Справа № 750/15386/23
Провадження № 2/750/157/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 січня 2024 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова в складі:
судді Маринченко О.А.,
секретар судового засідання Шилова Ж.О.,
за участю представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мезенцева 80» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и в:
19 жовтня 2023 року Об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«Мезенцева 80» звернулося до суду з позовом до відповідача, в якому просить стягнути заборгованість у сумі 10157 грн. 81 коп.
Обґрунтовано позов тим, що рішенням власників житлових та нежитлових приміщень, що знаходяться у будинку АДРЕСА_1 створено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мезенцева 80». Квартира АДРЕСА_2 є неприватизованою та згідно з рішенням Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 24 липня 1995 року була надана для проживання ОСОБА_2 і членам його сім`ї, тобто, відповідач є наймачем вказаної кватири. Рішенням загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку від 29 грудня 2019 року, яке оформлено Протоколом загальних зборів співвласників Об?єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мезенцева 80», було затвердженокошторис тарозмір внескуна утриманнябагатоквартирного будинку-5,00грн./кв.мдля квартир2-10-гоповерхів,4,05грн./кв.мдля квартир1-гоповерху;рішенням загальнихзборів від30грудня 2020року затвердженокошторис тарозмір внескуна утриманнябагатоквартирного будинку-6,00грн./кв.мдля квартир2-10-гоповерхів,4,80грн./кв.мдля квартир1-гоповерху;рішенням загальнихзборів від05квітня 2023року затвердженокошторис тарозмір внескуна утриманнябагатоквартирного будинку-7,00грн./кв.мдля квартир2-10-гоповерхів,6,00грн./кв.мдля квартир1-гоповерху.Відповідач проживаєу вказанійквартирі тафактично отримуєпослуги зутримання будинкута прибудинковоїтериторії,однак несплачує внесків,визначених рішеннямзагальних зборівоб`єднання,а томуу ньогоза періодз грудня2019року до05жовтня 2023року утвориласязаборгованість, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 25 жовтня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в справі; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження; визначено сторонам строк для подачі заяв по суті справи.
В установлений судом строк відповідач відзив на позов не подав.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 11 січня 2024 року, яка занесена до протоколу судового засідання, залишено без розгляду клопотання позивача про заміну первісного відповідача належним відповідачем, оскільки таке подано не в строк, встановлений законом.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримала та просила суд його задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином. Судова повістка відповідачу надсилалася за адресою його місця проживання, зареєстрованою в установленому законом порядку.
Заслухавши доводи представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_2 є наймачем трикімнатної квартири АДРЕСА_2 на підставі рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради народних депутатів від 24 липня 1995 року № 154, яким затверджено спільне рішення житлової комісії Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків про надання житлової площі і видачі ордерів (а.с. 12).
Квартира АДРЕСА_2 є неприватизованою, що підтверджується інформацією, наданою виконавчим комітетом Чернігівської міської ради від 10 жовтня 2023 року (а.с. 12).
Співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 створено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мезенцева 80», державна реєстрація якого відбулася 12 червня 2019 року.
29 грудня 2019 року на загальних зборах Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мезенцева 80» прийнято рішення, яке оформлене протоколом, зокрема, про затвердження кошторису ОСББ на 2020 рік з розміром внеску 5,00 грн./кв.м для квартир 2-10-го поверхів та 4,05 грн./кв.м для квартир 1-го поверху (а.с. 8).
Також, 30 грудня 2020 року на загальних зборах Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мезенцева 80» прийнято рішення, яке оформлене протоколом, зокрема, про затвердження кошторису ОСББ на 2021-2022 рік з розміром внеску 6,00 грн./кв.м для квартир 2-10-го поверхів та 4,80 грн./кв.м для квартир 1-го поверху (а.с. 9).
18 березня 2023 року на загальних зборах Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мезенцева 80» прийнято рішення, яке оформлене протоколом № 4 від 05 квітня 2023 року, зокрема, про затвердження кошторису та розміру внеску на утримання будинку та прибудинкової території на 2023-2024 рік 6 грн./кв.м для квартир 1-го поверху та 7 грн./кв.м для квартир 2-10 поверхів з 01 квітня 2023 року (а.с. 10).
Відповідно до акту звіряння взаємних рахунків за період з 01.02.2019 по 30.09.2023 у ОСОБА_2 утворилася заборгованість зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 10157 грн. 81 коп. (а.с. 11).
За положеннями частини першої статті 4 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з частиною першою статті 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Статтею 382 Цивільного кодексу України передбачено, що усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Згідно зістаттею 385Цивільного кодексуУкраїни власникиквартир танежитлових приміщеньу багатоквартирномубудинку (будинках)для забезпеченняексплуатації такогобудинку (будинків),користування квартирамита нежитловимиприміщеннями тауправління,утримання івикористання спільногомайна багатоквартирногобудинку (будинків)можуть створюватиоб`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку(будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту . Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначені Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Відповідно до частин першої, другої статті 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об`єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об`єднання визначається цим Законом та іншими законами України.
Частиною четвертоюстатті 4 ЗаконуУкраїни «Прооб`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку»визначено,що основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Згідно ізчастиною другоюстатті 10 ЗаконуУкраїни «Прооб`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку» вищим органом управління об`єднання є загальні збори.
Відповідно до частини дев`ятої статті 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» до виключноїкомпетенції загальнихзборів об`єднаннявідноситься: затвердженнястатуту об`єднання,внесення зміндо нього; обраннячленів правлінняоб`єднання; питанняпро використанняспільного майна; затвердженнякошторису,балансу об`єднаннята річногозвіту; попереднє(доїх укладення)погодження умовдоговорів,укладених насуму,що перевищуєзазначену встатуті об`єднання,договорів,предметом якихє цінніпапери,майнові праваабо спільнемайно співвласниківчи їхчастина; визначенняпорядку сплати,переліку тарозмірів внесківі платежівспіввласників; прийняттярішення прореконструкцію таремонт багатоквартирногобудинку абопро зведеннягосподарських споруд; визначеннярозміру матеріальногота іншогозаохочення головита членівправління; визначенняобмежень накористування спільниммайном; обраннята відкликанняуправителя,затвердження тазміна умовдоговору зуправителем,прийняття рішенняпро передачуфункцій зуправління спільниммайном багатоквартирногобудинку повністюабо частковоасоціації; прийняття рішень про заснування інших юридичних осіб або участь у товариствах.
Рішення загальнихзборів,прийняте відповіднодо статуту,є обов`язковимдля всіхспіввласників (частина п`ята статті 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).
Статтею 15 ЗаконуУкраїни «Прооб`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку» встановлено, що співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання ;виконувати рішеннястатутних органів,прийняті умежах їхніхповноважень; використовуватиприміщення запризначенням,дотримуватися правилкористування приміщеннями; забезпечуватизбереження приміщень,брати участьу проведенніїх реконструкції,реставрації,поточного ікапітального ремонтів,технічного переоснащення; забезпечуватидотримання вимогжитлового імістобудівного законодавстващодо проведенняреконструкції,реставрації,поточного ікапітального ремонтів,технічного переоснащенняприміщень абоїх частин; недопускати порушеннязаконних правта інтересівінших співвласників; дотримуватисявимог правилутримання житловогобудинку іприбудинкової території,правил пожежноїбезпеки,санітарних норм; своєчасноі вповному обсязісплачувати належнівнески іплатежі; відшкодовуватизбитки,заподіяні майнуінших співвласників; виконуватипередбачені статутнимидокументами обов`язкиперед об`єднанням; запобігатипсуванню спільногомайна,інформувати органиуправління об`єднанняпро пошкодженнята вихідз ладутехнічного обладнання; дотримуватисячистоти умісцях загальногокористування татиші згідноз вимогами,встановленими законодавством. Статутом об`єднання можуть бути встановлені інші обов`язки співвласників.
Згідно з частиною третьою статті 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про особливостіздійснення прававласності убагатоквартирному будинку» витратина управліннябагатоквартирним будинкомвключають: 1)витрати наутримання,реконструкцію,реставрацію,проведення поточногоі капітальногоремонтів,технічного переоснащенняспільного майнау багатоквартирномубудинку; 2)витрати наоплату комунальнихпослуг стосовноспільного майнабагатоквартирного будинку; 2-1)витрати,пов`язані звиконанням зобов`язаньза кредитнимдоговором,укладеним запрограмами Фондуенергоефективності; 3)витрати насплату винагородиуправителю вразі йогозалучення; 4)інші витрати,передбачені рішеннямспіввласників абозаконом. Витратина управліннябагатоквартирним будинкомрозподіляються міжспіввласниками пропорційнодо їхніхчасток співвласника,якщо рішеннямзборів співвласниківабо законодавствомне передбаченоіншого порядкурозподілу витрат. Невикористаннявласником належноїйому квартиричи нежитловогоприміщення абовідмова відвикористання спільногомайна неє підставоюдля ухиленнявід здійсненнявитрат науправління багатоквартирнимбудинком. Зобов`язання із здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком у разі здачі в найм (оренду) квартир та/або нежитлових приміщень державної або комунальної власності несуть наймачі (орендарі) таких квартир та/або приміщень.
За змістом частин першої-третьої статті 12 Закону України «Про особливостіздійснення прававласності убагатоквартирному будинку» витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку та інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом, входять до складу витрат на управління багатоквартирним будинком та, за загальним правилом, розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, незалежно від факту використання ними належної їм квартири (нежитлового приміщення) та спільного майна, а також членства в ОСББ.
Таким чином, прийняті відповідно до статуту рішення загальних зборів об`єднання з питань управління багатоквартирним будинком є обов`язковими для усіх власників квартир (нежитлових приміщень) у багатоквартирному будинку, які одночасно є співвласниками спільного майна такого будинку та зобов`язані його утримувати в силу прямої норми статті 322 Цивільного кодексу України та частини 2 статті 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Позивач звертаючись до суду з даним позовом, хоча і посилається на різні правові норми, в тому числі на Житловий кодекс України та Закон України «Про житлово-комунальні послуги», однак фактично просить стягнути з відповідача заборгованість саме за внесками на утримання будинку та прибудинкової території, розмір яких затверджувався рішеннями загальних зборів. Також, позивач надає розрахунок боргу (акт звіряння), здійснений не з вартості наданих житлово-комунальних послуг, а з розміру затверджених рішеннями Об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку внесків для співвласників будинку.
Як вже зазначалося судом, відповідач не є власником квартири АДРЕСА_2 , а отже він не є і співвласником спільного майна цього будинку.
Відповідач є наймачем вказаної квартири і йому було видано ордер на підставі рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради народних депутатів від 24 липня 1995 року № 154.
Чинне законодавство визначає, що внески, розмір яких встановлений рішенням загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку не є житлово-комунальною послугою у розумінні вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Частиною другою статті 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» також однозначно передбачено, що не є предметом регулювання цього Закону відносини, що виникають між співвласниками, а також між співвласниками та об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку при забезпеченні потреб співвласників шляхом самозабезпечення відповідно до статті 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Крім того, при розгляді даної справи суд враховує висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 02 вересня 2020 року в справі № 906/884/19, в якій зазначено, що стосується орендаря приміщень, то частиною четвертою статті 12 Закону № 417-VIII дійсно передбачено, що зобов`язання зі здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком у разі здачі в найм (оренду) квартир та/або нежитлових приміщень державної або комунальної власності несуть наймачі (орендарі) таких квартир та/або приміщень. У той же час Верховний Суд констатує, що визначаючи зобов`язання орендарів зі здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком, чинне законодавство не передбачає механізму реалізації такого зобов`язання, у тому числі механізму захисту прав об`єднання співвласників, зокрема не встановлює для ОСББ права примусового стягнення відповідних коштів з орендарів у судовому порядку, передбачаючи таке право лише щодо співвласників майна (частина 6 статті 13 Закону № 2866-III).
Верховний Суд у цій постанові прийшов до висновку, що з урахуванням приписів статті 511 Цивільного кодексу України, прийняті відповідно до статуту рішення ОСББ є обов`язковими тільки для співвласників майна багатоквартирного будинку та самі по собі не встановлюють жодних зобов`язань для осіб, які не є власниками приміщень в такому будинку, у тому числі для орендарів нерухомого майна.
За вказаних обставин, оскільки відповідач не є власником житлового приміщення та співвласником багатоквартирного будинку, а також те, що позивачем не надано доказів на підтвердження того, що відповідач має заборгованість саме за надані житлово-комунальні послуги, які він має обов`язок сплачувати як наймач квартири, враховуючи позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 02 вересня 2020 року в справі № 906/884/19, згідно з якою рішення Об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку є обов`язковими тільки для співвласників майна багатоквартирного будинку та самі по собі не встановлюють жодних зобов`язань для осіб, які не є власниками приміщень в такому будинку, а тому підстав для задоволення позову суд не знаходить.
Відповідно до статті 141 ЦПК України судові витрати покладаються на позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 4, 5, 10-13, 81, 83, 141, 258, 259, 263-265, 273, 279, 354, 355 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
У задоволенні позову Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мезенцева 80» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості відмовити повністю.
Судові витрати у справі покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи,якому повнерішення небуло врученеу деньйого проголошенняабо складення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мезенцева 80», місцезнаходження: вул. Ю. Мезенцева, 80, м. Чернігів; ідентифікаційний код 43058111.
Відповідач ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 .
Повний текст рішення складено 11.01.2024.
Суддя
Суд | Деснянський районний суд м.Чернігова |
Дата ухвалення рішення | 11.01.2024 |
Оприлюднено | 12.01.2024 |
Номер документу | 116217974 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Деснянський районний суд м.Чернігова
Маринченко О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні