Рішення
від 17.01.2023 по справі 761/22853/21
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/22853/21

Провадження № 2/761/2535/2023

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2023 року суддя Шевченківського районного суду м.Києва Савицький О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Саксаганського 121» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,

ВСТАНОВИВ:

23.06.2021 року на адресу суду надійшла позовна заява ОСББ «Саксаганського 121» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з оплати членських внесків за період з 01.06.2018 р. по 01.06.2021 р. в сумі 46382,94 грн., 3% річних в сумі 2005,63 грн., інфляційні втрати в сумі 4928,09 грн., пеню в сумі 4912,66 грн. (за період з 31.05.2020 р. по 01.06.2021 р.) та 2270,00 грн. судового збору.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 01.09.2006 року було створено власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Саксаганського 121». ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 . Відповідач невчасно, та не в повному обсязі сплачує внески та платежі, внаслідок чого утворилась заборгованість у розмірі 46382,94 грн., яку позивач просить суд стягнути з відповідача, а також інфляційні втрати у розмірі 4928,09 грн., 3 % річних у розмірі 2005,63 грн., пеню в розмірі 4912,66 грн. та судовий збір в розмірі 2270,00 грн.

Ухвалою від 14.07.2021 р. відкрито провадження у справі, розгляд якої вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та надано відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву у відповідності до ст. 274 ЦПК України.

01.11.2021 р. до суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову, оскільки позивачем не надано доказів на підтвердження встановлення відповідних тарифів за обслуговування будинку та його прибудинкової території.

Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Перевіряючи обставини справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 , загальною площею 137,00 кв.м, житловою площею 63,80 кв.м, відповідно до свідоцтва про право власності від 11.12.2006 р.

01.09.2006 р. було створено власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Саксаганського 121».

Рішенням загальних зборів ОСББ «Саксаганського 121» від 21.10.2016 р. було встановлено розмір вартості послуги з обслуговування будинку та його прибудинкової території у розмірі 4,40 грн./кв. м. та додатково розмір вартості послуг з організації охорони під`їзду будинку ОСББ - 0,80 грн./кв.м.

Рішенням загальних зборів ОСББ «Саксаганського 121» від 30.11.2018 р. було затверджено порядок сплати, перелік, та розмір внесків на обслуговуваній багатоквартирного будинку, та зокрема встановлено, що вказані внески з 01.12.2018 рою складають: 7,67 гривні за 1 кв.м. на місяць. Додатково вказаним рішенням було затверджено розмір щомісячного внеску до ремонтного та резервного фонду, який розраховувався згідно з розрахунком ГІОЦ від 04.04.2018 року, який склав 1,00 грн. до ремонтного фонду та 1,50 грн. до резервного фонду.

Крім того, 16.05.2011 р. між сторонами було укладено договір №157 про надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території, предметом якого є забезпечення управителем надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території у житловому будинку АДРЕСА_1 , а споживачем - забезпечення своєчасної оплати таких послуг за встановленим тарифом у строк та на умовах, що передбачені цим договором.

Згідно статті 11 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що управління житловим комплексом забезпечує балансоутримувач.

Згідно ст. 13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», відносини власників приміщень і управителя регулюються договором між ними, який укладається на основі Типового договору.

Укладення договору між власником окремого приміщення у житловому комплексі та управителем є обов`язковим і не залежить від членства в об`єднанні, за винятком випадку, коли власник і управитель є однією особою. У разі відмови власника приміщення укладати договір або сплачувати обов`язкові платежі на утримання та ремонт неподільного майна та відповідної частки загального майна об`єднання має право звернення до суду для стягнення нарахованих платежів у судовому порядку. Право на звернення до суду виникає у об`єднання через шістдесят днів з дня припинення платежів або відмови в укладенні договору.

За умовами ч.4-7 ст. 22 вказаного Закону самостійне забезпечення об`єднанням утримання і експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у багатоквартирному будинку може здійснюватися безпосередньо співвласниками, а також шляхом залучення об`єднанням фізичних та юридичних осіб на підставі укладених договорів. Газо- та електропостачання квартир та нежитлових приміщень здійснюється на підставі договорів між їх власниками і газо- та електропостачальними організаціями відповідно до вимог законодавства. Договори з управителем укладаються об`єднанням відповідно до закону. Для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання. За згодою правління окремі співвласники можуть у рахунок сплати таких внесків і платежів виконувати окремі роботи. Об`єднання оплачує холодну та гарячу воду, теплову та електричну енергію, природний газ, комунальні послуги за цінами (тарифами), встановленими для населення, крім частини таких послуг, що оплачуються власниками нежитлових приміщень.

Особа, яка є власником приміщення у житловому комплексі, в якому створено ОСББ зобов`язана здійснювати платежі та внески на утримання і ремонт спільного майна незалежно від членства в об`єднанні, а тому за наявності підтверджень виплат на управління, утримання та збереження будинку така сума підлягає стягненню. Вказані обставини викладені у постанові Верховного суду України від 27.01.2016 за №3-1028гс15, яка у відповідності до вимог ст. 263 ЦПК України може бути застосована судом.

Згідно ч.ч.1-3 ст. 23 вказаного Закону визначено, що утримання і ремонт приміщень, які перебувають у власності, здійснюються відповідно до законодавства України. Власник квартири та/або нежитлового приміщення зобов`язаний відповідно до законодавства забезпечити використання, утримання, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт приміщень або їх частин без завдання шкоди майну і порушення прав та інтересів інших співвласників. Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.

Вказані обставини свідчать про те, що особа-власник приміщення в ОСББ зобов`язана здійснювати поточні платежі на утримання і ремонт спільного майна незалежно від членства в ОСББ, а тому такі суми витрат підлягають стягненню.

За умовами ч.3 ст.17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.

Крім того, вимогами ст. 322 ЦК України визначено, що тягар утримання майна покладається на власника, а саме: власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Таким чином, оскільки позивачем доведено належними та допустимими доказами факт надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території щодо будинку АДРЕСА_1 , в тому числі до належної відповідачу квартири АДРЕСА_1 , тому заборгованість по оплаті членських внесків за утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 46382,94 грн. за період з 01.06.2018 р. по 01.06.2021 р. підлягає стягненню з відповідача.

Крім того, судом враховано, що за умовами ст. 526 ЦК України зобов`язання повинно виконуватись належним чином згідно з умовами договору та вимогами ЦК України, інших актів законодавства.

Згідно з ч.1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

За змістом ч.1 ст. 901, ч.1 ст. 903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Зобов`язання боржника сплатити певну грошову суму на користь кредитора відповідно до цивільно-правового договору або з інших підстав, визначених законом, є грошовим зобов`язанням.

З огляду на викладене, правовідносини, які склалися між сторонами, є грошовим зобов`язанням, у якому, серед інших прав і обов`язків сторін на боржника покладено виключно певний цивільно-правовий обов`язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора вимагати сплату грошей за надані послуги.

Відповідно до ч.2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Також, згідно договору №157 від 16.05.2011 р. про надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території споживач несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасне внесення платежів за послуги шляхом сплати пені.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ч.3 ст. 549 ЦК України).

Відтак, розраховані позивачем та перевірені судом суми нарахувань інфляційних втрат, 3% річних та пені підлягають стягненню з відповідача.

Даючи юридичну оцінку зібраним по справі доказам, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню шляхом стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості у розмірі 58229,32 грн., з яких 46382,94 грн. - заборгованість по внесках за утримання будинку та прибудинкової території, 4928,09 грн. - інфляційні втрати, 2005,63 грн. - 3 % річних та 4912,66 грн. - пеня за період з 31.05.2020 р. по 01.06.2021 р.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2270,00 грн.

Керуючись ст.ст. 3, 4, 7, 12, 13, 76-81, 128, 133, 141, 174, 178, 259, 263-265, 268, 273, 274, 279, 352-355 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Саксаганського 121» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Саксаганського 121» заборгованість з оплати членських внесків за період з 01.06.2018 р. по 01.06.2021 р. в сумі 46382 (сорок шість тисяч триста вісімдесят дві) грн. 94 коп., 3% річних в сумі 2005 (дві тисячі п`ять) грн. 63 коп., інфляційні втрати в сумі 4928 (чотири тисячі дев`ятсот двадцять вісім) грн. 09 коп., пеню за період з 31.05.2020 р. по 01.06.2021 р. в сумі 4912 (чотири тисячі дев`ятсот дванадцять) грн. 66 коп. та судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, або після перегляду рішення в апеляційному порядку, якщо його не скасовано.

Суддя:

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення17.01.2023
Оприлюднено01.01.2024
Номер документу115975315
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —761/22853/21

Постанова від 15.04.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Кашперська Тамара Цезарівна

Ухвала від 04.03.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Кашперська Тамара Цезарівна

Ухвала від 06.02.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Кашперська Тамара Цезарівна

Рішення від 17.01.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Савицький О. А.

Ухвала від 02.11.2021

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Савицький О. А.

Ухвала від 14.07.2021

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Савицький О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні