Справа № 550/1478/23
Провадження № 2/550/27/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 січня 2024 року смт. Чутове
Чутівський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Хоменка Д.Є.,
за участю секретаря судового засідання - Томас Ю.П.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт. Чутове цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чутівської селищної ради Полтавської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з позовом до Чутівської селищної ради Полтавської області, в якому просить визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина, що складається із будинку садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , (реєстраційний номер технічного паспорта ТІ01: НОМЕР_1 ) і земельних ділянок розташованих за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 5325484201:01:001:0063 площею 0,2500 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та кадастровий номер 5325484201:01:001:0064 площею 0,2500 га для ведення особистого селянського господарства.
31.03.2015 року на майно померлої ОСОБА_2 приватним нотаріусом Новицькою О.В. заведена спадкова справа №13/2015, спадкоємцем майна померлої є її донька ОСОБА_1 . Позивач оформила свої спадкові права на земельні ділянки, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 19.10.2023 року зареєстрованим в реєстрі за №1777 та свідоцтвом про право на спадщину за законом від 19.10.2023 року зареєстрованим в реєстрі за №1778. Постановою приватного нотаріуса Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Новицькою О.В. у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , позивачу було відмовлено у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу та відсутністю реєстрації права власності на будинок АДРЕСА_1 , який належав померлій ОСОБА_2 . Позивач просить визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом на вищевказане спадкове майно.
04 грудня 2023 року відкрито провадження у справі у порядку загального позовного провадження та призначено справу до підготовчого судового засідання.
Позивач та його представник в судове засідання не з`явилися, до суду надійшла заява представника позивача в якій він просить розгляд справи проводити за відсутності позивача та його представника, позов підтримують повністю та просять його задовольнити.
Представник відповідача Чутівської селищної ради Полтавської області в судове засідання не з`явився, на адресу суду надійшла заява від Чутівської селищної ради Полтавської області про розгляд справи без участі представника, проти задоволення позову не заперечує.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до положень ч.3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Визнання позову відповідачем не порушує прав та законних інтересів інших осіб.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов обґрунтований і підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
Частиною 1 ст. 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частиною 1 ст. 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення своїх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Як вбачається з вимог ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно вимог ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 (мати позивача), що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 28.11.2023 року.
Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 19.10.2023 року спадкоємцем після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 є її дочка - ОСОБА_1 , якій видано свідоцтво про право на спадщину за законом на право приватної власності на земельну ділянку площею 0,2500 га, яка надана для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 5325484201:01:001:0063, розташована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.11).
Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 19.10.2023 року спадкоємцем після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 є її дочка - ОСОБА_1 , яка отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на право приватної власності на земельну ділянку площею 0,2500 га, кадастровий номер 5325484201:01:001:0064, яка надана для ведення особистого селянського господарства, розташована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.12).
Постановою приватного нотаріуса Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Новицької О.В. від 19.10.2023 року про відмову у вчиненні нотаріальної дії позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку з відсутністю у спадкоємця ОСОБА_1 правовстановлюючого документу та реєстрації права власності на будинок АДРЕСА_1 , який належав померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (а.с.10).
Технічний паспорт на вказаний будинок виготовлено на замовлення позивача 13 вересня 2023 року, згідно якого по АДРЕСА_1 , Чутівська територіальна громада, знаходиться житловий будинок садибного типу літ. «А-1» 1989 року побудови загальною площею 80,8 кв.м., житловою площею 42,9 кв.м. (а.с.16-18).
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону, або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі статтею 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. (стаття 1218 ЦК України).
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину
Пунктом 23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» судам роз`яснено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає, що у даній справі спадкові права ОСОБА_1 підлягають судовому захисту, оскільки, враховуючи фактичні обставини даної справи, остання позбавлена права захистити відповідні права у позасудовому порядку, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання права власності на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 89, 200, 206, 263, 265, 268 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Чутівської селищної ради Полтавської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом - задовольнити в повному обсязі.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , право власності на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , позначені в технічному паспорті, реєстраційний номер НОМЕР_3 , літерами: А-1 (житловий будинок садибного типу); літ. В (сарай); літ. Г (погріб вхідний), загальна площа 63,1 м.кв.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк, з дня його проголошення, апеляційної скарги, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування сторін.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_4 , РНОКПП НОМЕР_5 .
Відповідач: Чутівська селищна рада Полтавської області, ЄДРПОУ 21047282, адреса місце розташування: Полтавська область, Полтавський район, смт. Чутове, вул. Набережна, 9.
Суддя: Д.Є. Хоменко
Суд | Чутівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 03.01.2024 |
Оприлюднено | 04.01.2024 |
Номер документу | 116091448 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Чутівський районний суд Полтавської області
Хоменко Д. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні