Рішення
від 18.12.2023 по справі 916/4482/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" грудня 2023 р.м. Одеса Справа № 916/4482/23

Господарський суд Одеської області у складі судді Невінгловської Ю.М.

секретар судового засідання: Курко Ю.О.

за участю представників сторін:

від позивача: Обжелян О.М.;

від відповідача: не з`явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Публічного акціонерного товариства "НАЦІОНАЛЬНИЙ ДЕПОЗИТАРІЙ УКРАЇНИ" (04107, місто Київ, вул. Тропініна, будинок 7Г; код ЄДРПОУ 30370711);

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ФІНТЕК МЕРКУРІЙ" (65122, Одеська обл., місто Одеса, вул. Вільямса академіка, будинок 43, приміщення 105, кабінет 6; код ЄДРПОУ 42910274);

про стягнення 122 182,00 грн,-

1. Суть спору.

ПАТ "НАЦІОНАЛЬНИЙ ДЕПОЗИТАРІЙ УКРАЇНИ" звернулося до Господарського суду Одеської області з позовною заявою (вх.№5044/23 від 16.10.2023) до ТОВ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ФІНТЕК МЕРКУРІЙ", в якій просить суд стягнути з останнього заборгованість за надані в період з 02.02.2022 по 31.07.2023 року включно послуги у розмірі 122 182,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про не виконання відповідачем взятого на себе обов`язку в частині сплати отриманих послуг за Договором про обслуговування випусків цінних паперів №ОВ-10203 від 02.02.2022.

2. Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 20.10.2023 було відкрито провадження у справі №916/4482/23 за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 20.11.2023. Водночас вказаною ухвалою суду було запропоновано сторонам надати у відповідні строки заяви по суті спору.

13.11.2023 до суду від ПАТ "НАЦІОНАЛЬНИЙ ДЕПОЗИТАРІЙ УКРАЇНИ" надійшло клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції (вх. № 41117/23).

У судовому засіданні 20.11.2023 суд дійшов висновку, що спір по справі №916/4482/23 розгляд якого по суті розпочато, не може бути вирішено в даному судовому засіданні, в зв`язку з чим судом було оголошено перерву у розгляді справи до 18.12.2023

Ухвали суду від 20.10.2023 та від 20.11.2023 були надіслані відповідачу на юридичну адресу, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, однак копії ухвал суду повернулись на адресу господарського суду Одеської області з відмітками відділення поштового зв`язку адресат відсутній за вказаною адресою.

Відповідно до п. 4, 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

За змістом п. 116 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 р. № 270 (зі змінами), у разі невручення рекомендованого листа з позначкою Судова повістка рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою у порядку, визначеному у пунктах 99, 99-1, 99-2, 106 та 114 цих Правил, із зазначенням причини невручення.

В п. 99-2 вказаних Правил передбачено, що рекомендовані поштові відправлення з позначкою Судова повістка, адресовані юридичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються представнику юридичної особи, уповноваженому на одержання пошти, під розпис. У разі відсутності адресата за вказаною на рекомендованому листі адресою працівник поштового зв`язку робить позначку адресат відсутній за вказаною адресою, яка засвідчується підписом з проставленням відбитку календарного штемпеля і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його до суду.

Відповідно до частин 3, 7 статті 120 ГПК України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Отже, якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.

Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного суду від 28.01.2019р. у справі № 915/1015/16.

Згідно ч. 1 ст. 202 ГПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цієї статтею.

Виходячи з вищевикладених положень ГПК України та встановлених обставин щодо порядку викликів і повідомлень відповідачів, суд вважає, що відповідач є належним чином повідомлені про час та місце судового розгляду, що наділяє суд правом розглядати справу без його участі.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

З огляду на ненадання відповідачем відзиву, відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У судовому засіданні 18.12.2023 судом було оголошено вступну та резолютивну частини рішення та відкладено складення повного рішення на строк, визначений ч.6 ст. 233 Господарським процесуальним кодексом України.

3. Аргументи учасників справи.

3.1. Доводи Публічного акціонерного товариства "НАЦІОНАЛЬНИЙ ДЕПОЗИТАРІЙ УКРАЇНИ".

Позивач зазначає, що, 02 лютого 2022 року між Центральним депозитарієм та Товариством з обмеженою відповідальністю "ФК "ФІНТЕК МЕРКУРІЙ" (емітент або відповідач) був укладений Договір про обслуговування випусків цінних паперів №ОВ-10203 (Договір). Відповідно до умов Договору Центральний депозитарій зобов`язався відкрити Емітенту рахунок у цінних паперах, здійснювати зберігання глобальних/тимчасових глобальних сертифікатів Емітента та обліковувати цінні папери випусків, щодо яких оформлені ці документи, в системі депозитарного обліку Центрального депозитарію, а також обслуговувати операції Емітента згідно з порядком та у строки, що обумовлені внутрішніми документами Центрального депозитарію.

У свою чергу Емітент, згідно з підпунктом 2.3.7. Договору, зобов`язався оплачувати послуги Центрального депозитарію згідно з умовами, у строки та в порядку, що передбачені Договором, Регламентом провадження депозитарної діяльності Центрального депозитарію та тарифами Центрального депозитарію.

Позивач повідомляє, що Договір укладався шляхом подання Емітентом Заяви про приєднання до Умов Договору про обслуговування випусків цінних паперів, затверджених Центральним депозитарієм та розміщених на веб-сайті Центрального депозитарію в мережі Інтернет.

Позивач стверджує, що на умовах Договору та на підставі поданих Емітентом документів, Центральним депозитарієм:

- 14.02.2022 року було відкрито Емітенту рахунок у цінних паперах;

- 21.02.2022 року було прийнято на зберігання тимчасовий глобальний сертифікат за реєстраційним номером №13/2/2022-T від 27.01.2022 (далі - ТГС №13/2/2022-T), оформлений на випуск облігацій (ISIN UAТ000010889) згідно з виданим Комісією тимчасовим свідоцтвом.

Згідно тверджень позивача, відповідно до п.4 глави 5 розділу V Положення про провадження депозитарної діяльності, затвердженого рішенням Комісії від 23.04.2013 №2735, (Положення №2735), цінні папери Емітента у кількості, вказаній в тимчасовому глобальному сертифікаті, були зараховані на рахунок Емітента та Центральний депозитарій розпочав надавати послуги з депозитарного обслуговування такого випуску цінних паперів Емітента.

Позивач зазначає, що на сьогоднішній день цінні папери випуску Емітента (міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів: UAT000010889 (облігації), що оформлені прийнятим Центральним депозитарієм тимчасовим глобальним сертифікатом), продовжують обліковуватися в системі депозитарного обліку Центрального депозитарію, оскільки відсутні передбачені чинним законодавством України підстави для вилуч:ення зі сховища та погашення такого тимчасового глобального сертифікату (в т.ч. випуск цінних паперів Емітента не скасовано НКЦПФР, що підтверджується даними з реєстру цінних паперів, що ведеться НКЦПФР на власному веб-сайті в мережі Інтернет в режимі онлайн), та Центральний депозитарій надавав та продовжує надавати Емітенту послуги, обумовлені Договором, зокрема: продовжує обліковувати в системі депозитарного обліку цінні папери Емітента, надавати послуги з обслуговування випусків цінних паперів Емітента, які надаються на постійній основі та без окремих розпоряджень. А отже, у Емітента існує зобов`язання щодо оплати наданих Центральним депозитарієм відповідно до умов Договору ПОСЛУГ (які надаються й станом на сьогоднішній день).

Позивач повідомляє, що з огляду на положення укладеного між сторонами Договору, Центральний депозитарій щомісячно, до 15-ого числа кожного місяця, наступного за місяцем, в якому надавалися послуги надсилав Емітенту Акти-рахунки про надання послуг. При цьому, з огляду на положення п.7.2. розділу І Правил Центрального депозитарію цінних паперів (зареєстрованих в НКЦПФР відповідно до ст.9 Закону, розмішених на веб-сайті Центрального депозитарію в мережі Інтернет та яких Емітент повинен дотримуватися згідно з п.п.2.3.1. Договору), надсилання Емітенту Актів-рахунків про надання послуг здійснювалася з використанням .: веб сервісу «Кабінет Клієнта», користувачем якого є Емітент.

Так, позивач стверджує, що оскільки Центральний депозитарій не отримав від Емітента жодних заперечень щодо обсягу та якості послуг, наданих Центральним депозитарієм Емітенту та відображених в Актах-рахунках про надання послуг (наданих Емітенту), а також Емітент не надавав Центральному депозитарію повідомлень про неотримання Актів-рахунків про надання послуг в порядку, обумовленому п.п.3.2.1. Договору то всі послуги, надані Емітенту за весь період обслуговування глобальних сертифікатів в Центральному депозитарії (аж до сьогодні), відповідно до пункту 3.4. Договору, вважаються наданими Центральним депозитарієм в повному обсязі, належної якості та підлягають оплаті Емітентом.

Однак позивач зазначає, не дивлячись на положення Договору, Емітент порушив свої зобов`язання щодо оплати наданих Центральним депозитарієм послуг у порядку та розмірах, визначених Договором. 03.02.2022 Емітент здійснив лише авансову оплату послуг у розмірі 494,00 грн. Далі оплата послуг Центрального депозитарію, що надавалися у період з лютого 2022 року та до сьогодні, Емітентом не здійснювалася.

Згідно тверджень позивача, загальна сума заборгованості Емітента перед Центральним депозитарієм за послуги, надані згідно з Договором у період з лютого 2022 року по липень 2023 року, вимогу щодо погашення якої висував Центральний депозитарій, складає 122 182,00 грн.

3.2. Доводи Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ФІНТЕК МЕРКУРІЙ".

Відповідач своїм процесуальним правом, передбаченим ст.165 ГПК України, на подання відзиву по суті справи не скористався.

4. Обставини справи, встановлені судом.

Публічне акціонерне товариство "НАЦІОНАЛЬНИЙ ДЕПОЗИТАРІЙ УКРАЇНИ" (Центральний депозитарій або Позивач), згідно норм Закону України «Про депозитарну систему України», є Центральним депозитарієм цінних паперів та провадить депозитарну діяльність Центрального депозитарію відповідно до, Положення про провадження депозитарної діяльності, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (Комісія) від 23.04.2013 №735, та Правил Центрального депозитарію цінних паперів, зареєстрованих Комісією.

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про депозитарну систему України», Центральний депозитарій забезпечує формування та функціонування системи депозитарного обліку цінних паперів. Центральний депозитарій веде депозитарний облік всіх емісійних цінних паперів, крім тих, облік яких веде Національний банк України відповідно до компетенції, визначеної цим Законом. В Україні може існувати лише один Центральний депозитарій. Слова "Центральний депозитарій цінних паперів", "Центральний депозитарій" та похідні від них має право використовувати лише юридична особа, що набула статусу Центрального депозитарію в установленому цим Законом порядку.

Положеннями ч. 8 ст. 9 Закону України «Про депозитарну систему України» передбачено, що до виключної компетенції Центрального депозитарію, зокрема, належать:

1) зарахування цінних паперів (крім цінних паперів, віднесених до компетенції Національного банку України) у систему депозитарного обліку, їх облік та зберігання, а також списання цінних паперів у зв`язку з їх погашенням та/або анулюванням;

2) ведення обліку зобов`язань емітента за цінними паперами власних випусків (крім цінних паперів, віднесених до компетенції Національного банку України) стосовно кожного випуску цінних паперів на підставі депонування глобального сертифіката та/або тимчасового глобального сертифіката;

3) зберігання глобальних сертифікатів та тимчасових глобальних сертифікатів (крім глобальних сертифікатів та тимчасових глобальних сертифікатів випусків цінних паперів, віднесених до компетенції Національного банку України).

Згідно ч. 4 ст. 5 Закону України «Про депозитарну систему України», рахунок у цінних паперах емітента відкривається емітенту Центральним депозитарієм або, у випадках, встановлених цим Законом, - Національним банком України на підставі договору про обслуговування випусків цінних паперів.

На рахунку в цінних паперах емітента на підставі договору про обслуговування випусків цінних паперів у порядку, встановленому Комісією, а у випадках, встановлених цим Законом, - Національним банком України, зберігаються та обліковуються цінні папери власних випусків емітента та обмеження прав на цінні папери.

Кількість цінних паперів на рахунку у цінних паперах емітента має бути цілим невід`ємним числом.

Договір про обслуговування випусків цінних паперів укладається між емітентом і Центральним депозитарієм або між емітентом і Національним банком України, відповідно до якого Центральний депозитарій або Національний банк України здійснює обслуговування корпоративних операцій емітента відповідно до встановленої цим Законом компетенції.

02.02.2022 між Публічним акціонерним товариством "НАЦІОНАЛЬНИЙ ДЕПОЗИТАРІЙ УКРАЇНИ" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ФІНТЕК МЕРКУРІЙ" був укладений Договір про обслуговування випусків цінних паперів №ОВ-10203 (Договір), відповідно до умов п. 1.1. якого, Емітент доручає, а Центральний депозитарій зобов`язується надавати Емітенту послуги з відкриття рахунку(-ів) у цінних паперах, депозитарного обслуговування випусків цінних паперів та корпоративних операцій емітента, у тому числі надання Центральним депозитарієм послуг щодо забезпечення погашення емітентом боргових цінних паперів. здійснення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів, вчиненими на організованих ринках капіталу та поза організованими ринками капіталу при розміщенні випуску цінних паперів, викупі, продажу викуплених цінних паперів. а також виплати доходів за цінними паперами відповідно до компетенції щодо обліку цінних паперів, встановленої Законом України «Про депозитарну систему України» (далі - Закон), та коштів, які підлягають виплаті у процесі стягнення заборгованості з емітента відсоткових чи дисконтних корпоративних облігацій, іпотечних облігацій (крім структурованих іпотечних облігацій, якщо проспектом цінних паперів (рішенням про емісію цінних паперів) та/або договором про управління іпотечним покриттям не передбачений такий порядок виплати), особи, яка надає забезпечення за такими облігаціями, або в процедурі їх банкрутства або ліквідації, шляхом зарахування коштів, переказаних Емітентом, коштів, які підлягають виплаті у процесі стягнення заборгованості з емітента відсоткових чи дисконтних корпоративних облігацій, іпотечних облігацій, особи, яка надає забезпечення за такими облігаціями, або в процедурі їх банкрутства або ліквідації на рахунок Центрального депозитарію, відкритий відповідно до Закону для забезпечення виплати доходів та інших виплат за операціями емітентів, для їх подальшого переказу отримувачам.

Відповідно до п. 1.3 Договору, взаємовідносини між сторонами регулюються цим договором, правилами Центрального депозитарію цінних паперів (далі - Правила), Регламентом провадження депозитарної діяльності Центрального депозитарію цінних паперів (далі - Регламент Центрального депозитарію), Положенням про інформаційно-телекомунікаційну систему обробки інформації Центрального депозитарію цінних паперів (далі - Положення про СОІ) (у визначених цим Договором випадках), Положенням про провадження депозитарної діяльності, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) від 23.04.2013 №735 (далі - Положення) та інших актів законодавства України.

Положеннями п. 1.5. Договору передбачено, що надання передбачених цим Договором послуг може здійснюватися (при наявності у Центрального депозитарію технологічної та правової можливості) в тому числі із застосуванням Сторонами Кабінету Клієнта веб-сервісу «Кабінет Клієнта» (надалі - Кабінет Клієнта) як частини інформаційно-телекомунікаційній системі обробки інформації Центрального депозитарію цінних паперів (далі - СОІ) та виключно після вчинення Емітентом дій, передбачених Положенням про СОІ. Достовірність інформації, переданої Сторонами один одній із застосуванням Кабінету Клієнта, підтверджується кваліфікованим електронним підписом.

Пунктом 2.1 Договору встановлено, що Центральний депозитарій зобов`язаний, зокрема:

- відкрити емітенту рахунок у цінних паперах протягом 3 (трьох) робочих днів після подання емітентом належним чином оформлених документів, визначених Правилами та Регламентом Центрального депозитарію (пункт 2.1.1);

- приймати на зберігання оформлені Емітентом відповідно до Положення про глобальний сертифікат та тимчасовий глобальний сертифікат, затвердженого рішенням Комісії від 30.07.2013 року № 1332, глобальні сертифікати/тимчасові глобальні сертифікати випусків цінних паперів Емітента в порядку та строки, встановлені Правилами та/або Регламентом Центрального депозитарію (пункт 2.1.3);

- зберігати отримані від емітента глобальні сертифікати/тимчасові глобальні сертифікати та обліковувати цінні папери випусків, щодо яких оформлені ці документи, відповідно до законодавства, Правил та Регламенту Центрального депозитарію (пункт 2.1.4);

- у разі додаткової емісії цінних паперів емітента прийняти на зберігання тимчасовий глобальний сертифікат відповідно до законодавства, Правил та Регламенту Центрального депозитарію (пункт 2.1.5);

- здійснювати ведення рахунку в цінних паперах емітента шляхом виконання операцій, згідно з порядком, у терміни та строки, що обумовлені Правилами та Регламентом Центрального депозитарію, якщо здійснення цих операцій не суперечить законодавству України (пункт 2.1.6);

- відображати на рахунку в цінних паперах емітента та депозитарних установ і депозитаріїв-кореспондентів наслідки корпоративних операцій емітента щодо розміщених ним цінних паперів, в тому числі на фондовій біржі (пункт 2.1.8);

- у випадку заміни чи погашення глобального або тимчасового глобального сертифіката - передати погашений глобальний або тимчасовий глобальний сертифікат до архіву Центрального депозитарію для наступного його зберігання відповідно до вимог законодавства України (пункт 2.1.14).

Відповідно до п. 2.3.7 Договору, емітент зобов`язаний оплачувати послуги Центрального депозитарію згідно з умовами, у строки та в порядку, передбаченими цим договором, Регламентом Центрального депозитарію та тарифами Центрального депозитарію.

Емітент сплачує вартість послуг Центрального депозитарію згідно з цим договором відповідно до затверджених тарифів Центрального депозитарію, що є чинними на дату надання послуг. Емітент погоджується з тарифами, встановленими Центральним депозитарієм (пункт 3.1 Договору).

Згідно із п. 3.2 Договору, оплата послуг Центрального депозитарію здійснюється емітентом за цим Договором на наступних умовах: емітентом вноситься попередня оплата (авансовий платіж) у розмірі вартості послуг Центрального депозитарію на Авансовий період (далі - Період), який не може бути меншим ніж два місяці, а також авансовий платіж у розмірі, що забезпечує наявність внесення емітентом коштів у розмірі 200 (двохсот) гривень. При цьому:

Положеннями п. 3.2.1 Договору встановлено, що щомісяця до 15 числа місяця, наступного за місяцем, в якому надавались послуги (далі - звітний місяць) Центральний депозитарій надає емітенту акт-рахунок про надання послуг у двох примірниках, підписаних уповноваженою особою Центрального депозитарію та засвідчених печаткою. В акт-рахунок про надання послуг включається перелік та вартість наданих депозитарних послуг за звітний місяць та сума до сплати з урахуванням авансового платежу на наступний період.

Один примірник акту-рахунку про надання послуг, підписаний уповноваженою особою емітента та засвідчений печаткою, емітент повертає до Центрального депозитарію до останнього числа місяця наступного за місяцем отримання послуг.

У випадку неотримання акту-рахунку про надання послуг до 25-го числа місяця, наступного за місяцем отримання послуг від Центрального депозитарію, емітент зобов`язаний повідомити про це Центральний депозитарій листом, надісланим засобами факсимільного зв`язку за номерами, що зазначені на веб-сайті Центрального депозитарію, з наступним направленням листа засобами поштового зв`язку.

Емітент сплачує акт-рахунок про надання послуг щомісячно до останнього числа поточного місяця за минулий місяць шляхом безготівкового перерахунку коштів на рахунок Центрального депозитарію.

У разі порушення строків оплати Центральний депозитарій має право застосувати штрафні санкції, передбачені П.6. 7. цього Договору.

Відповідно до п. 3.4. Договору, послуги вважаються наданими Центральним депозитарієм в повному обсязі та належної якості, якщо до останнього числа місяця, наступного за звітним, від Емітента не отримано обґрунтованих заперечень шодо обсягу та якості послуг, наданих Центральним депозитарієм та відображених в Акті-рахунку про надання послуг за звітній місяць.

Кожна Сторона зобов`язується виконувати свої обов`язки належним чином, сприяти іншій стороні у їх виконанні (п. 4.1. Договору).

Згідно п. 4.2. Договору, обмін інформацією між Сторонами здійснюється шляхом листування, якщо інше не передбачено цим Договором та/або Правилами, та/або Регламентом Центрального депозитарію.

Відповідно до п. 4.3. Договору, сторони при обміні інформацією мають право в порядку. встановленому Регламентом та Положенням про СОІ, використовувати програмні засоби захищеного обміну даними, що входять до складу прикладного програмного забезпечення Системи обробки інформації Центрального депозитарію. Обмін інформацією у такий спосіб здійснюється за рішенням Емітента після вчинення останнім передбачених Положенням про СОІ дій.

Згідно із п. 7.1 Договору, останній набирає чинності з дня отримання Центральним депозитарієм заяви про приєднання до цих умов, підписаної уповноваженим представником емітента та скріпленої печаткою емітента (у разі використання печатки).

При цьому, сторони, керуючись частиною 3 статті 631 Цивільного кодексу України, погодили, що умови цього договору в частині оплати емітентом наданих Центральним депозитарієм, але не оплачених емітентом послуг Центрального депозитарію, застосовуються до відносин між ними, які мали місце до укладення цього договору. За наявності укладеного між Центральним депозитарієм та емітентом договору про обслуговування емісії цінних паперів, такий договір втрачає чинність.

Відповідно до п. 7.2 Договору, він укладається на невизначений строк.

На виконання вимог Закону України "Про депозитарну систему України", на умовах Договору та на підставі поданих Емітентом документів, Центральним депозитарієм:

- 14.02.2022 року було відкрито Емітенту рахунок у цінних паперах;

- 21.02.2022 року було прийнято на зберігання тимчасовий глобальний сертифікат за реєстраційним номером №13/2/2022-T від 27.01.2022, оформлений на випуск облігацій (ISIN UAТ000010889) згідно з виданим Комісією тимчасовим свідоцтвом.

Так, відповідно до Актів-рахунків про надання послуг за період з 01.02.2022 по 31.07.2023, вартість наданих позивачем відповідачу послуг становить 122 676,00 грн.:

- у лютому 2022 року згідно Акту-рахунку про надання послуг №АЕ-12755/2022 від 23.03.2022 становить 5223 грн;

-у березні 2022 року згідно Акту-рахунку про надання послуг №АЕ-19398/2022 від 05.04.2022 становить 6 909,00 грн;

- у квітні 2022 року згідно Акту-рахунку про надання послуг №АЕ-26022/2022 від 05.05.2022 становить 6 909,00 грн;

-у травні 2022 року згідно Акту-рахунку про надання послуг №АЕ-32626/2022 від 08.06.2022 становить 6 909,00 грн;

-у червні 2022 року згідно Акту-рахунку про надання послуг №АЕ-39203/2022 від 07.07.2022 становить 6 909,00 грн;

-у липні 2022 року згідно Акту-рахунку про надання послуг №АЕ-45766/2022 від 09.08.2022 становить 6 909,00 грн;

- у серпні 2022 року згідно Акту-рахунку про надання послуг №АЕ-52305/2022 від 08.09.2022 становить 6 909,00 грн;

-у вересні 2022 року згідно Акту-рахунку про надання послуг №АЕ-58833/2022 від 11.10.2022 становить 6 909,00 грн;

- у жовтні 2022 року згідно Акту-рахунку про надання послуг №АЕ-65360/2022 від 08.11.2022 становить 6 909,00 грн;

-у листопаді 2022 року згідно Акту-рахунку про надання послуг №АЕ-71867/2022 від 12.12.2022 становить 6 909,00 грн;

-у грудні 2022 року згідно Акту-рахунку про надання послуг №АЕ-78346/2022 від 09.01.2023 становить 6 909,00 грн;

- у січні 2023 року згідно Акту-рахунку про надання послуг №АЕ-5736/2022 від 06.02.2023 становить 6909,00 грн;

- у лютому 2023 року згідно Акту-рахунку про надання послуг №АЕ-12165/2022 від 10.03.2023 становить 6 909,00 грн;

- у березні 2023 року згідно Акту-рахунку про надання послуг №АЕ-18592/2022 від 11.04.2023 становить 6909,00 грн;

-у квітні 2023 року згідно Акту-рахунку про надання послуг №АЕ-24988/2022 від 08.05.2023 становить 6 909,00 грн;

-у травні 2023 року згідно Акту-рахунку про надання послуг №АЕ-31356/2022 від 09.06.2023 становить 6 909,00 грн;

-у червні 2023 року згідно Акту-рахунку про надання послуг №АЕ-37712/2022 від 06.07.2023 становить 6 909,00 грн;

- у липні 2023 року згідно Акту-рахунку про надання послуг №АЕ-44078/2022 від 04.08.2023 становить 6 909,00 грн.

Проте, з урахуванням здійсненого позивачем авансового платежу на загальну суму 494,00 грн, який був врахований та відображений у Акті-рахунку про надання послуг №АЕ-12755/2022 від 23.03.2022, згідно якого заборгованість за лютий становить 4 729,00 грн (5223 грн (загальна вартість послуг) - 494,00 грн (аванс)), сума заборгованість відповідача за вказаний період складає 122 182,00 грн.

Між тим, матеріали справи не містять доказів оплати відповідачем заборгованість за Договором, в період з 01.02.2022 року по 31.07.2023 року на загальну суму 122 182,00 грн.

Водночас із матеріалів справи вбачається, що позивач, з метою мирного врегулювання спору, направляв на адресу відповідача претензію про погашення заборгованості за вих. №280/09-2 від 28.06.2023. Однак матеріали справи не містять відповіді на зазначену претензію.

Відсутність повної та своєчасної оплати послуг, що були надані позивачем відповідачу на підставі Договору, в період з 01.02.2022 року по 31.07.2023 на загальну суму 122 182,00 грн і стали підставою для звернення позивача до господарського суду з даним позовом.

5. Позиція суду.

Відповідно до частини 1 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

В силу положень статті 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Частиною 1 статті 627 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно з положеннями статті 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

За умовами статті 634 Цивільного кодексу України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Згідно з частиною 1 статті 5 Закону України "Про депозитарну систему України", рахунок у цінних паперах депонента відкривається депозитарною установою на підставі договору про обслуговування рахунка в цінних паперах власнику цінних паперів, співвласникам цінних паперів або нотаріусу, на депозит яких внесено цінні папери, а також самій депозитарній установі (на підставі наказу керівника цієї депозитарної установи) або Національному банку України відповідно до законодавства.

Договір про обслуговування рахунка в цінних паперах укладається між депонентом та депозитарною установою, відповідно до якого депозитарна установа в установленому Комісією порядку на рахунку у цінних паперах веде облік цінних паперів, що належать власникові, співвласникам цінних паперів, у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідному кредиторові, а також облік прав зазначених осіб на цінні папери, що обліковуються на певному рахунку у цінних паперах, та обмеження таких прав.

Відповідно до статті 901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Судом встановлено, що на виконання умов Договору Центральний депозитарій у період з з 01.02.2022 по 31.07.2023 надав відповідачу послуги за укладеним між ними Договором на загальну суму 122 676,00 грн.

Слід зазначити, що за частиною 7 статті 9 Закону України "Про депозитарну систему України", центральний депозитарій до початку провадження депозитарної діяльності повинен зареєструвати в Комісії Правила Центрального депозитарію, які визначають загальний порядок надання Центральним депозитарієм послуг, пов`язаних із провадженням депозитарної діяльності, проведення ним операцій у системі депозитарного обліку, здійснення Центральним депозитарієм контролю за депозитарними установами та містять інші відомості, визначені Комісією. Правила Центрального депозитарію повинні також містити порядок укладення депозитарного договору між депозитарієм та депозитарними установами.

Правила Центрального депозитарію та зміни, що вносяться до Правил Центрального депозитарію, підлягають реєстрації у Комісії в установленому нею порядку.

Згідно з умовами Правил Центрального депозитарію цінних паперів обмін інформацією між Центральним депозитарієм та клієнтами здійснюється в електронному вигляді (за допомогою засобів СОІ), поштового зв`язку, телефонного зв`язку (у т.ч. факсимільного), фельд`єгерського зв`язку, доставки документів кур`єром або особисто уповноваженим представником клієнта.

Так, на виконання умов Договору Центральний депозитарій щомісячно до 15 числа місяця, наступного за місяцем, в якому надавались послуги, надавав відповідачу відповідні Акти-рахунки про надання послуг.

При цьому, з огляду на положення Правил, які в силу пункту 2.3.1 Договору є обов`язковими для Емітента, надсилання відповідачу Актів-рахунків про надання послуг здійснювалося у день їх складення (до 15 числа кожного спірного звітного місяця окремо) з використанням веб-сервісу "Кабінет Клієнта" як частини СОІ, користувачем якої є Товариство з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ФІНТЕК МЕРКУРІЙ".

Відповідно до пункту 3.4 наведеного правочину послуги вважаються наданими Центральним депозитарієм в повному обсязі та належної якості, якщо до останнього числа місяця, наступного за звітним, від Емітента не отримано обґрунтованих заперечень щодо обсягу та якості послуг, наданих Центральним депозитарієм та відображених в Акті-рахунку про надання послуг за звітний місяць.

Зважаючи на відсутність у матеріалах справи будь-яких заперечень відповідача щодо обсягу, якості та вартості наданих позивачем протягом спірного періоду послуг, суд дійшов висновку про те, що відповідні послуги є такими, що надані Центральним депозитарієм Емітенту в повному обсязі та належної якості.

Проте відповідач взяті на себе за Договором обов`язки з оплати вартості наданих йому позивачем протягом 01.02.2022 по 31.07.2023 послуг не виконав, заборгувавши таким чином Публічному акціонерному товариству "Національний депозитарій України" 122 182,00 грн. Означена сума боргу відповідача також відображена у Акті-рахунку про надання послуг від 04.08.2023 року № АЕ-44078/2021, надісланому позивачем Емітенту за допомогою веб-сервісу "Кабінет Клієнта" як частини СОІ.

Судом також враховано, що заявлена до стягнення сума заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ФІНТЕК МЕРКУРІЙ" була розрахована позивачем відповідно до затверджених тарифів Центрального депозитарію на відповідні дати надання послуг, тоді як детальний перелік та вартість наданих у кожному спірному місяці послуг (у період з 01.02.2022 по 31.07.2023) були відображені у надісланих відповідачу Актах-рахунках про надання послуг.

Згідно зі статтею 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

У разі неможливості виконати договір про надання послуг, що виникла не з вини виконавця, замовник зобов`язаний виплатити виконавцеві розумну плату. Якщо неможливість виконати договір виникла з вини замовника, він зобов`язаний виплатити виконавцеві плату в повному обсязі, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частини 1 статті 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Аналогічні положення містить частина 1 статті 193 Господарського кодексу України.

Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (стаття 599 Цивільного кодексу України).

Стаття 610 Цивільного кодексу України передбачає, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (частина 1 статті 612 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч.3 ст.13 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

За приписами ч.1 ст.73 цього Кодексу, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

При цьому, відповідно до ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно зі ст.76 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ст.77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Згідно зі ст.78 Господарського процесуального кодексу України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

За приписами ст.79 Господарського процесуального кодексу України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно зі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Відповідачем у встановленому законом порядку позовні вимоги позивача не спростовано.

Оцінюючи надані позивачем докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "НАЦІОНАЛЬНИЙ ДЕПОЗИТАРІЙ УКРАЇНИ" щодо стягнення Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ФІНТЕК МЕРКУРІЙ" заборгованості за отримані послуги згідно договору №ОВ-10203 у розмірі 122 182,00 грн обґрунтовані, відповідають фактичним обставинам справи та вимогам чинного законодавства, у зв`язку з чим підлягають задоволенню.

Приймаючи до уваги задоволення позовних вимог в повному обсязі, витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 129, 130, 191, 232, 233, 236-238, 240, 241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ФІНТЕК МЕРКУРІЙ" (65122, Одеська обл., місто Одеса, вул. Вільямса академіка, будинок 43, приміщення 105, кабінет 6; код ЄДРПОУ 42910274) на користь Публічного акціонерного товариства "НАЦІОНАЛЬНИЙ ДЕПОЗИТАРІЙ УКРАЇНИ" (04107, місто Київ, вул. Тропініна, будинок 7Г; код ЄДРПОУ 30370711) заборгованість у розмірі 122 182/сто двадцять дві тисячі сто вісімдесят дві/грн коп. та судовий збір у сумі 2684/дві тисячі шістсот вісімдесят чотири/грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.

Повне рішення складено 25 грудня 2023 року.

Суддя Ю.М. Невінгловська

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення18.12.2023
Оприлюднено28.12.2023
Номер документу115936925
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності

Судовий реєстр по справі —916/4482/23

Рішення від 18.12.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

Ухвала від 22.11.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

Ухвала від 20.10.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Невінгловська Ю.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні