Рішення
від 09.01.2024 по справі 138/3401/23
МОГИЛІВ-ПОДІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 138/3401/23

Провадження №:2-о/138/12/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2024 року м. Могилів-Подільський

Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Холодової Т.Ю.,

за участю: секретаря судового засідання Паламарчук І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Могилів-Подільська міська рада Вінницької області про встановлення факту, що має юридичне значення, -

ВСТАНОВИВ:

22.11.2023 ОСОБА_1 звернулась до Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме встановлення факту того, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 проживали однією сім`єю не менше п`яти років до дня його смерті.

Заява обґрунтована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла сестра заявника ОСОБА_2 , яка проживала по АДРЕСА_1 . На день смерті сестри разом з нею проживала та була зареєстрована заявник. Після смерті сестри відкрилась спадщина, яка складалась з земельних ділянок, на які заявник отримала свідоцтва про право на спадщину за рішенням суду. Однак залишилась не оформленою земельна ділянка (пай) № НОМЕР_1 загальною площею 3,0806 га, яку ОСОБА_2 успадкувала після смерті свого громадянського чоловіка ОСОБА_3 , з яким вона проживала з 1997 року однією сім`єю без реєстрації шлюбу, однак за життя не оформила свої спадкові права та не отримала свідоцтво про право на спадщину. Звернувшись до нотаріуса для оформлення спадкових документів на вказану земельну ділянку, заявнику було роз`яснено, що для отримання свідоцтва про право на спадщину на вказану земельну ділянку заявнику необхідно надати документи, на підтвердження належності ОСОБА_2 до кола спадкоємців четвертої черги після смерті ОСОБА_3 відповідно до вимог ст. 1264 ЦК України. За таких підстав заявник просить суд встановити факт, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 проживали однією сім`єю не менше п`яти років до дня його смерті.

Ухвалою судді Могилів-Подільського міськрайонного суду від 27.11.2023 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду та витребувано докази.

09.01.2024 у судове засідання заявник ОСОБА_1 та її представник адвокат Грабар С.А. не з`явились. Представник заявника подав до суду заяву про розгляд справи у їх відсутність, заяву про встановлення факту, що має юридичне значення, підтримав повністю та просив її задовольнити.

Уповноважений представник заінтересованої особи, належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, до суду не з`явився.

Дослідивши матеріали цивільної справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з огляду на таке.

Згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Суд встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 (а.с. 7).

ОСОБА_2 та заявник ОСОБА_1 є рідними сестрами. Вказане підтверджується копією Свідоцтва про народження ОСОБА_1 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 , серії НОМЕР_3 та копією Свідоцтва про народження ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_5 , серії НОМЕР_4 , з яких вбачається, що батьками обох були ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с. 18, 19).

Частина 4 ст. 82 ЦПК України визначає, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішенням Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 20.01.2021, яке набрало законної сили 25.02.2021 задоволено позов ОСОБА_1 про визнання відповідного права в порядку спадкування.

Даним рішенням судом було встановлено, що ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем за законом, яка прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 10-11).

Крім того, 28.11.2017 ОСОБА_1 отримала Свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті сестри ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Спадщина на яку видане вказане свідоцтво складається з земельної ділянки розташованої на території Серебрійської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області, площею 3,0803 га з кадастровим номером 0522685700:03:000:0025 (а.с. 8).

Також суд встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , що підтверджується копією Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 (а.с. 12).

Як вбачається з копії Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ВН № 135086 виданого 02.02.2004 Могилів-Подільською районною державною адміністрацією ОСОБА_3 був власником земельної ділянки площею 3,0806 га, кадастровий номер 0522685700:03:000:0026, розташованої на території Серебрійської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області (а.с. 13).

Згідно копії довідки, виданої виконавчим комітетом Могилів-Подільської міської ради Вінницької області 23.09.2022 за № 13-17/1241, ОСОБА_3 був зареєстрований та проживав на день своєї смерті за адресою АДРЕСА_1 . За даною адресою на день його смерті в будинку були зареєстровані і проживали: громадянська дружина ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та сестра громадянської дружини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 14).

З Інформаційних довідок зі Спадкового реєстру про наявність заведених спадкових справ та заповітів до майна померлого ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 вбачається, що інформація стосовно вказаної особи в даному реєстрі відсутня. Вказане свідчить, що жодна особа з заявою про прийняття спадщини до нотаріуса, у встановлені законом строки, не звернулась, а відтак що інші спадкоємці за законом після смерті ОСОБА_3 відсутні.

Вказані обставини свідчать про те, що єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 була його громадянська дружина ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкоємцем після смерті якої є заявник.

Разом з тим, заявник не може отримати свідоцтво про право на спадщину за законом на майно, яке ОСОБА_2 успадкувала після смерті ОСОБА_3 у зв`язку з відсутністю доказів на підтвердження належності ОСОБА_2 до кола спадкоємців за законом після смерті ОСОБА_3 , яким у даному випадку може бути рішення суду про встановлення факту їх проживання не менше п`яти років до дня смерті ОСОБА_3 .

Статтею 1264 ЦК України регламентовано, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 2, 4 ст. 3 СК України, сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Відповідно до роз`яснень, викладених у пункті 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 Сімейного кодексу України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі № 644/6274/16-ц (провадження № 14-283цс18) вказано, що обов`язковими умовами для визнання особи членом сім`ї, крім спільного проживання, є: ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин. Отже, законодавство не передбачає вичерпного переліку членів сім`ї та визначає критерії, за наявності яких особи складають сім`ю. Такими критеріями є спільне проживання (за винятком можливості роздільного проживання подружжя з поважних причин і дитини з батьками), спільний побут і взаємні права й обов`язки.

Тобто предметом доказування при розгляді справ про встановлення факту проживання однією сім`єю передусім є сукупність обставин, що згідно із законом визначають основні ознаки сім`ї: спільне проживання, пов`язаність спільним побутом, наявність взаємних прав та обов`язків.

Факт того, що ОСОБА_2 проживала однією сім`єю та вела спільне господарство з ОСОБА_3 не менше як п`ять років перед смертю ОСОБА_3 підтверджується: копією Домової книги для прописки (реєстрації) громадян, які проживають у будинку АДРЕСА_1 , згідно якої ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з 02.12.1997 були зареєстровані за вказаною адресою (а.с. 16-17); копією довідки виконавчого комітету Могилів-Подільської міської ради Вінницької області № 13017/1241 від 23.09.2022 згідно якої за адресою АДРЕСА_1 на день смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 крім померлого проживала та була зареєстрована його громадянська дружина ОСОБА_2 (а.с. 14)

Таким чином, враховуючи викладене вище, дослідивши надані докази, суд дійшов висновку, що сестра заявниці ОСОБА_2 дійсно проживала більш, ніж п`ять років однією сім`єю зі спадкодавцем ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , вони вели спільне господарство, були пов`язані спільним побутом, тобто мали взаємні права та обов`язки, у тому числі, - станом на момент смерті спадкодавця, оскільки цей факт підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.

Зважаючи на викладене, а також беручи до уваги те, що від встановлення даного юридичного факту залежить реалізація заявником свого права на спадщину, суд вважає, що заявником доведено той факт, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживали однією сім`єю не менше як п`ять років до дня смерті ОСОБА_3 , а відтак заява підлягає задоволенню.

На підставі викладеного вище та керуючись ст. 1264 ЦК України, ст. 3 ч. 2, 4 СК України, ст.ст. 12, 76-81, 259 ч. 1, 2, 263-265, 273, 315 ч. 2, 319 ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Могилів-Подільська міська рада Вінницької області про встановлення факту, що має юридичне значеннязадовольнити повністю.

Встановити юридичний факт, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ,та ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживали однією сім`єю не менш як п`ять років до дня смерті ОСОБА_3 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду через Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 .

Представник заявника: адвокат Грабар Сергій Анатолійович, місцезнаходження: вул. Стависька, 46/3, м. Могилів-Подільський, Вінницька область.

Заінтересована особа: Могилів-Подільська міська рада Вінницької області, місцезнаходження: площа Шевченка, 6/16, м. Могилів-Подільський, Вінницька область, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 26340549.

Суддя Т.Ю. Холодова

СудМогилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення09.01.2024
Оприлюднено10.01.2024
Номер документу116169692
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —138/3401/23

Рішення від 09.01.2024

Цивільне

Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області

Холодова Т. Ю.

Ухвала від 27.11.2023

Цивільне

Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області

Холодова Т. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні