Рішення
від 20.12.2023 по справі 136/1071/23
ЛИПОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 136/1071/23

провадження № 2/136/209/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" грудня 2023 р. м. Липовець

Липовецький районний суд Вінницької області

у складі головуючого судді Кривенка Д.Т.,

за участю секретаря судового засідання Марчук Н.А.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду м. Липовець, у загальному позовному провадженні, цивільну справу

за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 (далі - відповідач) та просив:

- визнати за позивачем право власності по спадкуванню за законом на земельну ділянку з кадастровим номером 0522282600:05:000:4538, загальною площею 0,26 га, для ведення особистого селянського господарства, що розташована в АДРЕСА_3., і яка належала його батькові ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач обґрунтовує свій позов наступними обставинами.

ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Коханівка, Вінницької обл., помер батько позивача ОСОБА_3 , а після його смерті відкрилася спадщина, яку сторони - брат і сестра, будучи його дітьми прийняли, після чого їм було видано свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/2 частки земельної ділянки, загальною площею 5,4755 га та грошовий вклад. Однак, залишилася неоформленою ще одна належна спадкодавцю земельна ділянка з кадастровим номером 0522282600:05:000:4538, загальною площею 0,26 га, для ведення особистого селянського господарства, що розташована в АДРЕСА_3. Позивач стверджує, що його сестра - відповідач не виявляє зацікавленості у вищевказаній земельній ділянці, але коли позивач звернувся до нотаріуса з метою оформлення цілої вищевказаної земельної ділянки, йому було відмовлено з тих підстав, що на 1/2 частки земельної ділянки має право дочка спадкодавця.

Ухвалою суду від 26.06.2023 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд у загальному позовному провадженні з викликом сторін, а відповідачу визначено строк для подання відзиву. Витребувано спадкову справу.

Відповідач у визначений судом строк відзиву на позов не подала, але у своїй письмовій заяві позов визнала та просила про розгляд справи без її участі.

У судове засідання позивач та його представник не з`явились, а у своїй заяві просили суд про розгляд справи за їх відсутності, позов просили задовольнити.

Суд вважає, що за результатами підготовчого провадження можливо ухвалити рішення, тому розгляд справи проводить у даному судовому засіданні, за наявних у справі доказів, за відсутності сторін, не здійснюючи фіксацію судового засідання.

Суд встановив наступні фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.

ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Коханівка, Вінницької обл., що підтверджується наявною у матеріалах справи копією свідоцтва про його смерть. Згідно витягу з Державного реєстру речових прав у приватній власності ОСОБА_4 була земельна ділянка з кадастровим номером 0522282600:05:000:4538, загальною площею 0,26 га, для ведення особистого селянського господарства, що розташована в АДРЕСА_3. Таке майно, спільно з іншою земельною ділянкою, загальною площею 5,4755 га та грошовим вкладом увійшло до спадкової маси ОСОБА_4 , який за життя заповіту не складав

Згідно зі ст. 524 ЦК Української РСР, який діяв на момент смерті ОСОБА_4 та до 01.01.2004 спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК Української РСР часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця.

В силу вимог ст. 527 ЦК Української РСР спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті і народженні після його смерті.

Судом встановлено, що наявними у матеріалах справи доказами підтверджується, що сторони дітьми ОСОБА_4 - рідними братом і сестрою.

Згідно зі ст.ст. 548, 549 ЦК Української РСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Згідно з матеріалами спадкової справи ОСОБА_4 сторонам, які звернулися до нотаріуса із заявами про прийняття спадшини батька було видано свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/2 частки земельної ділянки, загальною площею 5,4755 га та грошовий вклад.

Однак, залишилася неоформленою ще одна належна ОСОБА_4 земельна ділянка з кадастровим номером 0522282600:05:000:4538, загальною площею 0,26 га, для ведення особистого селянського господарства, що розташована в АДРЕСА_3.

Відповідно до ст. 529 ЦК Української РСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.

З матеріалів спадкової справи ОСОБА_4 вбачається що із заявами про прийняття спадщини звернулися як позивач так і відповідач, які були дітьми спадкодавця - спадкоємцями першої черги, а тому частки кожного із них є рівними.

Попри надруковану машинописним текстом заяву відповідача від 30.08.2023, з підписом, яка надіслана судом Новою поштою, в ній містяться лише слова про визнання позовних вимог, натомість не надіслано на затвердження суду мирової угоди, зі змісту якої б вбачалося про те, що сторона розпорядилася належною її в силу ст. 529 ЦК Української РСР рівною часткою спадщини батька, та взагалі не вказано про відмову від своєї частки у спадщині.

Попри те, що ст. 554 ЦК Української РСР передбачено, що в разі неприйняття спадщини спадкоємцем за законом, за заповітом або позбавлення спадкоємця права спадкування (ст. ст. 528 і 534 цього Кодексу) його частка переходить до спадкоємців за законом і розподіляється між ними в рівних частках, а також із застереженням про те, що правила такої статті не застосовуються, коли спадкоємець відмовився від спадщини на користь іншого спадкоємця, але як вбачається з матеріалів справи позивач спадщину батька прийняв так само як і відповідач, фактів які б свідчили про позбавлення її права спадкування не виявлено, як і не виявлено належним чином оформленої відмови відповідача від своєї частки у спадщині на користь позивача при застереженні щодо усвідомлення наслідків відмови від спадщини.

Отже, з урахуванням встановлених обставин та норм для їх правового регулювання, суд дійшов висновку, що позовна вимога в частині визнання за позивачем права власності по спадкуванню за законом на 1/2 частки земельної ділянки з кадастровим номером 0522282600:05:000:4538, загальною площею 0,26 га, для ведення особистого селянського господарства, що розташована в АДРЕСА_3., і яка належала його батькові ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , ґрунтується на нормах чинного законодавства, а тому підлягає задоволенню. В іншій частині позову - відмовити.

Керуючись ст.ст. 200, 259, 264, 265, 273, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) до ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 ) про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом - задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 право власності по спадкуванню за законом на 1/2 частки земельної ділянки з кадастровим номером 0522282600:05:000:4538, загальною площею 0,26 га, для ведення особистого селянського господарства, що розташована в АДРЕСА_3., і яка належала його батькові ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В іншій частині позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не подано учасниками справи.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30-ти днів до Вінницького апеляційного суду, а зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому рішення не було вручено в день проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо скарга подана протягом 30-ти днів із дня вручення повного рішення суду.

Суддя Дмитро КРИВЕНКО

СудЛиповецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення20.12.2023
Оприлюднено01.01.2024
Номер документу116050922
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —136/1071/23

Рішення від 20.12.2023

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Кривенко Д. Т.

Ухвала від 26.06.2023

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Кривенко Д. Т.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні