ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
26 грудня 2023 року м. ТернопільСправа № 921/733/23
Господарський суд Тернопільської області у складі судді Охотницької Н.В.
за участі секретаря судового засідання Петрик І.В.
розглянув матеріали справи
за позовом Тернопільської міської ради, 46001, вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Вйо", вул. Татарська, 2, м. Тернопіль
про скасування державної реєстрації права власності
за участі представників
позивача: начальника відділу правової експертизи проектів документів управління правового забезпечення Тернопільської міської ради Ярош О.П., довіреність №782/01 від 17.04.2019; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
відповідача: адвоката Ленько Р.І., ордер на надання правничої допомоги від 20.11.2023
В порядку ст. ст. 8, 222 Господарського процесуального кодексу України, здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів.
встановив: Тернопільська міська рада звернулася до Господарського суду Тернопільської області із позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю "Вйо" про скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права власності на нежитлову будівлю загальною площею 12.4 кв. м за адресою: м. Тернопіль, вулиця Гайова,51а за Товариством з обмеженою відповідальністю "Вйо" з одночасним припиненням права власності на даний об`єкт.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що запис про державну реєстрацію права власності Товариства з обмеженою відповідальністю "Вйо", внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно з недотриманням вимог чинного законодавства України та порушує права Тернопільської міської територіальної громади на землю комунальної власності. При цьому позивач зазначає, що реєстрація здійснювалась без повноцінного та об`єктивного розгляду поданих заявником документів.
Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 13 листопада 2023 року суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання у цій справі на 07 грудня 2023 року о 10:30 год.
07.12.2023, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави та надання сторонам, передбаченого ст. ст. 7, 13 ГПК України рівного права на захист своїх прав та охоронюваних законом інтересів, з метою створення сторонам необхідних умов для встановлення фактичних обставин справи, а також необхідність виконати завдання та з`ясувати питання, визначені частиною 2 статті 182 ГПК України та для надання можливості сторонам подати суду усі заяви по суті справи, визначені ст. 161 ГПК України, суд відклав підготовче засідання, без постановлення окремого процесуального документа із зазначенням про відкладення підготовчого засідання у протоколі судового засідання, відповідно до пункту 7 частини 2 статті 223 ГПК України на 26 грудня 2023 року о 11:00 год.
Разом з тим, 31 жовтня 2023 року Тернопільською міською радою, разом із позовною заявою подано до суду клопотання б/н від 22.09.2023 (вх.№7690 від 25.09.2023) про витребування від ТОВ "Вйо" доказів, а саме: завірені копії документів, що стали підставою для здійснення оскаржуваної державної реєстрації на нежитлову споруду, загальною площею 12.4 кв.м, за адресою м.Тернопіль, вул.Гайова, 51а.
Вказане клопотання обґрунтоване тим, що зазначені у клопотанні докази дадуть можливість Тернопільській міській раді в суді, підтвердити порушення норми пункту 41 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, тобто те, що передбачений цим пунктом перелік документів не був поданий під час здійснення оскаржуваної державної реєстрації на нежитлове приміщення.
Окрім того, 18.12.2023 від Тернопільської міської ради надійшла заява б/н та дати (вх. №10156 від 18.12.2023) про зміну позовних вимог, а саме предмета позову, відповідно до якої позивач змінює предмет позову на: скасувати рішення Державного реєстратора в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про державну реєстрацію права власності на нежитлову будівлю загальною площею 12.4 кв.м за адресою: м.Тернопіль, вул.Гайова, 51а за Товариством з обмеженою відповідальністю "Вйо", з одночасним припиненням права власності на даний об`єкт.
В підготовче засідання 26 грудня 2023 року прибули представники сторін.
Присутній в судому засіданні представник позивача подані клопотання про витребування доказів та зміну предмета позову підтримав у повному обсязі, окрім того заявив усне клопотання про продовження строку підготовчого провадження, за необхідності, проти яких представник відповідача не заперечив.
Поряд з цим суд відзначає, що 26.12.2023, після виходу суду до нарадчої кімнати для постановлення вступної та резолютивної частин ухвали за наслідками підготовчого засідання, на всій території України, зокрема у Тернопільській області з 11:17 год. до 12:53 год., було оголошено сигнал «Повітряна тривога», тому оголошення вступної та резолютивної частин ухвали відбулося після відбою повітряної тривоги о 13:12 год.
Після відбою повітряної тривоги у судове засідання 26.12.2023 представники сторін не прибули.
Розглянувши подані Тернопільською міською радою клопотання про витребування доказів та зміну предмета позову, суд відзначає наступне.
Як встановлено частиною 3 статті 74 ГПК України, докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до ч.2, 4 ст. 80 ГПК України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.
Згідно ст. 81 ГПК України учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Відповідно до ч. 2 ст. 81 ГПК України у клопотанні повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу; 5) причини неможливості отримати цей доказ самостійно особою, яка подає клопотання.
Враховуючи вищезазначене, а також дотримання позивачем усіх вимог та заходів, визначених ч. 2 ст. 81 ГПК України та з метою повного, об`єктивного та всебічного встановлення обставин справи, необхідних для вирішення спору, суд вважає за можливе задоволити клопотання Тернопільської міської ради б/н та дати (вх. №8745 від 31.10.2023) про витребування доказів та витребувати у Товариства з обмеженою відповідальністю "Вйо" вказані у клопотанні докази.
При цьому суд звертає увагу позивача на те, що у клопотанні про витребування доказів б/н та б/д (вх. №8745 від 31.10.2023), позивач просить витребувати докази лише у відповідача, тому усні пояснення представника позивача у судовому засіданні про необхідність витребування доказів також у Монастириської міської ради судом до уваги не беруться, оскільки позивач не звертався до суду із клопотанням про витребування доказів у Монастириської міської ради в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу.
Крім того, позивач згідно заяви б/н та дати (вх.№10156 від 18.12.2023) просить розглядати справу №921/733/23 із зміненим предметом позову, а саме: скасувати рішення Державного реєстратора в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про державну реєстрацію права власності на нежитлову будівлю загальною площею 12.4 кв.м за адресою: м.Тернопіль, вул.Гайова, 51а за Товариством з обмеженою відповідальністю "Вйо", з одночасним припиненням права власності на даний об`єкт.
Оскільки заява про зміну позовних вимог/предмета позову підписана повноважним представником позивача адвокатом Олегом Ярошем, не суперечить приписам Господарського процесуального кодексу України, подана в порядку ст. 46 ГПК України, до початку розгляду справи по суті, суд приймає її до розгляду та продовжує розгляд справи згідно визначеного позивачем у заяві від 18.12.2023 (вх.№10156) предметом позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 177 ГПК України, завданнями підготовчого провадження є остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Відповідно до ст. 181 ГПК України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Ст. 182 ГПК України передбачено, що у підготовчому засіданні суд, зокрема, з`ясовує, чи повідомили сторони про всі обставини справи, які їм відомі; з`ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом чи причини їх неподання; вирішує заяви та клопотання учасників справи, здійснює інші дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.
Таким чином, одним з основних завдань підготовчого провадження у господарській справі є надання сторонам можливості подати всі наявні у них докази та викласти свої доводи та заперечення щодо суті спору.
Приписами ч. 7 п. 2 ст. 183 ГПК України встановлено, що у разі відкладення підготовчого засідання або оголошення перерви підготовче засідання продовжується зі стадії, на якій засідання було відкладене або у ньому була оголошена перерва.
Відповідно до ч. 2 ст. 232 ГПК України, процедурні питання, пов`язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи та оголошення перерви, зупинення або закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвали.
За таких обставин, враховуючи усне клопотання представника позивача про продовження строку підготовчого провадження та необхідність витребування доказів, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави та надання сторонам, передбаченого ст. ст. 7, 13 ГПК України, рівного права на захист своїх прав та охоронюваних законом інтересів, з метою створення сторонам необхідних умов для встановлення фактичних обставин справи, а також необхідність виконати завдання та з`ясувати питання, визначені частиною 2 статті 182 ГПК України, господарський суд відкладає підготовче засідання згідно ст. 183 ГПК України в межах строків, передбачених ст. 177, 181 ГПК України.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 7, 13, 42, 46, 80, 81, 177-183, 232-235 ГПК України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Продовжити строк підготовчого провадження у справі № 921/733/23 на тридцять днів.
2. Відкласти підготовче засідання у справі № 921/733/23 на "22" січня 2024 року о 10:30 год. Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Тернопільської області за адресою: м. Тернопіль, вул. Кн. Острозького, 14а (зал судових засідань № 3, 5 - й поверх).
3. Задоволити заяву Тернопільської міської ради б/н та б/д (вх. №10156 від 18.12.2023) про зміну позовних вимог - предмета позову про скасування рішення Державного реєстратора в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про державну реєстрацію права власності на нежитлову будівлю загальною площею 12.4 кв.м за адресою: м.Тернопіль, вул. Гайова, 51а за Товариством з обмеженою відповідальністю "Вйо", з одночасним припиненням права власності на даний об`єкт та продовжувати розгляд справи із врахуванням поданих змін.
4. Задоволити клопотання Тернопільської міської ради б/н та б/д (вх. №8745 від 31.10.2023) про витребування доказів.
5. Витребувати у Товариства з обмеженою відповідальністю "Вйо", вул. Татарська, 2, м. Тернопіль (код ЄДРПОУ 43132404): завірені копії документів, що стали підставою для здійснення оскаржуваної державної реєстрації на нежитлову споруду, загальною площею 12.4 кв.м, за адресою м.Тернопіль, вул. Гайова, 51а.
6. Копію ухвали направити сторонам відповідно до положень ч. 5 ст. 6 ГПК України.
Ухвала набирає законної сили відповідно до приписів ст. 235 ГПК України та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.
Суддя Н.В. Охотницька
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2023 |
Оприлюднено | 28.12.2023 |
Номер документу | 115937106 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Охотницька Н.В
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні