Рішення
від 19.02.2015 по справі 296/8506/14-ц
КОРОЛЬОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЖИТОМИРА

Справа № 296/8506/14-ц

2/296/556/15

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"19" лютого 2015 р. м.Житомир

Корольовський районний суд м.Житомира в складі:

головуючого судді Галасюка Р.А.

при секретарі: Могилевець В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі № 327 в м. Житомирі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Житомирської міської ради, ОСОБА_4 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог Перша Житомирська державна нотаріальна контора, Управління Держземагенства у Житомирському районі Житомирської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, -

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Житомирської міської ради, ОСОБА_4 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог Перша Житомирська державна нотаріальна контора, Управління Держземагенства у Житомирському районі Житомирської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування. В обгрунтування своїх вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його бабуся ОСОБА_5 , яка відповідно до договору куплі-продажу житлового будинку та приватизованої земельної ділянки, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , набула права власності на визначену договором частину будинку і приватизовану земельну ділянку. Крім того співвласниками будинку і власниками суміжної земельної ділянки є ОСОБА_2 і ОСОБА_3

08.04.2010 року державним нотаріусом Першої Житомирської державної нотаріальної контори СтражникТ.О. йому було видано свідоцтво про право на спадщину за законом, відповідно до якого він є єдиним спадкоємцем 1/2 частини будинку АДРЕСА_1 , однак було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку через відсутність державного акту на право власності на земельну ділянку, а також витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, що підтверджувало би належність нерухомого майна ОСОБА_5 . Просить визнати за ним право власності на земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , що приналежна до 1/2 частини жилого будинку в порядку спадкування після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 бабусі ОСОБА_5 , оскільки померла за час свого життя не встигла здійснити державну реєстрацію права власності на земельну ділянку.

В судове засідання позивач не з`явився, надав до суду заяву про слухання справи у його відсутність, позовні вимоги просив задовольнити у повному обсязі.

Відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , представник Житомирської міської ради в судове засідання не з`явилися, надали до суду заяви про слухання справи у їх відсутність.

Представники третіх осіб також в судове засідання не з`явилися, надали до суду заяви про слухання справи у їх відсутність.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Як встановлено в судовому засіданні ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся позивача ОСОБА_5 , яка відповідно до договору куплі-продажу житлового будинку та приватизованої земельної ділянки, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , набула права власності на визначену договором частину будинку і приватизовану земельну ділянку. Крім того співвласниками будинку і власниками суміжної земельної ділянки є ОСОБА_2 і ОСОБА_3

ОСОБА_1 , як єдиний спадкоємець за законом після смерті ОСОБА_5 прийняв спадщину та отримав Свідоцтво про право на спадщину за законом на ? частину Житлового будинку АДРЕСА_2 (а.с. 6).

За час свого життя померла ОСОБА_5 не встигла здійснити державну реєстрацію права власності на земельну ділянку на якому розташована частина вказаного будинку.

Згідно ч. 1 ст. 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обовязків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Як роз`яснено в п.10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року за № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно зі ст. 126 ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених ч. 2 цієї статті.

За ч. 2 ст. 126 ЗК України, право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки; свідоцтвом про право на спадщину.

Як встановлено, померла ОСОБА_5 за свого життя не встигла оформити державний акт на право власності на земельну ділянку площею 303 кв.м., що розташована у межах будинку АДРЕСА_1 (кадастровий номер 1810136600:01:023:0009).

Відповідно до п. 23 наведеної вище Постанови Пленуму Верховного Суду України, у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Позивач, як спадкоємець позбавлений на даний час можливості оформити спадщину на земельну ділянку із-за відсутності державного акту та державної реєстрації правовстановлюючого документа - державного акту на право власності на земельну ділянку, оскільки державний акт на право власності на земельну ділянку не було зареєстровано у визначеному законом порядку.

Переоформлення державного акту і його реєстрація при спадкуванні права власності на земельну ділянку, відповідно до вимог ст. 1299 ЦК України та ст. 125 ЗК України, є обов`язковою процедурою для набуття права власності на цю земельну ділянку.

До переоформлення державного акту на земельну ділянку і його реєстрації, виходячи з умов частини 5 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець має певні права на цю ділянку, які засвідчуються свідоцтвом про право на спадщину.

А оскільки нотаріусом було відмовлено позивачу у видачі такого свідоцтва, то суд вважає за можливе визнати за ним право в порядку спадкування за законом після померлої ОСОБА_5 на земельну ділянку площею 303 кв.м., що розташована у межах будинку АДРЕСА_1 (кадастровий номер 1810136600:01:023:0009), оскільки інший порядок для набуття позивачем права на вказану земельну ділянку законодавством не визначений.

На підставі вищевикладеного та ст. ст. 1216, 1217, 1218, 1223, 1225, 1268, 1299 ЦК України, ст. ст. 125, 126 ЗК України, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 208, 209, 212-215, 294 ЦПК України, суд, -

вирішив:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Житомирської міської ради, ОСОБА_4 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог Перша Житомирська державна нотаріальна контора, Управління Держземагенства у Житомирському районі Житомирської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку, розташовану в АДРЕСА_2 , що приналежна до 1/2 частини жилого будинку в порядку спадкування після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 бабусі ОСОБА_5 .

Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Житомирської області шляхом подачі апеляційної скарги через Корольовський районний суд м.Житомира протягом десяти днів з дня його проголошення.

Головуючий суддя Р. А. Галасюк

СудКорольовський районний суд м. Житомира
Дата ухвалення рішення19.02.2015
Оприлюднено05.01.2024
Номер документу116109589
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —296/8506/14-ц

Рішення від 19.02.2015

Цивільне

Корольовський районний суд м. Житомира

Галасюк Р. А.

Ухвала від 03.12.2014

Цивільне

Корольовський районний суд м. Житомира

Галасюк Р. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні