Справа № 202/14143/23
Провадження № 2/202/389/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
10 січня 2024 року Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючої судді - Бєсєди Г.В.
за участю секретаря - Травкіної В.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - орган опіки та піклування Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради, про позбавлення батьківських прав, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Індустріального районного суду м. Дніпропетровська з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - орган опіки та піклування Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради, про позбавлення батьківських прав.
Позовні вимоги обґрунтувала тим, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є батьками малолітньої дитини - ОСОБА_4 . Відповідачі самоусунулися від виконання батьківських обов`язків щодо утримання та виховання сина - ОСОБА_4 . ОСОБА_4 є її племінником. Зазначала, що батьки дитини ведуть неправильний спосіб життя, постійно зловживають спиртними напоями, сваряться, не займаються вихованням, піклуванням та розвитком сина, що негативно впливає на розвиток її племінника. Також наголошувала, що дитина має проблеми зі здоров`ям, однак батьки жодного разу не зверталися до лікаря для призначення лікування. У родини не має постійного доходу. Вранці 11.06.2023 батьки зачинили дитину одну в будинку та пішли в невідомому напрямку, а ввечері дитина почала кликати на допомогу, сусіди викликали поліцію. Батьки не зверталися з заявою про повернення дитини у сім?ю. Під час перебування дитини в лікарні, батьки його не відвідували, письмових заяв щодо отримання дозволу на відвідування дитини в лікарні не надавали.
ОСОБА_1 позов підтримала та просила задовольнити, проти винесення судом заочного рішення не заперечує.
ОСОБА_2 , ОСОБА_3 у судові засідання не з`являлися, повідомлялися про час і місце розгляду справи, причину неявки не повідомили, відзив на позов не надали, у зв`язку з чим судом проведено заочний розгляд справи на підставі наявних доказів.
Представник органу опіки та піклування Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради надав заяву про розгляд справи без їх участі.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого Індустріальним районним у місті Дніпропетровську відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, 27.09.2016, актовий запис № 719, батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є позивач та відповідач по справі - ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
Згідно висновку органу опіки та піклування Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради № 6/11-249 від 07.11.2023 12.06.2023 відповідно до актів органу внутрішніх справ України та закладу охорони здоров?я про підкинуту чи знайдену дитину та її доставку, малолітню дитину, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який тимчасово проживав за адресою: АДРЕСА_1 , місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 , фактичного було доставлено співробітниками ювенальної превенції до приймального відділення дитячого відділення КНП «Міська клінічна лікарня № 9» Дніпровської міської ради. З акту співробітників ювенальної превенції стало відомо, що вранці 11.06.2023 року батьки зачинили дитину одну в будинку та пішли в невідомому напрямку, а ввечері дитина почала кликати на допомогу, сусіди викликали поліцію. Батьки не зверталися з заявою про повернення дитини у сім?ю. Під час перебування дитини в лікарні, батьки його не відвідували, письмових заяв щодо отримання дозволу на відвідування дитини в лікарні не надавали.
14.06.2023 року до управління-служби у справах дітей Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради звернулась рідна тітка дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з заявою про відвідування дитини, ОСОБА_4 , в лікарні та з заявою на тимчасове влаштування дитини в її родину. Тітка проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
Спеціалістами управління-служби у справах дітей Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради здійснені виходи за місцем проживання дитини та місцем знайдення дитини для проведення роботи з батьками. Встановити їх місце перебування не було можливим. За адресами залишені запрошення для співбесіди до управління - служби у справах дітей Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради.
13.06.2023 року здійснено вихід за адресою: АДРЕСА_2 . Вдома перебувала лише бабуся дитини, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Зі слів ОСОБА_5 , родина малолітнього в квітні 2023 року виїхала проживати в садове товариство. Батьки не працюють, утриманням та вихованням дитини не займаються, не піклуються про здоров`я дитини, не займаються його розвитком.
13.06.2023 спеціалістами управління-служби у справах дітей Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради здійснено вихід за тимчасовим проживання родини: АДРЕСА_1 . На момент виходу господарів вдома не було, дачний будиночок зачинений, на подвір`ї безлад, бруд, сміття. Батькам залишені запрошення до управління-служби у справах дітей Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради.
15.06.2023 року до управління-служби у справах дітей Лівобережної міської ради з`явилась мати малолітнього, ОСОБА_2 , із залишковими ознаками алкогольного сп`яніння (руки тремтіли, присутній неприємний запах, стан знервований, агресивна). ОСОБА_2 надала письмові пояснення щодо подій в родині та в усіх проблемах звинуватила батька дитини, ОСОБА_3 . ОСОБА_2 попереджено про адміністративну відповідальність, згідно з чинним законодавством, за неналежне виконання батьківських обов`язків. Проведено бесіду щодо необхідності пройти курс лікування та реабілітації від алкогольної залежності, офіційно влаштуватися та визначитись з місцем проживання. Батько дитини до управління-служби у справах дітей Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради на жодний виклик з 13.06.2023 року не з`явився.
21.06. 2023 до управління-служби у справах дітей Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради із заявою щодо тимчасового влаштування в її родину малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась рідна тітка дитини, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Спеціалістами управління-служби у справах дітей Амур-Нижньодніпровської адміністрації Дніпровської міської ради 19.06.2023 було обстежено житлово-побутові умови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
22.06.2023 малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 відраховано з лікарні та тимчасово передано в родину тітки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
За приписами ч. ч. 2, 3 ст. 150 СК України, абз. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Відповідно до ст. 155 СК України здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом (ч. 4 ст. 155 СК України).
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Статтею 8 Закону України «Про охорону дитинства» визначено, що кожна дитина має право на рівень життя достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного та соціального розвитку.
Відповідно до ч. 2 ст. 51 Конституції України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Ст. 164 СК України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини. Тобто, перелік підстав позбавлення батьківських прав є вичерпним.
Відповідно до ч. 1 ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Нормами статті 19 СК України встановлено, що при розгляді спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, визначення місця проживання дитини, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе, не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних в результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Відповідно до висновку № 6/11-249 від 07.11.2023 органу опіки та піклування Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради є доцільним позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , відносно малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Суд, врахувавши всі докази надані позивачем, проаналізувавши їх з точки зору належності, законності, зробивши системний аналіз вищезазначеного законодавства, врахувавши всі обставини справи, дійшов висновку, що для якнайкращого забезпечення інтересів дитини необхідно позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , відносно малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до частини 1 статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору.
Керуючись ст. ст. 12, 81, 259, 263-265, 273, 354 ЦПК України суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - орган опіки та піклування Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради, про позбавлення батьківських прав - задовольнити.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 відносно малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 536,80 грн. з кожного.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити рішення суду в апеляційному порядку повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду безпосередньо або через Індустріальний районний суд міста Дніпропетровська (до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи) протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Г.В. Бєсєда
Суд | Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 10.01.2024 |
Оприлюднено | 12.01.2024 |
Номер документу | 116220595 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська
Бєсєда Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні