ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.12.2023м. ДніпроСправа № 904/4257/23
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Татарчука В.О. за участю секретаря судового засідання Анділахай В.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні справу:
За позовом Криворізької міської ради (Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лакерта" (Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг)
про визнання договору оренди земельної ділянки укладеним
Представники:
від позивача: Паламарчук Є.П.;
від відповідача: Ганзій Р.П.
СУТЬ СПОРУ:
Криворізька міська рада звернулась з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лакерта" про визнання договору оренди земельної ділянки укладеним в наступній редакції:
«Договір
оренди земельної ділянки
№
м. Кривий Ріг дата укладання «_____»
Криворізька міська рада в особі секретаря міської ради ВІЛКУЛА Юрія Григоровича, який діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та рішення Криворізької міської ради від 27.10.2021 №889 «Про надання повноважень з укладання та підписання договорів оренди земельних ділянок, їх купівлі-продажу, актів приймання-передачі земельних ділянок до земель комунальної або державної власності та інших цивільно-правових угод, об`єктами яких є земельні ділянки», іменована в подальшому «Орендодавець», з одного боку, та
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛАКЕРТА» в особі керівника БРАЙЛОВСЬКОГО Дмитра Володимировича, іменоване в подальшому «Орендар», з другого, уклали цей Договір про нижченаведене:
Предмет Договору
1. Орендодавець на підставі рішення Криворізької міської ради від 23.02.2022 №1254 «Про поновлення (подовження) договорів оренди землі», надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку житлової та громадської забудови - за цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (03.07) для розміщення об`єкта реконструкції нежитлової будівлі під торгово-сервісний центр з кадастровим номером 1211000000:06:055:0170, яка розташована на вул. Івана Авраменка, 27в у Саксаганському районі м. Кривого Рогу.
Об`єкт оренди
2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,9655 га.
3. На земельній ділянці розміщені об`єкти нерухомого майна:
нежитлова будівля (будівля поста охорони торгівельно-сервісного центру (перша черга будівництва) літ. «А-1», загальною площею 16,7 кв.м.) відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо нерухомого майна: номер інформаційної довідки від 16.03.2023 №325970015; право власності зареєстровано 30.08.2012, реєстраційний номер майна 37503112; номер запису: 9936 в книзі: 19Н-634, а також інші об`єкти інфраструктури: охоронні зони інженерних мереж.
4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку від 31.01.2022 №97-4-0.110,4-3742/301-22 становить 72478540,20грн (сімдесят два мільйони чотириста сімдесят вісім тисяч п`ятсот сорок грн, 20 коп.) та підлягає індексації за 2022 рік - 1,15.
5. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню. Інші особливості об`єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини, відсутні.
6. Земельна ділянка вважається переданою Орендодавцем Орендареві з дати внесення відомостей в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно.
Строк дії договору
7. Договір укладено терміном на 2 роки. Дата закінчення дії договору оренди обчислюється від дати його укладання. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту його державної реєстрації.
Договір поновлюється на умовах, передбачених ст.33 Закону України "Про оренду землі".
Після закінчення строку дії Договору Орендар, який належно виконував обов`язки за умовами Договору, має переважне право перед іншими особами поновити його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше як за місяць до закінчення строку дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію, додавши до листа-повідомлення про укладення договору оренди землі на новий строк проект договору.
Орендна плата
8. Орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі відповідно до рішення Криворізької міської ради від 26.05.2021 №506 «Про встановлення ставок плати за землю та пільг із земельного податку на території м. Кривого Рогу» в розмірі 1,2% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначеної згідно рішення міської ради від 26.05.2021 №523 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кривого Рогу».
Розмір орендної плати не є сталим і змінюється без внесення змін до цього Договору в разі внесення змін до Податкового кодексу України та встановлення Криворізькою міською радою нового розміру ставок плати за землю.
9. Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки не є сталим і змінюється без внесення змін до цього Договору у разі затвердження Криворізькою міською радою нової технічної документації про нормативну грошову оцінку земель міста, у зв`язку із проведенням її щорічної індексації та на інших підставах, визначених чинним законодавством України.
Орендар самостійно здійснює індексацію нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до інформації центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, опублікований в засобах масової інформації, після чого самостійно обчислює суму орендної плати щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подає відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік.
10.Орендна плата вноситься Орендарем незалежно від результатів його діяльності на рахунок ГУК у Дніпропетровській області (Саксаганський район) UA778999980334169812000004650 банку Казначейства України, код класифікації доходів бюджету 18010600, код отримувача (ЄДРПОУ) 37988155.
Зміна банківських реквізитів не є зміною умов Договору, тому не потребує внесення змін до Договору. Про зміни цих реквізитів Орендодавець повідомляє Орендаря у місячний термін через місцеві засоби масової інформації.
11. Орендна плата вноситься щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. За неповний календарний місяць орендна плата сплачується за дні фактичного користування земельною ділянкою.
Строки платежу не є сталими і можуть змінюватися відповідно до вимог чинного законодавства України без внесення змін до Договору.
12. Розмір орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору в разі:
- зміни умов господарювання, передбачених Договором;
- зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- зміни ставки орендної плати за землю на підставі рішення Криворізької міської ради;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;
- зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
- в інших випадках, передбачених законом та цим Договором.
13. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим Договором:
- у 10-денний строк після останнього дня граничного строку сплати грошового зобов`язання сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим Договором;
- стягується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Термін нарахування пені за прострочення сплати грошового зобов`язання не припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано, не обмежується і встановлюється від першого дня виникнення прострочення до дня погашення включно.
Умови використання земельної ділянки
14. Земельна ділянка передається в оренду для: розміщення об`єкта реконструкції нежитлової будівлі під торгово-сервісний центр.
15. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (03.07).
16. Умови збереження стану об`єкта оренди Орендар зобов`язаний забезпечити збереження стану земельної ділянки відповідно до вимог чинного законодавства.
Умови повернення земельної ділянки
17. Після припинення дії Договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду, за актом приймання-передачі (повернення).
18. Орендодавець у разі погіршення з вини Орендаря корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку.
19. У разі погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей орендованої земельної ділянки або приведення її у непридатний для використання за цільовим призначенням стан збитки, що підлягають відшкодуванню, визначаються відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року №284, зі змінами.
20. Орендар зобов`язаний до підписання акту приймання-передачі (повернення) привести земельну ділянку у придатний для подальшого використання стан. Приведення у придатний стан включає в себе благоустрій земельної ділянки, включаючи демонтаж будівель та споруд.
21. Неповернення земельної ділянки не звільняє Орендаря від сплати орендної плати за фактичне користування земельною ділянкою. Плата за фактичне користування земельною ділянкою вноситься у розмірах, визначених розділом «Орендна плата» цього Договору. Нарахування орендної плати припиняється з дати оформлення акта приймання-передачі (повернення) земельної ділянки.
У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим Договором, стягується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
22. Здійснені Орендарем без згоди Орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
23. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені Орендарем за письмовою згодою з Орендодавцем землі, не підлягають відшкодуванню.
24. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов`язань, передбачених цим Договором.
Збитками вважаються:
- фактичні втрати, яких Орендар зазнав у зв`язку з невиконанням або неналежним виконанням умов Договору Орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
- доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання Орендодавцем умов Договору.
25. Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки
26. На орендовану земельну ділянку встановлено обмеження (обтяження): охоронна зона інженерних мереж ДП «Криворізька теплоцентраль» площею - 0,0436га; охоронна зона інженерних мереж ВАТ «Укртелеком» - 0,0077га, охоронна зона інженерних мереж КП «Кривбасводоканал» - 0,0640 га.
Земельна ділянка, що передається в оренду, обмежена іншими правами третіх осіб.
27. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
Забороняється зміна цільового призначення земельної ділянки без проекту землеустрою щодо її відведення.
Орендована земельна ділянка або її частина може передаватися Орендарем у суборенду без зміни цільового призначення за письмовою згодою Орендодавця (крім випадків, визначених законом).
Інші права та обов`язки сторін
28. Права Орендодавця.
Орендодавець має право здійснювати в порядку самоврядного контролю обстеження земельної ділянки з метою контролю за умовами її використання. Орендодавець має право вимагати від Орендаря:
- дострокового розірвання Договору у разі порушення Орендарем умов цього Договору на підставах і в порядку, передбаченому чинним законодавством, зокрема у разі порушення умов використання земельної ділянки;
- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно із Договором;
- дотримання екологічної безпеки землекористування та забезпечення і збереження родючості ґрунтів, додержання державних актів, норм і правил;
- дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;
- погоджувати будівництво будівель та споруд на земельних ділянках відповідно до чинного законодавства України. Будь-яке будівництво чи реконструкція існуючих будівель на наданій у оренду земельній ділянці та зміна її цільового використання без відповідного дозволу, передбаченого чинним законодавством України, не допускаються.
- своєчасного внесення у повному обсязі орендної плати.
- розміщення тимчасових споруд у межах орендованої земельної ділянки тільки за згодою міської ради.
29. Обов`язки Орендодавця. Орендодавець зобов`язаний:
- передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам цього Договору;
- при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;
- не вчиняти дій, які перешкоджали б Орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.
30. Права Орендаря:
- самостійно господарювати на землі з дотриманням умов цього Договору;
- за письмовою згодою Орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші споруди та закладати багаторічні насадження;
- отримувати продукцію і доходи;
- за письмовою згодою Орендодавця передавати земельну ділянку або її частину без зміни цільового призначення в суборенду іншій особі. Умови договору суборенди земельної ділянки (її частини) повинні бути визначені в межах Договору і не суперечити йому. Строк дії Договору суборенди не може перевищувати строку дії Договору. У разі розірвання Договору чинність договору суборенди земельної ділянки припиняється. Договір суборенди земельної ділянки підлягає державній реєстрації;
- після закінчення строку, на який було укладено Договір, Орендар при належному виконанні обов`язків відповідно до умов Договору має за інших рівних умов переважне право на поновлення Договору на новий строк;
- ставити питання про дострокове розірвання Договору.
31. Обов`язки Орендаря.
Орендар зобов`язаний:
- здійснювати оплату за фактичне користування земельною ділянкою за період від дати закінчення дії договору оренди (державна реєстрація права оренди від 03.08.2020 №37655000) до дати державної реєстрації права оренди, оформленого відповідно до вимог чинного законодавства України;
- приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені цим Договором;
- після завершення робіт з будівництва (реконструкції) об`єкта нерухомого майна розташованого на земельній ділянці вжити заходів щодо введення його в експлуатацію та здійснення державної реєстрації права власності на збудоване (реконструйоване) майно згідно з чинним законодавством України;
- після введення об`єкта в експлуатацію протягом місяця з дня отримання документів, що засвідчують відповідність збудованого (реконструйованого) об`єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельним нормам і правилам:
- одержати в відділі у Криворізькому районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки;
- одержати в департаменті регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин виконкому міської ради розрахунок розміру орендної плати за землю та надати до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області уточнене податкове зобов`язання щодо орендної плати за землю.
Перерахунок орендної плати за землю виконується з дати видачі документа про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом (реконструйованого) об`єкта;
- дотримуватися виду використання земельної ділянки, встановленого документацією із землеустрою та визначеного в Державному земельному кадастрі, й істотних умов договору оренди земельної ділянки (об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування, розмір земельної ділянки), дата укладання та строк дії договору оренди, орендна плата);
- використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням згідно з Договором відповідно встановлених меж;
- виконувати та не порушувати встановлені щодо об`єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або Договором;
- дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;
- у п`ятиденний строк після державної реєстрації права оренди земельної ділянки надати:
копію документу, що підтверджує реєстрацію права оренди в Державному реєстрі речових прав про нерухоме майно, департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин виконкому Криворізької міської ради;
копію Договору відповідному органу державної податкової служби;
- систематично сплачувати орендну плату в повному обсязі в установлений Договором строк;
- утримувати в належному стані орендовану земельну ділянку та здійснювати її благоустрій за власні кошти, додержуватись Правил благоустрою у місті Кривому Розі;
- забезпечувати збереження, догляд і збільшення наявних зелених насаджень та об`єктів благоустрою протягом усього строку користування земельною ділянкою. У разі неможливості збереження зелених насаджень оформити їх знесення у відповідності до вимог чинного законодавства України;
- забезпечувати виконання вимог ст.48 Закону України «Про охорону земель», Постанов Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1789 та від 01.08.2006 №1045;
- додержуватись правил добросусідства та обмежень, пов`язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон;
- забезпечити , у разі необхідності, доступ до земельної ділянки, будинку і споруд, та інженерних комунікацій спеціалістів експлуатаційних служб та представників органів державного управління і місцевого самоврядування, органів нагляду і контролю для здійснення контролю за використанням та охороною земельної ділянки;
- виконувати обов`язки, передбачені Законами України «Про оренду землі», «Про охорону земель» та іншими правовими актами;
- у строки, встановлені законодавством України, надавати до органів державної податкової служби податкову звітність з орендної плати за землю;
- у відповідності до ст. 164 Земельного кодексу України здійснювати за рахунок власних коштів раціональну організацію території, поліпшення корисних властивостей землі, захист земельної ділянки від водної та вітрової ерозії, підтоплення, забруднення відходами виробництва, хімічними і радіоактивними речовинами від інших процесів руйнування;
- відповідно до Закону України «Про карантин рослин» проводити за рахунок власних коштів заходи по знищенню карантинних рослин на земельній ділянці;
- проводити за рахунок власних коштів заходи, направлені на збереження якості землі;
- здійснювати оплату за фактичне користування земельною ділянкою за період від дати закінчення дії попереднього договору оренди до дати державної реєстрації права оренди, оформленого відповідно до вимог чинного законодавства України;
- не допускати погіршення екологічного стану земельної ділянки в результаті своєї господарської діяльності;
- у встановленому законодавством порядку відшкодувати Орендодавцеві збитки у повному обсязі в разі недбалого ставлення, дії чи бездіяльності Орендаря, що призвело до її виснаження, деградації або погіршення якості земельної ділянки, зокрема і внаслідок технічного забруднення;
- забезпечувати знімання, використання і збереження родючого шару ґрунту при проведені робіт, пов`язаних із порушенням земель.
- виконувати обов`язки землекористувача відповідно до вимог ст. 96 Земельного кодексу України, ст. 415 Цивільного кодексу України, ст. 25 Закону України «Про оренду землі»;
- додержуватись вимог чинного законодавства України про працю та зайнятість населення у разі використання праці найманих працівників;
- додержуватись вимог чинного законодавства України у сфері торгівлі, захисту прав споживачів, забезпечення якості товарів, що реалізуються населенню.
Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини
32. Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини несе Орендар.
У разі прострочення Орендодавцем або Орендарем установлених Договором строків передачі об`єкта оренди ризик його випадкового знищення або пошкодження у цей період несе сторона, яка допустила прострочення його передачі.
Страхування об`єкта оренди
33. Згідно з цим Договором об`єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього Договору.
Зміна умов договору і припинення його дії
34. Зміна умов Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін (окрім випадків, зазначених у розділі «Орендна плата» цього Договору).
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов Договору спір розв`язується в судовому порядку.
35. Дія Договору припиняється у разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- придбання Орендарем земельної ділянки у власність
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
- ліквідації юридичної особи-орендаря.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
36. Дія Договору припиняється шляхом його розірвання:
- за взаємною згодою сторін;
- за рішенням суду, на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених Договором або в разі випадкового знищення чи пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає ЇЇ використанню;
- з інших підстав, визначених законом.
37. Розірвання Договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
38. Перехід права власності на нерухоме майно, розташоване на орендованій земельній ділянці, до іншої особи є підставою для зміни умов або припинення Договору.
39. У разі розірвання цього Договору з ініціативи Орендаря Орендар відшкодовує Орендодавцю суму орендної плати за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладання договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах.
Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору
40. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього Договору.
41. Сторона, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
Прикінцеві положення
42. Цей Договір вважається укладеним з дати його підписання сторонами та набирає чинності з моменту державної реєстрації права оренди відповідно до закону.
Цей Договір укладено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в Орендодавця, другий - в Орендаря.
Додаток: рішення Криворізької міської ради від 23.02.2022 №1254 «Про поновлення (подовження) договорів оренди землі».
Реквізити сторін
Орендодавець
Криворізька міська рада
Юридична адреса
50101, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна, 1
Ідентифікаційний код юридичної особи 33874388
Підписи сторін
Орендодавець
Юрій ВІЛКУЛ
М.П.
Орендар
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛАКЕРТА»
50076, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг,
вул. Івана Авраменка, 27-В
Ідентифікаційний код
юридичної особи 36994063
тел.067 522 38 37
Дмитро БРАЙЛОВСЬКИЙ
М.П.».
Судові витрати по сплаті судового збору просить покласти на відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем, за результатом розгляду звернень суб`єктів господарювання та наданих ними документів, 23.02.2022 прийнято рішення №1254, яким вирішено поновити договори оренди земельних ділянок, в тому числі з відповідачем. На виконання зазначеного рішення позивач направив на адресу відповідача проекти договору із пропозицією укласти договір. Позивач зазначає, що відповідач не уклав з ним договір оренди земельної ділянки, не вчинив жодної дії щодо реєстрації права користування та фактично користуються земельною ділянкою без правових підстав.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 14.08.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 05.09.2023.
04.09.2023 до канцелярії суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Клопотання обґрунтовано неможливістю забезпечити участь представника позивача у судовому засіданні у зв`язку із зайнятістю представників Криворізької міської ради в інших судових засіданнях, які розглядаються Дніпропетровським окружним адміністративним судом та Жовтневим районним судом м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.
05.09.2023 представник відповідача подав до канцелярії суду клопотання про відкладення підготовчого засідання. В обґрунтування наведеного клопотання зазначив, що ухвалу суду від 14.08.2023 про відкриття провадження у справі, яка була відправлена засобами поштового зв`язку на адресу ТОВ "Лакерта", відповідач отримав 29.08.2023, у зв`язку з чим, не мав можливості вчасно підготувати та подати до суду відзив на позовну заяву. Просить відкласти підготовче засідання для підготовки, подання до суду і направлення позивачу відзиву на позовну заяву в межах наданого судом 15-денного строку з дня вручення узвали суду про відкриття провадження у справі.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 05.09.2023 відкладено підготовче засідання на 10.10.2023.
12.09.2023 представник відповідача подав до канцелярії суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог позивача. Також, разом із відзивом надав копію договору оренди земельної ділянки від 26.05.2020 №2020278, укладеного між Криворізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Лакерта".
В обґрунтування своїх заперечень зазначає про те, що є власником нежитлової будівлі - поста охорони літ. А-1, загальною площею 16,7кв.м., яка розташована за адресою м. Кривий Ріг, вул. Івана Авраменка (колишня назва Корнійчука), буд. 27в, у зв`язку з чим, між сторонами 20.05.2020 був укладений договір оренди земельної ділянки №2020278. На виконання умов укладеного договору до закінчення його дії, відповідач звернувся 10.01.2022 до позивача із заявою про поновлення договору оренди на таких самих умовах та на такий самий строк, однак позивач направив йому новий проект договору на нових умовах. Додатково зазначає, що нові умови договору оренди є неприйнятними для відповідача, оскільки після початку повномасштабного вторгнення відповідач відмовився від реалізації проекту реконструкції нежитлової будівлі під торгово-сервісний центр. У зв`язку з економічною недоцільністю подальшої оренди земельної ділянки і неможливістю сплати запропонованих орендних платежів відповідач звернувся до позивача із заявою про надання дозволу на розроблення нового проекту землеустрою щодо поділу земельної ділянки і зменшення площі до розміру, достатнього для обслуговування існуючого об`єкту нерухомості, а також повідомив позивача про готовність повернути земельну ділянку, яка не використовується за своїм цільовим та функціональним призначенням.
10.10.20223 представник позивача подав до канцелярії суду відповідь на відзив. Також, разом із відповіддю на відзив надав копію договору оренди земельної ділянки від 26.05.2020 №2020278, укладеного між Криворізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Лакерта".
В своїх поясненнях на заперечення відповідача зазначає, що твердження останнього про те, що до спірних правовідносин повинні застосовуватися норми ст. 1261 Земельного кодексу та ст. 322 Закону України «Про оренду землі», є безпідставними, оскільки на момент укладення договору оренди землі №2020278 від 26.05.2020, зазначені норми не набрали законної сили. Також зазначає, що відповідачем не сплачується орендна плата з моменту закінчення строку дії договору оренди землі №2020278 від 26.05.2020.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 10.10.2023 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, оголошено перерву та призначено підготовче засідання на 01.11.2023.
30.10.2023 представник відповідача подав до канцелярії суду заперечення на відповідь на відзив.
В своїх запереченнях на пояснення позивача зазначає, що проект додаткової угоди про поновлення договору оренди землі не був надісланий на адресу позивача, оскільки із практики, яка склалася при роботі позивача, лише уповноважений підрозділ позивача готує проекти додаткових угод про поновлення договорів оренди з узгодженими ним умовами для підписання з орендарями. Також зазначає, що позивач приймаючи рішення №1254 від 23.02.2022, за результати розгляду заяви відповідача про поновлення укладеного договору на новий строк, прийняв пропозицію відповідача поновити договір оренди землі №2020278 від 26.05.2020 на тих самих умовах.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 01.11.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 21.11.2023.
21.11.2023 до канцелярії суду засобами електронного зв`язку від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з тим, що через виникнення технічних проблем (пошкодження мережі енергопостачання та зв`язку) представник відповідача позбавлений можливості прийняти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
У судове засідання 21.11.2023 відповідач не забезпечив явку свого повноважного представника, про дату, час і місце судового засідання повідомлявся належним чином.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 21.11.2023 відкладено розгляд справи по суті на 07.12.2023.
У судовому засіданні 07.12.2023 оголошено перерву до 21.12.2023
Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.
У судовому засіданні 21.12.2023 проголошені вступна та резолютивна частина рішення суду.
Під час розгляду справи судом досліджені докази, наявні в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, з`ясувавши фактичні обставини, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, господарський суд,-
УСТАНОВИВ:
26.02.2020 Криворізька міська рада прийняла рішення №4592 "Про надання в оренду земельних ділянок" (а.с. 105 том 1), відповідно до пункту 1 якого вирішила надати заявникам в оренду земельні ділянки згідно з додатком, без зміни їх меж та цільового призначення.
Відповідно до витягу з додатку до рішення міської ради №4592 від 26.02.2020 «Список заявників, яким надаються в оренду земельні ділянки» (пункт 9) Товариству з обмеженою відповідальністю "Лакерта" погоджено передачу в оренду земельну ділянку з кадастровим номером 1211000000:06:055:0170, яка розташована на вул. Івана Авраменка, 27в в Саксаганському районі м. Кривого Рогу, загальною площею 0,9655, строком до 26.02.2022.
На виконання зазначеного рішення, 26.05.2020 між Криворізькою міською радою (далі - орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Лакерта" (далі - орендар, відповідач) укладено договір оренди земельної ділянки №2020278 (далі - договір) /а.с. 101-104 том 1/.
Відповідно до п. 1 договору орендодавець на підставі рішення міської ради від 26.02.2020 №4592 «Про надання в оренду земельних ділянок» надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку житлової та громадської забудови - за цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07) для розміщення об`єкта реконструкції нежитлової будівлі під торгово-сервісний центр з кадастровим номером 1211000000:06:055:0170, яка розташована на вул. Івана Авраменка, 27в в Саксаганському районі м. Кривого Рогу.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,9655га (п. 2 договору).
Згідно з п. 3 договору на земельній ділянці розміщені об`єкти нерухомого майна: нежитлова будівля згідно витягу про державну реєстрацію прав на нерухоме майно від 30.08.2012 №37503112, номер витягу 35340365, а також інші об`єкти інфраструктури - інженерні мережі.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,9655га становить 8019249,90грн (вісім мільйонів дев`ятнадцять тисяч двісті сорок дев`ять гривень 90 коп.) - згідно витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки виданого відділом у Криворізькому районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 14.04.2016 №647/7 (п. 4 договору).
Земельна ділянка вважається переданою орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди (п. 6 договору).
Пунктом 7 договору погоджено, що договір укладено терміном до 26.02.2022. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію, додавши до листа-повідомлення проект додаткової угоди.
Відповідно до п. 8 договору орендна плата у 2020 році вноситься орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 0,9% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до рішення Криворізької міської ради від 26.06.2019 №3897 «Про встановлення ставок плати за землю та пільг щодо земельного податку на території м. Кривого Рогу у 2020 році». У наступних роках розмір річної орендної плати визначається згідно Податкового кодексу України на підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки та відповідного рішення Криворізької міської ради, що встановлює річний розмір орендної плати на поточний рік.
Договір підписаний сторонами та скріплений печатками без зауважень та заперечень до нього.
Згідно зі статтею 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
В матеріалах справи відсутні докази того, що спірний договір визнавався недійсним в судовому порядку.
Позивач зазначає, що відповідач 10.01.2022 звернувся з листом-повідомленням про поновлення (подовження) договору оренди землі в якому просив поновити діючий договір оренди земельної ділянки комунальної власності (а.с. 110 том 1).
Як стверджує позивач, за результатами розгляду звернення суб`єктів господарювання та наданих ними пакетів документів, 23.02.2022 Криворізькою міською радою прийнято рішення №1254 «Про поновлення (подовження) договорів оренди землі», яким вирішено поновити договори оренди земельних ділянок юридичним особам відповідно до додатку 1 на умовах, передбачених ст. 126-1 Земельного кодексу України, додатка 2 на умовах, передбачених ст. 33 Закону України «Про оренду землі», в тому числі з ТОВ «Лакерта» (пункт 2 додатку 2).
Згідно з пунктом 2 рішення заявники зобов`язані укласти договір оренди земельної ділянки (п.п.2.1.1), зареєструвати право оренди, що підлягає державній реєстрації, відповідно до закону (п.п. 2.1.2).
На виконання зазначеного рішення міської ради, позивач листами №17/02-08/2585 від 22.04.2022 №20/02-08/1005 від 03.04.2023 направляв відповідачу проекти договору з додатками для вивчення і підписання, з вказівкою про необхідність письмово повідомити про результати розгляду пропозиції (а.с. 21-24 том 1).
Також позивач зазначає, що звернувся повторно до відповідача з пропозицією укласти договір оренди земельної ділянки №20/18/3546 від 02.06.2023 з направленням ТОВ «Лакерта» підписаних з боку органу місцевого самоврядування проектів договору у двох примірниках зі всіма необхідними додатками (а.с. 25-36 том 1).
Криворізька міська рада посилається на не підписання Товариством з обмеженою відповідальністю "Лакерта" проекту договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:06:055:0170, яка розташована на вул. Івана Авраменка, 27в в Саксаганському районі м. Кривого Рогу, загальною площею 0,9655га.
На час звернення позивача до суду договір укладено не було. Як вбачається з матеріалів справи, сторони не дійшли згоди щодо розміру орендної плати, що і стало причиною спору.
Предметом спору є визнання укладеним договору оренди земельної ділянки, з кадастровим номером 1211000000:06:055:0170, розташованої за адресою: Дніпропетровська область, в Саксаганському районі м. Кривого Рогу, вул. Івана Авраменка, 27в, загальною площею 0,9655га, для розміщення об`єкта реконструкції нежитлової будівлі під торгово-сервісний центр на підставі рішення Криворізької міської ради №1254 від 23.02.2023 «Про поновлення (подовження) договорів оренди землі».
Предметом доказування у даній справі є обставини наявності рішення про набуття прав на землю, використання земельної ділянки відповідачем, обставини підписання договору оренди земельної ділянки на підставі рішення Криворізької міської ради №1254 від 23.02.2023 «Про поновлення (подовження) договорів оренди землі», обставини обов`язковості укладення договору оренди земельної ділянки.
Дослідивши матеріали справи, оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Предметом судового розгляду є матеріально-правова вимога позивача до відповідача про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки площею 0,9655га, кадастровий номер 1211000000:06:055:0170.
Відповідно до статті 14 Конституції України, з якою кореспондуються приписи частин 1, 2 статті 373 Цивільного кодексу України та статті 1 Земельного кодексу України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Правовідносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються, зокрема, приписами Земельного кодексу України, а також прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.
Згідно із частинами 1-3 статті 78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Частинами 1-2 статті 83 Земельного кодексу України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
За змістом ст. 144 Конституції України, ст.ст. 12, 122 Земельного кодексу України до повноважень міських рад належить вирішення питань про надання у користування земельних ділянок із земель комунальної власності відповідних територіальних громад.
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (абз. 1 ч.ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України).
При цьому ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України, приписи якої кореспондуються зі ст. 1 Закону України "Про оренду землі", визначено, що засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності, є правом оренди земельної ділянки.
Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельного кодексу України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (за змістом ч. 9 ст. 93 Земельного кодексу України та ч. 1 ст. 2 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельного кодексу України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду визначено ст. 124 Земельного кодексу України, за змістом частини першої якої, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями.
За змістом ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок; надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст.125 Земельного кодексу України).
Разом з тим, згідно з ч. 2 ст. 16 Закону України "Про оренду землі" укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
З наведеного вбачається, що передача земельної ділянки в оренду здійснюється на підставі рішення органу місцевого самоврядування шляхом укладення відповідного договору оренди. Тобто прийняття уповноваженим органом місцевого самоврядування рішення про передачу в користування (оренду) земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, є необхідною умовою для передачі такої земельної ділянки в оренду.
Як встановлено судом, 26.02.2020 Криворізька міська рада прийняла рішення №4592 "Про надання в оренду земельних ділянок", відповідно до пункту 1 якого вирішила надати заявникам в оренду земельні ділянки згідно з додатком, без зміни їх меж та цільового призначення.
Відповідно до витягу з додатку до рішення міської ради №4592 від 26.02.2020 "Список заявників, яким надаються в оренду земельні ділянки" (пункт 9) Товариству з обмеженою відповідальністю "Лакерта" погоджено передачу в оренду земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:06:055:0170, яка розташована на вул. Івана Авраменка, 27в в Саксаганському районі м. Кривого Рогу, загальною площею 0,9655, строком до 26.02.2022.
На виконання зазначеного рішення, 26.05.2020 між Криворізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Лакерта" укладено договір оренди земельної ділянки №2020278.
Відповідно до зазначеного договору земельна ділянка була передана відповідачу у зв`язку з тим, що на ній знаходиться об`єкт нерухомості, який належить останньому, загальною площею 16,7кв.м. та для розміщення об`єкта реконструкції нежитлової будівлі під торгово-сервісний центр. Орендна плата складала 0,9% від нормативної грошової оцінки, а строк дії договору закінчувався 26.02.2022. Нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки складала 8019249грн. Пункт 7 зазначеного договору передбачав переважне право відповідача, як орендаря, на його поновлення на новий строк, за умови звернення не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку його дії до позивача, як орендодавця, з відповідною письмовою заявою про свої наміри.
Як підтверджується матеріалами справи 10.01.2022 відповідач звернувся до позивача із листом-повідомленням про поновлення договору оренди землі №2020278 від 26.05.2020 на такий самий строк і на таких самих умовах.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 31.08.2021 по справі № 903/1030/19, враховуючи, зокрема, внесені згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству» зміни до Закону України «Про оренду землі» (доповнення його статтею 322 «Поновлення договорів оренди землі» та викладення статті 33 у новій редакції з назвою «Переважне право орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк») і до Земельного кодексу України, доповнення його статтею 1261 «Поновлення договору оренди землі, договору про встановлення земельного сервітуту, договорів про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови»), дійшла висновку про те, що відсутні вагомі підстави для відступу від її висновку стосовно застосування частини шостої статті 33 Закону України «Про оренду землі» у редакції, яка існувала до її зміни згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству».
Процедура поновлення договору оренди землі та процедура укладення такого договору на новий строк справді мали би відрізнятися, причому у разі поновлення договору мав би існувати спеціальний порядок державної реєстрації права оренди на новий строк. Але стаття 33 Закону України «Про оренду землі» до зміни її редакції згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству» вимагала від орендаря саме для поновлення договору оренди землі завчасно надіслати орендодавцеві повідомлення про таке поновлення з проектом відповідної додаткової угоди, а спеціального порядку державної реєстрації права оренди на новий строк законодавство не передбачало.
Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом (частина третя статті 792 ЦК України).
Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом (частини перша та дев`ята статті 93 Земельного кодексу України).
Враховуючи те, що відповідач звертався із листом-повідомленням до позивача без проекту додаткової угоди про продовження договору оренди землі, тобто із порушенням відповідного порядку встановленого законом, господарський суд доходить до висновку, що процес продовження договору оренди не завершено у встановленому законом порядку і такий договір не є продовженим (поновленим) на новий строк і на тих же умовах.
Таким чином, для укладання між сторонами договору оренди земельної ділянки повинен застосовуватися порядок укладання договору, як при зверненні особою при реалізації її права на користування земельною ділянкою на якій знаходиться об`єкт нерухомості, що їй належить.
В свою чергу, позивач звертаючись із позовними вимогами про визнання договору оренди земельної ділянки укладеним, застосовує процедуру продовження договорів оренди землі, однак надає новий проект договору, який є предметом спору, і є фактично новим договором із зміненими істотними умовами договору.
Так, в редакції договору позивача суттєво збільшено розмір орендної плати в порівнянні з тим, який був погоджений сторонами у договорі оренди земельної ділянки №020278 від 26.05.2020, тобто з 76503,64грн на рік змінюється на 1000203,85грн на рік.
Згідно із частиною першою статті 627 Цивільного кодексу України і відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди (частина перша статті 638 Цивільного кодексу України).
За частиною першою статті 14 Закону України «Про оренду землі» (тут і далі - у редакції, чинній на дату, зазначену в спірних договорах) договір оренди землі укладається в письмовій формі, а за статтею 18 цього Закону договір оренди набирає чинності після його державної реєстрації.
Відповідач після отримання від позивача проекту договору, 30.08.2023 звернувся до Криворізької міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення нового проекту землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:06:055:0170 і зменшення її площі до розміру, достатнього для обслуговування існуючого об`єкту нерухомого майна, оскільки запропоновані позивачем умови оренди є неприйнятними для відповідача і такими, що заздалегідь не будуть виконані в частині орендної плати, оскільки після початку повномасштабного військового вторгнення рф до України 24.02.2022 ТОВ «Лакерта» вимушене було відмовитися від реалізації проекту реконструкції нежитлової будівлі під торгово-сервісний центр та припинити господарську діяльність у зв`язку з економічною недоцільністю подальшої оренди земельної ділянки і неможливістю сплати запропонованих орендних платежів.
При цьому відповідач повідомив Криворізьку міську раду про готовність повернути земельну ділянку, яка не використовується за своїм цільовим та функціональним призначенням.
Листом №20/18/6272 від 25.09.2023 позивачем було відмовлено відповідачу в його заяві (а.с. 134 том 1).
Таким чином, між сторонами не погоджено істотних умов проекту договору, а саме в частині розміру орендної плати та площі земельної ділянки.
Наведене дозволяє стверджувати про відсутність підстав для правового захисту інтересів позивача в межах цього спору, що свідчить про необхідність відмови у позові.
Щодо інших аргументів сторін суд зазначає, що вони були досліджені та не наводяться у рішенні, позаяк не покладаються в його основу, тоді як Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа Серявін проти України, рішення від 10.02.2010).
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Проніна проти України" від 18.07.2006 ЄСПЛ зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.
Наявність чи відсутність порушень процедури укладення договору оренди земельної ділянки, на якій розташоване нерухоме майно, що належить відповідачу не впливає на результат розгляду справи, оскільки неузгоджені суттєві умови договору оренди землі - розмір орендної плати та площа земельної ділянки.
З огляду на вимоги частин 1, 3 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
За частиною 2 статті 74 Господарського процесуального кодексу України у разі посилання учасника справи на не вчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину не вчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів (частина 4 статті 74 Господарського процесуального кодексу України).
Обов`язок доказування, а отже, і подання доказів відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України покладено на сторони та інших учасників справи, однак, не позбавляє суд, у випадку, передбаченому статтею 74 Господарського процесуального кодексу України, витребувати у сторони ті чи інші докази.
На підставі статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Отже, встановивши наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб`єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з`ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорювання і, відповідно, ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачеві у захисті.
На підставі викладеного, позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору за подання позову слід покласти на позивача.
Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні позову Криворізької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лакерта" про визнання договору оренди земельної ділянки укладеним.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено: 01.01.2024.
Суддя В.О. Татарчук
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2023 |
Оприлюднено | 04.01.2024 |
Номер документу | 116086194 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про невиконання або неналежне виконання зобов’язань що виникають з договорів оренди |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Чус Оксана Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Татарчук Володимир Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Татарчук Володимир Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Татарчук Володимир Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Татарчук Володимир Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Татарчук Володимир Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Татарчук Володимир Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Татарчук Володимир Олександрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні