що колективний споживач здійснює оплату спожитої послуги щомісяця не пізніше 25 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.
Положеннями п. 25 договору передбачено, що під час здійснення оплати колективний споживач зазначає розрахунковий період, за який вона здійснюється, та призначення платежу (плата за спожиту послугу, сплата пені, штрафів).
Згідно п.п. 1 п. 27 договору колективний споживач має право одержувати своєчасно та належної якості послугу згідно із законодавством та умовами цього договору.
В п.п. 3 п. 28 договору сторони погодили, що колективний споживач зобов`язаний оплачувати спожиту послугу за ціною/тарифом, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені цим договором.
Сторони несуть відповідальність за невиконання умов цього договору відповідно до законодавства та цього договору (п. 31 договору).
Відповідно до п. 41 договору останній набирає чинності з 01 вересня 2022 р. і діє протягом одного року з дати набрання чинності.
Пунктом 42 договору визначено, що якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.
Положеннями п. 44 договору передбачено, що умови цього договору, крім ціни (вартості) послуги, можуть бути змінені виключно за згодою сторін.
У разі зміни тарифу на теплову енергію з моменту його введення в дію застосовується відповідна нова ціна (вартість) послуги без внесення сторонами додаткових змін до цього договору.
Згідно п. 47 договору останній укладено у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу, по одному для кожної із сторін.
Додатком до цього договору є температурний графік теплової мережі, який є невід`ємною частиною договору.
Як з`ясовано судом із матеріалів справи, жодна із сторін не зверталась з відповідною заявою про припинення дії договору № 4626 з колективним споживачем про надання послуги про постачання теплової енергії від 01.09.2022 р. після закінчення строку його дії, у зв`язку з чим вказаний договір пролонгувався на наступний рік та є діючим.
Позов ґрунтується на тому, що на виконання договірних зобов`язань, комунальне підприємство надавало послуги з постачання теплової енергії Споживачу, проте, в порушення своїх обов`язків, визначених у п.п. 1, 19, 23 Договору, Відповідач за отримані послуги з постачання теплової енергії не сплачував, внаслідок чого у період з листопада 2022 року по березень 2023 року включно у нього виникла заборгованість в розмірі 672740,37 грн., стягнення якої є предметом спору.
Відповідно до статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
В свою чергу згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Частиною 1 статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Частина 1 статті 202 ЦК України визначає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
При цьому за правилами статті 14 Цивільного кодексу України цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Згідно з частиною 1 статті 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Частиною 6 ст. 276 Господарського кодексу України встановлено, що розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону.
Згідно ч. 1 ст. 277 Господарського кодексу України абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Положеннями ч. 6 ст. 19 Закону України "Про теплопостачання" передбачено, що споживач повинен щомісячно сплачувати теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Пунктом 23 Правил користування тепловою енергією, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1198 від 03.10.2007 р. визначено, що розрахунки за спожиту теплову енергію здійснюються на межі продажу, яка є межою балансової належності (відповідальності), відповідно до договору на підставі показань вузла обліку згідно з діючими тарифами (цінами), затвердженими в установленому порядку. У споживачів, що не мають приладів комерційного обліку, обсяг фактично спожитої теплової енергії розраховується відповідно до теплового навантаження, визначеного у договорі, з урахуванням середньомісячної фактичної температури теплоносія в теплових мережах теплопостачальної організації, середньомісячної температури зовнішнього повітря та кількості годин (діб) роботи тепловикористального обладнання в розрахунковому періоді.
Відповідно до п. 40 Правил користування тепловою енергією, затверджених Постановою КМ України № 1198 від 03.10.2007 р., споживач зобов`язаний дотримуватись дотримуватися вимог нормативно-технічних документів та договору; вчасно проводити розрахунки за спожиту теплову енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил.
В силу ч. 1 ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).
Так, в матеріалах справи наявні акти зняття показань із засобів вимірювальної техніки та періодичного огляду від 30.11.2022, від 31.12.2022, від 31.01.2023, від 28.02.2023 та від 31.03.2023.
При цьому із матеріалів справи вбачається, що з огляду на постачання відповідачу теплової енергії КП Теплопостачання міста Одеси було сформовано відповідачу відповідні рахунки-фактури на оплату такої теплової енергії, а саме: № 4626 за постачання теплової енергії у листопаді 2022 р. у кількості 41,702494 Гкал на загальну суму 75645,82 грн. (в т.ч. ПДВ 12607,64 грн.), № 4626 за постачання теплової енергії в грудні 2022 р. у кількості 98,046241 Гкал на загальну суму 177850,00 грн. (в т.ч. ПДВ 29641,67 грн.), № 4626 за постачання теплової енергії в січні 2023 р. у кількості 101,461737 Гкал на загальну суму 184045,50 грн. (в т.ч. ПДВ 30674,25 грн.), № 4626 за постачання теплової енергії в лютому 2023 р. у кількості 93,699245 Гкал на загальну суму 169964,81 грн. (в т.ч. ПДВ 28327,47 грн.), № 4626 за постачання теплової енергії у березні 2023 р. у кількості 85,578485 Гкал на загальну суму 155234,24 грн. (в т.ч. ПДВ 25872,37 грн.). Вказані рахунки (повторно) разом із актом звіряння розрахунків № 4626 від 01.09.2023 р. листом за вих. № 13.04-04-638 від 05.09.2023 р. були направлені позивачем на адресу відповідача, проте доказів оплати таких рахунків та підписання акту зі сторони відповідача матеріали справи не містять.
Крім того, Комунальним підприємством Теплопостачання міста Одеси направлялася на адресу відповідача претензія від 04.09.2023 р. вих. № 13.04-04-629 на суму 1070013,96 грн., доказів надання відповідачем відповіді на яку матеріали справи не містять.
За відсутності в матеріалах справи доказів погашення з боку Відповідача заявленої в позові суми боргу - позов слід задовольнити з покладенням судових витрат на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 233, 238, 240 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Житлово-будівельного кооперативу "Молодіжний-5" (65059, м. Одеса, вул. Ак. Корольова, буд. 81, корп. 2; код - 20987238) на користь Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" (65029, м. Одеса, вул. Балківська, буд. 1-Б; код - 34674102): 672 740 гривень 37 коп. боргу за послуги з постачання теплової енергії та 10 091 гривню 11 коп. судового збору.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.241 ГПК України
та може бути оскаржено в порядку ст.ст.253-259 ГПК України
Суддя О.А. Демешин
25 грудня 2023 р.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 25.12.2023 |
Оприлюднено | 28.12.2023 |
Номер документу | 115936440 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Демешин О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні