Рішення
від 14.11.2023 по справі 369/5069/23
КИЄВО-СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 369/5069/23

Провадження № 2-о/369/240/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.11.2023 м. Київ

Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді: Фінагеєвої І.О.,

при секретарі: Цукаревій К.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 369/5069/23 за заявою Заступника керівника Київської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Боярської міської ради Київської області, зацікавленні особи: Комунальний заклад Київської обласної прокуратури «Спеціалізований обласний будинок дитини м. Боярка», Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» в особі Головного управління по м. Києву та Київської області Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» про визнання спадщини відумерлою, -

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2022 року позивач звернувся до суду з даною заявою.

Свої вимоги мотивував тим, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 . Матір`ю дитини є ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про її смерть № НОМЕР_2 . Батько дитини, ОСОБА_3 , покинув родину та місцезнаходження його невідоме.

Відповідно до направлення Головного управління охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації № 63 від 13 червня 2017 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , влаштовано до Комунального закладу Київської обласної ради «Спеціалізований обласний будинок дитини м. Боярка» (далі - КЗ КОР «Спеціалізований обласний будинок дитини м. Боярка»). Рішенням Виконавчого комітету Бучанської міської ради від 18.07.2019 №441 відібрано малолітнього ОСОБА_1 з сім`ї, оскільки мати дитини ОСОБА_2 не створила сприятливих умов для проживання та розвитку дитини та загрозою життю, здоров`ю дитини. Рішенням Виконавчого комітету Бучанської міської ради від 18.07.2019 № 442 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , направлено для подальшого перебування до КЗ КОР «Спеціалізований обласний будинок дитини м. Боярка».

На ім`я дитини ОСОБА_1 адміністрацією будинку дитини відкрито рахунок № НОМЕР_3 / НОМЕР_4 в АТ «Державний ощадний банк України», на який перераховувались кошти державної соціальної допомоги. Перебуваючи в будинку дитини, ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 . Після смерті ОСОБА_1 на його банківському рахунку залишились грошові кошти у сумі 34 907,92 гривень (згідно виписки по рахунку від 21 січня 2023 року). Крім того, після смерті дитини її спадщину ніхто не прийняв. Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру, інформація про спадкову справу та видане на її підставі свідоцтво про право на спадщину у зв`язку зі смертю ОСОБА_1 у Спадковому реєстрі відсутня. КЗ КОР «Спеціалізований обласний будинок дитини M. Боярка» територіально розташований в м. Боярка по вул. Хрещатик, 111. Таким чином, місцем відкриття спадщини померлої вихованки КЗ КОР «Спеціалізований обласний будинок дитини м. Боярка» є територія громади м. Боярка, інтереси якої відповідно до вимог ст. ст. 1, 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» представляє Боярська міська рада.

Заявник просив витребувати у АТ «Державний ощадний України» виписку з рахунку НОМЕР_3 / НОМЕР_4 , відкритого на ім`я ОСОБА_4 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 ); визнати спадщину, що відкрилась після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 , а саме: НОМЕР_7 грошові кошти, що знаходяться на рахунку НОМЕР_8 , відкритому на його ім`я у АТ «Державний ощадний України», відумерлою; передати у власність територіальної громади м. Боярка в особі Боярської міської ради Київської області (вул. М. Грушевського, 39, м. Боярка, 08150, код ЄДРПОУ 04054636) усі грошові кошти, які знаходяться на рахунку № НОМЕР_8 , ощадний банк України».

08 серпня 2022 року до суду надійшли пояснення представника АТ «Державний ощадний банк України», у якому представник вказав, що інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку, є банківською таємницею (стаття 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність»). Таким чином, у випадку необхідності, під час розгляду вказаної справи, суду підтвердити чи спростувати інформацію надану Заявником, яка містить банківську таємницю стосовно клієнта Банку, а саме інформацію щодо наявності в АТ «Ощадбанк» відкритих рахунків на ім`я ОСОБА_1 та грошових залишків на них, така інформація може бути надана Банком лише за судовим рішенням.

Заявник та заінтересовані особи в судове засідання не з`явилися, заявник надав клопотання про розгляд справи без її участі.

Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

У відповідності до ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Згідно до ч. 1ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п.1 ч.1ст. 315 ЦПК України, судом розглядаються справи про встановлення фактів родинних відносин між фізичними особами.

Частинами 3, 4ст. 12 ЦПК Українивстановлено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно ч. 1 ст.81,89 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

При розгляді справи судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 15 липня 2015 року, виконавчим комітетом Блиставицької сільської ради Бородянського району Київської області, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Блиставиця, про що виконавчим комітетом Блиставицької сільської ради Бородянського району Київської області 15 липня 2015 року було складено відповідний актовий запис № 7. Батьками особи зазначено: батько громадянин України ОСОБА_3 , мати громадянка України ОСОБА_2 .

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_9 , виданого Боярським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Фастівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) мати дитини ОСОБА_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що Боярським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Фастівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Боярським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Фастівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 21 травня 2020 року складено відповідний актовий запис № 167.

Згідно рішення виконавчого комітету Бучанської міської ради №441 від 18 липня 2019 року, вирішено відібрати малолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 із сім`ї, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , що залишився без батьківського піклування, так як мати дитини: ОСОБА_2 , 1981 року народження не створила сприятливих умов для проживання та розвитку дитини, життю та здоров`ю дитині загрожувала небезпека, батько дитини, ОСОБА_3 , покинув родину та місце знаходження його не відоме; залишити право користування квартирою АДРЕСА_2 , за малолітнім, ОСОБА_1 , 2015 року народження, де дитина зареєстрована та проживала; службі у справах дітей та сім`ї Бучанської міської ради, звернутись до суду з позовною заявою про позбавлення батьківських прав громадян: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , відносно малолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , згідно чинного законодавства.

Відповідно до направлення Головного управління охорони здоров`я Київської обласної державної адміністрації № 63 від 13 червня 2019 року, та рішення виконавчого комітету Бучанської міської ради №442 від 18 липня 2019 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , тимчасово направлено до Комунального закладу Київської обласної ради «Спеціалізований обласний будинок дитини м. Боярка» на повне державне забезпечення.

На ім`я дитини ОСОБА_1 адміністрацією будинку дитини відкрито рахунок № НОМЕР_3 / НОМЕР_4 в АТ «Державний ощадний банк України», на який перераховувались кошти державної соціальної допомоги.

Перебуваючи у будинку дитини, згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 , виданого Боярським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Фастівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , про що Боярським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Фастівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 03 березня 2022 року складено відповідний актовий запис № 45.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно із ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи.

Частиною 1 ст. 1269 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно із ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Статтею 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 1227 ЦК України передбачено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Згідно виписки по рахунку від 21 січня 2023 року, після смерті ОСОБА_1 на його банківському рахунку НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) в АТ «Державний ощадний банк України», залишились грошові кошти у сумі 34907,92 гривень (33725,80 грн. - залишок на 21 січня 2023 року та 1182,12 грн. залишок %).

Відповідно до ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.

Заява про визнання спадщини відумерлою може також бути подана кредитором спадкодавця, а якщо до складу спадщини входять земельні ділянки сільськогосподарського призначення - власниками або користувачами суміжних земельних ділянок. У такому разі суд залучає до розгляду справи органи місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини та/або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.

Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.

Територіальна громада, яка стала власником відумерлого майна, зобов`язана задовольнити вимоги кредиторів спадкодавця, що заявлені відповідно до статті 1231 цього Кодексу. Якщо власниками відумерлого майна стали декілька територіальних громад, вимоги кредиторів спадкодавця задовольняються територіальними громадами пропорційно до вартості відумерлого майна, набутого у власність кожною з них.

Після смерті дитини її спадщину ніхто не прийняв. Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру від 18 березня 2023 року № 71841650, інформація про спадкову справу та видане на її підставі свідоцтво про право на спадщину у зв`язку зі смертю ОСОБА_1 у Спадковому реєстрі відсутня.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Враховуючи відсутність спадкоємців після смерті ОСОБА_1 зважаючи на значний проміжок часу, який сплив після смерті спадкодавця, а також враховуючи, право заінтересованих осіб звернутися до з заявою про визнання спадщини відумерлою після спливу одного року з часу відкриття спадщини, суд вважає, що вимоги заявника про визнання спадщини відумерлою, що складається з грошових коштів є законними та обґрунтованими, у зв`язку з чим заява підлягає задоволенню.

Таким чином, розглянувши справу в межах заявлених вимог, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно наявні у справі докази, оцінив їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з`ясувавши усі обставини справи, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням того, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичної особи, суд дійшов висновку про необхідність задоволення поданої заяви.

Керуючись ст.ст. 512, 514, 1077, 1216, 1218, 1220, 1269, 1270, 1277, 1282 ЦК України, ст.ст. 76, 81, 229, 259, 263, 264, 273, 293, 294, 347-353 ЦПК України

У Х В А Л И В:

Заяву Заступника керівника Київської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Боярської міської ради Київської області, зацікавленні особи: Комунальний заклад Київської обласної прокуратури «Спеціалізований обласний будинок дитини м. Боярка», Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» в особі Головного управління по м. Києву та Київської області Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» про визнання спадщини відумерлою, - задовольнити повністю.

Визнати спадщину, що відкрилась після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_7 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_6 , а саме: усі грошові кошти, що знаходяться на рахунку НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ), відкритому на його ім`я у АТ «Державний ощадний України», відумерлою.

Передати у власність територіальної громади м. Боярка в особі Боярської міської ради Київської області (вул. М. Грушевського, 39, м. Боярка, 08150, код ЄДРПОУ 04054636) усі грошові кошти, що знаходяться на рахунку НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) відкритому на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_7 , у АТ «Державний ощадний України».

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Київського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя: І.О. Фінагеєва

СудКиєво-Святошинський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення14.11.2023
Оприлюднено01.01.2024
Номер документу116033091
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою

Судовий реєстр по справі —369/5069/23

Рішення від 14.11.2023

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Фінагеєва І. О.

Ухвала від 05.10.2023

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Фінагеєва І. О.

Ухвала від 14.04.2023

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Фінагеєва І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні