Справа №731/656/23
Провадження №2/731/142/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 грудня 2023 року смт Варва
Варвинський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді Савенка А.І.,
за участю секретаря Сергієнко Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою Органу опіки та піклування - Виконавчого комітету Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, - Служба у справах дітей Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, Комунальний заклад «Варвинський центр соціальних служб» Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, -
В С Т А Н О В И В:
05 вересня 2023 року до суду надійшла вказана позовна заява.
В обґрунтування позовних вимог позивач, орган опіки та піклування, посилається на те, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 мають двох малолітніх дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . ОСОБА_2 з колишнім чоловіком та своїми дітьми не спілкується, не бере ніякої участі у вихованні та утриманні дітей, жодного разу не виявила ініціативи зустрітися з дітьми. Інформація про її життя відсутня, зв`язок з нею встановити не вдається. У дітей відсутня родинна прихильність до матері. Протягом останніх трьох років ОСОБА_1 зі своїми дітьми мешкає на території Варвинської територіальної громади. Питання стану утримання та виховання дітей неодноразово розглядалося на засіданнях комісії з питань захисту прав дітей, з батьком систематично проводилася профілактично-виховна робота, надавалися необхідні рекомендації та поради, його офіційно попереджалося про відповідальність та наслідки неналежного виконання батьківських обов`язків. На жаль, ОСОБА_1 продовжує неналежно виконувати свої обов`язки з виховання та утримання дітей, не дбає про здоров`я та збалансоване харчування дітей, постійно зловживає алкогольними напоями. Крім того, ОСОБА_1 перебуває на обліку у лікаря-психіатра. Через свій стан здоров`я та особливості поведінки батько не здатний створити умови для повноцінного росту і розвитку дітей. Базові потреби дітей задовольняються на низькому рівні та за рахунок сторонніх людей. Харчування в домашніх умовах незадовільне. Діти не проходять вчасно медогляди, хоча мають інвалідність, часто брудні, недоглянуті, постійно порушується потреба у безпеці та безпечному середовищі. Неадекватна поведінка ОСОБА_1 на очах у дітей створює значний ризик їхньому здоров`ю. Також батько не забезпечує соціальних потреб дітей. Постійно порушує їх право на здобуття освіти, не створює умов для повноцінного навчання і розвитку, спілкування з однолітками, ігнорує рекомендації фахівців. У зв`язку з виникненням безпосередньої загрози для життя та здоров`я дітей вони були відібрані у ОСОБА_1 та влаштовані до КНП «Варвинська лікарня». З серпня 2023 року батько не відвідує дітей, а лише телефонує та негативно налаштовує проти медичних працівників та працівників соціальних служб. За результатами проведення оцінки потреб сім`ї виявлено, що у ОСОБА_1 відсутній батьківський потенціал, оскільки він веде аморальний спосіб життя, зловживає алкоголем, має алкогольну залежність. На підставі виявленого орган опіки та піклування вважає, що біологічні батьки свідомо нехтують своїми батьківськими обов`язками, що негативно позначається на становленні та самоствердженні дітей як особистостей та спричиняє їм душевні страждання. На засіданні виконавчого комітету Варвинської селищної ради, яке відбулося 10 серпня 2023 року, затверджено висновок органу опіки та піклування про доцільність позбавлення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 батьківських прав.
На підставі ст.ст. 150, 164, 165, 166, 180, 182, 184. 191 СК України орган опіки та піклування просить позбавити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 батьківських прав щодо дітей, стягнути з кожного з них аліменти на утримання дітей у розмірі 1416,50 грн на кожну дитину щомісячно, починаючи з дня звернення до суду до досягнення дітьми повноліття, шляхом перерахування аліментів на особисті рахунки дітей у відділенні Державного ощадного банку України, допустити негайне виконання рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.
Ухвалою суду від 20 вересня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та призначено підготовче засідання по справі (а.с. 62).
Судове засідання, призначене на 21 листопада 2023 року, відкладено до 06 грудня 2023 року у зв`язку з неявкою відповідачів. 06 грудня відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні просив відкласти розгляд справи, адже бажав скористатись професійною юридичною консультацією.
Представник позивача ОСОБА_4 у судове засідання 27 грудня 2023 року не з`явилась, у письмовій заяві позов підтримала та просила розглядати справу за її відсутності.
Представник Служби у справах дітей Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області Гиленко Л.Р. позовні вимоги та надані службою висновки підтримала, просила розглядати справу за її відсутності.
Представник Комунального закладу «Варвинський центр соціальних служб» Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області Івкіна Л.В. у письмовій заяві позицію органу опіки та піклування підтримала та просила розглянути справу за її відсутності.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання втретє не з`явився, хоча був присутній у судовому засіданні 06 грудня 2023 року, достеменно знав про день місце та час розгляду справи, однак, заяв по суті справи, доказів на обґрунтування своєї позиції не подавав.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце судового розгляду повідомлялась засобами поштового зв`язку та шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, заяв з процесуальних питань не подавала, згідно із довідкою на конверті, який повернувся до суду, за місцем реєстрації відсутня (а.с. 105).
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з таких підстав.
Судом встановлено, що батьками малолітніх дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с. 10, 11).
Рішенням Прилуцького міськрайонного суду шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 розірвано (а.с. 16).
Відповідно до інформації, що надана Прилуцьким районним відділом поліції, ОСОБА_2 тривалий час не проживає за місцем реєстрації, сусіди не знають, де вона перебуває чи може знаходитися (а.с. 15).
З Акта обстеження умов проживання від 17 червня 2022 року (а.с. 19) вбачається, що ОСОБА_1 зі своїми дітьми на час складання Акта проживав за адресою: АДРЕСА_1 . Будинок складався з двох кімнат, у будинок підведена вода, опалення пічне. Умови проживання дітей були задовільні, діти мали власну кімнату, окремі спальні місця, необхідну кількість одягу та взуття. Стосунки в сім`ї добрі, діти люблять батька, горнуться до нього, але у батька низький батьківський потенціал, внаслідок чого він не може забезпечити належне виховання дітей. Батькові надано консультації та поради щодо виховання дітей, попереджено про відповідальність за неналежне виконання батьківських обов`язків.
З 13 березня 2023 року за ОСОБА_1 зареєстровано житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 17) та відповідна земельна ділянка (а.с. 18).
Відповідно до Акта обстеження умов проживання від 25 квітня 2023 року (а.с. 20) ОСОБА_1 з дітьми мешкає в АДРЕСА_2 , який складається з п`яти кімнат. Діти мають окремі кімнати з необхідними меблями та побутовою технікою, одягом, взуттям та шкільним приладдям. Стосунки у сім`ї хороші.
З Актів проведення оцінки рівня безпеки дітей від 11 липня 2023 року (а.с. 21-25, 26-30) вбачається, що батько за зовнішніми ознаками перебуває у стані алкогольного сп`яніння та закрився з дітьми у будинку. Оскільки батько має низький батьківський потенціал, комісія, що проводила оцінку, вирішила ініціювати розгляд питання про соціальний захист дітей на засіданні комісії з питань захисту прав дитини селищної ради.
11 липня 2023 року на ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП, тобто за ухилення від належного виконання передбачених законодавством обов`язків щодо забезпечення належних умов життя, навчання та виховання дітей, а також протокол за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП за вчинення домашнього насильства стосовно своїх малолітніх дітей (а.с. 43).
Згідно з Актом оцінки потреб сім`ї від 26 липня 2023 року дівчинка ОСОБА_2 має підтверджену медичною довідкою розумову відсталість легкого ступеня з тяжким розладом мови. Дитина не проти жити в прийомній сім`ї, але боїться батька та інтернату, яким батько залякує її за непокору. Хлопчик ОСОБА_3 через затримку в розвитку не може надати інформацію про свою сім`ю, згідно з медичним висновком він також має розумову відсталість з тяжким розладом мовлення. Дівчинка розповідає, що мами в неї немає, вона любить братика, хоча інколи вони б`ються. Діти виконують всі накази батька, не сперечаються з ним. За будь-якого загострення девіації в поведінці батько ОСОБА_1 починає у присутності дітей негативно відгукуватися про матір, залякує нею дітей. Дівчинка сама вмивається, одягається та роздягається, має певні навички самообслуговування, але для нормального їх формування не вистачає батьківського потенціалу. Хлопчик може щось допомагати по господарству, але для формування навичок самообслуговування також не вистачає батьківського потенціалу. Хлопчик має затримку розвитку психоемоційної сфери, виявляє неадекватні емоції. Батько ОСОБА_1 перебуває на обліку у лікаря-психіатра та лікаря-нарколога, лікувався від туберкульозу. Часто виявляє агресію, шантажує, залякує та ображає дітей нецензурною лексикою. Періодично зловживає алкогольними напоями, палить. Через індивідуальні захворювання працює за скороченим графіком, має намір звільнитися з роботи. За результатами тривалого спостереження односельців ОСОБА_1 - дуже неохайна людина, не розуміється у фінансових питаннях та не вміє організовувати побут, інтелектуально обмежений. У батька відсутній виховний потенціал, він виховує дітей переважно авторитетом, кричить на них та застосовує нецензурну лексику. За результатами оцінки потреб комісія зробила висновок, що батько ухиляється від виконання своїх обов`язків з виховання та утримання дітей. Потреби дітей задовольняються на нижньому межовому рівні, на неналежному рівні здійснюється спілкування, виховання та догляд. У батька незадовільні стосунки з оточуючими, він веде аморальний спосіб життя та зловживає алкоголем, схильний загострювати конфліктні ситуації, часто вдається до вербальної та фізичної агресії (погрози, бійки).
Відповідно до характеристики, виданої старостою Журавського старостинського округу на ОСОБА_1 (а.с. 31), останній мешкає в селі Журавка без реєстрації, розлучений, працює різноробочим, утримує двох малолітніх дітей. Джерелом доходу є заробітна плата батька та пенсії по інвалідності на всіх членів сім`ї. Сім`я перебувала на обліку у КЗ «Варвинський ЦСССДМ» як така, що опинилася у складних життєвих обставинах. ОСОБА_1 притягався до адміністративної відповідальності за неналежне виконання батьківських обов`язків. Станом на 19 липня 2023 року діти вилучені із сім`ї. ОСОБА_1 виявляє конфліктність у спілкуванні з соціальними працівниками та односельцями, зловживає алкогольними напоями.
У характеристиці дитини ОСОБА_2 (а.с. 32) зазначено, що вона навчається у Журавському ЗЗСО І-ІІІ ступенів за програмою для дітей з тяжкими порушеннями мовлення. Дитина має легкий когнітивний розлад в поєднанні з розладом експресивної мови. Емоційно врівноважена, спокійна, доброзичлива. Навички обслуговування розвинені на достатньому рівні. Батько цікавиться шкільним життям учениці та підтримує контакт з класним керівником.
Характеристика дитини ОСОБА_3 (а.с. 33) підтверджує, що хлопчик закінчив перший клас за інклюзивною програмою навчання, має навчальні досягнення на дуже низькому рівні, не виявляє зацікавленості до навчання, не читає. ОСОБА_5 , невпевнений у собі, інколи порушує дисципліну, навички із самообслуговування на дуже низькому рівні. Батько цікавиться шкільним життям учня та підтримує контакт з класним керівником.
Висновками про стан здоров`я дітей підтверджується, що вони мають відставання у психо-емоційному розвитку, пов`язані з розладами мовлення (а.с. 41, 42).
Медичними довідками підтверджується, що ОСОБА_1 з 2011 року перебуває на диспансерному обліку у лікаря-психіатра та з 2018 року - на профілактичному обліку лікаря-нарколога у зв`язку з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання алкоголю, а також через гостру інтоксикацію, ускладнену туберкульозом (а.с. 39, 40).
12 липня 2023 року з Прилуцького райвідділу поліції до служби у справах дітей Варвинської селищної ради та центру соціальних служб селищної ради надійшов лист (а.с. 44) про те, що 11 липня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до органів поліції (на службу «102») та повідомив, що чотири дні тому брав своїх дітей - дочку ОСОБА_6 та сина ОСОБА_7 , на роботу, де робітник ОСОБА_8 торкався статевих органів його малолітньої дочки. Повідомлення зареєстроване в ЄО відділу. Під час перевірки вказаної у повідомленні інформації було виявлено, що ОСОБА_1 перебував за місцем свого проживання у стані алкогольного сп`яніння, не надав поліцейським чітких пояснень за фактом виклику, з працівниками поліції поводив себе агресивно. До ОСОБА_1 було застосовано адміністративне затримання, а дітей доставлено до Прилуцької районної лікарні, де тимчасово залишено на нічний час доби. У приміщенні лікарні малолітню ОСОБА_6 оглянув лікар-гінеколог. За результатами огляду у дитини не встановлено тілесних ушкоджень та ушкоджень зовнішніх статевих органів. Під час опитування малолітніх психолог центру соціальних служб встановила, що ОСОБА_1 систематично розпиває алкогольні напої за місцем проживання у присутності дітей, не займається розвитком, вихованням та дозвіллям дітей. Начальник відділу поліції просив розглянутим питання про доцільність позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав.
12 липня 2023 року комісія питань захисту прав дитини Варвинської селищної ради провела засідання з питання негайного відібрання дітей у батька ОСОБА_1 (а.с. 45).
З протоколу засідання вбачається, що комісія заслухала начальника служби у справах дітей Гиленко Л.Р., яка доповіла про ситуацію з дітьми. Повідомила, що ситуація в родині з часом все більше погіршується. 11 липня 2023 року стався черговий інцидент, а саме ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, викликав поліцію, вчинив сварку та бійку з поліцейськими. З метою захисту прав дітей запропонувала негайно відібрати дітей та забезпечити їх тимчасове влаштування. Комісія заслухала старшого дільничного офіцера поліції відділення превенції Прилуцького РВП ОСОБА_9 , який повідомив, що вони разом з психологом здійснили опитування дітей та з`ясували, що ОСОБА_1 систематично розпиває алкогольні напої у присутності дітей, за що на нього складено протокол про адміністративне правопорушення. Староста Журавського старостинського округу Пилипченко В.Ю. підтвердив, що проживання дітей з батьком загрожує їх життю і здоров`ю. ОСОБА_11 пояснив, що неодноразово надавав допомогу малолітнім дітям ОСОБА_1 , організував збір коштів для придбання їм помешкання після пожежі, допоміг його облаштувати. На жаль, ОСОБА_1 дійсно неналежно виконує свої батьківські обов`язки, не забезпечує повноцінний розвиток дітей, має низький батьківський потенціал, не може належним чином їх утримувати та виховувати. Присутній на засіданні ОСОБА_1 визнав, що неналежно виконує свої батьківські обов`язки. Пояснив, що він усвідомлює, що в повноцінній родині дітям буде краще. Хотів би, щоб діти були влаштовані в іншу сім`ю, а він мав змогу підтримувати з ними спілкування.
За результатами засідання комісії було прийнято рішення підготувати проект рішення виконкому про негайне відібрання у ОСОБА_1 малолітніх дітей.
Рішенням виконавчого комітету Варвинської селищної ради № 61 від 13 липня 2023 року дітей негайно відібрано у батька, доручено службі у справах дітей забезпечити їх тимчасове влаштування (а.с. 54).
На розгляд комісії з питань захисту прав дитини Варвинської селищної ради, засідання якої відбулося 24 липня 2023 року, було винесено питання про позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав щодо його малолітніх дітей.
Члени комісії проаналізували ситуацію, що склалася в родині. За час роботи із сім`єю виявлено ряд обставин, що є підставою для позбавлення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 батьківських прав. Мати ОСОБА_2 покинула родину близько двох років тому, із сім`єю не спілкується, про неї нічого невідомо. Батько ОСОБА_1 не дбає про здоров`я та харчування малолітніх дітей, постійно зловживає алкогольними напоями. З листопада 2021 року до квітня 2022 року діти перебували в Ніжинському центрі соціально-психологічної реабілітації дітей. З батьком проводилася відповідна робота, надавалися рекомендації та поради, проте 13 липня 2023 року діти були відібрані у батька через виникнення безпосередньої загрози їх життю та здоров`ю та влаштовані до дитячого відділення Прилуцької дитячої лікарні. Батько - особа з інвалідністю, має слабкий батьківський потенціал, пов`язаний з вадами інтелектуального, психоемоційного та фізичного розвитку. Через свій стан здоров`я, особливості поведінки батько не здатний створити умови для повноцінного росту і розвитку дітей. Батьківська компетенція не може змінитися на краще, оскільки він глибоко хвора людина, а його неадекватна поведінка ускладнюється схильністю до зловживання алкоголем. Саме під дією алкоголю батько не раз чинив протиправні діяння, залишав дітей без нагляду або під наглядом сторонніх людей. Не раз він ображав дітей нецензурною лайкою сексуального змісту у присутності свідків. Чоловік ні з ким не має довірливих та товариських стосунків, не вміє будувати відносини з членами громади, роботодавцем, державними органами, педагогами, лікарями, не вміє формувати сімейний бюджет, часто виявляє патологічну недовіру, чинить вербальну та фізичну агресію.
Рішенням виконавчого комітету Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області № 70 від 10 серпня 2023 року затверджено висновок органу опіки та піклування про доцільність позбавлення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 батьківських прав стосовно малолітніх дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 52-53). Висновок аргументований тим, що мати покинула сім`ю, з чоловіком та дітьми не спілкується, її місцезнаходження невідоме, вона не бере жодної участі у вихованні та утриманні дітей. Батько ж через свій стан здоров`я та особливості поведінки не здатний створити повноцінні умови для життя та розвитку дітей, має низький батьківський потенціал, зловживає алкоголем, не забезпечує потребу дітей у безпеці та безпечному середовищі, створює значний ризик для життя та здоров`я дітей.
Стаття 150 СК України встановлює обов`язок батьків піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про охорону дитинства» держава забезпечує право дитини на проживання в таких санітарно-гігієнічних та побутових умовах, що не завдають шкоди її фізичному та розумовому розвитку.
На підставі наявних у справі доказів судом достовірно встановлено, що відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 свідомо ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків.
Декларація ООН про права дитини, прийнята Резолюцією 1386/XVV Генеральної асамблеї ООН 20 листопада 1959 року, містить перелік принципів, дотримання яких необхідне для забезпечення щасливого дитинства. Відповідно до цих принципів дитині мають бути надані можливості та сприятливі умови, що дадуть їй змогу розвиватися фізично, розумово, морально, духовно та соціально, здоровим і нормальним шляхом, в умовах свободи та гідності; дитина має бути захищена від усіх форм недбалого ставлення.
Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 89 року в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Згідно зі ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вони ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Відповідно до ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава до позбавлення батьківських прав можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Орган опіки та піклування - виконавчий комітет Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, для захисту прав та законних інтересів дітей вважає за доцільне позбавити ОСОБА_2 та ОСОБА_1 батьківських прав стосовно її малолітніх дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що викладено у відповідному висновку (а.с. 52-53).
Відповідно до п. п. 15, 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» від 30 березня 2007 року № 3 позбавлення батьківських прав, що надані батькам до досягнення повноліття і грунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
На підставі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» № 3477 - IV від 23 лютого 2006 року суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду як джерело права.
Відповідно до ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя. Однак це право не є абсолютним.
У рішенні «Хант проти України» (Заява №31111/04, Страсбург, 7 грудня 2006 року) Європейський суд з прав людини зазначив, що позбавлення батьківських прав є втручанням у право на повагу до сімейного життя (п. 49); аналіз того, що має найкраще задовольняти інтереси дитини, є дуже важливим у таких справах (п. 53); між інтересами дитини та інтересами батьків повинні існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків. Зокрема, стаття 8 Конвенції не надає батькам права вживати заходів, які можуть зашкодити здоров`ю чи розвитку дитини (п. 54).
При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати, дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (п. 100 рішення Європейського суду з прав людини «Мамчур проти України», Заява №10383/09, 16 липня 2015 року, остаточне - 16 жовтня 2015 року).
Беручи до уваги те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, повно, всебічно та об`єктивно з`ясувавши обставини справи та дослідивши докази в їх сукупності, достовірно встановивши факт ухилення відповідачів від виконання своїх батьківських обов`язків, виходячи з інтересів дітей, суд приходить до переконання про доцільність позбавлення ОСОБА_2 та ОСОБА_1 батьківських прав щодо малолітніх дітей - ОСОБА_12 та ОСОБА_3 .
Відповідно до ч. 3 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відомості про родичів дітей, які мають бажання і можливість взяти їх на виховання, в матеріалах справи відсутні. Законодавчо не встановлено обов`язок суду здійснювати розшук таких осіб.
За змістом ст. 167 СК України якщо дитина не може бути передана другому з батьків, бабі, дідові, повнолітнім братам і сестрам, іншим родичам, мачусі, вітчиму, вона передається на опікування органу опіки та піклування.
За таких обставин малолітніх ОСОБА_13 та ОСОБА_3 необхідно передати органу опіки та піклування - виконавчому комітету Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, для подальшого влаштування.
Згідно зі ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до положень ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Частиною третьою ст. 181 СК України передбачено, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Відповідно до ч. 2 ст. 182 СК України мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Згідно з ч. 1 ст. 183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
Суд приходить до переконання, що з відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_1 слід стягувати аліменти на утримання двох дітей у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину, щомісячно, з кожного, починаючи з дня звернення позивача до суду (05 вересня 2023 року) і до досягнення кожною дитиною повноліття. При визначенні розміру аліментів суд враховує матеріальний стан і стан здоров`я відповідачів та дітей.
Частина 3 ст. 166 СК України передбачає, що у разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.
У зв`язку з тим, що малолітні діти передаються органу опіки та піклування, аліменти слід перераховувати на особисті рахунки дітей у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язати орган опіки та піклування відкрити зазначені особисті рахунки у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України у разі задоволення позову судовий збір покладається на відповідачів.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 141, 263, 265, 273, 280-284, 354 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Органу опіки та піклування - Виконавчого комітету Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 41510040, юридична адреса: 17600, Чернігівська область, Прилуцький район, смт Варва, вул. Шевченка, 38), до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_4 ), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_5 ), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, - Служба у справах дітей Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 42659686, юридична адреса: 17600, Чернігівська область, Прилуцький район, смт Варва, вул. Шевченка, б. 38), Комунальний заклад «Варвинський центр соціальних служб» Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 26383101, юридична адреса: 17600, Чернігівська область, Прилуцький район, смт Варва, вул. Шевченка, б. 42), про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів задовольнити.
Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_2 . батьківських прав щодо малолітніх дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Малолітніх дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , після набрання рішенням законної сили передати на опікування органу опіки та піклування для подальшого влаштування.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , аліменти на утримання двох неповнолітніх дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину, щомісячно, починаючи з 05 вересня 2023 року до досягнення кожною дитиною повноліття.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_5 , аліменти на утримання двох неповнолітніх дітей - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину, щомісячно, починаючи з 05 вересня 2023 року до досягнення кожною дитиною повноліття.
Аліменти перераховувати на особисті рахунки дітей у відділенні Державного ощадного банку України. Зобов`язати орган опіки та піклування - Виконавчий комітет Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, відкрити особисті рахунки дітей у місячний строк з дня набрання рішенням суду законної сили.
Стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 2 147 (дві тисячі сто сорок сім) гривень 20 копійок.
Стягнути з відповідача ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у сумі 2 147 (дві тисячі сто сорок сім) гривень 20 копійок.
Допустити негайне виконання рішення в межах суми платежу аліментів за один місяць.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду про позбавлення батьківських прав після набрання ним законної сили надіслати органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дітей.
Суддя А.І.Савенко
Суд | Варвинський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2023 |
Оприлюднено | 01.01.2024 |
Номер документу | 115969757 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Варвинський районний суд Чернігівської області
Савенко А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні