Рішення
від 18.12.2023 по справі 465/7306/23
ФРАНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

465/7306/23

2/465/3054/23

РІШЕННЯ

Іменем України

18.12.2023 року м. Львів

Франківський районний суд м. Львова у складі:

головуючої - судді Марків Ю.С.

за участі секретаря судового засідання Мучинської Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради про визначеня додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Львівської міської ради про визначеня додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Позов мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . За життя ОСОБА_2 заповіла їй належну на праві власності квартиру АДРЕСА_1 , що підтверджується заповітом від 19.08.2021 року, посвідченим приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Голубенко Н.І. та зареєстрованим в реєстрі за №905. Вказує, що останні роки життя вона доглядала за ОСОБА_2 , а саме постійно навідувалась до неї, готувала їжу, допомагала по господарству, а також здійснювала витрати на поховання.

Вказує також, що впродовж останніх п`яти років вона також доглядає за мамою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка хворіє на цукровий діабет з 2002 року, що підтверджується Випискою із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого №11248, виданої КЗ ЛОР «Львівський обласний госпіталь ветеранів війн та репресованих ім..Ю.Липи». Із початком війни мати позивачки погано переживала ці події та потребувала особливого догляду, тому вона переїхала до неї за адресою: АДРЕСА_2 . Враховуючи стан здоров`я матері, який різко погіршився, вона не могла відлучатися на тривалий час. У вересні 2023 року, звернувшись до нотаріуса, вона отримала відмову у зв`язку з пропуском десятимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Зважаючи на вищевказані обставини, просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном два місяці.

Позивач в судове засідання не з`явилася, однак від неї та її представника до суду надійшла заява про розгляд справи без їх участі, позов підтримали та просили такий задоволити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явилася, однак від такої надійшла до суду заява про розгляд справи у її відсутності, щодо задоволення позовних вимог покладається на розсуд суду.

Дослідивши зібрані у справі докази, з`ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до переконання, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України, до суду може звернутись кожна особа за захистом своїх порушених прав, а також інтересах інших осіб у випадках встановлених законом.

Частиною 1 ст.5 ЦПК України, передбачено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 07.10.2022 року складено відповідний актовий запис №6003, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 07.10.2022 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів).

Відповідно до Заповіту, посвідченого 19.08.2021 року приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Голубенко Н.І. та зареєстрованого в реєстрі за №905, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , заповіла належну їй квартиру АДРЕСА_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Вказаний заповіт зареєстрований у Спадковому реєстрі за №68175070, що підтверджується Витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі №66091211 від 19.08.2021 року.

Ухвалою Франківського районного суду м.Львова від 27.09.2023 року витребувано у приватного нотаріуса Голубенко Надії Іванівни належним чином завірену копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На виконання вищевказаної ухвали до суду від приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Голубенко Н.І. надійшов інформаційний лист, зі змісту якого вбачається, що 06 вересня 2023 року до неї звернулась ОСОБА_1 з приводу заведення спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак враховуючи, що ОСОБА_1 пропустила строк, встановлений законом для прийняття спадщини та постійно не проживала разом з ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, їй було роз`яснено про неможливість заведення нотаріусом спадкової справи та необхідність звернення до суду за визначенням додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, відтак спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась.

З матеріалів справи вбачається, що матір позивачки - ОСОБА_4 є особою похилого віку ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) та страждає на цукровий діабет, що підтверджується Випискою №11248 із медичної карти стаціонарного хворого №11248 від 20.09.2018 року.

Відповідно до ч.1 ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно із частиною першою статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Згідно із ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Відповідно до ч.3 ст.1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як вбачається із положень ч.1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Позивач пропустила встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення їй додаткового строку для прийняття спадщини.

Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК України.

Задовольняючи позов, суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.

Пленум Верховного Суду України в п. 24 постанови від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування" роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

За вимогами статті 12, 80, 81, 83 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених кодексом. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до вимог ч. 1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше, як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно із ст.6 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Відповідно до ч. ст. 89 ЦПК України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 2 ст.16 ЦК України, способами захисту цивільного права та інтересів є припинення дії, яка порушує право. Суд може захистити цивільне право і інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Отже, враховуючи, що позивачка була спадкоємцем померлої за заповітом, а не за законом, враховуючи незначний строк пропуску подання заяви про прийняття спадщини, а також наявність у позивачки хворої матері похилого віку, яка потребувала догляду, суд вважає, що це свідчить про об`єктивну неможливість та наявність перешкод у позивачки для вчинення нею дій по поданню до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 у строк, встановлений статтею 1270 ЦК України.

Таким чином, причини пропуску строку на прийняття спадщини, наведені позивачем є поважними.

Зважаючи на вищевказані обставини, суд визнає поважним пропуск позивачем строку для прийняття спадщини. Беручи до уваги, що пропущення позивачем строку для прийняття спадщини сталося з поважної причини, суд вважає, що їй необхідно визначити додатковий строк достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.80 ЦПК України докази в їх сукупності, суд вважає, що позивач пропустила строк прийняття спадщини спадкоємцем з поважних причин, відтак позов підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 247, 263, 265, 354, Цивільного процесуального кодексу України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Львівської міської ради про визначеня додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задоволити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , терміном на два місяці, з часу набрання рішенням суду законної сили.

Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_3 .

Відповідач: Львівська міська рада, код ЄДРПОУ 04055896, адреса: м.Львів, пл.Ринок, буд.1.

Повний текст ухвали виготовлено 28.12.2023 року.

Суддя Ю.С. Марків

СудФранківський районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення18.12.2023
Оприлюднено08.01.2024
Номер документу116115597
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —465/7306/23

Рішення від 18.12.2023

Цивільне

Франківський районний суд м.Львова

Марків Ю. С.

Рішення від 18.12.2023

Цивільне

Франківський районний суд м.Львова

Марків Ю. С.

Ухвала від 23.11.2023

Цивільне

Франківський районний суд м.Львова

Марків Ю. С.

Ухвала від 27.09.2023

Цивільне

Франківський районний суд м.Львова

Марків Ю. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні