Рішення
від 30.11.2023 по справі 910/14312/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

30.11.2023Справа № 910/14312/23

Суддя Плотницька Н.Б., розглянувши справу

за позовом Спеціалізованого комунального підприємства "Київтелесервіс" (04050, місто Київ, вулиця Хрещатик, будинок 10)доГромадської спілки "Асоціація народних волонтерів Украйни" (03035, місто Київ, вулиця Василя Липківського, будинок 45, офіс 809)проусунення перешкод у користування майномПредставники сторін: не викликались

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

08.09.2023 до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Спеціалізованого комунального підприємства "Київтелесервіс" з вимогами до Громадської спілки "Асоціація народних волонтерів Украйни" про усунення перешкод у користування майном.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач без будь-яких юридичних підстав користується нежитловими приміщеннями в будинку № 1/6, літера А' на вулиця Фролівській в місті Києві, які перебувають на балансі позивача.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.09.2023 відкрито провадження у справі № 910/14312/23, справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче провадження призначено на 19.10.2023.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.10.2023 суд, в порядку статті 120 Господарського процесуального кодексу України, повідомив учасників судового процесу про оголошення перерви в підготовчому засіданні до 06.11.2023.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.11.2023 суд, в порядку статті 120 Господарського процесуального кодексу України, повідомив учасників судового процесу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 30.11.2023.

В судове засідання 30.11.2023 з`явився представник позивача та надав пояснення по суті спору, відповідно до яких в повному обсязі підтримав заявлені позовні вимоги та просить суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання 30.11.2023 не зв`язався вимоги ухвали суду про відкриття провадження у справі не виконав, про розгляд справи був повідомлений належним чином, а саме на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (03035, місто Київ, вулиця Василя Липківського, будинок 45, офіс 809) судом були направлені ухвали, проте поштові відправлення повернуті із зазначенням причин: неправильно зазначена адреса.

Відповідно до частин 2, 7 статті 120 Господарського процесуального кодексу України суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є обов`язковою. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.

У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

З огляду на вищевикладене, оскільки Громадська спілка "Асоціація народних волонтерів Украйни" не скористалася наданими йому процесуальними правами, зокрема, відповідачем не надано відзиву на позовну заяву, будь-яких письмових пояснень та інших доказів, що впливають на вирішення даного спору по суті, суд, на підставі частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України, дійшов висновку про можливість розгляду даної справи виключно за наявними матеріалами.

У судовому засіданні 30.11.2023 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

07.11.2018 між Департаментом комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (орендодавець за договором), Громадської спілкою "Асоціація народних волонтерів України" (орендар за договором, відповідач за договором) та Комунальним підприємством "Київжитлоспецексплуатація" (підприємство-балансоутримувач за договором) укладено договори про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 2875 (договір - 1) та № 2876 (договір - 2), відповідно до умов яких орендодавець на підставі рішення конкурсної комісії з питань оренди майна територіальної громади міста Києва Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 17.10.2018 протокол № 55 передає, а орендар приймає в оренду нерухоме майно (нежитлові приміщення), що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва (далі - об`єкт оренди), яке знаходиться за адресою: місто Київ, вулиця Фролівська, будинок № 1/6 літер А для розміщення громадської приймальні.

Відповідно до додаткових угод № 2 від 02.08.2021 до договорів внесено зміни до договорів в частині заміни балансоутримувача на Спеціалізоване комунальне підприємство "Київтелесервіс" (підприємство-балансоутримувач за договором, позивач у справі).

Згідно з пунктами 2.1 договорів об`єктом оренди є:

- нежитлові приміщення, загальною площею 13,30 кв.м, в т.ч. 1 поверх - 0,50 кв.м, 2 поверх - 0,40 кв.м, 3 поверх -12,40 кв.м, згідно з викопіюванням з поверхового плану, що складає невід`ємну частину цього договору;

- нежитлові приміщення, загальною площею 82,50 кв.м, в т.ч. 1 поверх - 3,90 кв.м, 2 поверх - 3,60 кв.м, 3 поверх -75,00 кв.м, згідно з викопіюванням з поверхового плану, що складає невід`ємну частину цього договору.

У відповідності до пункту 2.4 договорів орендар вступає у строкове платне користування об`єктом у термін указаний у цьому договорі, але не раніше) дати підписання сторонами цього договору (у разі оренди нерухомого майна на строк не менше ніж три роки - не раніше дати державної реєстрації цього договору) та акта приймання-передачі об`єкта.

Пунктом 4.2.20 договору встановлений обов`язок орендодавця після припинення дії цього Договору протягом 3 календарних днів передати майно по акту приймання-передачі підприємству-балансоутримувачу. Акт приймання-передачі об`єкта підписується відповідним орендодавцем, орендарем та підприємством-балансоутримувачем. У разі невиконання цього пункту орендар сплачує неустойку у подвійному розмірі орендної плати та компенсації витрат підприємства за користування земельною ділянкою.

Відповідно до пункту 7.5 договорів у разі закінчення/припинення дії цього договору або при його розірванні орендар зобов`язаний за актом приймання-передачі повернути об`єкт підприємству-балансоутримувачу у стані, не гіршому, ніж в якому перебував об`єкт на момент передачі його в оренду, з урахуванням усіх здійснених орендарем поліпшень, які неможливо відокремити від об`єкта без заподіяння йому шкоди, з урахуванням зносу за \ період строку дії договору оренди

Цей договір с укладеним з моменту підписання його сторонами і діє до початку приватизації, але не більше ніж з 07.11.2018 до 05.11.2021 (пункт 9.1 договору).

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Дослідивши зміст укладеного між позивачем та відповідачем договору, суд дійшов висновку, що даний правочин за своєю правовою природою є договором оренди.

Відповідно до норм частини 1 та 2 статті 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).

Згідно з частиною 3 статті 283 Господарського кодексу України об`єктом оренди можуть бути: державні та комунальні підприємства або їх структурні підрозділи як цілісні майнові комплекси, тобто господарські об`єкти із завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг), відокремленою земельною ділянкою, на якій розміщений об`єкт, та автономними інженерними комунікаціями і системою енергопостачання; нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення); інше окреме індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення, що належить суб`єктам господарювання.

У відповідності до частини 2 статті 291 Господарського кодексу України договір оренди припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу (приватизації) об`єкта оренди; ліквідації суб`єкта господарювання - орендаря; загибелі (знищення) об`єкта оренди.

До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (частина 6 статті 283 Господарського кодексу України).

Відповідно до частини 1 статті 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

У відповідності до статті 763 Цивільного кодексу України договір найму укладається на строк, встановлений договором.

Судом встановлено, що відповідач в порушення умов договорів та норм чинного законодавства не виконав взяті на себе зобов`язання щодо звільнення та передачі орендованого майна за договорами про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду від 07.11.2018 № 2875 та № 2876 по актам приймання-передачі позивачу та продовжує використовувати майно позивача після закінчення дії строку дії договору для здійснення своєї господарської діяльності.

Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Зазначене також кореспондується зі статтями 525, 526 Цивільного кодексу України відповідно до яких зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Судом встановлено, що на час звернення позивача з позовом до суду договори про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду від 07.11.2018 № 2875 та № 2876 припинили свою дію у зв`язку із закінченням строку їх дії, у зв`язку з чим відсутні правові підстави використання Громадською спілкою "Асоціація народних волонтерів Украйни" об`єктів оренди. Отже, позивачем доведено, а відповідачем не спростовано факт припинення договірних відносин між сторонами за договорами про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду від 07.11.2018 № 2875 та № 2876.

Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України визначено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

З огляду на вищенаведене та встановленням факту невиконання відповідачем обов`язку щодо звільнення та передачі орендованого майна за договорами про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду від 07.11.2018 № 2875 та № 2876, вимоги позивача про виселення відповідача із займаного приміщення підлягають задоволенню.

Згідно з частиною 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236 - 242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Зобов`язати Громадську спілку "Асоціація народних волонтерів України" (03035, місто Київ, вулиця Василя Липківського, будинок 45, офіс 809, ідентифікаційний код 39563292) усунути перешкоди в користуванні Спеціалізованим комунальним підприємством "Київтелесервіс" (04050, місто Київ, вулиця Хрещатик, будинок 10, ідентифікаційний код 31815760) нежитловим приміщенням в будинку № 1/6, літер А' на вул. Фролівській в м. Києві загальною площею 82,50 кв.м. шляхом звільнення вказаного нежитлового приміщення та надання доступу до нежитлового приміщення Спеціалізованому комунальному підприємству "Київтелесервіс".

3. Зобов`язати Громадську спілку "Асоціація народних волонтерів України" (03035, місто Київ, вулиця Василя Липківського, будинок 45, офіс 809, ідентифікаційний код 39563292) усунути перешкоди в користуванні Спеціалізованим комунальним підприємством "Київтелесервіс" (04050, місто Київ, вулиця Хрещатик, будинок 10, ідентифікаційний код 31815760) нежитловим приміщенням в будинку № 1/6, літер А' на вул. Фролівській в м. Києві загальною площею 13,30 кв.м. шляхом звільнення вказаного нежитлового приміщення та надання доступу до нежитлового приміщення Спеціалізованому комунальному підприємству "Київтелесервіс".

4. Стягнути з Громадської спілки "Асоціація народних волонтерів України" (03035, місто Київ, вулиця Василя Липківського, будинок 45, офіс 809, ідентифікаційний код 39563292) на користь Спеціалізованого комунального підприємства "Київтелесервіс" (04050, місто Київ, вулиця Хрещатик, будинок 10, ідентифікаційний код 31815760) 5 368 (п`ять тисяч триста шістдесят вісім) грн 00 коп. судового збору.

5. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Відповідно до частини 1 статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 Господарського процесуального кодексу України).

Повний текст рішення складено: 28.12.2022

Суддя Н.Плотницька

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення30.11.2023
Оприлюднено01.01.2024
Номер документу116058132
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди

Судовий реєстр по справі —910/14312/23

Рішення від 30.11.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Плотницька Н.Б.

Ухвала від 06.11.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Плотницька Н.Б.

Ухвала від 19.10.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Плотницька Н.Б.

Ухвала від 11.09.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Плотницька Н.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні