Рішення
від 19.12.2023 по справі 183/3865/23
ЛУБЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 183/3865/23

Провадження № 2/539/1144/2023

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2023 року Лубенський міськрайонний суд

Полтавської області

в складі: головуючого судді Коваленко О.А.,

при секретарі Ануфрієвій Н.М.,

розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Лубни цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Донецької територіальної громади в особі Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області та до Лубенської територіальної громади в особі Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Донецької територіальної громади в особі Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

Ухвалою Лубенського міськрайонного суду від 21.11.2023 року залучено до участі у справі в якості співвідповідача Лубенську територіальну громаду в особі Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги ОСОБА_1 зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

За життя ОСОБА_2 на праві приватної власності належали земельні ділянки з кадастровими номерами 5322886601:01:004:0082 та 5322886600:04:004:0432, що підтверджується доданими до позовної заяви витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

Після смерті матері відкрилась спадщина на належне їй майно. Він є спадкоємцем першої черги на майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 за законом, інших спадкоємців немає.

Коли він звернувся до нотаріуса із заявою про видачу йому свідоцтва про право на спадщину за законом, то постановою від 15.03.2023 року йому було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини.

Але строк для прийняття спадщини він пропустив з поважних причин, оскільки у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підстав пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 2102-ІХ від 24.02.2022, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. В подальшому воєнний стан було продовжено і він триває і на даний час.

Маючи намір прийняти спадщину, він ще навесні 2022 року звертався до нотаріальної контори, зокрема, в телефонному режимі, де йому повідомили, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 164 від 28.02.2022 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» було зупинено строки для прийняття спадщини, а також повідомлено, що робота реєстрів зупинена, у зв`язку з чим оформлення спадкових прав є неможливим, а він не позбавлений можливості звернутися до нотаріуса після закінчення в Україні воєнного стану.

При цьому, йому також повідомляли про відсутність державного нотаріуса на робочому місці та нездійснення ним нотаріальної діяльності.

Пізніше йому стало відомо, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24 червня 2022 року № 719 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату та державної реєстрації в умовах воєнного стану» перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Проте, на той момент строк для прийняття спадщини після померлої вже закінчився.

Так, дійсно відповідно до пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 164 від 28.02.2022 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», на час воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.

Згідно з пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 164 від 28.02.2022 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» із внесеними змінами Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2022 року № 719 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату та державної реєстрації в умовах воєнного стану», перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.

З огляду на його необізнаність, як пересічного громадянина, про зміну сталих законодавчих норм, які йому були відомі та діяли протягом всього його життя, відсутність доступу до мережі інтернет через постійні ракетні обстріли ворога за місцем його проживання і відсутність електропостачання, в якій можливо віднайти вказані нормативно-правові акти, він не знав про зміну вказаними положеннями строків для прийняття спадщини.

Фактично мала місце правова невизначеність в умовах дії воєнного стану, в силу якої звичайна людина, діяльність якої не пов`язана зі сферою права, була позбавлена об`єктивної можливості знати про зміну строків для прийняття спадщини, внаслідок прийняття низки нормативно-правових актів з цього питання протягом коротких проміжків часу, один за іншим.

А тому, вважаючи, що прийняття спадщини можливе протягом усього строку дії воєнного стану, звичайний громадянин міг би оформити свої права на спадщину в будь- який момент, після усунення обставин, спричинених збройною, воєнною агресією ворога, які загрожують та створюють небезпеку для його життя і здоров`я.

Позаяк, вказаний строк, який давав право на звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини протягом строку дії всього воєнного стану, зі спливом незначного проміжку часу був обмежений, про що звичайний громадянин, який все життя взагалі орієнтувався на загальний, визначений кодифікованим нормативно-правовим актом вищою юридичної сили - ЦПК України (визначений ст. 1270 Кодексу строк для прийняття спадщини), не міг знати за відсутності у нього вільного доступу до тексту, джерел відповідних нормативно-правових актів. До того ж вказані зміни не роз`яснювалися та не доводилися до відома громадян в засобах масової інформації, зокрема, по радіо чи телебаченню.

Отже, вказані факти унеможливили його своєчасне звернення до нотаріуса. До того ж, за першої можливості він звернувся із заявою про прийняття спадщини.

Вказані обставини пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами, що потягли за собою пропуск строку для прийняття спадщини.

Прохав суд визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном 6 (шість) місяців з моменту вступу рішення в законну силу.

В судове засідання позивач не з`явився, звернувся до суду з заявою в якій прохав справу розглядати без його участі, оскільки він не може прибути з об`єктивних причин, так як проживає на значній відстані від місця знаходження суду. Прохав суд задовольнити його позовні вимоги, продовживши йому строк для прийняття спадщини.

Донецька територіальна громада в особі Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області та Лубенська територіальна громада в особі Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області звернулися до суду з заявами в яких прохали справу розглядати без їх участі, проти задоволення позову не заперечують.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Перевіривши та дослідивши матеріали справи, суд вважає що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. ст.1217,1218 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що 01.10.2021 складено відповідний актовий запис №1035 та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 .

За життя ОСОБА_2 на праві приватної власності належали земельні ділянки з кадастровими номерами 5322886601:01:004:0082 та 5322886600:04:004:0432, які розташовані на території Лубенської територіальної громади Полтавської області, що підтверджується доданими до позовної заяви витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на належне їй майно. Позивач є спадкоємцем першої черги на майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 за законом, інших спадкоємців немає.

При зверненні позивача до нотаріуса із заявою про видачу йому свідоцтва про право на спадщину за законом, постановою від 15.03.2023 року йому було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини.

Згідно з частиною третьоюстатті 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Постановою Верховного суду від 26.06.2019 по справі №565/1145/17 розширено перелік поважних причин пропуску прийняття спадщини, а саме: поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України;5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Судом встановлено, що позивач дійсно не мав можливості належним чином реалізувати право на прийняття спадщини у зв`язку із введенням на території України воєнного стану, що реально, об`єктивно, істотно, з незалежних від нього непереборних причин позбавило його можливості реалізувати своє право на прийняття спадщини у встановлений законом строк та створило реальні і дійсні перешкоди, оскільки у зв`язку з постійними бойовими діями та загрозою для його життя і здоров`я, ставлячи за мету захистити себе та свою сім`ю він був змушений на тривалі проміжки часу виїжджати за межі місця свого проживання, в ті місцевості, де поблизу були відсутні нотаріальні контори. Такі обставини в своїй сукупності суд вважає поважними причинами пропуску позивачем строку для прийняття спадщини, що відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК Україниє підставою для визначення йому додаткового строку, терміном 6 місяців, який буде достатнім для подання заяви про прийняття спадщини.

Керуючись ст. ст.4,89,141,258,259,263-265 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) до Донецької територіальної громади в особі Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області( юридична адреса : Харківська область, Ізюмський район, смт Донець, вул. Центральна, 40, ЄДРПОУ 04397112) та територіальної громади в особі Лубенської міської ради ( юридична адреса: м. Лубни, вул. Я. Мудрого, 33, ЄДРПОУ 04057439), про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном 6 (шість) місяці з моменту вступу рішення в законну силу.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, безпосередньо до Полтавського апеляційного суду або через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 28 грудня 2023 року.

Суддя Лубенського

міськрайонного суду О.А. Коваленко

СудЛубенський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення19.12.2023
Оприлюднено29.12.2023
Номер документу115994930
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —183/3865/23

Рішення від 19.12.2023

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Коваленко О. А.

Рішення від 19.12.2023

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Коваленко О. А.

Ухвала від 07.12.2023

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Коваленко О. А.

Ухвала від 21.11.2023

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Коваленко О. А.

Ухвала від 30.10.2023

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Коваленко О. А.

Ухвала від 26.09.2023

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Сорока О. В.

Ухвала від 13.07.2023

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Сорока О. В.

Ухвала від 03.04.2023

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Сорока О. В.

Ухвала від 03.04.2023

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Сорока О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні