Справа №549/356/23
Провадження №2/549/112/23
УХВАЛА
27 грудня 2023 року Чорнухинський районний суд Полтавської області у складі: головуючого судді - Глущенко Н.М.
з участю: секретаря Зуб Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Чорнухи Лубенського району Полтавської області матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю "Райз-Схід" про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою, скасування рішення про державну реєстрацію речового права,
УСТАНОВИВ:
В провадженні Чорнухинського районного суду Полтавської перебуває цивільна справа за позовною заявою ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю "Райз-Схід" про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою, скасування рішення про державну реєстрацію речового права.
25.12.2023 року представник позивача ОСОБА_1 адвокат Ступнік С.В. подав заяву про зміну предмету позову, в якій просив змінити позовні вимоги в наступній редакції «Витребувати з чужого незаконного володіння товариства з обмеженою відповідальністю «Райз-Схід» на користь ОСОБА_1 належну їй на праві власності земельну ділянку площею 1,7060 га, кадастровий номер 5325181700:00:004:0330, розташованою в адміністартивних межах Чорнухинської селищної ради Лубенського району Полтавської області.
Скасувати рішення №67489260 від 06.05.2023 про реєстрацію речового права оренди (іншого речового права), яке випливає з договору оренди землі №б/н від 01.01.2018, оформленої між ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю «Райз-Схід» щодо земельної ділянки з кадастровим номером 5325181700:00:004:0330, розташованої в адміністративних межах Чорнухинської селищної ради Лубенського району Полтавської області.
Представник позивачаадвокат СтупнікС.В. в судове засідання не з`явився.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився.
З огляду на те, що розгляд справи відбувався у відсутність сторін, відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, вивчивши заяву про зміну предмета позову, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши і оцінивши докази в їх сукупності вважає, що заяву необхідно прийняти до провадження.
Як вбачається з положень ч.1ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Позовом у процесуальному сенсі є звернення до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів, яке складається з двох елементів: предмета та підстави позову.
Предметом позову є певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує його вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу (постанова Великої Палати Верховного Суду від 12 червня 2019 року у справі № 487/10128/14-ц).
Зміна предмета позову означає зміну матеріальної вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позовуце зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача. Одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається, оскільки у разі одночасної зміни предмета та підстав позову фактично виникає нова матеріально-правова вимога позивача, яка обґрунтовується іншими обставинами, що за своєю суттю є новим позовом.
Не вважаються зміною підстав позову доповнення його новими обставинами при збереженні в ньому первісних обставин та зміна посилання на норми матеріального чи процесуального права.
ВС підкреслив, що особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Предмет позову кореспондується із способами захисту права, які визначені, зокрема устатті 16 Цивільного кодексу України,статті 5 ЦПК України, а відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, що може полягати в обранні позивачем іншого/інших, на відміну від первісно обраного/них способу/способів захисту порушеного права, в межах спірних правовідносин.
Верховний Суд зазначив, що необхідність у зміні предмету позову може виникати тоді, коли початкові вимоги позивача не будуть забезпечувати чи не в повній мірі забезпечать позивачу захист його порушених прав та інтересів.
Зміна предмету позову можлива, зокрема у такі способи: 1) заміна одних позовних вимог іншими; 2) доповнення позовних вимог новими; 3) вилучення деяких із позовних вимог; 4) пред`явлення цих вимог іншому відповідачу в межах спірних правовідносин.
Отже, враховуючи викладене, прокурором подано заяву про зміну предмету позову, зміна підстав позову при цьому не відбулася.
Відповідно до п. 2 ч.2 ст.49ЦПК України позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч.ч.1,3ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках . Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.Згідно з ч.3ст. 49 ЦПК України, До закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п`ять днів до початку першого судового засідання у справі.Представником позивача у письмовій заяві про зміну предмету позову дотримано загальних вимог до форми та змісту заяви, передбаченихст. 183 ЦПК України.З огляду на викладене, суд вважає можливим прийняти до розгляду заяву про зміну предмету позову.
Відповідно до п.4 ч.5ст.12 ЦПК України, суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Оскільки заява представника позивача адвоката Ступніка С.В. про зміну предмету позову надійшла до суду до початку розгляду справи по суті, її слід прийняти до розгляду, у зв`язку з чим судове засідання слід відкласти.
Керуючись ч.3 ст.49, ст.ст.222,258,260ЦПК України суд,
УХВАЛИВ:
Прийняти дорозгляду заявупредставника позивача ОСОБА_1 адвоката Ступніка Сергія Васильовича про зміну предмету позову.
Змінити предмет позову у цивільній справі №549/356/23 (провадження №2/549/112/23) за позовом ОСОБА_1 дотовариства зобмеженою відповідальністю"Райз-Схід"про усуненняперешкод вкористуванні земельноюділянкою,скасування рішенняпро державнуреєстрацію речовогоправа та здійснювати подальший розгляд справи з урахуванням заяви про зміну предмету позову з позовними вимогами:
Витребвати з чужого незаконного володіння товариства з обмеженою відповідальністю «Райз-Схід» на користь ОСОБА_1 належну їй на праві власності земельну ділянку площею 1,7060 га, кадастровий номер 5325181700:00:004:0330, розташованою в адміністративних межах Чорнухинської селищної ради Лубенського району Полтавської області.
Скасувати рішення №67489260 від 06.05.2023 про реєстрацію речового права оренди (іншого речового права), яке випливає з договору оренди землі №б/н від 01.01.2018, оформленої між ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю «Райз-Схід» щодо земельної ділянки з кадастровим номером 5325181700:00:004:0330, розташованої в адміністративних межах Чорнухинської селищної ради Лубенського району Полтавської області.
Судові витрати покласти на відповідача.
Відкласти судове засідання на 18 січня2024 року на 10 год. 00 хв., про що повідомити учасників справи.
Протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення копії ухвали відповідач має право надіслати: суду - відзив на позовну заяву з урахуванням прийнятої заяви про зміну предмета позову, який повинен відповідати вимогамст.178 ЦПК України, позивачукопію відзиву та доданих до нього документів. Копія відзиву та доданих до нього документів позивачу повинна бути надіслана (надана) одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду. До відзиву додаються документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу.Встановити позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, яка має відповідати вимогам ч.ч.3-5 ст.178 ЦПК України, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи.Встановити відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, яке має відповідати вимогам ч.ч.3-5 ст.178 ЦПК України, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана (надана) позивачу.
Роз`яснити відповідачам, що у разі ненадання ними відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: http://court.gov.ua/.
Суддя Н.М.Глущенко
Суд | Чорнухинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2023 |
Оприлюднено | 01.01.2024 |
Номер документу | 116045517 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Чорнухинський районний суд Полтавської області
Глущенко Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні