ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" січня 2024 р.м. ХарківСправа № 922/4667/23
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Погорелової О.В
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом фізичної особи-підприємця Кучеренко Вадима Миколайовича, м. Київ до фізичної особи-підприємця Солянік Костянтина Олеговича, м. Харків про стягнення коштів без виклику учасників справи
ВСТАНОВИВ:
Позивач, фізична особа-підприємець Кучеренко Вадим Миколайович, звернувся до Господарського суду Харківської області з позовом до фізичної особи-підприємця Солянік Костянтина Олеговича, відповідач в якому просить суд стягнути з відповідача на свою користь заборгованість у розмірі 69 132, 00 грн., з яких: заборгованість по оренді за Договором № 12/23 від 01.07.2023 за липень та серпень 2023 року у розмірі 400, 00 грн., орендна плата за Договором № 12/23 від 01.07.2023 за вересень 2023 року у потрійному розмірі, що становить 600, 00 грн.; вартість неповернутого обладнання у розмірі 68 132, 00 грн. та здійснити розподіл судових витрат. Позов обґрунтований неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за вказаним договором щодо повного та своєчасного внесення орендних платежів.
Ухвалою суду від 07.11.2023 позовна заява була прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання).
Відповідно до ч. 5 ст. 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Будь-яких заяв або клопотань, про можливість подання яких було роз`яснено ухвалою Господарського суду Харківської області від 07.11.2023, на адресу суду від учасників справи не надходило, як і не надходило клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідно до ст. 252 ГПК України.
Відповідач своїм правом на захист не скористався, відзив на позов не надав.
Так, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду направлялась судом рекомендованим листом з повідомленнями про вручення (з відміткою "судова повістка") на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Але, судова кореспонденція повернута поштою на адресу суду із позначкою "адресат відсутній за вказаною адресою".
Відповідно до ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Згідно ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відтак, в силу пункту 5 частини 6 статті 242 ГПК України, день невдалої спроби вручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу ухвал суду.
Крім того, суд звертає увагу на правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 18.03.2021 у справі №911/3142/19, відповідно до якої направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у даному випадку суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження № 11-268заг18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі №10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б).
У даному випаду судом також враховано, що за приписами частини 1 статті 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом. Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання. Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 названого Закону, для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень. Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень"). Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з процесуальними документами у справі №922/4667/23 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Матеріали справи свідчать про те, що судом було створено всім учасникам судового процесу належні умови для доведення останніми своїх правових позицій, надання ними доказів, які, на їх думку, є достатніми для обґрунтування своїх вимог та заперечень. Окрім того, судом було вжито всіх заходів, в межах визначених чинним законодавством повноважень, щодо всебічного, повного та об`єктивного дослідження всіх обставин справи.
Оскільки відповідач відзиву на позовну заяву у встановлений судом строк без поважних причин не надав, заяв та клопотань від нього не надходило, враховуючи сплив процесуального строку, встановленого для розгляду справи, суд вважає можливим розглянути справу за наявними у ній матеріалами, що містять достатньо відомостей про права і взаємовідносини сторін.
З`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
01.07.2023 між ФОП Кучеренко В.М. (позивач, орендодавець за договором) та ФОП Солянік К.О. (відповідач, орендар за договором) був укладений договір оренди обладнання №12/23 (далі - договір).
Відповідно до п. 1.1 договору, орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування обладнання для приготування кави, - надалі "обладнання", що є об`єктом оренди за цим договором, а орендар сплачує орендну плату за користування обладнанням. Надання в оренду обладнання на наведених умовах здійснюється орендодавцем винятково для приготування кави та кавових напоїв, що здійснюється виключно з використанням кави торгівельної марки "BLASERCАFE" або на кави виробництва ПП "Хлібниця" (код ЄДРПОУ: 38382551), яку орендар зобов`язується купувати в постачальників, погоджених орендодавцем. Найменування обладнання, його характеристики (модель, серійний номер (за наявності), роздрібна вартість та кількість зазначено в акті приймання-передачі - додаток № 1 до цього договору, що становить невід`ємну частину цього договору.
Відповідно до п.п. 2.1 - 2.4 договору, обладнання повинно бути передано орендодавцем та прийнято орендарем після підписання сторонами цього договору протягом трьох робочих днів з моменту його підписання. Факт передачі обладнання підтверджується актами приймання-передачі обладнання, які підписуються уповноваженими представниками сторін та скріплюються печатками сторін (за їх наявності). Акти приймання-передачі обладнання в оренду є невід`ємною частиною цього договору. Обладнання передається за місцем його знаходження на складі орендодавця, якщо сторонами не погоджено інше. Дата підписання акту приймання-передачі є датою передачі обладнання в оренду. В разі необхідності орендодавець передає орендарю наявні у орендодавця копії технічної документації, необхідної для експлуатації обладнання. Орендодавець гарантує, що обладнання, яке передається в оренду орендарю, на момент передачі орендарю перебуває без пошкоджень та у справному стані, що дозволяє здійснювати його нормальну експлуатацію за призначенням, визначеним його технічними характеристиками і цим договором. Підписання сторонами цього договору та акту приймання-передачі обладнання не тягне за собою виникнення у орендаря права власності на обладнання. Орендар не має права викупу орендованого майна. Власником майна залишається орендодавець.
Відповідно до п.п. 3.1 - 3.3 договору, по закінченні строку дії договору або у зв`язку з його достроковим розірванням/припиненням орендар зобов`язаний повернути орендодавцю обладнання по акту приймання-передачі протягом 5 (п`яти) робочих днів з дати отримання повідомлення про розірвання договору від орендодавця. Факт повернення обладнання з оренди підтверджується актом приймання-передачі, який підписується уповноваженими представниками сторін та скріплюється печатками сторін (за їх наявності). Акт приймання-передачі обладнання з оренди є невід`ємною частиною цього договору. Обладнання вважається фактично поверненим орендодавцю з моменту підписання сторонами відповідного акту приймання-передачі. Якщо орендар ухиляється від підписання акту, орендодавець має право нараховувати йому оренду платню у потрійному розмірі від звичайного до моменту фактичної передачі обладнання, а орендар повинен її сплатити у день фактичної передачі обладнання.
Відповідно до п.п. 5.1 - 5.5 договору, нарахування та сплата орендної плати за користування обладнанням здійснюється в гривнях. Розмір орендної плати за місяць користування обладнанням визначається, виходячи з розміру орендної плати за користування однією одиницею обладнання, помноженої на загальну кількість переданих в оренду одиниць обладнання, зазначеного в додатку № 1 до цього договору. Розмір орендної плати за користування однією одиницею обладнання за місяць становить 100 (сто) гривень. Орендна плата сплачується орендарем щомісячно на поточний рахунок орендодавця до 30 (тридцятого) числа поточного місяця, наступного за місяцем, протягом якого здійснювалася оренда обладнання. Орендар зобов`язаний сплачувати орендну плату у визначені цим договором терміни на підставі цього договору. Орендна плата за кожний наступний місяць оренди обладнання може бути проіндексована орендодавцем з урахуванням офіційно встановленого індексу інфляції, опублікованого в офіційних джерелах. У випадку, якщо оренда обладнання здійснюється орендарем протягом неповного місяця, щомісячний розмір орендної плати за відповідний місяць підлягає зменшенню пропорційно фактичній кількості днів оренди обладнання у відповідному місяці. Фактична кількість днів оренди обладнання визначається на підставі даних актів приймання-передачі, підписаних уповноваженими представниками обох сторін. Датою виконання орендарем зобов`язань перед орендодавцем зі сплати орендної плати є дата зарахування відповідних грошових коштів на поточний рахунок орендодавця. Акт приймання-передачі наданих послуг з оренди обладнання за цим договором складається та підписується сторонами щомісячно в останній робочий день поточного місяця, в якому надавалися послуги з оренди обладнання. Орендар зобов`язаний підписати акт приймання-передачі наданих послуг. Якщо в останній робочий день поточного місяця орендар не підписує акт приймання-передачі наданих послуг, такий акт вважається підписаним.
Згідно п. 11.1 договору, він набирає чинності з моменту його підписання сторонами і діє до 31.12.2024.
У п. 11.4 договору сторони обумовили, що орендодавець має право достроково припинити цей договір без погодження з орендарем в однобічному порядку, зокрема, якщо орендар прострочив сплату орендної плати понад 10 (десять) календарних днів. Дострокове припинення цього договору з передбачених у цьому пункті підстав не потребує додаткового укладення угоди про припинення договору.
Згідно п.п. 11.5 - 11.6 договору, про дострокове припинення цього договору орендодавець повідомляє орендаря письмовим повідомленням із зазначенням підстави дострокового припинення за 5 (п`ять) календарних днів до дати припинення договору. У випадку дострокового припинення договору за ініціативою орендодавця, договір вважається припиненим з дня, наступного за закінченням п`ятиденного строку з моменту отримання орендарем відповідного письмового повідомлення орендодавця. Листування між сторонами здійснюється за адресами вказаними у договорі. В разі припинення дії цього договору орендар зобов`язаний передати обладнання орендодавцю в порядку та строки, передбачені розділом 3 договору та сплатити орендну плату за цим договором, неустойку, якщо така буде мати місце на час припинення строку дії договору та підписати зі своєї сторони акт приймання-передачі обладнання. А у випадку знищення об`єкту оренди компенсувати його вартість в термін зазначений орендодавцем.
01.07.2023 між сторонами був підписаний акт приймання-передачі обладнання (додаток №1 до договору оренди обладнання №12/23 від 01.07.2023), відповідно до якого позивач передав, а відповідач прийняв в оренду обладнання загальною вартістю 68 132, 00 грн., а саме: кавомашина SAECO PR LC/D 2GR № 9018GA92175315, вартістю 56 133, 00 грн.; кавомолка SAECO MS85 standart № 0202119672, вартістю 11 999, 00 грн.
Проте, як вказує позивач, відповідач свої зобов`язання за договором щодо повного та своєчасного внесення орендних платежів не виконав.
У зв`язку з порушенням строків внесення орендної плати та керуючись передбаченим пунктом 11.4. договору правом, позивач 25.08.2023 надіслав відповідачу повідомлення про дострокове розірвання договору оренди обладнання № 12/23 від 01.07.2023 з вимогою сплатити борг та повернути орендоване обладнання, що підтверджується описом вкладення у цінний лист та поштовою накладною № 0103333185036.
Разом з тим, повідомлення про дострокове розірвання договору оренди обладнання № 12/23 від 01.07.2023 не було вручено відповідачу під час доставки (відмітка пошти за трекером поштового відправлення - 11.09.2023) та повернуто позивачу за закінченням встановленого терміну зберігання. Враховуючи дату повідомлення про неможливість вручення поштового відправлення (11.09.2023) та визначений пунктом 11.5. договору п`ятиденний строк, договір є розірваним в односторонньому порядку з 17.09.2023.
Станом на дату звернення до суду з цим позовом заборгованість відповідача перед позивачем становить: 400,00 грн. заборгованість по оренді за липень та серпень 2023 року, 600,00 грн. заборгованість по оренді за вересень 2023 року та 68 132,00 грн. вартість неповернутого орендованого обладнання.
Такі обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Згідно ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно приписів ст.ст. 626, 627, 628, 629 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. ч. 1, 6 ст. 283 ГК України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Частинами 1, 5 ст. 762 ЦК України передбачено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором. Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку (ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 785 ЦК України, у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
В силу положень ст. 526 ЦК України та ст. 193 ГК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України, ч. 7 ст. 193 ГК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Приписами ст.ст. 610, 612 ЦК України, встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно ст. 14 ГПК України суд розглядає справи в межах заявлених позовних вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів (стаття 74 ГПК України).
За приписами ст. 80 ГПК України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Відповідно до ч. 4 ст. 165 ГПК України якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.
Керуючись ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідачем, у свою чергу, не надано суду доказів на підтвердження оплати орендних платежів у повному обсязі та у строки визначені договором, як і не надано доказів повернення орендованого майна, або доказів на спростування виникнення зобов`язання, у зв`язку з чим, на підставі наявних доказів, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та задоволення позову.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 525, 526, 530, 610 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 73, 74, 76-79, 91, 129, 232, 233, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця Солянік Костянтина Олеговича ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) на користь фізичної особи-підприємця Кучеренко Вадима Миколайовича ( АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_2 ) заборгованість по оренді за договором № 12/23 від 01.07.2023 за липень та серпень 2023 року у розмірі 400,00 грн.; орендна плата за договором № 12/23 від 01.07.2023 за вересень 2023 року у потрійному розмірі, що становить 600,00 грн.; вартість неповернутого орендованого обладнання у розмірі 68 132, 00 грн. та 2 684,00 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно ст.ст. 256, 257 ГПК України, рішення може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Позивач - ФОП Кучеренко Вадим Миколайович ( АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_2 ).
Відповідач - ФОП Солянік Костянтин Олегович ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ).
Рішення підписано 04 січня 2024 року.
Суддя О.В. Погорелова
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 04.01.2024 |
Оприлюднено | 08.01.2024 |
Номер документу | 116108949 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Погорелова О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні