ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.01.2024м. ДніпроСправа № 904/5808/23
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Колісника І.І.
розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу
за позовом Інституту чорної металургії ім. З.І. Некрасова Національної академії наук України, м. Дніпро
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПП Кулінар", м. Дніпро
про стягнення 8 800,62 грн.
СУТЬ СПОРУ:
Інститут чорної металургії ім. З.І. Некрасова Національної академії наук України звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "ПП Кулінар" 8800,62 грн, з яких: 4763,96 грн - основний борг, 2756,92 грн - пеня, 363,00 грн - 3% річних, 916,74 грн - інфляційні втрати.
Судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2684,00 грн позивач просить покласти на відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов`язань за договором №02/22 від 01.01.2022 оренди нерухомого майна або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до майнового комплексу НАНУ, щодо орендної плати за період з березня 2022 року по березень 2023 року.
Ухвалою суд від 07.11.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами; відповідачам для подання відзиву на позов встановлено 15-тиденний строк з дня отримання цієї ухвали.
Ухвала суду від 07.11.2023 про відкриття провадження у справі була надіслана відповідачу на його офіційну електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Того ж дня ухвала суду була доставлена до електронної скриньки відповідача, що підтверджується наявною у справі довідкою, сформованою комп`ютерною програмою "Діловодство спеціалізованого суду" (а.с. 63).
Відповідно до частини дев`ятої статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За викладених обставин суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
За результатами електронного аукціону 01.01.2022 між Інститутом чорної металургії ім. З.І. Некрасова Національної академії наук України (далі - орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ПП Кулінар" (далі - орендар, відповідач) укладено договір № 02/22 оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до майнового комплексу НАН України (далі - договір, договір № 02/22 від 01.01.2022).
Договір укладений на підставі дозволу НАН України, постанови Бюро Президії НАН України № 156 від 29.04.2021 "Про погодження наміру передачі майна НАН України в оренду і включення об`єктів до Переліку першого типу" та постанови Президії НАН України № 255 від 07.07.2022 "Про оренду майна НАН України».
Розділом І договору визначені його змінювані умови (далі - Умови), зокрема:
інформація про об`єкт оренди - нежитлове приміщення № 17 (далі - майно) загальною площею 49,0 кв.м, яке розміщене за адресою: 49050, м. Дніпро, площа Академіка Стародубова, 1 на 1-му поверсі будівлі ГС (літ. М-1) (п. 4.1 Умов);
місячна орендна плата, визначена за результатами проведення аукціону - 1193,00 грн та ПДВ 238,60 грн, а всього - 1431,60 грн (дата і реквізити протоколу електронного аукціону LLE001-UA920211130-86116 від 21.12.2021 (п. 9.1 Умов);
розмір авансового внеску орендної плати - дві місячні орендні плати, що становить 2386,00 грн та ПДВ 477,20 грн, а всього - 2863,20 грн (п. 10.1 Умов);
сума забезпечувального депозиту - 2 місячні орендні плати, але в будь-якому разі не меншому, ніж розмір мінімальної заробітної плати станом на перше число місяця, в якому укладається цей договір, що становить 6500,00 грн без податку на додану вартість (п. 11 Умов);
строк договору - 5 років з дати набрання чинності цим договором, а саме з 01.01.2022 до 31.12.2026 включно (п. 12 Умов).
Розділом ІІ договору встановлені незмінювані умови договору.
Згідно з пунктом 1.1 договору орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування майно, зазначене у пункті 4 Умов, вартість якого становить суму, визначену у пункті 6 Умов.
Пунктом 2.1 договору передбачено, що орендар вступає у строкове платне користування майном у день підписання акта приймання-передачі майна. Акт приймання-передачі підписується між орендарем і орендодавцем одночасно з підписанням договору. Акт приймання-передачі майна в оренду та акт повернення майна з оренди складаються за примірною формою, що затверджена НАН України
Відповідно до пункту 3.1 договору орендна плата становить суму, визначену у пункту 9 Умов. Нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством.
До складу орендної плати не входять витрати на утримання орендованого майна (комунальних послуг, послуг з управління об`єктом нерухомості, витрат на утримання прибудинкової території та місць загального користування, вартість послуг з ремонту і технічного обслуговування інженерного обладнання та внутрішньо будинкових мереж, ремонту будівлі, у тому числі: покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо), а також компенсація витрат орендодавця за користування земельною ділянкою. Орендар несе ці витрати на основі окремих договорів, укладених з орендодавцем та/або безпосередньо з постачальниками комунальних послуг у порядку, визначеному пунктом 6.5 цього договору.
Якщо орендна плата визначена за результатами аукціону, орендна плата за січень-грудень року оренди, що настає за роком, на який припадає перший місяць оренди, визначається шляхом коригування орендної плати за перший місяць оренди на річний індекс інфляції року, на який припадає перший місяць оренди. Орендна плата за січень - грудень третього року оренди і кожного наступного календарного року оренди визначається шляхом коригування місячної орендної плати, що сплачувалась у попередньому році, на річний індекс інфляції такого року (п. 3/2 (1)).
За умовами пункту 3.3 договору орендар сплачує орендну плату орендодавцю щомісяця: до кінця наступного місяця оренди - для орендарів, які отримали майно в оренду за результатами аукціону (договори типу 5(А) і 5(В).
Орендар сплачує орендну плату на підставі рахунків орендодавця. Протягом п`яти робочих днів після закінчення поточного місяця оренди орендодавець передає орендарю акт виконаних робіт на надання орендних послуг разом із податковою накладною за умови реєстрації орендаря платником податку на додану вартість (п. 3.4 договору).
Пунктом 3.5 договору передбачено, що в день укладення цього договору або до цієї дати орендар сплачує орендну плату за кількість місяців, зазначену у пункті 10 Умов (авансовий внесок з орендної плати), на підставі документів, визначених у пункті 3.6 цього договору.
Якщо цей договір укладено за результатами проведення аукціону, то підставою для сплати авансового внеску з орендної плати є протокол про результати електронного аукціону (п. 3.6 договору).
Згідно з пунктом 3.8 договору орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, стягується орендодавцем у порядку, передбаченому чинним законодавством.
На суму заборгованості орендаря зі сплати орендної плати нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення перерахування орендної плати, включаючи день оплати (п. 3.9 договору).
Пунктом 3.10 договору визначено, що надмірно сплачена сума орендної плати підлягає в установленому порядку зарахуванню в рахунок майбутніх платежів, а у разі неможливості такого зарахування у зв`язку з припиненням орендних відносин - поверненню орендарю. Сума орендної плати, сплаченої авансом відповідно до пункту 3.5 цього договору, підлягає зарахуванню в рахунок сплати орендної плати за перші місяці оренди після підписання акта приймання-передачі майна.
Припинення договору оренди не звільняє орендаря від обов`язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, враховуючи пеню та неустойку (за наявності) (п. 3.11 договору).
Відповідно до пункту 4.1 договору у разі його припинення орендар зобов`язаний:
звільнити протягом трьох робочих днів орендоване майно від належних орендарю речей і повернути його відповідно до акта повернення з оренди орендованого майна в тому стані, в якому майно перебувало на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, а якщо орендарем були виконані невід`ємні поліпшення або проведено капітальний ремонт - то разом із такими поліпшеннями/капітальним ремонтом;
сплатити орендну плату, нараховану до дати, що передує даті повернення майна з оренди, пеню (за наявності), платежі за договором про відшкодування витрат орендодавця на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю, нараховані до дати, що передує даті повернення майна з оренди;
відшкодувати орендодавцю збитки в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини орендаря (і в межах сум, що перевищують суму страхового відшкодування, якщо воно поширюється на випадки погіршення стану або втрати орендованого майна), або в разі демонтажу чи іншого вилучення невід`ємних поліпшень/капітального ремонту.
З метою виконання зобов`язань орендаря за цим договором, а також за договором про відшкодування витрат орендодавця на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю, до або в день підписання цього договору орендар сплачує на рахунок орендодавця забезпечувальний депозит у розмірі, визначеному у пункті 11 Умов.
Орендодавець повертає забезпечувальний депозит орендарю протягом п`яти робочих днів після отримання від орендаря примірника акта повернення з оренди орендованого майна за відсутності зауважень або здійснює вирахування сум, визначених у пункті 4.8 цього договору, у разі наявності зауважень (п. 4.6 договору).
За умовами пункту 4.7 договору орендодавець залишає собі забезпечувальний депозит у повному обсязі, якщо: орендар відмовився від підписання акта повернення з оренди орендованого майна у строк, визначений цим договором, або створює перешкоди у доступі до орендованого майна представників орендодавця з метою складення такого акта; орендар не підписав в установлені строки договір оренди майна за результатами проведення аукціону на продовження цього договору оренди, в якому орендар оголошений переможцем.
За наявності зауважень до стану повернутого з оренди майна орендодавець протягом п`яти робочих днів зараховує забезпечувальний депозит у рахунок невиконаних зобов`язань орендаря і перераховує забезпечувальний депозит на погашення зобов`язань орендаря у такій черговості: в першу чергу погашаються зобов`язання орендаря зі сплати пені (пункт 3.9 цього договору); у другу чергу погашаються зобов`язання орендаря зі сплати неустойки (пункт 4.4 цього договору); у третю чергу погашаються зобов`язання орендаря зі сплати орендної плати орендодавцеві; у четверту чергу погашаються зобов`язання орендаря зі сплати платежів за договором про відшкодування витрат орендодавця на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю; у п`яту чергу погашаються зобов`язання орендаря з компенсації суми збитків, завданих орендованому майну; у шосту чергу погашаються зобов`язання орендаря зі сплати інших платежів за цим договором або в рахунок погашення інших невиконаних орендарем зобов`язань за цим договором.
Орендодавець повертає орендарю суму забезпечувального депозиту, яка залишилась після здійснення вирахувань, передбачених цим пунктом (п. 4.8 договору).
Цей договір укладено на строк, визначений у пункті 12 Умов. Цей договір набирає чинності в день його підписання сторонами (нотаріального посвідчення, якщо відповідно до законодавства договір підлягає нотаріальному посвідченню). Строк оренди за цим договором починається з дати підписання акта приймання-передачі і закінчується датою припинення цього договору (п. 12.1 договору).
Згідно з пунктом 12.2 договору його умови зберігають силу протягом усього строку дії цього договору, в тому числі у разі, коли після його укладення законодавством встановлено правила, що погіршують становище орендаря, крім випадку, передбаченого пунктом 3.7 цього договору, а в частині зобов`язань орендаря щодо орендної плати - до виконання зобов`язань.
Пунктом 12.7 договору передбачено, що він може бути достроково припинений на вимогу орендодавця, зокрема, якщо орендар допустив прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців або сумарна заборгованість з орендної плати більша, ніж плата за три місяці.
Про наявність однієї з підстав для дострокового припинення договору з ініціативи орендодавця, передбачених пунктом 12.7 цього договору, орендодавець повідомляє орендаря листом. У листі повинен міститись опис порушення і вимога про його усунення в строк не менш як 15 та не більш як 30 робочих днів з дати реєстрації листа (у строк п`яти робочих днів, якщо порушення стосується прострочення сплати орендної плати або перешкоджання у здійсненні орендодавцем або НАН України контролю за використанням майна). Лист пересилається на адресу електронної пошти орендаря й поштовим відправленням із повідомленням про вручення та описом вкладення за адресою місцезнаходження орендаря, а також за адресою орендованого майна.
Якщо протягом встановленого у приписі часу орендар не усунув порушення, орендодавець надсилає орендарю лист, у якому повідомляє орендареві про дострокове припинення договору на вимогу орендодавця. У листі зазначається підстава припинення договору, посилання на вимогу про усунення порушення, а також посилання на обставини, які свідчать про те, що порушення триває після закінчення строку, відведеного для його усунення.
Договір вважається припиненим на п`ятий робочий день після надіслання орендодавцем орендарю листа про дострокове припинення цього договору. Орендодавець надсилає орендарю лист про дострокове припинення цього договору електронною поштою, а також поштовим відправленням із повідомленням про вручення й описом вкладення за адресою місцезнаходження орендаря, а також за адресою орендованого майна. Дата дострокового припинення цього договору на вимогу орендодавця встановлюється на підставі штемпеля поштового відділення на поштовому відправленні орендодавця (п. 12.8 договору).
Пунктом 12.12 договору встановлено, що майно вважається поверненим орендодавцю з моменту підписання орендарем акта повернення з оренди орендованого майна.
Відповідно до умов договору об`єкт оренди передано орендарю в платне користування за актом приймання-передачі від 01.01.2022 (а.с. 29).
У період користування об`єктом оренди відповідачу на оплату послуг за договором позивачем були виставлені наступні рахунки:
№ 48 від 17.01.2022 на суму 1607,51 грн, з яких 1431,60 грн - орендна плата за січень 2022 року (а.с. 32);
№ 111 від 16.02.2022 на суму 1431,60 грн (орендна плата за лютий 2022 року) (а.с. 33);
№ 187 від 01.04.2022 на суму 1431,60 грн (орендна плата за березень 2022 року) (а.с. 34);
№ 253 від 18.04.2022 на суму 1431,60 грн (орендна плата за квітень 2022 року) (а.с. 35);
№ 315 від 23.05.2022 на суму 1431,60 грн (орендна плата за травень 2022 року) (а.с. 36);
№ 375 від 20.06.2022 на суму 715,80 грн (50% орендної плати за червень 2022 року) (а.с. 37);
№ 438 від 18.07.2022 на суму 715,80 грн (50% орендної плати за липень 2022 року) (а.с. 38);
№ 498 від 22.08.2022 на суму 715,80 грн (50% орендної плати за серпень 2022 року) (а.с. 39);
№ 556 від 16.09.2022 на суму 715,80 грн (50% орендної плати за вересень 2022 року) (а.с. 40);
№ 613 від 17.10.2022 на суму 715,80 грн (50% орендної плати за жовтень 2022 року) (а.с. 41);
№ 676 від 17.11.2022 на суму 715,80 грн (50% орендної плати за листопад 2022 року) (а.с.42);
№ 737 від 16.12.2022 на суму 715,80 грн (50% орендної плати за грудень 2022 року) (а.с. 43);
№ 36 від 16.01.2023 на суму 906,20 грн (50% орендна плата за січень 2023 року) (а.с. 44);
№ 97 від 16.02.2023 на суму 906,20 грн (50% орендна плата за лютий 2023 року) (а.с. 45);
№ 158 від 03.03.2023 на суму 146,16 грн (50% орендна плата за 5 днів березня 2023 року) (а.с. 46).
Орендна плата за період з червня 2022 року по березень 2023 року нарахована позивачем у розмірі 50 відсотків розміру орендної плати за відповідні місяці згідно з положеннями абзацу третього підпункту 4 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022 "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану", яка набрала чинності з 01.06.2022.
Загальна сума орендної плати, нарахованої за січень 2022 року - березень 2023 року (далі - спірний період), становить 14127,16 грн.
Відповідач орендних платежів на загальну суму 14127,16 грн за спірний період не здійснював.
З огляду на викладене позивач 27.02.2023 надіслав на адресу відповідача лист-вимогу про оплату боргу та повідомлення про дострокове припинення договору № 20/02/31 від 20.02.2023 (а.с.30-31).
У вимозі позивач просив відповідача впродовж 5-ти робочих днів з дати цього листа сплатити у добровільному порядку 20223,67 грн заборгованості з орендної плати, податку на землю та комунальних послуг. Також позивач повідомив, що в разі не оплати боргу в указаний термін договір оренди відповідно до пункту 12.8 вважатиметься достроково припиненим на п`ятий робочий день, наданий для погашення заборгованості за договором.
Відповідач на лист-вимогу позивача не відреагував.
Тож, виходячи з умов пункту 12.8 договору він вважається припиненим з 06.03.2023 (5 робочих днів від 27.02.2023 - дати поштового штемпеля на відправлення орендодавця з листом-вимогою про оплату боргу та повідомленням про дострокове припинення договору № 20/02/31 від 20.02.2023).
З урахуванням здійсненого відповідачем авансового платежу в розмірі 2863,20 грн та внесеного ним забезпечувального депозиту в сумі 6500,00 грн відповідно до пунктів 10.1(1) та 11 Умов, позивачем визначена підсумкова заборгованість відповідача з орендної плати у загальній сумі 4763,96 грн (14127,16 грн - 2863,20 - 6500,00 = 4763,96), що і є причиною спору.
Предметом доказування є обставини, пов`язані з виконанням/невиконанням відповідачем обов`язку щодо повної та своєчасної оплати послуг з оренди в межах укладеного сторонами договору № 02/22 від 01.01.2022.
Відповідно до частини першої статті 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
За змістом частини першої статті 760 Цивільного кодексу України предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ).
За змістом частини першої - третьої, п`ятої статті 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном може вноситися за вибором сторін у грошовій або натуральній формі. Форма плати за користування майном встановлюється договором найму. Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Постановою Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022 "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" відповідно до Закону України від 01.04.2022 № 2181-IX "Про внесення змін до Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у підпункті 4 пункту 1 установлено, що на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування за договорами оренди державного майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 р. або раніше орендарям, крім визначених підпунктами 1-3 цього пункту, орендна плата нараховується у розмірі 50 відсотків розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації).
Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України, яка кореспондується з частиною першою статті 193 Господарського кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до частини першої статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 253 Цивільного кодексу України визначено, що перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
Відповідно до положень частин третьої, п`ятої статті 254 цього Кодексу строк, що визначений місяцями, спливає у відповідне число останнього місяця строку. Якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.
З огляду на положення пункту 3.3 договору відповідач, з урахуванням вимог статей 253, 254 Цивільного кодексу України щодо початку й закінчення перебігу строку, мав здійснити орендні платежі у такі строки: за січень 2022 року - не пізніше 28.02.2022, за лютий 2022 року - не пізніше 31.03.2022, за березень 2022 року - не пізніше 02.05.2022, за квітень 2022 року - не пізніше 31.05.2022, за травень 2022 року - не пізніше 30.06.2022, за червень 2022 року - не пізніше 01.08.2022, за липень 2022 року - не пізніше 31.08.2022, за серпень 2022 року - не пізніше 30.09.2022, за вересень 2022 року - не пізніше 31.10.2022, за жовтень 2022 року - не пізніше 30.11.2022, за листопад 2022 року - не пізніше 02.01.2023, за грудень 2022 року - не пізніше 31.01.2023, за січень 2023 року - не пізніше 28.02.2023, за лютий 2023 року - не пізніше 31.03.2023, за березень 2023 року - 01.05.2023.
Відповідач факту користування об`єктом оренди протягом січня 2022 року - березня 2023 року не спростував, що зумовлює його зобов`язання зі сплати позивачу орендної плати.
Передбачені пунктом 3.3 договору строки сплати орендної плати є такими, що настали.
Доказів повної сплати орендної оплати за спірний період відповідач суду не надав.
Тож, у межах позову заявлені позивачем вимоги про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати в сумі 4763,96 грн, підлягають задоволенню.
Статтею 610 Цивільного кодексу України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Приписами пункту 3 частини першої статті 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з частиною першою статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано (ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України). При цьому за приписом пункту 7 Прикінцевих положень Господарського кодексу України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 232, 269, 322, 324 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.
Заявлена позивачем до стягнення пеня у загальній сумі 2756,92 грн розрахована за загальний період з 01.05.2022 по 01.11.2023 із сум заборгованостей за послуги з оренди з березня 2022 року по березень 2023 року, виходячи з подвійної облікової ставки Національного банку України.
Перевіркою наданого розрахунку пені судом установлено, що при нарахуванні на заборгованість з орендної плати за березень, червень, листопад 2022 року та березень 2023 року позивачем визначено початкові дати нарахування пені без урахування вимог статей 253, 254 Цивільного кодексу України щодо початку й закінчення перебігу строків.
За наслідком здійсненого судом перерахунку підстави для зменшення пені із заборгованості з орендної плати за березень, червень 2022 року, з урахуванням меж позовних вимог, відсутні.
Разом з тим, пеня із заборгованості з орендної плати за листопад 2022 року та березень 2023 року фактично становить:
176,50 грн із заборгованості в сумі 715,80 грн за період з 03.01.2023 по 01.07.2023, що менше від заявленої до стягнення суми на 0,78 грн (177,28 - 176,50 = 0,78);
33,55 грн із заборгованості у сумі 146,16 грн за період з 02.05.2023 по 01.11.2023, що менше від заявленої до стягнення суми на 0,03 грн (33,58 - 33,55 = 0,03).
Отже, загальна сума заявленої до стягнення пені підлягає зменшенню до 2756,11 грн (2756,92 - 0,78 - 0,03 = 2756,11).
Згідно зі статтею 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Заявлені позивачем до стягнення 3% річних у сумі 363,00 грн розраховані за загальний період з 01.05.2022 по 01.11.2023 із сум заборгованостей за послуги з оренди з березня 2022 року по березень 2023 року.
За результатами перевірки розрахунку 3% річних судом виявлені арифметичні помилки та помилки у початкових датах нарахування 3% річних на суми заборгованості з орендної плати за березень, червень, листопад 2022 року та березень 2023 року, аналогічні тим, що допущені в розрахунку пені.
Після здійсненого судом перерахунку підлягають зменшенню 3% річних, нараховані позивачем із сум заборгованості з орендної плати за березень, травень, липень, серпень, грудень 2022 року та січень 2023 року, які фактично становлять:
63,68 грн із заборгованості в сумі 1431,60 грн за період з 03.05.2022 по 25.10.2023, що менше від заявленої до стягнення суми на 0,32 грн (64,00 - 63,68 = 0,32);
56,71 грн із заборгованості в сумі 1431,60 грн за період з 01.07.2022 по 25.10.2023, що менше від заявленої до стягнення суми на 0,29 грн (57,00 - 56,71 = 0,29);
24,71 грн із заборгованості в сумі 715,80 грн за період з 01.09.2022 по 25.10.2023, що менше від заявленої до стягнення суми на 0,29 грн (25,00 - 24,71 = 0,29);
22,94 грн із заборгованості в сумі 715,80 грн за період з 01.10.2022 по 25.10.2023, що менше від заявленої до стягнення суми на 0,06 грн (23,00 - 22,94 = 0,06);
15,71 грн із заборгованості в сумі 715,80 грн за період з 01.02.2023 по 25.10.2023, що менше від заявленої до стягнення суми на 0,29 грн (16,00 - 15,71 = 0,29);
17,80 грн із заборгованості в сумі 906,20 грн за період з 01.03.2023 по 25.10.2023, що менше від заявленої до стягнення суми на 0,20 грн (18,00 - 17,80 = 0,20).
Відтак, загальна сума заявлених до стягнення 3% річних підлягає зменшенню до 361,55 грн (363,00 - 0,32 - 0,29 - 0,29 - 0,06 - 0,29 - 0,20 = 361,55).
Крім того, позивачем заявлені до стягнення інфляційні втрати в сумі 916,74 грн, розраховані за загальний період з травня 2022 року по вересень 2023 року із сум заборгованості за послуги оренди з березня 2022 року по січень 2023 року, виходячи з індексів інфляції: 102,7% - за травень 2022 року, 103,1% - за червень 2022 року, 100,7% - за липень 2022 року, 101,1% - за серпень 2022 року, 101,9% - вересень 2022 року, 102,5% - за жовтень 2022 року, 100,7% - за листопад 2022 року, 100,7% - за грудень 2022 року, 100,8% - за січень 2023 року, 100,7% - за лютий 2023 року, 101,5% - за березень 2023 року, 100,2% - за квітень 2023 року, 100,5% - за травень 2023 року, 100,8% - за червень 2023 року, 99,4% - за липень 2023 року, 98,6% - за серпень 2023 року, 100,5% - за вересень 2023 року.
Щодо інфляційних втрат суд зазначає таке.
Об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі №905/21/19 наведено формулу за якою можна розрахувати інфляційні втрати: "Х" * "і-1" - 100 грн. = "ЗБ", де "Х" - залишок боргу на початок розрахункового періоду, "і-1" - офіційно встановлений індекс інфляції у розрахунковому місяці та 100 грн - умовна сума погашення боргу у цьому місяці, а "ЗБ" - залишок основного боргу з інфляційною складовою за цей місяць (вартість грошей з урахуванням інфляції у цьому місяці та часткового погашення боргу у цьому ж місяці). При цьому зазначено, що за наступний місяць базовою сумою для розрахунку індексу інфляції буде залишок боргу разом з інфляційною складовою за попередній місяць ("ЗБ" відповідно до наведеної формули), який перемножується на індекс інфляції за цей місяць, а від зазначеного добутку має відніматися сума погашення боржником своєї заборгованості у поточному місяці (якщо таке погашення відбувалося).
У випадку якщо погашення боргу не відбувалося декілька місяців підряд, то залишок основного боргу з інфляційною складовою за перший розрахунковий місяць такого періоду ("ЗБ") перемножується послідовно на індекси інфляції за весь період, протягом якого не відбувалося погашення боргу, та ділиться на 100%.
Зазначена правова позиція також викладена у постанові Верховного Суду від 20.08.2020 у справі № 904/3546/19.
Крім того, об`єднана палата Касаційного господарського суду у постанові від 20 листопада 2020 року у справі № 910/13071/19 надала роз`яснення, що сума боргу, внесена за період з 1 до 15 числа включно відповідного місяця, індексується за період з урахуванням цього місяця, а якщо суму внесено з 16 до 31 числа місяця, то розрахунок починається з наступного місяця. За аналогією, якщо погашення заборгованості відбулося з 1 по 15 число включно відповідного місяця - інфляційна складова розраховується без урахування цього місяця, а якщо з 16 до 31 числа місяця - інфляційна складова розраховується з урахуванням цього місяця.
Отже, якщо період прострочення виконання грошового зобов`язання складає неповний місяць, то інфляційна складова враховується або не враховується в залежності від математичного округлення періоду прострочення у неповному місяці.
Методику розрахунку інфляційних втрат за неповний місяць прострочення виконання грошового зобов`язання доцільно відобразити, виходячи з математичного підходу до округлення днів у календарному місяці, упродовж якого мало місце прострочення, а саме:
- час прострочення у неповному місяці більше півмісяця (> 15 днів) = 1 (один) місяць, тому за такий неповний місяць нараховується індекс інфляції на суму боргу;
- час прострочення у неповному місяці менше або дорівнює половині місяця (від 1, включно з 15 днями) = 0 (нуль), тому за такий неповний місяць інфляційна складова боргу не враховується.
Показники індексу споживчих цін (індексу інфляції за окремі місяці та сукупного індексу інфляції за певний період часу) обчислюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, та публікується в офіційних періодичних виданнях десятковим дробом, з одним числовим знаком після коми (тобто округленими до десятих).
Перевіркою розрахунків інфляційних втрат, з урахуванням меж позовних вимог, підстав для їх зменшення судом не встановлено.
Отже, законними й обґрунтованими є позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості у загальній сумі 8798,36 грн, з яких: 4763,96 грн - сума боргу з орендної плати, 2756,11 грн - пеня, 361,55 грн - 3% річних, 916,74 грн - інфляційні втрати.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору покладається на відповідача у сумі 2683,31 грн пропорційно задоволеним позовним вимогам (8798,36х2684,00/8800,62 = 2683,31).
Керуючись ст.ст. 2, 3, 20, 73-79, 86, 91, 129, 165, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Інституту чорної металургії ім. З.І. Некрасова Національної академії наук України до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПП Кулінар" про стягнення 8800,62 грн, з яких: 4763,96 грн - основний борг, 2756,92 грн - пеня, 363,00 грн - 3% річних, 916,74 грн - інфляційні втрати - задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ПП Кулінар" (ідентифікаційний код 43617631; місцезнаходження: 49049, м. Дніпро, провулок Добровольців, буд. 17, кабінет 4;) на користь Інституту чорної металургії ім. З.І. Некрасова Національної академії наук України (ідентифікаційний код 00190294; місцезнаходження: 49050, м. Дніпро, площа Академіка Стародубова, буд. 1) борг з орендної плати в сумі 4763,96 грн, пеню в сумі 2756,11 грн, 3% річних у сумі 361,55 грн, інфляційні втрати в сумі 916,74 грн, судовий збір у сумі 2683,31 грн.
У решті позову - відмовити.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 ГПК України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 08.01.2024.
Суддя І.І. Колісник
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 08.01.2024 |
Оприлюднено | 09.01.2024 |
Номер документу | 116147501 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі) про державну власність щодо оренди |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Колісник Іван Іванович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Колісник Іван Іванович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні