Рішення
від 19.12.2023 по справі 529/1664/23
ДИКАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 529/1664/23

Провадження № 2/529/619/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2023 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:

головуючої - судді Петренко Л.Є.,

секретаря с/з Звягольської В.А.,

розглянувши у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ПП Сучасні будівельні рішення, треті особи, які не заявляють самостійних вимог: Державний нотаріус Полтавської районної державної нотаріальної контори Замулко Любов Володимирівна, Центр надання адміністративних послуг Диканської селищної ради про визнання права власності на частку в спільній сумісній власності подружжя, визнання права власності в порядку спадкування за законом, визнання прав засновника (власника), -

встановив:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом, в обґрунтування якого вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його дружина ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина, що складається із 100 % статутного капіталу приватного підприємства Сучасні будівельні рішення, яким остання володіла як єдиний засновник з сформованим статутним капіталом на суму 300 грн.

Позивач у позові вказує, що він є спадкоємцем першої черги, в установлений законом строк звернувся із заявою до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Інший спадкодавець син ОСОБА_3 відмовився від своєї частки на користь позивача, що підтверджується наданої ним нотаріусу письмовою заявою. Проте, нотаріусом відмовлено позивачу в оформленні свідоцтва про право на спадщину у зв`язку із відсутньою можливістю встановити об`єм спадкового майна Приватного підприємства Сучасні будівельні рішення зареєстрованого на спадкодавця ОСОБА_2 , конкретизацію майнових прав та встановлено невідповідність установчих документів у вигляді Статуту вказаного підприємства, де не передбачено порядок та право на успадкування, в разі смерті засновника. Тому, позивач просить визнати за ним право власності на частку в спільній сумісній власності подружжя в розмірі 1/2 частки статутного капіталу, яка складає 150 грн., або 50% від загального розміру статутного капіталу ПП Сучасні будівельні рішення та визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом після смерті своєї дружини ОСОБА_2 на іншу 1/2 частку статутного капіталу, яка складає 150 грн., або 50% від загального розміру статутного капіталу ПП Сучасні будівельні рішення. Також, позивач просив визнати його засновником (власником) ПП Сучасні будівельні рішення.

Позивач ОСОБА_1 в підготовче судове засідання не з`явився, але надав суду заяву з підтриманням своїх позовних вимог та з проханням розгляду справи у його відсутність.

Представник відповідача Приватного підприємства Сучасні будівельні рішення в підготовче засідання не з`явився, а вказаним представником надіслано на адресу суду відзив на позов, згідно якого відповідач визнав позов в повному обсязі та просить розглянути справу без його участі.

Третя особа-державний нотаріусПолтавської районноїдержавної нотаріальноїконтори ЗамулкоЛ.В. в підготовче засідання не з`явилася, а подала суду письмове пояснення щодо позову, в якому вказала, що при винесенні рішення покладається на розсуд суду та просить розглянути справу без її участі.

Представник третьої особи Центру надання адміністративних послуг Диканської селищної ради в підготовче засідання також не з`явився, а подав суду письмове пояснення щодо позову, в якому вказав, що при винесенні рішення покладається на розсуд суду та просить розглянути справу без його участі.

Враховуючи те, що позивач підтримав свої позовні вимоги, відповідачем було визнано позов в повному обсязі, визнання позову відповідачем не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, керуючись ч. 3 ст. 200, ч. 4 ст. 206 ЦПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для ухвалення рішення у підготовчому засіданні у відсутність відповідача та третіх осіб відповідно до їх письмових клопотань про це.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд приходить до наступного висновку.

З наявної у матеріалах справи копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Диканським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 (а.с. 39).

Судом встановлено, що після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, яка складається із 100% статутного капіталу Приватного підприємства Сучасні будівельні рішення, засновником якого була сама спадкодавиця, що підтверджується наявним у матеріалах справи витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань який сформований 12.10.2023 (а.с. 27-32).

Відповідно до статті 1 Статуту ПП Сучасні будівельні рішення засновником (власником) підприємства є одна фізична особа: ОСОБА_2 . Статтею 5 вказаного Статуту передбачено забезпечення діяльності вказаного підприємства за рахунок внеску власника створеного статутного капіталу у розмірі 300,00 грн.

Відповідно до ст. 113 Господарського кодексу України приватним підприємством визнається підприємство, що діє на основі приватної власності одного або кількох громадян, іноземців, осіб без громадянства та його (їх) праці чи з використанням найманої праці. Приватним є також підприємство, що діє на основі приватної власності суб`єкта господарювання - юридичної особи.

За змістом частин третьої та п`ятої статті 63 ГК України залежно від способу утворення (заснування) та формування статутного капіталу в Україні діють підприємства унітарні та корпоративні. Корпоративними є кооперативні підприємства, підприємства, що створюються у формі господарського товариства, а також інші підприємства, в тому числі засновані на приватній власності двох або більше осіб.

Відповідно до частини першої статті 60 СК України майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Конструкція норми статті 60 СК України свідчить про презумпцію спільності права власності подружжя на майно, яке набуте ними в період шлюбу. Разом із тим, зазначена презумпція може бути спростована й один із подружжя може оспорювати поширення правового режиму спільного сумісного майна на певний об`єкт, в тому числі в судовому порядку. Тягар доказування обставин, необхідних для спростування презумпції, покладається на того з подружжя, який її спростовує.

Зазначена правовапозиція висловленав постановіВерховного Судувід 04.09.2019року усправі №450/624/15-ц.

Відповідно до частини першої статті 355 ЦК України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно).

Відповідно до статті 177 ЦК України об`єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.

Згідно зі статтею 190 ЦК України майном як особливим об`єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов`язки.

У Рішенні Конституційного Суду України від 19 вересня 2012 року у справі № 1-8/2012 за конституційним зверненням приватного підприємства ІКІО щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 61 СК України при вирішенні питання відносно правового режиму майна фізичної особи-підприємця зазначено, що приватне підприємство (або його частина), засноване одним із подружжя, - це окремий об`єкт права спільної сумісної власності подружжя, до якого входять усі види майна, у тому числі вклад до статутного капіталу та майно, виділене з їх спільної сумісної власності.

Також у постанові Велика Палата Верховного Судувід 29.06.2021, справа № 916/2813/18 викладено наступне: проведений аналіз свідчить, що висновки, викладені в Рішенні Конституційного Суду України, слід розуміти так: статутний капітал приватного підприємства - юридичної особи або майно приватного підприємства - єдиного майнового комплексу можуть бути об`єктами права спільної сумісної власності подружжя (якщо вони не є об`єктами права особистої власності одного з подружжя).

Отже, статутний капітал приватного підприємства, сформований за рахунок спільної сумісної власності подружжя, є об`єктом їх спільної сумісної власності. Частка у статутному капіталі пропорційна частці у майні підприємства.

Відповідно до наявного у матеріалах справи свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 вбачається, що позивач ОСОБА_1 та померла ОСОБА_4 уклали шлюб 26.12.1987 року в Оболонському відділі РАГС Курської області, про що зроблено відповідний запис під номером 183 (а.с. 38).

Згідно витяга з Єдиного державного реєстра юридичних осіб, ПП «Сучасні будівельні рішення» зареєстровано 05.09.2017 (а.с.30)

Таким чином, статутний капітал ПП Сучасні будівельні рішення є об`єктом права спільної власності, частина якого належить позивачу як чоловіку. Інша частина статутного капіталу повинна спадкуватись на загальних підставах, відповідно до Закону.

Право на частку у статутному капіталі приватного підприємства є об`єктом спадкування, а відтак переходить до спадкоємців в загальному порядку.

Відповідно до ст.ст. 1269, 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Позивач, відповідно до ст.1268 ЦК України, 19.05.2023 звернувся з відповідною заявою до Диканської державної нотаріальної контори в установлений законом 6-місячний строк, що підтверджується заявою про прийняття спадщини.

При цьому, інший спадкоємець син померлої ОСОБА_3 від прийняття спадщини відмовився, що підтверджується наявною копією заяви, яка була витребувана судом разом з матеріалами Спадкової справи №12/2023.

09.11.2023 Полтавською районною державною нотаріальною конторою винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії за заявою позивача ОСОБА_1 щодо видачі свідоцтва про право на спадщину, в якій нотаріус вказав про неможливість вчинення вказаної нотаріальної дії, тому як згідно наданих документів відсутня можливість встановлення об`єма спадкового майна Приватного підприємства Сучасні будівельні рішення зареєстрованого на спадкодавця ОСОБА_2 , конкретизація майнових прав, а також не відповідність установчих документів Статуту ПП Сучасні будівельні рішення вимогам чинного законодавства, в якому не зазначено порядок та право на спадкування, в разі смерті засновника. (а.с. 11, 12).

Таким чином, позивач ОСОБА_1 позбавлений можливості отримати свідоцтво про право на спадщину в позасудовому порядку.

Судом встановлено, що у наданому суду Статуті ПП Сучасні будівельні рішення не передбачено порядку та прав на спадкування в разі смерті засновника.

ПП Сучасні будівельні рішення, як юридична особа не припинилося в зв`язку зі смертю спадкодавця (його засновника), а відтак за наявності інших спадкоємців, які успадкують права засновника, господарська діяльність господарства може бути продовжена.

Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Отже, успадковуються права та обов`язки, які належали фізичній особі, а не юридичній особі, що була створена цією фізичною особою.

Відповідно до вимог статті 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

З аналізу положень чинного законодавства вбачається, що доцільність формування статутного фонду приватного підприємства вирішується засновником підприємства. У разі наявності статутного фонду свідоцтво про право на спадщину може бути видано на майно, внесене до статутного фонду приватного підприємства. Якщо ж статутний фонд у приватному підприємстві не сформовано, то питання спадкування необхідно вирішувати у суді.

Згідно з ст. 178 ЦК України, об`єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід`ємними від фізичної чи юридичної особи.

Пленум Верховного Суду України, зазначив у пункті 9 постанови від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування, відповідно до якої спадкується не право на участь, а право на частку в статутному (складеному) капіталі.

На можливості спадкування частки у статутному капіталі наголошує і Верховний Суд. Зокрема, у постанові від 03.10.2018 у справі № 917/1887/17 суд зазначив, що лише у випадках якщо в установчих документах приватного підприємства є вказівка на наявність у нього статутного капіталу, можливе спадкування корпоративних прав на приватне підприємство. Спадкування частки учасника товариства не підпадає під заборону п. 2 ч. 1 ст. 1219 ЦК України. При цьому спадкується не право на участь, а право на частку в статутному (складеному) капіталі.

Таким чином, право на частку у статутному капіталі приватного підприємства, у якого сформовано статутний капітал, спадкується на загальних підставах.

Також з огляду на те, що корпоративні права можуть вільно переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування, відповідно визнання за позивачем в порядку спадкування після смерті дружини відповідних прав засновника є ефективним способом захисту його прав, як спадкоємця засновника.

Позивач, згідно ст. 1261 ЦК України, належним чином прийняв спадщину після смерті своєї дружини ОСОБА_2 , шляхом подання заяви про прийняття спадщини у визначений Законом 6-місячний строк та є спадкоємцем першої черги за законом, як чоловік померлої, відповідно до ст. 1218 ЦК України до нього переходять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

З урахуванням своєчасного подання заяви про прийняття спадщини, надання доказів права засновника Приватного підприємства Сучасні будівельні рішення у спадкодавця на час відкриття спадщини, неможливість оформити свої спадкові права в позасудовому порядку, права позивача підлягають судовому захисту шляхом визнання за ним права власності на частку в спільній сумісній власності подружжя у розмірі 1/2 частки статутного капіталу, яка складає 150,00 грн. або 50% від загального розміру статутного капіталу та визнання за ним право власності в порядку спадкування за законом після смерті дружини ОСОБА_2 1/2 частки статутного капіталу яка складає 150,00 грн. або 50% від загального розміру статутного капіталу ПП Сучасні будівельні рішення, з подальшим визнанням позивача засновником вказаного підприємства.

Керуючись ст. ст. 263-265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ПП Сучасні будівельні рішення про визнання права власності на частку в спільній сумісній власності подружжя, визнання права власності в порядку спадкування за законом, визнання прав засновника (власника) задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на частку в спільній сумісній власності подружжя у розмірі 1/2 частки статутного капіталу, яка складає 150,00 грн. або 50% від загального розміру статутного капіталу Приватного підприємства Сучасні будівельні рішення (код ЄДРПОУ 41566470), яке розташоване по вул. Пушкіна, 37, в смт. Диканька Полтавської області.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності в порядку спадкування за законом на 1/2 частку статутного капіталу, яка складає 150,00 грн. або 50% від загального розміру статутного капіталу Приватного підприємства Сучасні будівельні рішення (код ЄДРПОУ 41566470), яке розташоване по вул. Пушкіна, 37, в смт. Диканька Полтавської області, яка належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 дружині ОСОБА_2 .

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , засновником (власником) Приватного підприємства Сучасні будівельні рішення (код ЄДРПОУ 41566470), яке розташоване по вул. Пушкіна, 37, в смт. Диканька Полтавської області.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його ухвалення шляхом подачі апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду.

Відомості про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Відповідач: Приватне підприємство Сучасні будівельні рішення, місцезнаходження смт. Диканька Полтавської області, вул. Пушкіна, 37, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 41566470

Треті особи:

- Державний нотаріус Полтавської районної державної нотаріальної контори Замулко Любов Володимирівна, місцезнаходження: м. Полтава, вул. Стешенка, 6, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 02900179.

- Центр надання адміністративних послуг Диканської селищної ради, місцезнаходження смт. Диканька Полтавської області, вул. Незалежності, 133.

Головуюча Л.Є. Петренко

СудДиканський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення19.12.2023
Оприлюднено29.12.2023
Номер документу115994720
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —529/1664/23

Рішення від 19.12.2023

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Петренко Л. Є.

Ухвала від 30.11.2023

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Петренко Л. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні