Рішення
від 21.12.2023 по справі 674/1892/23
ДУНАЄВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 674/1892/23

Провадження № 2/674/675/23

РІШЕННЯ

іменем України

21 грудня 2023 року м.Дунаївці

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

в складі: судді Посунько Г.А.

секретаря Шельгоріної С.І.

розглянувши за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні в залі суду м.Дунаївці Кам`янець-Подільського району Хмельницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новодунаєвецької селищної ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на житловий будинок садибного типу в порядку спадкування за законом,

в с т а н о в и в :

15 листопада 2023 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Новодунаєвецької селищної ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на житловий будинок садибного типу в порядку спадкування за законом.

Позивач ОСОБА_1 посилається в обґрунтування своїх позовних вимог на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 , після смерті якої залишилось спадкове майно, до складу якого входять, зокрема:

-земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,6271 га (кадастровий номер 6821884100:04:005:0039), розташована на території Лошковецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області,

-земельна ділянка для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,1760 га (кадастровий номер 6821884100:01:005:0021), розташована по АДРЕСА_1 ;

-житловий будинок садибного типу, розташований по АДРЕСА_1 .

Відносно вказаного майна ОСОБА_2 ніяких розпоряджень на випадок своєї смерті не залишила.

Першим власником вказаного житлового будинку був ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Єдиним спадкоємцем, який прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 , була його дружина ОСОБА_2 , яка фактично вступила в управління та володіння спадковим майном. Проте, ОСОБА_2 за життя не встигла оформити свої спадкові права.

Єдиним спадкоємцем, який в установленому законом порядку прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 , є позивач ОСОБА_1 . Проте, прийнявши спадщину позивач не може оформити свої спадкові права на вказаний житловий будинок через відсутність у нього відповідних правовстановлюючих документів.

На підставі викладеного позивач ОСОБА_1 просить суд: 1) встановити факт прийняття ОСОБА_2 спадщини після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ; 2) визнати за ним в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на житловий будинок садибного типу, розташований по АДРЕСА_1 .

27 листопада 2023 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання, учасникам справи встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, заперечень та пояснень.

27 листопада 2023 року задоволено клопотання представника позивача ОСОБА_4 про витребування доказів: зобов`язано приватного нотаріуса Кам`янець-Подільського районного нотаріального округу Хмельницької області Шевченко Н.В. надати суду копію спадкової справи, заведеної після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

08 грудня 2023 року копія спадкової справи № 3/2023, заведеної після смерті ОСОБА_2 , надійшла до суду та приєднана до матеріалів цивільної справи.

20 грудня 2023 року від відповідача Новодунаєвецької селищної ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області надійшов відзив, яким відповідач повідомив, що визнає позов та не заперечує проти його задоволення.

В підготовче засідання позивач ОСОБА_1 та представник позивача ОСОБА_4 не з`явились, про дату, час та місце проведення підготовчого засідання повідомлялись належним чином - представник позивача просить суд розглядати справу за їхньої відсутності, позов підтримують. Суд вважає можливим провести підготовче засідання за відсутності позивача та представника позивача, на підставі наявних у справі доказів.

В підготовче засідання представник відповідача Новодунаєвецької селищної ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області не з`явився, про дату, час та місце проведення підготовчого засідання повідомлявся належним чином - селищна рада просить суд розглядати справу за відсутності їхнього представника, позов визнає. Суд вважає можливим провести підготовче засідання за відсутності представника відповідача, на підставі наявних у справі доказів.

Згідно ч.3 ст.200 ЦПК за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Згідно ч.1 ст.206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Згідно ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

В підготовче засідання відповідач подав окрему процесуальну заяву про визнання позову. Визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Враховуючи викладене суд вважає можливим ухвалити рішення в даній цивільній справі за результатами підготовчого провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та визначив відповідно до них правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 , про що Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) складено актовий запис про смерть за № 1483 від 26 жовтня 2022 року.

ОСОБА_2 залишила після своєї смерті спадкове майно, до складу якого входять, зокрема:

-земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,6271 га (кадастровий номер 6821884100:04:005:0039), розташована на території Лошковецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області,

-земельна ділянка для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,1760 га (кадастровий номер 6821884100:01:005:0021), розташована по АДРЕСА_1 ,

-житловий будинок з належними до нього господарськими будівлями і спорудами, розташованими по АДРЕСА_1 .

Відносно вказаного майна ОСОБА_2 ніяких розпоряджень на випадок своєї смерті не залишила.

Першим власником вказаного житлового будинку був ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що Лошковецькою сільською радою Дунаєвецького району Хмельницької області складено актовий запис про смерть за № 9 від 20 лютого 1992 року. Єдиним спадкоємцем, який прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 , була його дружина ОСОБА_2 , яка фактично вступила в управління та володіння спадковим майном. Проте, ОСОБА_2 за життя не встигла оформити свої спадкові права.

В установленому законом порядку позивач ОСОБА_1 прийняв спадщину за законом після смерті своєї матері ОСОБА_2 , оскільки 05 січня 2023 року (в межах шестимісячного строку з моменту відкриття спадщини) подав приватному нотаріусу Кам`янець-Подільського районного нотаріального округу Хмельницької області Шевченко Н.В. заяву про прийняття спадщини.

05 січня 2023 року приватним нотаріусом Кам`янець-Подільського районного нотаріального округу Хмельницької області Шевченко Н.В. за заявою спадкоємця ОСОБА_1 заведена спадкова справа № 3/2023.

З матеріалів спадкової справи № 3/2023 вбачається, що крім позивача ОСОБА_1 немає інших спадкоємців, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_2

04 жовтня 2023 року спадкоємець ОСОБА_1 отримав свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 відносно спадкового майна - земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,6271 га (кадастровий номер 6821884100:04:005:0039), розташованої на території Лошковецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області

06 жовтня 2023 року спадкоємець ОСОБА_1 отримав свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 відносно спадкового майна - земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,1760 га (кадастровий номер 6821884100:01:005:0021), розташованих по АДРЕСА_1

06 жовтня 2023 року позивач ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Кам`янець-Подільського районного нотаріального округу Хмельницької області Шевченко Н.В. із заявою про видачу на його ім`я свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 відносно спадкового майна - житлового будинку садибного типу, розташованого по АДРЕСА_1 .

Проте, постановою приватного нотаріуса Кам`янець-Подільського районного нотаріального округу Хмельницької області Шевченко Н.В. від 06 жовтня 2023 року позивачу ОСОБА_1 було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку з відсутністю у спадкоємця правовстановлюючих документів на вказане спадкове майно.

Отже, позивач ОСОБА_1 , як спадкоємець, який прийняв спадщину після смерті спадкодавця ОСОБА_2 , не може реалізувати свої спадкові права відносно житлового будинку садибного типу, розташованого по АДРЕСА_1 .

Згідно ч.1 ст.316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Згідно ч.1 ст.321 ЦК України п раво власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Згідно ч.1 ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Згідно ч.2 ст.328 ЦК України п раво власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.

Згідно ч.1 ст.1216 ЦК України с падкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ч.1 ст.217 ЦК України с падкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ч.1 ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ч.1 ст.1220 ЦК України с падщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Згідно ч.2 ст.1220 ЦК України ч асом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Згідно ч.1 ст.1221 ЦК України м ісцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні такого майна, або вимоги кредиторів.

Згідно ч.2 ст.1221 ЦК України на підставі отриманої першої заяви нотаріус заводить спадкову справу, яка підлягає державній реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч.1 ст.1222 ЦК України с падкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Згідно ч.2 ст.1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу.

Згідно ч.3 ст.1223 ЦК України п раво на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Згідно ч.1, ч.2 ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Згідно ч.1 ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно ч.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно ч.1 ст.1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Згідно ч.3 ст.1296 ЦК України в ідсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Відповідно до ч.4 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України цей кодекс застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності, тобто після 01 січня 2004 року.

Відповідно до роз`яснень, викладених у п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" у разі відкриття спадщини до 01 січня 2004 року застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР, в тому числі щодо прийняття спадщини та кола спадкоємців за законом.

Оскільки ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , тому позовні вимоги про встановлення факту прийняття ОСОБА_2 спадщини після смерті ОСОБА_3 , суд розглядає на підставі Цивільного кодексу Української РСР (в редакції 1963 року).

Згідно ст.524 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

Згідно ст.529 ЦК УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.

В підготовчому засіданні достовірно встановлено, що ОСОБА_3 не залишив ніяких розпоряджень відносно належного йому майна на випадок своєї смерті.

Після смерті ОСОБА_3 єдиним спадкоємцем першої черги за законом є дружина померлого ОСОБА_2 , яка прийняла спадщину шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном.

Згідно ст.548 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Згідно ст.549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину : 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Відповідно до п.113 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 14.06.1994 року № 18/5, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин, свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям, що прийняли спадщину, тобто таким, які фактично вступили в управління або володіння спадковим майном чи подали заяву в державну нотаріальну контору про прийняття спадщини (ст.549 ЦК УРСР). Доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів чи відповідної місцевої державної адміністрації про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним, або про те, що спадкоємцем було взято майно спадкодавця; довідка державної податкової служби, страховика чи іншого органу про те, що спадкоємцем після відкриття спадщини сплачувались податки або страхові платежі по обов`язковому страхуванню, квитанція про сплату податку, страхового платежу; копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець був постійно прописаний в спадковому будинку (квартирі) в період шести місяців після смерті спадкодавця, та інші документи, що підтверджують факт вступу спадкоємця в управління чи володіння спадковим майном. Доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном може бути наявність у спадкоємців ощадної книжки, іменних цінних паперів, квитанції про здані в ломбард речі, свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта, реєстраційного талону) на автотранспортний засіб чи іншу самохідну машину або механізм, державного акта на право приватної власності на землю та інших документів, виданих відповідними органами на ім`я спадкодавця на майно, користування яким можливе лише після належного оформлення прав на нього. Ці документи приймаються державним нотаріусом з урахуванням у кожному випадку всіх конкретних обставин і при відсутності заперечень з боку інших спадкоємців.

Відповідно до роз`яснень, викладених у п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини. Свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Виходячи з обставин справи та наданих сторонами доказів, суд вважає можливим задовольнити позов, а саме:

-встановити факт прийняття ОСОБА_2 спадщини після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

-визнати за позивачем ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на житловий будинок садибного типу, розташований по АДРЕСА_1 .

Керуючись ст.ст.316 - 319, 321, 328, 379 - 381, 1216 - 1218, 1220 - 1223, 1258, 1261 - 1266, 1268, 1296 ЦК України, ст.ст.524, 529, 548, 549 ЦК УРСР, ст.ст.4 - 13, 81, 200, 206, 259, 263 - 265, 268 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

Позов ОСОБА_1 до Новодунаєвецької селищної ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на житловий будинок садибного типу в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженцем с.Лошківці Дунаєвецького району Хмельницької області, проживаючим по АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ,

в порядку спадкування за законом після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

право власності на житловий будинок садибного типу, розташований по АДРЕСА_1 .

Рішення суду може бути оскаржене до Хмельницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне ім`я та найменування учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець с.Лошківці Дунаєвецького району Хмельницької області, проживає по АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .

Відповідач: Новодунаєвецька селищна рада Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, адреса - вул.Чорновола,19 смт.Дунаївці Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ - 04406414.

Повний текст судового рішення складено 28 грудня 2023 року.

Суддя Посунько Г.А.

СудДунаєвецький районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення21.12.2023
Оприлюднено02.01.2024
Номер документу116009936
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —674/1892/23

Рішення від 21.12.2023

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Посунько Г. А.

Ухвала від 27.11.2023

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Посунько Г. А.

Ухвала від 27.11.2023

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Посунько Г. А.

Ухвала від 20.11.2023

Цивільне

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Посунько Г. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні