ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"27" грудня 2023 р. м. Київ
Справа № 911/3228/23
Господарський суд Київської області у складі:
судді Ейвазової А.Р.,
за участі секретаря судового засідання Стаднік Є.О., розглянувши в підготовчому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Телко Україна» до держави Російська Федерація в особі Міністерства юстиції Російської Федерації про стягнення 123 670 110грн, за участі представників від:
позивача Вітліна М.О. (ордер АА №1378597 від 30.11.2023), Ємельянов В.Р. (ордер АА №1364403 від 17.10.2023);
відповідача не з`явилися
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Телко Україна» звернулось до Господарського суду Київської області з позовом до держави Російська Федерація в особі Міністерства юстиції Російської Федерації про стягнення 123 670 110грн в рахунок відшкодування шкоди, а саме: 112 491 050грн збитків у вигляді вартості втраченого майна, 11 179 060грн упущеної вигоди.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на знищення внаслідок артилерійського обстрілу військовими збройних сил Російської Федерації 03.03.2022 його матеріальних цінностей, що зберігались на складському комплексі у с. Стоянка Бучанського району Київської області по вул. 21-км Житомирського шосе, 7, що спричинило збитки у розмірі вартості знищеного майна та упущеної вигоди, яку позивач міг би отримати при реалізації знищених матеріальних цінностей (а.с.1-10).
Ухвалою Господарського суду Київської області від 02.11.2023 судом відкрито провадження у справі, вирішено розглядати дану справу за правилами загального позовного провадження, призначено проведення підготовчого засідання на 01.12.2023 о 10:00, а також встановлено строк відповідачу для подання відзиву на позов (а.с.171-172).
Відповідна ухвала доставлена до електронного кабінету позивача 02.11.2023 о 22:45 та вважається врученою наступного робочого дня в силу ч.6 ст.242 ГПК України, про що свідчить довідка про доставку електронного листа (а.с.173).
Відповідач про розгляд вказаної справи та про можливість скористатися своїм правом на подання відзиву на позовну заяву повідомлений у порядку, встановленому ч.4 ст.122 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України), шляхом розміщення відповідного повідомлення на офіційному веб-сайті судової влади України (а.с.174).
Ухвалою, яка занесена до протоколу засідання, 01.12.2023 судом відкладено підготовче засідання на 27.12.2023 о 14:00 на підставі п.3 ч.2 ст.183 ГПК України (а.с.176-177).
Ухвалою від 01.12.2023 відповідача повідомлено про відкладення підготовчого засідання на 14:00 27.12.2023 (а.с.179). Вказана ухвала доведена до відома відповідача шляхом розміщення інформацію про дату, час і місце засідання суду на офіційному веб-сайті судової влади України (а.с.180).
26.12.2023 позивачем подано клопотання про долучення доказів, у якому позивач вказує що відповідні докази не подані одночасно з поданням позову, оскільки про необхідність доведення певних обставин за допомогою доказів, що надаються, стало відомо лише після роз`яснень суду, наданих у підготовчому засіданні 01.12.2023.
27.12.2023 в підготовче засідання представники відповідача не з`явилися.
Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача має бути залучено Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛОГІСТИК-ПЛЮС» (далі ТОВ «Логістик-Плюс»).
Так, відповідно до ч.1 ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
В силу ч. 2 вищенаведеної статті, якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Отже, з аналізу наведених норм вбачається, що обов`язковою умовою залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, є встановлення судом, що рішення може вплинути на права та обов`язки такої особи, яка не є стороною у справі, щодо однієї із сторін у справі. У такому випадку суд залучає відповідну особу/осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, про що постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи/осіб та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Судом встановлено, що між позивачем ТОВ «Телко Україна» (далі замовник) та ТОВ «Логістик -Плюс» (далі виконавець) укладено договір про надання складських логістичних послуг № LP21122021 від 21 грудня 2021 року (далі договір)
Згідно п.2.1 договору ТОВ «Логістик-Плюс» зобов`язується надавати надати позивачу складські логістичні послуги за умови наявності належним чином оформленої заявки, з дотримання графіку, а позивач (замовник) зобов`язується оплачувати послуги виконавця в порядку та на умовах, визначених договором.
При цьому, п.2.3 договору установлено, що право власності на товар, що зберігається на складі виконавця на умовах договору належить замовнику. Однак, в силу п.2.5 договору визначено, що ризик випадкової загибелі або пошкодження товару переходить до виконавця з моменту отримання товару згідно умов договору та до моменту його належної передачі особам, визначеним відповідним пунктом договору.
Також п.7.3 договору визначено, що виконавець, за наявності його вини, зобов`язаний відшкодувати замовнику збиток у повному обсязі, заподіяний останньому у зв`язку з втратою, нестачею або пошкодженням товару протягом терміну логістичного обслуговування, за винятком випадків, коли втрата, нестача або пошкодження відбулось: внаслідок дії непереборної сили; через властивості товарів, про які виконавець, приймаючи їх до логістичного обслуговування, не знав і не повинен був знати; в результаті дій або бездіяльності замовника; якщо нестача або пошкодження виявлені в упаковках виробника, які були прийняті до обслуговування без розпакування; якщо пошкодження виявлені при передачі товару від перевізника до одержувача, так як неможливо встановити безпосередньо причетність виконавця; якщо при передачі товару від перевізника до одержувача виявлена недостача, яка не підтверджена сторонами після спільного перерахунку залишку товару на складі.
Отже, ТОВ «Логістик-Плюс» за умовами договору взяв на себе відповідальність за збереження товару позивача і зобов`язаний відшкодувати збитки, у разі втрати, нестачі або пошкодженням товару, за наявності його вини за виключенням випадків, визначених договором.
Оскільки у даній справі позивач стверджує, що передав товар відповідній особі, що орендувала приміщення, у якому такий товар зберігався, однак, такий товар знищений пожежею, спричиненою влучанням в будівлю снарядів під час боїв, спричинених військовою агресією Російської Федерації проти України, а ТОВ Логістик-Плюс» за умовами договору зобов`язана відшкодувати збитки, спричинені втратою, нестачею або пошкодженням майна та несе ризик випадкової загибелі або пошкодження переданого їй позивачем майна, рішення у даній справі може вплинути на обов`язки відповідної особи щодо позивача у справі, у разі встановлення під час вирішення спору у даній справі обставин, які свідчать про виникнення у такої особи відповідного обов`язку, визначеного договором, перед позивачем Так, у даній справі, враховуючи предмет спору, підлягає дослідженню наявність елементів складу цивільного правопорушення, що тягне за собою виникнення обов`язку відшкодувати шкоду, заподіяну майну позивача, у т.ч. наявності вини у втраті майна, що передбачає встановленню особи, що винна у втраті майна.
При цьому, заперечення позивача про те, що шкода заподіяна саме військовою агресією відповідача, не можуть бути прийняті судом враховуючи, що відповідна обставина не встановлюється у підготовчому засіданні, а підлягає дослідженню під час розгляду справи по суті, як і встановлення всіх елементів складу цивільного правопорушення, наявність яких є підставою для відшкодування шкоди визначеним позивачем способом шляхом відшкодування збитків (ст.1192 ЦК України).
Згідно п.2 ч.2 ст.183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного ГПК України строку підготовчого провадження, у випадку залучення до участі у справі третьої особи.
Як визначено ч. 1 ст.172 ГПК України: позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копію та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення; таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 такої статті, такий самий обов`язок покладається на позивача у разі залучення судом до участі у справі іншого відповідача, заміни неналежного відповідача, залучення або вступу у справу третьої особи.
Також суд вважає за необхідне продовжити строк підготовчого провадження, який закінчується 01.01.2024, на 30 днів на підставі ч.3 ст.177 ГПК України, оскільки це необхідно для забезпечення реалізації процесуальних прав учасників, а також враховуючи, що відповідно до ч. 4 ст.122 ГПК України оголошення про виклик відповідача має бути розміщено на офіційному веб-сайті судової влади України не пізніше
ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. Окрім того, суд врахував необхідність надання третій особі часу для подання пояснень по суті спору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 50, 120-121, 168, 177, 183, 233-234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛОІГСТИК-ПЛЮС» (ідентифікаційна код: 35945717; 01004, м. Київ, вул. Пушкінська, 23А).
2 Зобов`язати позивача невідкладно не пізніше двох днів з дня постановлення ухвали направити залученій третій особі копію позовної заяви з додатками, а також клопотання від 25.12.2023 з додатками, про що надати докази суду.
3. Встановити третій особі строк для подання пояснень по суті позову з наданням доказів у підтвердження обставин, викладених у таких поясненнях, та доказів направлення відповідних пояснень з додатками сторонам 7 днів з дня отримання позову та клопотання з додатками.
4. Продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів.
5. Відкласти підготовче засідання на 15.01.2024 о 14:00.
Підготовче засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Київської області (м.Київ, вул. С.Петлюри, 16/108).
Участь учасників справи у підготовчому засіданні не є обов`язковою.
6. Ухвалу направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню окремо не підлягає.
Інформацію по справі сторони можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (http://court.gov.ua/fair/).
Повний текст складено 29.12.2023.
Суддя А.Р. Ейвазова
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2023 |
Оприлюднено | 01.01.2024 |
Номер документу | 116058156 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди |
Господарське
Господарський суд Київської області
Ейвазова А.Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні