СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ун. № 759/16789/23
пр. № 2/759/598/24
09 січня 2024 року м. Київ
Святошинський районний суд м. Києва, у складі головуючої судді Горбенко Н.О., за участю секретаря судового засідання Радзівіл А.Б., за відсутності сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовною заявою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «СТОЛИЧНІ КАШТАНИ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території (управління будинком), в резервний фонд, на охорону будинків, а також за спожиті комунальні послуги, -
В С Т А Н О В И В:
У вересні 2023 року ОСББ «СТОЛИЧНІ КАШТАНИ» через представника - адвоката Студенцова О.О. звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території (управління будинком), в резервний фонд, на охорону будинків, а також за спожиті комунальні послуги, в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території (управління будинком), в резервний фонд, на охорону будинків, а також за спожиті комунальні послуги за період з 01.12.2019 року по 01.08.2023 року в розмірі 31 122,61 грн., інфляційне нарахування в розмірі 6 876,34 грн., 3% річних у розмірі 1 306,85 грн., судовий збір в розмірі 2 684,00 грн., а також витрати на професійну правову допомогу в розмірі 3 360,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ОСББ «СТОЛИЧНІ КАШТАНИ» забезпечує управління, утримання та експлуатацію багатоквартирного (житлового) будинку АДРЕСА_1 , та утримує його прибудинкову територію на підставі відповідних договорів із безпосередніми виконавцями робіт та надавачами послуг.
Вказує, що відповідач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 , однак, як співвласник багатоквартирного (житлового) будинку не виконує рішення Загальних зборів ОСББ «СТОЛИЧНІ КАШТАНИ», своєчасно та в повному обсязі не сплачує обов`язкові внески та платежі на утримання будинку та прибудинкової території, в резервний фонд, на охорону будинків, а також за спожиті комунальні послуги, тому ОСББ «СТОЛИЧНІ КАШТАНИ» звертається до суду з вказаним позовом.
У відповідності до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючу суддю Горбенко Н.О.
Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 06 вересня 2023 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с. 87-88).
Відповідачу ОСОБА_1 ухвала про відкриття провадження у справі та копія позовної заяви з додатками двічі направлялась на його зареєстроване місце проживання згідно відомостей Відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Святошинської РДА - АДРЕСА_3 (а.с. 86).
Згідно наявної у матеріалах справи довідки про причини повернення/досилання конверт повернувся до суду із відмітками «повертається» та «за закінченням терміну зберігання».
Частина 1 ст. 131 ЦПК України зобов`язує учасників судового процесу повідомляти суд про зміну свого місця проживання (перебування, знаходження) або місцезнаходження під час провадження справи.
Поштові відправлення залежно від технології приймання, обробки, перевезення, доставки/вручення поділяються на такі категорії: прості, рекомендовані, без оголошеної цінності, з оголошеною цінністю. Рекомендовані поштові картки, листи та бандеролі з позначкою «Вручити особисто», рекомендовані листи з позначкою «Судова повістка» приймаються для пересилання лише з рекомендованим повідомленням про їх вручення (пункти 11 та 17 Правил надання послуг поштового зв`язку).
Рекомендовані поштові відправлення, у тому числі рекомендовані листи з позначкою «Судова повістка», рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень, поштових переказів, адресовані фізичним особам, під час доставки за зазначеною адресою або під час видачі у приміщенні об`єкта поштового зв`язку вручаються адресату, а у разі його відсутності - будь-кому з повнолітніх членів сім`ї, який проживає разом з ним. У разі відсутності адресата або повнолітніх членів його сім`ї до абонентської поштової скриньки адресата вкладається повідомлення про надходження зазначеного реєстрованого поштового відправлення, поштового переказу, рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, поштового переказу (пункт 99 Правил надання послуг поштового зв`язку).
Відповідно до пунктів 116, 117 Правил надання послуг поштового зв`язку, у разі неможливості вручення одержувачам поштові відправлення зберігаються об`єктом поштового зв`язку місця призначення протягом одного місяця з дня їх надходження.
Поштові відправлення повертаються об`єктом поштового зв`язку відправнику у разі, зокрема, закінчення встановленого строку зберігання.
Встановлений порядок надання послуг поштового зв`язку, доставки та вручення рекомендованих поштових відправлень, строк зберігання поштового відправлення забезпечує адресату можливість вжити заходів для отримання такого поштового відправлення та, відповідно, ознайомлення з судовим рішенням.
У постановах від 14.08.2020 року та від 13.01.2020 року у справі № 910/22873/17 Верховний суд зазначав, що у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною, і судовий акт повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі.
Судом враховується рішення Конституційного Суду України від 13.12.2011 року № 17-рп/2011, згідно яких у разі відсутності осіб, які беруть участь у справі за адресою, вказаної в матеріалах справи (зокрема позовній заяві) яка відповідає місцю реєстрації відповідача, вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене йому належним чином.
Суд зауважує, що наразі у суду відсутні можливості сповіщення відповідача за допомогою інших засобів зв`язку, а подальші, додаткові дії щодо направлення виклику відповідачу до суду за місцем його реєстрації призведуть лише до несвоєчасності розгляду справи.
Правом на подання відзиву у встановлений судом строк відповідач не скористався, про наслідки ненадання учасником справи заяв по суті справи у встановлений судом строк була повідомлена в ухвалі про відкриття провадження у справі від 06.09.2023 року.
Згідно ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Зважаючи на те, що відповідач належним чином повідомлений про судове засідання, відзив на позовну заяву не подав, суд прийшов до висновку про можливість вирішення питання про стягнення заборгованості.
Станом на дату розгляду справи на адресу суду клопотання про розгляд справи з викликом сторін або у загальному позовному провадженні не подавалися.
З урахуванням ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у зв`язку із розглядом справи без повідомлення (виклику) сторін.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що 26.06.2019 року проведено державну реєстрацію Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «СТОЛИЧНІ КАШТАНИ», код ЄДРПОУ 43077108 (а.с. 16-17).
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ««СТОЛИЧНІ КАШТАНИ» діє на підставі Статуту, який затверджено Загальними зборами Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «СТОЛИЧНІ КАШТАНИ» (протокол № 1 від 12.06.2019 року) (а.с. 18-43).
Згідно Статуту ОСББ «СТОЛИЧНІ КАШТАНИ» створено власниками квартир та нежитлових приміщень, в тому числі машиномісць, розташованих в підземному паркінгу будинку багатоквартирних будинків АДРЕСА_1 , відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Метою створення Об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом.
Завданням та предметом діяльності Об`єднання є: забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном; забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території; сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами; забезпечення виконання співвласниками своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Статутом визначено, що до виключної компетенції загальних зборів співвласників належать, серед іншого: - попереднє (до їх укладення) погодження умов договорів чи серії пов`язаних договорів (з однотипним предметом або, які укладаються з одним й тим самим постачальником чи пов`язаними постачальниками) на суму, що перевищує 100 000 грн. індивідуально або накопичувально протягом року (за виключенням придбання послуг з Типового переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.2005 року № 560 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій»), у тому числі, але не виключно: визначення порядку сплати, переліку та розміру внесків і платежів співвласників.
Рішенням установчих зборів ОСББ «СТОЛИЧНІ КАШТАНИ» від 12.06.2019 року встановлено розмір щомісячного внеску на управління будинком в розмірі 5,95 грн./м2 (а.с. 51).
Рішенням Загальних зборів ОСББ «СТОЛИЧНІ КАШТАНИ» від 17.01.2020 року встановлено з 01.02.2020 року розмір щомісячного внеску на управління будинком в розмірі 8,47 грн./м2 загальної площі приміщення, щомісячний внесок до Резервного фонду у розмірі 1,00 грн./м2 загальної площі, з 01.02.2020 року щомісячний внесок на охорону будинків у розмірі 170,00 грн. на місяць з одного житлового чи нежитлового приміщення (а.с. 52-53).
05.08.2019 року між КП виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» та ОСББ «СТОЛИЧНІ КАШТАНИ» укладено договір № 822283 на постачання теплової енергії у гарячій воді (тимчасовий), дія якого додатковою угодою від 27.01.2020 року пролонгована на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку дії про його припинення не буде письмово заявлено однією із сторін (а.с. 54-58).
12.08.2019 року між ПрАТ «АК Київводоканал» укладено договір№ 01100/4-08 на надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод через приєднані мережі (а.с. 59-63).
01.08.2019 року між ТОВ «Крікс-Безпека» та ОСББ «СТОЛИЧНІ КАШТАНИ» укладено договір про надання охоронних послуг № 5/1 (а.с. 64-67).
01.08.2021 року між ТОВ «Приватна служба охорони «Центуріон» та ОСББ «СТОЛИЧНІ КАШТАНИ» укладено договір про надання послуг з охорони власності (а.с. 68-71).
Як вбачається з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єктів нерухомого майна № 338378548 від 07.07.2023 року відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 (а.с. 46-47).
Згідно наданого позивачем розрахунку заборгованості, з 01.12.2019 року по 01.08.2023 року відповідачу нараховані суми до сплати за: внески на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 12 192,39 грн., центральне опалення в розмірі 2 088,20грн., холодне водопостачання в розмірі 9 235,20 грн., інші внески (внесок до резервного фонду, внесок на охорону будинків) в розмірі 4 761,04 грн. (а.с. 48-50).
За правилами ч. 1, 3 ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», Об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Статут об`єднання складається відповідно до типового статуту, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства. (ст. 7 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).
Господарська діяльність, спрямована на задоволення потреб фізичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них території є діяльністю з утримання будинків і прибудинкових територій відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Обов`язки співвласників багатоквартирного будинку визначені ст. ст. 7, 15 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», відповідно до яких співвласники зобов`язані, в тому числі, своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.
У залежності від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газопостачання, централізоване опалення тощо), 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньо будинкових мереж, освітлення місць загального користування, поточний ремонт тощо), 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання), укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо) (ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 року № 2189-VШ).
Правовідносини, що виникають у сфері надання та споживання таких послуг, регулюються як нормами ЦК України, так і Законом України «Про житлово-комунальні послуги», а також іншими нормативно-правовими актами у галузі цивільного, житлового законодавства та актів, що регулюють відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників. Рішення загальних зборів може бути оскаржене в судовому порядку. До компетенції загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку належить визначення розмірів платежів та внесків членів об`єднання.
У разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду (ч. 6 ст. 13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).
Частиною 1 ст. 20 вказаного Закону встановлено, що частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Частина 3 ст. 23 цього Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначає, що внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
Отже, відповідно до наведених вимог чинного законодавства особа, яка є власником квартири, і водночас співвласником будинку, в якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, однак не є членом цього об`єднання, зобов`язана брати участь у витратах на управління, утримання та збереження будинку, а об`єднання наділено правом у разі нездійснення цією особою таких дій звернутися до суду з позовом про стягнення нарахованих платежів по цим витратам.
Реалізація вказаних вище положень здійснюється на підставі ст. 12 Закону, яка передбачає, що управління багатоквартирним будинком об`єднання здійснює через свої органи управління.
Як визначено положенням ст. 322 ЦК України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Верховний Суд у постанові від 05.09.2020 року у справі № 906/884/19, дійшов висновку про те, що, рішення загальних зборів, у тому числі про визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком, є обов`язковими для власників житлових приміщень, які в силу прямої норми закону несуть тягар утримання належного їм майна та зобов`язані виконувати прийняті відповідно до статуту рішення ОСББ.
Вказане узгоджується з висновками Верховного Суду, викладених у постанові від 06.07.2018 року у справі № 910/582/17, від 17.07.2018 року у справі № 910/6356/16, від 15.05.2019 року у справі № 761/10136/16-ц, від 24.01.2020 року у справі № 910/1395/19.
Рішення загальних зборів співвласників ОСББ «СТОЛИЧНІ КАШТАНИ», які спрямовані на регулювання господарських відносин і мають обов`язковий характер для суб`єктів цих відносин, є чинними, в судовому порядку не скасовані та не визнані недійсними.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг споживач має право викликати виконавця комунальних послуг (його представника) для перевірки кількості та/або якості наданих послуг. За результатами перевірки якості надання комунальних послуг або якості послуг з управління багатоквартирним будинком складається акт-претензія, який підписується споживачем та виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком).
Акт-претензія складається виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) та споживачем і повинен містити інформацію про те, в чому полягало ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальної послуги або послуги з управління багатоквартирним будинком, дату (строк) її ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості, а також іншу інформацію, що характеризує ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 23.05.2018 року у справі № 910/10965/17, 03.12.2018 року у справі № 904/5995/16 та ухвалі Верховного Суду від 06.03.2020 року у справі № 911/1974/18.
Разом з тим, відповідач не надави жодного доказу наявності відповідних претензій до ОСББ, як і не надав жодних доказів ненадання відповідних послуг позивачем.
Споживач має право у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Порядок відключення від систем централізованого теплопостачання регулюється Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.07.2019 року № 169, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.08.2019 року за № 982/33953, яким затверджено Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води.
Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої водизабороняється та таке відключення не є підставою для звільнення від оплати за послуги теплопостачання.
Вказане узгоджується з висновками Верховного Суду, викладених у постановах від 19.09.2019 року у справі № 629/367/17, від 25.03.2019 року у справі № 576/2554/14-ц, від 25.07.2019 року у справі № 361/5676/15-ц.
Відповідно до ч. ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Доказів того, що квартиру відповідача у встановленому законом порядку було відключено від мереж централізованого опалення останнім не надано.
Тому, оскільки відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 , який в порушення норм Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», ЦК України, та всупереч рішенням Загальних зборів співвласників ОСББ не виконує зобов`язання зі сплати відповідних платежів, зобов`язаний погасити заборгованість перед ОСББ у сумі 31 122,61 грн.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19.08.2019 року у справі № 641/7403/16-ц.
Частиною 2 ст. 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Зважаючи на те, що між позивачем та відповідачами існують грошові зобов`язання, які відповідачем порушуються, наявна заборгованість підлягає сплаті з врахуванням трьох відсотків річних та інфляційних нарахувань (висновок у справі ВСУ № 6-68цс12).
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Отже, виходячи з юридичної природи спірних правовідносин сторін як грошових зобов`язань на них поширюється дія ч. 2 ст. 625 ЦК України як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання.
Закріплена в п. 10 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» правова норма щодо відповідальності боржника за несвоєчасне здійснення оплати за житлово-комунальні послуги у вигляді пені не виключає застосування правових норм, установлених у ч. 2 ст. 625 ЦК України. Інфляційне нарахування на суму боргу за порушення боржником грошового зобов`язання, вираженого у національній валюті та трьох відсотків річних від простроченої суми полягає у відшкодуванні матеріальних витрат кредитора від знецінення грошових коштів у наслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за неправомірне користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, тому ці кошти нараховуються незалежно від сплати ним неустойки (пені) за невиконання або неналежне виконання зобов`язання.
Як вбачається з розрахунку заборгованості, позивач просить стягнути з відповідачів інфляційні нарахування та 3% річних за період з 01.12.2019 року по 31.01.2022 року.
Таким чином, суд вважає, що за несвоєчасне здійснення оплати за житлово-комунальні послуги з відповідача на користь позивача підлягають стягненню за період 01.12.2019 року по 31.01.2022 року інфляційні втрати у розмірі 6 876,34 грн. та 3% річних у розмірі 1 306,85 грн.
Доказів на спростування розрахунку позивача відповідачем не надано.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача.
Відповідно до ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Відповідно до ч. 1 - 3 ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Відповідно до ч. 8 ст. 141 ЦПК України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Згідно зі ст. 30 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність», гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.
На підтвердження понесених витрат позивачем надано до суду: копія договору про надання правової допомоги № А/10022023/К-14 від 10.02.2023 року, укладений між ОСББ «СТОЛИЧНІ КАШТАНИ» та ТОВ «Київський центр права», в якому передбачено, що вартість послуг виконавця по організації процесу стягнення заборгованості, передбачених договором, сплачується замовником щомісячно до 5 числа в сумі 1 680,00 грн.; акт № 1108 прийому-передачі виконаних робіт (наданих послуг), згідно якого відповідно до договору № А/10022023/К-14 від 10.02.2023 року були проведені такі роботи/надані послуги з підготовки до розгляду та розгляду справи в суді (професійна правнича допомога) за позовом ОСББ «СТОЛИЧНІ КАШТАНИ» про стягнення заборгованості по квартирі № 63 : складання розрахунку боргу з інфляцією та 3% річних по справі про стягнення заборгованості по квартирі № 63 - 1 680,00 грн.; складання позовної заяви по справі про стягнення заборгованості по квартирі № 63 - 1 680,00 грн., загальна вартість робіт (послуг) склала 3 360,00 грн. без ПДВ; копії платіжних інструкцій № 1084 від 13.06.2023 року на суму 1 680,00 грн., № 1128 від 11.08.2023 року на суму 1 680,00 грн.; розрахунок витрат на правову допомогу від 11.08.2023 року; довіреність № 1 від 18.05.2023 року; свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю від 14.12.2021 року № 24 на ім`я Студенцова О.О. (а.с. 72-81).
Таким чином, представником позивача були надані документи, які підвереджують понесені витрати на правову допомогу у повній відповідності до вимог ч. 1 ст. 134 ЦПК України та ч. 8 ст. 141 ЦПК України.
Так, процесуальним законодавством передбачено механізм зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу адвоката шляхом подання відповідного клопотання. Слід зауважити, що на сторону, яка подає клопотання про зменшення витрат, покладено обов`язок доведення не співмірності таких витрат.
Так, в питанні зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу варто враховувати висновки Об`єднаної Палати Верховного Суду у справі № 922/445/19 в постанові від 3 жовтня 2019 року, в якому, серед іншого наголошено, що зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, які підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони щодо неспівмірності заявлених іншою стороною витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт;суд з огляду на принципи диспозитивності та змагальності не може вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.
Подібні висновки також містяться в ряді постанов Верховного Суду, зокрема, у справі № 922/3436/20 в постанові від 17.05.2021 року, у справі № 910/7586/19 в постанові від 25.05.2021 року, у справі № 910/16803/19 у постанові від 19.07.2021 року.
Проте, матеріали справи не містять клопотань про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу
Таким чином, враховуючи складність справи, тривалість її розгляду, обсяг наданих адвокатом послуг та значення справи для сторін, суд приходить до висновку, що обсяг понесених позивачем витрат на правничу допомогу є реальним та документально підтвердженим, тому вказана вимога підлягає задоволенню, і з відповідача слід стягнути витрати позивача на правову допомогу у розмірі 3 360,00 грн.
З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для задоволення позову в повному обсязі.
У зв`язку із повним задоволенням позову відповідно до ст. 141 ЦПК України, на відповідача покладаються і витрати позивача по сплаті судового збору за подачу позову та пропорційно задоволених вимог у розмірі 2 684,00 грн. (а.с. 15).
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 13, 14, 82, 223, 259, 263-265, 268, 274-279, 352, 354 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Позовну заяву Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «СТОЛИЧНІ КАШТАНИ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території (управління будинком), в резервний фонд, на охорону будинків, а також за спожиті комунальні послуги, - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ), на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «СТОЛИЧНІ КАШТАНИ» (код ЄДРПОУ 43077108, адреса: вул. Якуба Колоса, буд. 2-Б, м. Київ, 03148) заборгованість зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території (управління будинком), в резервний фонд, на охорону будинків, а також за спожиті комунальні послуги за період з 01.12.2019 року по 01.08.2023 року в розмірі 31 122,61 грн. (тридцять одна тисяча сто двадцять дві гривні 61 копійка), інфляційні втрати в розмірі 6 876,34 грн. (шість тисяч вісімсот сімдесят шість гривень 34 копійки), 3% річних у розмірі 1 306,85 грн. (одна тисяча триста шість гривень 85 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ), на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «СТОЛИЧНІ КАШТАНИ» (код ЄДРПОУ 43077108, адреса: вул. Якуба Колоса, буд. 2-Б, м. Київ, 03148) судовий збір в розмірі 2 684,00 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні 00 копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ), на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «СТОЛИЧНІ КАШТАНИ» (код ЄДРПОУ 43077108, адреса: вул. Якуба Колоса, буд. 2-Б, м. Київ, 03148) витрати на професійну правову допомогу в розмірі 3 360,00 грн. (три тисячі триста шістдесят гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів.
Суддя Н.О. Горбенко
Суд | Святошинський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 09.01.2024 |
Оприлюднено | 10.01.2024 |
Номер документу | 116165501 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом |
Цивільне
Святошинський районний суд міста Києва
Горбенко Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні