ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"26" грудня 2023 р. Справа № 911/3812/23
Суддя Шевчук Н.Г. розглянувши матеріали позовної заяви
Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково виробнича компанія "ЕНЕРГОТЕК", 03057, місто Київ, вулиця Дегтярівська, будинок 33-Б, під`їзд 3
до філії "Тетерівське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", 07820, Київська область, Бучанський район, селище міського типу Пісківка, вулиця Привокзальна, будинок 36
про стягнення 88 210,95 грн за договором № UEEX-3071-11 купівлі-продажу необробленої деревини від 06.06.2023
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Науково виробнича компанія "ЕНЕРГОТЕК" звернулось до Господарського суду Київської області з позовною заявою до Філії "Тетерівське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" про стягнення 88210,95 грн заборгованості за договором № UEEX-3071-11 купівлі-продажу необробленої деревини від 06.06.2023. Документ сформовано в підсистемі "Електронний суд".
Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням в повному обсязі відповідачем зобов`язання щодо поставки товару (круглі лісоматеріали, сосна/С 10-14) згідно з вказаним договором, укладеним між Товариством з обмеженою відповідальністю "Науково виробнича компанія "ЕНЕРГОТЕК" та Державним спеціалізованим господарським підприємством "Ліси України" (код ЄДРПОУ 44768034) в особі підписувача уповноваженої особи філії "Тетерівське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (ЄДРПОУ 45078700).
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі, з огляду на таке.
Частиною третьою статті 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" встановлено, що місцеві господарські суди розглядають справи, які виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції.
Подання позовної заяви за правилами Господарського процесуального кодексу України означає, що позовна заява повинна бути подана за правилами предметної та суб`єктної юрисдикції справ відповідно до статті 20 Господарського процесуального кодексу України.
Статтею 45 Господарського процесуального кодексу України визначено, що сторонами в судовому процесі позивачами і відповідачами можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.
Згідно зі статтею 4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Враховуючи викладене, спір підвідомчий господарському суду, якщо склад його учасників відповідає нормам статей 4, 45 Господарського процесуального кодексу України, а спірне правовідношення носить господарський характер.
У силу приписів статті 80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
В силу положень статті 89 Цивільного кодексу України юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення.
Відповідно до чинного законодавства, юридичні особи для здійснення своїх функцій мають право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами.
Згідно зі статтею 64 Господарського кодексу України функції, права та обов`язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами. Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством.
Частиною першою статті 95 Цивільного кодексу України визначено, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій.
Відповідно до частини третьої статті 95 Цивільного кодексу України філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.
Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру (частина п`ята статті 95 Цивільного кодексу України).
Тобто філії, представництва, інші відокремлені підрозділи наділяються певною господарською компетенцією. Втім, не маючи статусу юридичної особи, такі підрозділи не наділяються самостійною господарською процесуальною правоздатністю та дієздатністю.
Коло повноважень відокремленого підрозділу юридичної особи щодо здійснення у господарському суді повноваження сторони у справі від імені цієї особи визначається установчими документами останньої, положенням про відособлений підрозділ, яке затверджено юридичною особою, або довіреністю, виданою нею ж у встановленому порядку керівникові цього підрозділу.
Слід мати на увазі, що стороною у справі є юридична особа, від імені якої діє відособлений підрозділ, і рішення приймається щодо підприємства чи організації юридичної особи, але в особі її відокремленого підрозділу. Необхідно також враховувати, що саме лише зазначення в установчих документах чи положенні про наявність у відокремленого підрозділу права представляти юридичну особу в суді (господарському суді) не свідчить про надання такому підрозділові відповідних повноважень та визначення кола таких повноважень.
Відповідно до частини першої статті 44 Господарського процесуального кодексу України усі фізичні і юридичні особи здатні мати процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, боржника (процесуальна правоздатність).
З урахуванням цивільно-правового статусу філій та представництв недопустимою є участь відокремлених підрозділів у певних процесуальних відносинах, оскільки це суперечить цивільно-правовій природі відокремленого підрозділу, як складової частини юридичної особи, що його створила.
Філії та представництва, які не є юридичними особами, не наділені процесуальною дієздатністю та не можуть виступати стороною у господарському процесі.
Тому справи, в яких відповідачем виступає філія чи представництво, не підлягають розгляду в порядку господарського судочинства, у зв`язку з відсутністю сторони у господарському процесі, до якої пред`явлено позов, а отже неможливістю вирішення господарського спору.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви б/н від 18.12.2023 відповідачем зазначено Філію "Тетерівське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (код ЄДРПОУ 45078700), а не Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" (код ЄДРПОУ 44768034) в особі такої філії, яка не є юридичною особою, а тому не може виступати стороною у господарському процесі.
Окрім того, судом встановлено, що стороною договору № UEEX-3071-11 купівлі-продажу необробленої деревини від 06.06.2023, а саме продавцем, виступало Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" (код ЄДРПОУ 44768034) в особі підписувача уповноваженої особи філії "Тетерівське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (ЄДРПОУ 45078700), однак відповідачем визначено філію.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 175 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
На підставі частини шостої статті 175 Господарського процесуального кодексу України, суд роз`яснює позивачу, що він не позбавлений права звернутися до господарського суду за умови вірного визначення суб`єктного складу учасників справи.
Керуючись статтями 175, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
Відмовити у відкритті провадження за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково виробнича компанія "ЕНЕРГОТЕК" до Філії "Тетерівське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" про стягнення заборгованості договором № UEEX-3071-11 купівлі-продажу необробленої деревини від 06.06.2023.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 254-257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Н.Г. Шевчук
Ухвалу підписано: 26.12.2023
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2023 |
Оприлюднено | 29.12.2023 |
Номер документу | 115969437 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу |
Господарське
Господарський суд Київської області
Шевчук Н.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні