Рішення
від 26.12.2023 по справі 687/447/23
ЧЕМЕРОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

№ справи687/447/23

№2/687/139/2023

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2023 року Чемеровецький районний суд

Хмельницької області в складі:

головуючого - судді Борсука В.О., з участю секретаря - Снігур А.І.,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судусмт.Чемерівці цивільнусправу запозовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Чемерівці» про скасування державної реєстрації та усунення перешкод у користуванні майном,

ВСТАНОВИВ:

В квітні 2023 року позивач звернулася в суд із позовом до ТОВ «Агро Чемерівці» (перейменовано з «Мрія Агро Чемерівці») про скасування державної реєстрації та усунення перешкод у користуванні майном, вказавши, що ОСОБА_2 являвся власником земельної ділянки, що посвідчено державним актом на право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва серії ЯГ №759237, площею 1,9164 га, кадастровий номер 6825281200:04:003:0204, розташованої на території Вишнівчицької сільської ради Кам`янець-Подільського (Чемеровецького) району Хмельницької області.

Згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 27.03.2017 року позивач успадкував після смерті ОСОБА_2 вищевказану земельну ділянку.

В березні 2023 року ОСОБА_1 стало відомо із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що 10.10.2014 року зареєстровано договір оренди землі між ТОВ «Мрія Агро Чемерівці», та зареєстровано додаткову угоду від 28.10.2019 року, строком дії договору до 2035 року. Позивач зазначає, що є пайовиком ДП «Агрооб`єднання Слов`янське», тому вона не могла підписувати будь-які договора чи угоди про продовження терміну дії старих договорів з іншим підприємством. Наразі позивач не може нормально користуватися своєю землею через існування зареєстрованого договору з ТОВ «Агро Чемерівці», у зв`язку з чим вимушена звернутися до суду з даним позовом.

Позивач та її представник в судове засідання не з`явилися, однак від представника позивача надійшла заява в якій просить розгляд справи проводити у його відсутності, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

ПредставникТзОВ «Агро-Чемерівці» в судове засідання не з`явився, однак від нього надійшов відзив на позовну заяву та заява згідно яких, просить у задоволенні позову відмовити, розгляд справи просить проводити у його відсутності.

Дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 31.01.2012 року ОСОБА_1 успадкувала після смерті ОСОБА_2 земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва серії ЯГ №759237, площею 1,9164 га, кадастровий номер 6825281200:04:003:0204, розташованої на території Вишнівчицької сільської ради Кам`янець-Подільського (Чемеровецького) району Хмельницької області.

Згідно листа Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області вбачається, що відповідно до Книги записів державної реєстрації договорів оренди наявна інформація щодо реєстрації договору оренди на ділянку кадастровий номер 6825281200:04:003:0204 площею 1,9164 га із ДП «Агрооб`єднання Слов`янське» від 01.09.2010 року №041076300040 терміном на 20 років.

Згідно інформаціїз Державногореєстру речовихправ нанерухоме майно№326222759від 20.03.2023року,зазначено,що реєстраційноюслужбою Городоцькогорайонного управлінняюстиції Хмельницькоїобласті 11.04.2015 року зареєстровано договір оренди землі від 10.10.2014 року укладений між ОСОБА_1 таТОВ «Мрія Агро Чемерівці», та зареєстровано Теофіпольською селищною радою Хмельницької області 22.06.2021 року додаткову угоду від 28.10.2019 року, строком на 20 років.

За змістом статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема договори та інші правочини, інші юридичні факти.

Згідно із частиною першою статті 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Дво- чи багатостороннім правочином є погоджена дія двох або більше сторін (частина четверта цієї ж статті).

Частиною третьою статті 203 ЦК України передбачено, що волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Своє волевиявлення на укладення договору учасник правочину виявляє в момент досягнення згоди з усіх істотних умов, складання та скріплення підписом письмового документа.

Стаття 207 ЦК України встановлює загальні вимоги до письмової форми правочину. Так, на підставі частини першої цієї статті правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони.Частиною ж другою цієї статті визначено, що правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

Отже, підпис є невід`ємним елементом, реквізитом письмової форми договору, а наявність підписів має підтверджувати наміри та волевиявлення учасників правочину, а також забезпечувати їх ідентифікацію.

Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди (частина перша статті 638 ЦК України).

У разі ж якщо сторони такої згоди не досягли, такий договір є неукладеним, тобто таким, що не відбувся, а наведені в ньому умови не є такими, що регулюють спірні відносини.

Відповідно до частини другої статті 205 ЦК України правочин, для якого законом не встановлена обов`язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків. Отже, конклюдентними діями може підтверджуватися лише укладення договору в усній формі.

Відповідно дост.81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Згідно з положеннямст. 76 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Разом з тим, суд констатує, що твердження позивача про не укладення спірних угод та відсутність їх примірника у неї, саме на відповідача покладається обов`язок представити докази на підтвердження укладення цих угод, в першу чергу оспорюваний договір оренди.

Частиною 6ст.95 ЦПК Українивстановлено, що якщо подано копію (електронну копію) письмового доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал письмового доказу. Якщо оригінал письмового доказу не подано, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (електронної копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги.

Відповідно дост.13 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Договір оренди землі укладається у письмовій формі та за бажанням сторін може бути посвідчений нотаріально (статті 14 Закону).

Орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи (частина перша статті 4 Закону).

Положеннями частини першої статті 16 Закону передбачено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.

Між тим, ст.18 Закону України «Про оренду землі» договір оренди набирає чинності після його державної реєстрації. Зазначена норма виключає можливість укладення спірного договору шляхом вчинення конклюдентних дій, бо такий договір не може бути зареєстрований.

Відповідно до ч.1 ст.770 Цивільного кодексу України у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов`язки наймодавця.

Згідно ч.1 ст.148-1 Земельного кодексу України до особи, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває у користуванні іншої особи, з моменту переходу права власності на земельну ділянку переходять права та обов`язки попереднього власника земельної ділянки за чинними договорами оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту щодо такої земельної ділянки.

Відповідно до ч. 4 ст.32 Закону України «Про оренду землі» перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.

Заперечуючи факт укладення з відповідачем договору оренди, позивач вказала на відсутність у неї примірника такого договору.

З метою спростування належності підпису позивача в договорі оренди суд витребовував ухвалою від 15.06.2023 року з Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації, оригінал оспорюваного договору оренди земельної ділянки, проте даний договір не був наданий суду.

Представником відповідача не був наданий їхній примірник договору, що унеможливлює призначення почеркознавчої експертизи.

Не виконавши вимогу суду щодо надання оригіналу договору оренди землі, відповідач не спростував твердження позивача про те, що оспорюваний договір був підписаний позивачем і остання мала волю на укладення такого договору та реалізувала її.

Такий висновок цілком узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 04.02.2020 року, справа № 2/2218/3845/11.

В свою чергу в матеріалах справи наявний відзив ТОВ «Агро Чемерівці», у якому визнано, що оспорюваний договір був підписаний ОСОБА_1 , яка отримувала щорічно орендну плату.

Факт реєстрації права оренди земельної ділянки на підставі спірного договору за ТОВ «Агро Чемерівці» за його ж заявою не є підтвердженням волевиявлення позивача на укладення даного договору.

Суд вважає, що використання земельної ділянки ОСОБА_1 , відповідачем здійснюється без належної правової підстави та без належної підстави було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право оренди щодо вказаної земельної ділянки.

Враховуючи вище викладені обставини, суд вважає, що ОСОБА_1 спірний договір не підписувала отже, у цьому випадку відсутнє волевиявлення позивача на встановлення його цивільних прав та обов`язків щодо укладання договору оренди землі, яка перебуває у її власності. За відсутності оригіналу договору оренди землі у справі, суд приходить до висновків про задоволення позовних вимог, оскільки факт укладення договору оренди землі не підтверджено належними та допустимими доказами. Державна реєстрація права оренди ТОВ «Агро Чемерівці» на підставі договору, існування якого не підтверджено, не може вважатися законною.

Відповідно дост. 141 ЦПК Українипо справі наявні судові витрати, що складаються з судового збору в сумі 2147,20 коп., які підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 81, 137, 141, 263-265 ЦПК України суд,-

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Скасувати державну реєстрацію іншого речового права (права оренди) Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Чемерівці» (перейменовано з «Мрія Агро Чемерівці») (код ЄДРПОУ 38195735) щодо земельної ділянки площею 1,9164 га., кадастровий номер 6825281200:04:003:0204, що розташована на території Вишнівчицької сільської ради Кам`янець-Подільського (Чемеровецького) району Хмельницької області, що зареєстрована 11.04.2015 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, номер запису про інше речове право 9363171.

Усунути перешкоди ОСОБА_1 у користуванні належною її земельною ділянкою площею 1,9164 га., кадастровий номер 6825281200:04:003:0204, шляхом повернення йому з незаконного володіння Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Чемерівці» (код ЄДРПОУ 38195735).

Стягнути з ТзОВ «Агро-Чемерівці» на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 2147,20 грн..

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителька с.Вишнівчик Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, ідентифікаційний код НОМЕР_1 .

Відповідач: ТзОВ «Агро-Чемерівці» (перейменовано з «Мрія Агро Чемерівці»), місце знаходження м.Хмельницький, вул.Зарічанська, 34, офіс 406 Хмельницької області, код ЄДРПОУ 38195735.

Суддя Борсук В.О.

СудЧемеровецький районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення26.12.2023
Оприлюднено29.12.2023
Номер документу115969657
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання незаконним акта, що порушує право власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —687/447/23

Рішення від 17.01.2024

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Борсук В. О.

Рішення від 26.12.2023

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Борсук В. О.

Ухвала від 12.09.2023

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Борсук В. О.

Ухвала від 02.08.2023

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Борсук В. О.

Ухвала від 15.06.2023

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Борсук В. О.

Ухвала від 23.05.2023

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Борсук В. О.

Ухвала від 25.04.2023

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Борсук В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні