Справа № 521/7420/23
Провадження №2/521/2626/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2023 року місто Одеса
Малиновський районний суд міста Одеси в складі:
головуючий суддя Плавич І.В.,
секретар судового засідання Петренко Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Житлово-будівельного кооперативу «ГОЛОВЧОРНОМОРСЬКБУД І ОТТУ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за комунальні послуги,-
ВСТАНОВИВ:
Житлово-будівельний кооператив «ГОЛОВЧОРНОМОРСЬКБУД І ОТТУ» звернувся до суду з позовом ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за комунальні послуги, посилаючись на те, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 , а кооператив є балансоутримувачем будинку та виконує функції виконавця, що надає послуги мешканцям будинку, в тому числі забезпечує комунальними послугами.
Оскільки відповідач не виконує своїх зобов`язань щодо сплати житлово-комунальних послуг, позивач вимушений звернутись з цим позовом до суду.
Позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість за спожиті житлово-комунальні послуги в загальному розмірі 31214,50 грн., витрати по сплаті судового збору та витрати пов`язані з правовою (правничою) допомогою.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи сповіщений належним чином та своєчасно.
Відповідач в судове засідання не з`явився, подала до суду відзив на позовну заяву, в якому просив в задоволені позову відмовити в повному об`ємі.
При цьому зазначила, що позивач, звертаючись із позовною заявою про стягнення заборгованості за комунальні послуги, які складаються із опалення, вивозу побутових відходів, водопостачання та водовідведення та утримання будинку та прибудинкової території, всупереч вимогам статей 81, 83 ЦПК України, не надав разом з позовною заявою докази того, що він є виконавцем житлово комунальних послуг відповідачу.
До визначення співвласниками багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників, форми управління багатоквартирним будинком, яке мало відбутися до 01.07.2016 року, позивач мав право на отримання лише витрат на утримання будинку та прибудинкової території.
Позивач не надав доказів того, що він є управителем спірного будинку.
Також до позовної заяви не було надано доказів визначення житлово будівельного кооперативу виконавцем послуги, яка не передбачена Законом України «Про житлово комунальні послуги».
У позивача відсутні права на стягнення з відповідача заборгованості за комунальні послуги, виконавцем яких не є позивач. Також позивач не є тією особою, яка від імені співвласників спірного будинку забезпечує утримання спірного будинку.
До відповідача не надходило претензій щодо здійснення таких оплат, у зв`язку з чим звернення до суду з позовом здійснено без підтвердження порушеного права.
Позивачем не надано доказів того, що відповідач є членом Житлово будівельного кооперативу «ГОЛОВЧОРНОМОРСЬКБУД І ОТТУ».
Позивач не надав жодних доказів на підтвердження заявленої до стягнення заборгованості відповідача за комунальні послуги.
Відсутні докази встановлення тарифів чи визначення ціни послуги.
Як зазначено у позовній заяві ЖБК є колективним споживачем, однак відповідного підтвердження набуття такого статусу до позовної заяви не надано.
Позивач не надав разом із позовною заявою до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які він поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що Житлово-будівельний кооператив «ГОЛОВЧОРНОМОРСЬКБУД І ОТТУ» є юридичною особою, утвореною шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб, на підставі рішення установчих зборів, з метою забезпечення житлом та/або нежитловими приміщеннями членів кооперативу і членів їх сімей, у тому числі шляхом будівництва багатоквартирних будинків на земельних ділянках, наданих кооперативу в користування (оренду) та/або у власність, а також для подальшої їх експлуатації, обслуговування, управління ними та утримання прибудинкової території, за рахунок внесків членів Кооперативу і за рахунок інших доходів, передбачених законодавством. Місцезнаходження Кооперативу: 65074, Одеська область, місто Одеса, вулиця Академіка Філатова, будинок 46.
Відповідно до розділу 2 Статуту Житлово-будівельного кооперативу «ГОЛОВЧОРНОМОРСЬКБУД І ОТТУ» метою діяльності Кооперативу є задоволення економічних, соціальних, житлових та інших потреб членів Кооперативу (та членів їх сімей) на основі поєднання їх особистих і колективних інтересів, поділу між ними ризиків та витрат, розвитку їх самоорганізації, самоврядування та самоконтролю. До переліку видів діяльності кооперативу відносяться: комплексне обслуговування об`єктів; управління нерухомістю, експлуатація житлового фонду, інших будівель і споруд; надання мешканцям побутових послуг з ремонту приміщень, систем постачання холодної та гарячої води, тепла, електроенергії; ремонт і реконструкція житлових будинків; будівництво й експлуатація об`єктів спільної власності членів Кооперативу; забезпечення належного утримання будинків і прибудинкової території Кооперативу; забезпечення згоди членів Кооперативу у порядку реалізації своїх прав володіння, користування і розпорядження об`єктами будинку, що знаходиться в спільній власності членів Кооперативу; сприяння мешканцям будинку в отриманні комунальних та інших послуг; захист майнових інтересів членів Кооперативу і їхніх соціальних прав; забезпечення виконання членами Кооперативу вимог Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинкової території.
Розділом 8 Статуту встановлено, що ОСОБА_2 має право визначати порядок експлуатації і ремонту будинків і утримання прибудинкових територій, здійснювати діяльність, пов`язану утриманням будинків і прибудинкової території відповідно до мети діяльності, передбаченої Статутом, у тому числі укладати договори з юридичними і фізичними особами, на конкурсній основі вибирати підрядні організації, що надають комунальні послуги і послуги по утриманню будинків і прибудинкової території. Кооператив зобов`язаний: забезпечувати належний санітарний, протипожежний і технічний стан приміщень судинку і санітарний стан прибудинкової території, організувати, при необхідності, проведення технічної інвентаризації житлового судинку, належних йому будівель і споруд та прибудинкової території, виступати замовником робіт і послуг та укладати договори з відповідними підприємствами, що надають ці роботи і послуги, здійснювати їхню оплату, сприяти членам Кооперативу в утриманні квартир, житлових та/чи нежитлових приміщень, що належать їм на праві приватної власності, за їх рахунок, здійснювати ремонт будинку у встановленому порядку, здійснювати в межах зони експлуатаційної відповідальності технічне обслуговування і ремонт систем електро-, водо-, теплопостачання і водо відведення будинків, визначати розміри, терміни і порядок платежів, житлово-комунальних послуг, в тому числі УБПТ (утримання будинку та прибудинкової території), вивіз сміття, внески на капітальний ремонт будинку, земельний податок, банківське обслуговування, членських внесків, що вносяться членами Кооперативу, забезпечувати виконання членами своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю Кооперативу, забезпечувати своєчасне надходження від членів Кооперативу платежів, встановлених рішенням загальних зборів членів Кооперативу, а також платежів передбачених п. 7.2.3. розділу 7 та розділом 11 цього Статуту, при заборгованості члена Кооперативу більш ніж на 6 місяців, подавати позовну заяву в суд про примусове стягнення заборгованості і вартості судових витрат з відповідача, здійснювати контроль за виконанням договірних зобов`язань підприємствами і фізичними особами, що здійснюють утримання будинку, інших будівель і споруд Кооперативу, прибудинкової території і надають комунальні та інші послуга.
Згідно із п. 7.2.3 Статуту член Кооперативу зобов`язаний вчасно здійснювати оплату житлово-комунальних послуг, в тому числі УБПТ (утримання будинку та прибудинкової території), вивіз сміття, внески на капітальний ремонт будинку, земельний податок, банківське обслуговування, поточні витрати, вносити платежі в розмірі та порядку, встановленому органами управління Кооперативу. Обов`язки по здійсненню всіх платежів виникають у власника квартири, житлового та/чи нежитлового приміщення, з моменту придбання ним права власності на квартиру, житлове та/чи нежитлове приміщення незалежно від вступу до членів Кооперативу.
Відповідно до п. 11.4 Статуту власник квартири, житлового та/чи нежитлового приміщення зобов`язаний вносити платежі на поточні витрати незалежно від умов користування квартирою, житловим та/чи нежитловим приміщенням чи окремими об`єктами, що знаходять в спільній власності.
Судом також встановлено, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 24 лютого 2023 року.
Пунктом 5 частини 1 статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать:
1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Порядок оплати за житлово-комунальні послуги визначений у ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», якою передбачено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Згідно ч. 1 ст. 10 даного Закону, ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування.
Таким чином, проаналізувавши зазначені норми закону, суд доходить до висновку, що відповідач, як споживач житлово-комунальних послуг, якщо він фактично ними користується, зобов`язаний за них сплатити.
Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 319 ЦК України, власність зобов`язує, а ст. 322 ЦК України наголошує на тому, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідач, будучи власником майна, зобов`язаний його утримувати.
Згідно ст. 509 ЦК України визначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Ст. 526 ЦК України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а ст. 527 ЦК України передбачено, що боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту. Кожна із сторін у зобов`язанні має право вимагати доказів того, що обов`язок виконується належним боржником або виконання приймається належним кредитором чи уповноваженою на це особою, і несе ризик наслідків непред`явлення такої вимоги.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
У силу ст.530ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Як встановлює ч. 1ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За змістом ч.1 ст.901, ч. 1 ст.903ЦК Україниза договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором. Зобов`язання боржника сплатити певну грошову суму на користь кредитора відповідно до цивільно-правового договору або з інших підстав, визначених законом, є грошовим зобов`язанням.
Таким чином, правовідношення, у якому замовник зобов`язаний оплатити надану послугу в грошах, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати, тобто у якому передбачено передачу грошей як предмета договору або сплату їх як ціни договору, є грошовим зобов`язанням.
З огляду на викладене правовідносини, які склалися між сторонами, є грошовим зобов`язанням, у якому, серед інших прав і обов`язків сторін, на боржників покладено виключно певний цивільно-правовий обов`язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора - вимагати сплату грошей за надані послуги.
Відповідно до наданої позивачем бухгалтерської довідки №3 від 01.02.2023 року заборгованість за житлово-комунальні послуги за квартирою АДРЕСА_1 (загальна площа квартири 42.80 кв.м., власник ОСОБА_1 складає 31214,50 грн.
Відповідно до ст. ст. 76, 77 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
За ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаютьсяу разі задоволення позову - на відповідача.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 2684,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією.
Оскільки позовну вимогу про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг задоволено, то вказана сума судового збору підлягає стягненню з відповідача.
Також позивач у позовній заяві просить стягнути з відповідача витрати пов`язані з правовою (правничою) допомогою, однак суду не надано жодних доказів на підтвердження понесення цих витрат та їх сплату, тому суд відмовляє у задоволенні даної позовної вимоги.
Керуючись, ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст.319, 322, 509, 525 -527, 530, 612, 625, 901, 903 ЦК України, ст. ст. 10, 12,263-265, 354 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Житлово-будівельного кооперативу «ГОЛОВЧОРНОМОРСЬКБУД І ОТТУ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за комунальні послуги задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Житлово-будівельного кооперативу «ГОЛОВЧОРНОМОРСЬКБУД І ОТТУ» заборгованість за спожиті житлово комунальні послуги в загальному розмірі 31214,50 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Житлово-будівельного кооперативу «ГОЛОВЧОРНОМОРСЬКБУД І ОТТУ» витрати по сплаті судового збору в розмірі 2684,00 грн.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повні відомості про учасників справи згідно ст. 265 ч.5 п.4 ЦПК України:
Позивач: ЖБК ««ГОЛОВЧОРНОМОРСЬКБУД І ОТТУ», ЄДРПОУ 20998006, 65074, м. Одеса, вул. Академіка Філатова, 46.
Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 .
Суддя: І.В. Плавич
Суд | Малиновський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 12.06.2023 |
Оприлюднено | 01.01.2024 |
Номер документу | 116027506 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Малиновський районний суд м.Одеси
Плавич І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні