ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" січня 2024 р. м. Рівне Справа № 918/1144/23
Господарський суд Рівненської області у складі судді Н.Церковної за участю секретаря судового засідання І.Гусевик, розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Олімптранс" (45006, Волинська обл., м. Коваль, вул. Володимирська, 150 А, код ЄДРПОУ 42713507) до Приватного підприємства "Астра Транс Лайн" (35376, Рівненська обл., Рівненський район, с. Малий Житин, вул. Польова, 53, код ЄДРПОУ 41481680) про стягнення заборгованості в сумі 79 609,61 грн.
за участю представників сторін:
від позивача - Чарнюк В.С. - директор, Півень Г.В.- представник
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Олімптранс" звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Приватного підприємства «Астра Транс Лайн» в якій просить стягнути 79 609,61 грн., з яких: 71 061 грн. основного боргу, 583,23 грн. 3% річних та 7 965,38 грн. пені.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 19 травня 2023 року між Приватним підприємством «АСТРА ТРАНС ЛАЙН» і Товариством з обмеженою відповідальністю «ОЛІМПТРАНС», було укладено договір № Н-7 про транспортно-експедиційне обслуговування.
31 травня 2023 року Виконавцем було виписано Експедитору рахунок на оплату № 225 і того ж дня представники сторін Договору підписали Акт здачі- приймання робіт (надання послуг) № 340, у якому визначили, що на підставі Договору № Н-7 від 19.05.2023 року Виконавцем були виконані наступні роботи (надані такі послуги): транспортні послуги перевезення вантажу у міжнародному сполученні по маршруту Hamburg, Germany - м. Луцьк, Україна автомобілем MAN TGX 18.460 НОМЕР_1/НОМЕР_2, водій ОСОБА_1 , на суму 73 061 грн. з пдв. 12 червня 2023 року. Виконавцем на адресу Експедитора було надіслано документи, передбачені абзацом 2 Розділу « 5.Порядок розрахунків» Договору. В Гарантійному листі, надісланому Виконавцеві Експедитором вказується про те, що останній «даним листом зобов`язується провести оплату в повному обсязі за транспортні послуги перевезення вантажу... в термін до 31.07.2023 року включно». На запит ТОВ «ОЛІМПТРАНС» про оплату послуг ПП «АСТРА ТРАНС ЛАЙН», замовником, ТОВ «БІОПРОМ», ЯКОМУ ДОСТАВЛЯВСЯ ВАНТАЖ, БУЛИ НАДАНІ ДОКАЗИ ПОВНОЇ ОПЛАТИ, НАДАНИХ Експедитором послуг.
Незважаючи на те, що з часу надіслання документів та граничного строку виконання умов Договору, визначеного самим Експедитором у Гарантійному листі, минуло майже два місяці, оплата, наданих Виконавцем послуг з перевезення вантажу, так і залишилась не проведеною Експедитором.
26 вересня 2023 року на адресу ПП «АСТРА ТРАНС ЛАЙН» було надіслано цінним листом з описом вкладення письмову претензію з додатками. Вказаний лист був отриманий Відповідачем 03.10.2023 року, однак результатом претензії Позивача стало погашення Відповідачем заборгованості лише на суму 2000 грн. згідно платіжних інструкцій від 29.09.2023 року та 11.10.2023 року. В решті договірне зобов`язання залишається невиконаним Відповідачем.
Відповідач відзиву на позовну заяву не подав.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
На підставі п. 9 ст.165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Із адреси Приватного підприємства «Астра Транс Лайн» (35376, Рівненська область, Рівненський район, с. Малий Житин, вул. Польова, 53) повернувся конверт із ухвалою суду від 24.11.2023 року за трек-номером 0600235469720 із зазначенням причин повернення "адресат відсутній за вказаною адресою". Повернення за зворотною адресою відбулося 06.12.2023 року, як вбачається із відмітки відділення поштового зв`язку.
Відповідно до ч.7 ст.120 ГПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.
Згідно з п.5 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Оскільки судом встановлено, що причиною невручення конверту з ухвалою суду від 24.11.2023 року для відповідача є відсутність вказаної особи за адресою місця реєстрації, суд дійшов висновку що в розумінні вимог ГПК України вказана ухвала вважається врученою відповідачу належним чином.
У відповідності до ч. 1 ст. 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Крім того, ухвалу суду від 24.11.2023 року надіслано судом до Єдиного державного реєстру судових рішень 24.11.2023 року. Зареєстровано в реєстрі: 24.11.2023 року. Оприлюднено: 27.11.2023 року.
Також, суд звертає увагу на той факт, що в матеріалах справи наявні докази отримання відповідачем позовної заяви з додатками, що свідчить про обізнаність останнього про наявність судового спору в Господарському суді Рівненської області.
Слід сказати, що Європейський суд з прав людини у рішеннях від 26.04.2007 у справі "Олександр Шевченко проти України", від 14.10.2003 у справі "Трух проти України" звертає увагу на те, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження, а у рішенні від 03.04.2008 у справі "Пономарьов проти України" вказує, що на осіб, які беруть участь у справі, покладається обов`язок демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду і не допускати свідомих маніпуляцій та ухилень від отримання інформації про рух справи.
Згідно з ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Зважаючи на те, що явка представників учасників справи у судове засідання 12.12.2023 року та 03.01.2021 року не визнавалася обов`язковою суд дійшов висновку про можливість проведення судового засідання з розгляду справи по суті без участі представника Приватного підприємства «Астра Транс Лайн».
Прийняті у справі судові рішення та інші процесуальні дії.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 14 листопада 2023 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 24 листопада 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження та призначено розгляд справи на 12 грудня 2023 року.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 12 грудня 2023 року відкладено розгляд справи на 03 січня 2024 року.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Заслухавши в судовому засіданні позивача та його представника, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив наступне.
19 травня 2023 року між Приватним підприємством «Астра Транс Лайн» (Експедитор) і Товариством з обмеженою відповідальністю "Олімптранс" (Виконавець) було укладено Договір №Н-7 про транспортно-експедиційне обслуговування (а.с.10-12).
Відповідно до п. 1.1 Договору цей договір регулює взаємовідносини між Експедитором та Виконавцем при організації та виконанні останнім, по заявкам Експедитора, перевезень вантажів автомобільним транспортом, транспортно-експедиційного обслуговування вантажів та інших пов`язаних з перевезеннями вантажів послуг (в подальшому - транспортно-експедиційні послуги).
Згідно п. 4.1 Договору перевезення вантажів здійснюються на підставі заявок, що направляються Виконавцеві у письмовій формі або на електронну пошту, які повинні містити дані про кількість транспортних засобів, про дату і час їх подачі під завантаження, про адреси пунктів завантаження і розвантаження, про терміни доставки, а також інші необхідні відомості. Подача заявок в усній формі за допомогою телефонного зв`язку допускається лише в крайніх випадках.
Прийняття заявки до виконання Виконавець підтверджує шляхом направлення Експедиторові у письмовій формі або на електронну пошту підписаного з своєї сторони примірника заявки, що містить відомості про транспортний засіб, що надається для перевезення вантажу, у тому числі про його державний реєстраційний знак і про паспортні дані його водія (в подальшому - підтвердження заявки). Заявки, отримані в усній формі, підтверджуються в усній формі за допомогою телефонного зв`язку або будь-яким додатковим способом обміну повідомленнями (п.4.2 Договору).
Згідно п. 4.5 Договору в разі порушення Виконавцем зазначених в заявці термінів подачі транспортних засобів під завантаження і (або) термінів доставки останній несе відповідальність за всі наслідки таких порушень а також приймає всі необхідні заходи для зменшення розміру можливих збитків, що виникають внаслідок таких порушень.
Відповідно до п. 5.1. Договору експедитор оплачує надані Виконавцем послуги на підставі рахунків, шляхом безготівкових розрахунків, при умові наявності оплати даних послуг від замовника, в термін від 1 до 14 банківських днів з моменту отримання оригіналів документів.
До комплекту документів на оплату послуг Виконавець прикладає наступні документи: рахунок-фактура; заявка на здійснення перевезення; 2 CMR (ТТН) (інший перевізний документ) з відміткою вантажоодержувача про отримання вантажу; 2 акти здачі - прийнятих робіт; договір. Усі оригінали документів повинні бути завірені оригінальним відбитком печатки Виконавця (Перевізника) (п.5.2 Договору).
Вартість послуг, що надаються Виконавцем відносно кожної окремої партії вантажу, визначається на підставі відомостей про вартість перевезення, вказаних у відповідній заявці (п.5.3 Договору).
Відповідно до п. 5.6 Договору Моментом визнання Виконавцем і/або Експедитором відповідної неустойки (штрафу, пені) і прийняття її суми до бухгалтерського обліку в якості позареалізаційних доходів/витрат вважається день її фактичної виплати.
Моментом визнання Виконавцем і/або Експедитором відповідної неустойки (штрафу, пені) і прийняття її суми до бухгалтерського обліку в якості позареалізаційних доходів/витрат вважається день її фактичної виплати (п.5.6 Договору).
Сторони несуть майнову відповідальність за невиконання або невідповідне виконання своїх зобов`язань, які виникли із цього договору, відповідно до чинного законодавства і умов справжнього договору. Виконавець погоджується з тим, що неправомірні дії третіх осіб (розкрадання, підпал, порушення дорожнього руху України, що викликає виникнення дорожньо-транспортного випадку не з вини водія, і т.п.) не є обставинами, які Виконавець не може уникнути і усунення яких від нього не залежить (п.6.1 Договору).
Договір набирає чинності з моменту його підписання обома сторонами і діє до 31 грудня 2023 року. Якщо за 30 днів до закінчення терміну дії цього договору жодна із сторін у письмовій формі не сповістить іншу сторону про його розірвання, термін його дії автоматично продовжується на кожен подальший календарний рік (п.п. 7.1,7.2 Договору).
Договір підписаний уповноваженими представниками сторін, їх підписи скріплені печатками юридичних осіб.
На виконання умов Договору між сторонами було оформлено заявку на перевезення вантажу №2 від 19.05.2023 року про перевезення вантажу з Німеччини до України. Характер вантажу - біодобавки, вітаміни для тваринництва 20 т. Повний фрахт: 1800 Є по курсу НБУ на дату вивантаження. Строки оплати: 1-10 робочих днів по отриманню оригіналів документів (а.с.13).
Позивач свої зобов`язання згідно Договору виконав в повному обсязі, відвантажив товар 22.05.2023 року згідно умов заявки, що підтверджується товарно-транспортною накладною: CMR № 20230522 (а.с.14).
Позивач направив відповідачу документи, передбачені заявкою, в тому числі рахунок на оплату від 31 травня 2023 року № 225 на суму 73 061,00 грн. та акт здачі-приймання робіт (надання послуг) від 31 травня 2023 року № 340 на суму 73 061,00 грн. та Гарантійний лист, на узгоджену з Експедитором адресу: м.Рівне, вул.Транспортна, 12, Офіс 110, що підтверджується номером товарно-транспортної накладної №59000980874691 "Нової Пошти" (а.с.15-18).
В Гарантійному листі, надісланому Виконавцеві Експедитором вказується про те, що останній «даним листом зобов`язується провести оплату в повному обсязі за транспортні послуги перевезення вантажу в термін до 31.07.2023 року включно».
З часу надіслання документів та граничного строку виконання умов Договору, визначеного самим Експедитором у Гарантійному листі, минуло майже два місяці, оплата, наданих Виконавцем послуг з перевезення вантажу, так і залишилась не проведеною Експедитором.
26 вересня 2023 року позивач направив відповідачу претензію з вимогою провести оплату наданих послуг перевезення вантажу, передбачених Договором № Н-7 про транспортно-експедиційне обслуговування від 19 травня 2023 року та Заявкою на перевезення вантажу № 2 від 19.05.2023 року в сумі 73061 грн. Вказану суму коштів перерахувати у строк до 10.10.2023 року на розрахунковий рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЛІМПТРАНС» (а.с.19-21).
В ході претензійної роботи Відповідачем частково погашено заборгованість на суму 2000 грн. згідно платіжної інструкції №@2PL937447 від 29.09.2023 року на суму 1 000 грн. та платіжної інструкції №@2PL560302 від 11.10.2023 року на суму 1 000 грн. (а.с.25-26).
В решті договірне зобов`язання залишається невиконаним Відповідачем.
З наведених обставин видно, що спірні правовідносини є за своїм змістом майновими, договірними та стосуються надання послуг з організації перевезення вантажів. Спірний характер правовідносин базується на тому, що позивач вважає свої права порушеними через невиконання відповідачем зобов`язання щодо оплати вартості наданих послуг.
Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.
Частинами 1 та 2 статті 509 ЦК України встановлено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Пунктом 1 частини 2 статті 11 ЦК України передбачено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України), суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Статтею 629 ЦК України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно зі статтями 525, 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Враховуючи характер спору та правовідносини, що склалися між сторонами, суд вважає за необхідне застосувати норми, що регулюють діяльність з перевезення вантажів та транспортно-експедиторську діяльність.
Згідно з нормами статті 908 ЦК України, перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них. Умови перевезення вантажу, пасажирів і багажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
Відповідно до положень статті 909 ЦК України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).
Згідно з положеннями статті 306 ГК України перевезенням вантажів у цьому Кодексі визнається господарська діяльність, пов`язана з переміщенням продукції виробничо-технічного призначення та виробів народного споживання залізницями, автомобільними дорогами, водними та повітряними шляхами, а також транспортування продукції трубопроводами. Суб`єктами відносин перевезення вантажів є перевізники, вантажовідправники та вантажоодержувачі. Загальні умови перевезення вантажів, а також особливі умови перевезення окремих видів вантажів (вибухових речовин, зброї, отруйних, легкозаймистих, радіоактивних та інших небезпечних речовин тощо) визначаються цим Кодексом і виданими відповідно до нього транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.
У відповідності до приписів статті 308 ГК України вантаж до перевезення приймається перевізниками залежно від виду транспорту та вантажу в місцях загального або незагального користування. Відповідальність перевізника за збереження вантажу виникає з моменту прийняття вантажу до перевезення. Вантажовідправник зобов`язаний підготувати вантаж до перевезення з урахуванням необхідності забезпечення транспортабельності та збереження його в процесі перевезення і має право застрахувати вантаж у порядку, встановленому законодавством. У разі якщо для здійснення перевезення вантажу законодавством або договором передбачено спеціальні документи (посвідчення), які підтверджують якість та інші властивості вантажу, що перевозиться, вантажовідправник зобов`язаний передати такі документи перевізникові разом з вантажем. Про прийняття вантажу до перевезення перевізник видає вантажовідправнику в пункті відправлення документ, оформлений належним чином.
Як визначено нормами статті 920 ЦК України, у разі порушення зобов`язань, що випливають із договору перевезення, сторони несуть відповідальність, встановлену за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами).
Суд встановив, що позивач виконав договірні зобов`язання забезпечивши своєчасну доставку вантажу у визначений пункт розвантаження. Такий висновок суд зробив оцінивши наявні у матеріалах справи докази, зокрема міжнародну товарно-транспортну накладну (CMR) № 20230522, а тому суд погоджується з аргументами позивача стосовно належного виконання ним договірних зобов`язань.
Вартість послуг та строки оплати встановлено договором про транспортно-експедиційне обслуговування від 19 травня 2023 року № Н-7 та транспортною заявкою на перевезення вантажу від 19.05.2023 року № 2.
Відповідно до п. 5.1 Договору експедитор оплачує надані Виконавцем послуги на підставі рахунків, шляхом безготівкових розрахунків, при умові наявності оплати даних послуг від замовника, в термін від 1 до 14 банківських днів з моменту отримання оригіналів документів.
В заявці сторонами погоджено, що оплата 1-10 робочих днів по отриманні оригіналів документів.Враховуючи, що документи, визначені в заявці відповідачем отримані, то відповідач зобов`язаний був оплатити вартість наданих послуг до 31.07.2023 року включно.
Відповідно до частини 1 статті 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
З огляду на положення статті 530 ЦК України та умови Договору, починаючи з 31 липня 2023 року відповідач допустив прострочення оплати наданих послуг.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач взяті на себе зобов`язання щодо оплати наданих послуг виконав частково та на момент звернення позивача з даним позовом до суду заборгованість відповідача перед позивачем становила 71 061,00 грн.
Крім того, оскільки відповідачем допущено порушення зобов`язання щодо своєчасної оплати наданих послуг, на підставі ст. 625 ЦК України, позивачем за період прострочення здійснено нарахування 3% річних в розмірі 583,23 грн. та пені в розмірі 7 965.38 грн., які позивач просить суд стягнути з відповідача згідно наданого розрахунку.
Судом встановлено, що відповідач свого грошового зобов`язання у визначений строк не виконав, допустивши прострочення виконання зобов`язання, тому дії відповідача є порушенням договірних зобов`язань (ст. 610 ЦК України), і він вважається таким, що прострочив (ст. 612 ЦК України), а відтак є підстави для застосування встановленої законом або договором відповідальності.
Відповідно до частини 2 статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіривши здійснені позивачем розрахунки 3% річних суд вважає, що надані розрахунки є арифметично вірними.
Щодо заявленої вимоги 7 965,38 грн. пені суд зазначає наступне.
В силу приписів ст. 216 ГК України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставі і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до ст. 230 ГК України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання.
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: сплата неустойки.
Згідно з частиною першою ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не виконав його у строк, встановлений договором.
Частиною першою ст. 546 ЦК України передбачено, що виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема неустойкою.
Статтею 549 ЦК України визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з пунктом 2 статті 551 ЦК України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства. По при це, умовами Договору від 19.05.2023 року не визначено порядок та умови нарахування за неналежне виконання взятих на себе обов`язків - неустойки (штрафу, пені). Таким чином, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні стягнення 7965,38 грн - пені.
Відповідно до ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Позивач належним чином виконав договірні зобов`язання. Натомість суд встановив невиконання умов договору з боку відповідача в частині оплати отриманих від позивача послуг. Встановлені обставини щодо невиконання відповідачем умов договору в частині оплати отриманих послуг свідчать про порушення відповідачем прав позивача.
Висновки суду за результатами вирішення спору.
За результатами з`ясування обставин, на які позивач посилався як на підставу своїх вимог, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам у їх сукупності та взаємозв`язку, як це передбачено вимогами ст. ст. 75-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Олімптранс" до Приватного підприємства «Астра Транс Лайн» підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до вимог ст. 129 ГПК України судові витрати позивача по сплаті судового збору покладаються на відповідача з огляду на задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-79, 91, 123, 129, 233, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Приватного підприємства "Астра Транс Лайн" (35376, Рівненська обл., Рівненський район, с. Малий Житин, вул. Польова, 53, код ЄДРПОУ 41481680) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Олімптранс" (45006, Волинська обл., м. Коваль, вул. Володимирська, 150 А, код ЄДРПОУ 42713507) 71061,00 грн - основного боргу, 583,23 грн - 3 % річних, 2684,00 грн - судового збору.
3. Відмовити у задоволенні стягнення 7 965, 38 грн - пені.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.
Повний текст рішення складено та підписано 05.01.2024 року.
Суддя Н.Церковна
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 03.01.2024 |
Оприлюднено | 09.01.2024 |
Номер документу | 116124306 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Церковна Н.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні