Провадження № 2-о/625/1/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" січня 2024 р. с. Різуненкове
Коломацький районний суд Харківської області в складі:
головуючого - судді Скляренка М.О.,
за участю секретаря судового засідання Талавирі С.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селі Різуненкове Богодухівського району Харківської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Краснокутська селищна рада Богодухівського району Харківської області, ОСОБА_2 про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до Коломацького районного суду Харківської області із заявою, в якій просила суд встановити факт, що на час відкриття спадщини, яка відкрилася після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , вона постійно проживала із спадкодавицею за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3 , яка за життя на випадок своєї смерті склала три заповіти: 1) 06 листопада 2006 року за реєстровим №207, посвідчений у Олексіївській сільській раді Краснокутського району Харківської області; 2) 05 січня 2016 року за реєстровим №3, посвідчений у Олексіївській сільській раді Краснокутського району Харківської області; 3) 21 вересня 2022 року за реєстровим №137, посвідчений у Коломацькій селищній раді Богодухівського району Харківської області, які є чинними і якими ОСОБА_3 на випадок своєї смерті здійснила особисте розпорядження, згідно якого все своє майно заповіла своїй дочці ОСОБА_1 .
Також, аргументуючи заяву про встановлення факту постійного проживання із спадкодавицею на час відкриття спадщини ОСОБА_1 вказала, що до складу спадщини, яка відкрилася після смерті матері, ввійшли її майнові права як власника на житловий будинок із надвірними будівлями, розташований за адресою: АДРЕСА_2 , а також майнові права на земельну ділянку із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 6,1779 га, розташовану на території колишньої Олексіївської сільської ради Краснокутського району Харківської області.
Крім того заявниця зазначила, що спадкова справа після смерті матері не відкривалася, а також запевнила, що окрім неї, будь-які інші спадкоємці, які б претендували на спадкування після померлої ОСОБА_3 відсутні.
Обґрунтовуючи заяву ОСОБА_1 також повідомила, що за станом здоров`я та у зв`язку із похилим віком мати в останні місяці свого життя потребувала постійної сторонньої допомоги та догляду, а тому з червня 2022 року і до останнього дня свого життя покійна проживала разом із нею за адресою: АДРЕСА_1 .
З огляду на те, що адреса місця реєстрації матері заявниці ОСОБА_3 на день її смерті відрізняється від фактичного місця проживання, з метою реалізації права на спадкування ОСОБА_1 просила суд встановити факт її постійного проживання на час відкриття спадщини разом із матір`ю ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Будь-які процесуальні дії, як то забезпечення доказів, зупинення і поновлення провадження тощо, не вчинялися.
У судовому засіданні ОСОБА_1 підтримала заявлену вимогу, надала суду пояснення в її обґрунтування та просила суд задовольнити заяву, встановивши факт її постійного проживання разом із спадкодавицею.
Заінтересована особа ОСОБА_2 у судовому засіданні не заперечував проти задоволення заяви та пояснив, що він є внуком померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 та жодним чином не претендує на спадкування після смерті бабусі.
Представник заінтересованої особи Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області, будучи належним чином повідомленим про місце, дату і час розгляду справи (а.с.33, 38), у судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, будь-яких заяв від заінтересованої особи до суду не надходило, що за правилами, визначеними ч.1 ст. 223 ЦПК України, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Дослідивши письмові докази, долучені у якості додатку до заяви, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, допитавши свідків, врахувавши пояснення заінтересованої особи ОСОБА_2 та заявниці ОСОБА_1 , суд дійшов наступного.
Частиною 1 ст. 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
На відміну від позовного провадження, окремому провадженню притаманні такі ознаки, які характеризують його структурну самостійність і прикладну значущість, і які визначаються такою суттєвою ознакою, як безспірність розгляду справ, що віднесені до окремого провадження. Безспірність слід розуміти лише як відсутність спору про суб`єктивне матеріальне право, але не відсутність спору про існування факту, що встановлюється. Слід врахувати, що важливою є не тільки конкретна мета встановлення факту, а його зв`язок із певним суб`єктивним матеріальним правом.
Згідно п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності до вимог ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відповідно доч.2ст.315ЦПК Українисуд розглядаєсправи провстановлення фактів,від якихзалежить виникнення,зміна абоприпинення особистихчи майновихправ осіб,якщо закономне визначеноіншого порядкуїх встановлення.
Постановою Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз`яснено, що такі справи розглядаються якщо: відповідно до закону, такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих або майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; встановлення факту не пов`язане з подальшим вирішенням суперечки про право.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 11 жовтня 2022 року Краснокутським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Богодухівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Шелестове Богодухівського району Харківської області у віці 82 років померла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.14).
Із лікарського свідоцтва про смерть за №238, виданого 10 жовтня 2022 року КНП ЦПМСД Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області, вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 82 років. При цьому у вказаному лікарському свідоцтві зафіксовано, що ОСОБА_3 померла вдома у доньки за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 15).
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого повторно 28 березня 2023 року Валківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Богодухівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Покровка Валківського району Харківської області народилася ОСОБА_4 , батьком якої є ОСОБА_5 , а матір`ю ОСОБА_3 (а.с.10).
Із витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища за №00039046177, сформованого 28 березня 2023 року та виданого Валківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Богодухівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, вбачається, що 14 червня 1980 року між ОСОБА_6 , та ОСОБА_4 , укладений шлюб, прізвище дружини після одруження змінено на - « ОСОБА_7 », про що складено відповідний актовий запис за № 12 (а.с. 12).
Згідно свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_3 , виданого повторно 28 березня 2023 року Валківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Богодухівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, 13 грудня 1989 року шлюб між ОСОБА_6 , та ОСОБА_8 розірвано, прізвище останній після державної реєстрації розірвання шлюбу присвоєно ОСОБА_7 (а.с.11).
Із свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 , виданого 30 червня 1990 року Шелестівською сільською радою Краснокутського району Харківської області, вбачається, що 30 червня 1990 року між ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , укладений шлюб, дружині після одруження присвоєно прізвище ОСОБА_10 , про що складено відповідний актовий запис за № 7. Вказане свідоцтво оформлено російською мовою, а тому всі його дані, включаючи і прізвища, імена та по батькові подружжя, записані рукописним шрифтом російською мовою (а.с. 13).
Як вбачається із заповіту, реєстровий №137, посвідченого 21 вересня 2022 року секретарем Коломацької селищної ради Богодухівського району Харківської області Обихвост О.П., ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на випадок своєї смерті здійснила особисте розпорядження, за яким все своє майно заповіла своїй дочці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 16).
Згідно даних, зафіксованих в акті про встановлення факту проживання громадян, складеному 28 листопада 2023 року депутатом Коломацької селищної ради Богодухівського району Харківської області Середою Л.В. у присутності свідків ОСОБА_11 та ОСОБА_12 (а.с.17), ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживала без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 з 01 червня 2022 року по 07 жовтня 2022 року у домоволодінні своєї доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка здійснювала за нею догляд (а.с.17).
Як вбачається із довідки, виданої 27 жовтня 2023 року виконавчим комітетом Краснокутської селищної ради Богодухівського району Харківської області за №25-01-13/73, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,на день своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 . При цьому разом з нею був зареєстрований її онук ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с.19).
Згідно витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) за №74740122, виданого 14 листопада 2023 року Валківською державною нотаріальною конторою, за параметрами запиту « ОСОБА_3 » у Спадковому реєстрі інформація відсутня (а.с. 20).
Витягом із Спадкового реєстру за №14730116, виданого 14 листопада 2023 року Валківською державною нотаріальною конторою, підтверджується, що ОСОБА_3 склала три заповіти: 1) 06 листопада 2006 року за реєстровим №207, посвідчений у Олексіївській сільській раді Краснокутського району Харківської області; 2) 05 січня 2016 року за реєстровим №3, посвідчений у Олексіївській сільській раді Краснокутського району Харківської області; 3) 21 вересня 2022 року за реєстровим №137, посвідчений у Коломацькій селищній раді Богодухівського району Харківської області, які є чинними та внесеними до Спадкового реєстру (а.с.21-22).
Згідно державного акта на право власності на землю серії ЯБ №996170, виданого 21 лютого 2007 року Краснокутським районним відділом земельних ресурсів, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010769900003, ОСОБА_3 є власницею земельної ділянки загальною площею 6,1779 га з кадастровим номером 6323580300:01:001:0339, розташованої на території Олексіївської сільської ради (а.с. 23).
Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно, виданим 16 листопада 2012 року Олексіївською сільською радою Краснокутського району Харківської області, а також витягом про державну реєстрацію прав за №36375669, виданим 22 листопада 2012 року районним комунальним підприємством «Краснокутське бюро технічної інвентаризації», підтверджено, що ОСОБА_3 є власницею житлового будинку з господарськими будівлями, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.24-25).
Із письмової інформації Валківської державної нотаріальної контори Харківської області, датованої 14 листопада 2023 року за №1344/01-16 та адресованої ОСОБА_13 за результатами розгляду її звернення щодо надання письмових пояснень про порядок оформлення спадщини на майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , вбачається, що станом на 14 листопада 2023 року спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не відкривалася. Крім того, у вказаній інформації вказано, що спадкодавець ОСОБА_3 склала три заповіти: 1) 06 листопада 2006 року за реєстровим №207, посвідчений у Олексіївській сільській раді Краснокутського району Харківської області; 2) 05 січня 2016 року за реєстровим №3, посвідчений у Олексіївській сільській раді Краснокутського району Харківської області; 3) 21 вересня 2022 року за реєстровим №137, посвідчений у Коломацькій селищній раді Богодухівського району Харківської області, які є чинними та внесеними до Спадкового реєстру. Спадкування має відбуватися відповідно до заповіту за реєстровим №137, посвідченого у Коломацькій селищній раді Богодухівського району Харківської області 21 вересня 2022 року, оскільки він складений найпізніше та щодо усієї спадщини померлої матері а два інші заповіти, складені раніше і не можуть бути підставою для спадкування майна померлої ОСОБА_3 .
Також, в інформації повідомлено, що ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом щодо всього майна померлої ОСОБА_3 , однак нею не подано заяву про прийняття спадщини у встановлений шестимісячний строк і вона була зареєстрована окремо від спадкодавця, з огляду на що нотаріусом роз`яснено право ОСОБА_1 звернення до суду із позовом про визначення додаткового строку на прийняття спадщини, або ж із заявою про встановлення факту постійного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини (а.с. 18).
Допитані у судовому засіданні свідки ОСОБА_11 та ОСОБА_12 дали свої показання про те, що кожен із них є сусідом ОСОБА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,разом ізякою постійноз початкуліта 2022року по07жовтня 2022року проживала їїматір ОСОБА_3 , потребуюча стороннього догляду.
У відповідності до п. 23Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року № 7, в разі, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Згідно зі статтями1216 та1218 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтями1217 та 1223 ЦК Українипередбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу(спадкоємці за законом першої-п`ятої черг). Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1ст. 1270 ЦК України).
Відповідно до ч .ч. 1-2ст. 1220 ЦК Україниспадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця (ч. 1ст. 1221 ЦК України).
Згідно з частинами 1, 3, 5ст. 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Отже, для підтвердження прийняття спадщини має значення встановлення факту постійного проживання спадкоємця за законом чи заповітом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Згідно з частиною першоюстатті 1296 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Разом з тим, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п`ятастатті 1268 ЦК України).
Частиною першоюстатті 1297 ЦК Українипередбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Однак відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину (частина третястатті 1296 ЦК України).
Отже, спадкові права є майновим об`єктом цивільного права, оскільки вони надають спадкоємцям можливість успадкувати майно (прийняти спадщину), але право розпорядження нею виникає після оформлення успадкованого права власності у встановленому законом порядку.
Метою встановлення факту спільного проживання спадкоємця зі спадкодавцем є необхідність реалізації права на оформлення спадкового майна, отже такий факт породжує юридичні наслідки і чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення такого факту.
Таким чином, сукупністю поданих заявницею та досліджених судом доказів повністю підтверджено існування факту, про встановлення якого просила ОСОБА_1 .
З огляду на повну доведеність встановлюваного факту, що не пов`язується із подальшим вирішенням спору про право, взявши до уваги те, що необхідність підтвердження факту постійного проживання на час відкриття спадщини заявниці разом із матір`ю ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , послугувала перешкодою у реалізації ОСОБА_1 її права на спадкування, і що іншим способом, окрім встановлення такого факту у судовому порядку, подолати таку перешкоду неможливо, суд доходить висновку про обґрунтованість заяви та необхідність її задоволення.
На підставі зазначеного та керуючись ст.ст. 5, 12, 13, 76-81, 263-265, 293, 294, 315, 319 ЦПК України, суд
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Краснокутська селищна рада Богодухівського району Харківської області, ОСОБА_2 про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 на час відкриття спадщини, яка відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті її матері ОСОБА_3 , постійно проживала із останньою за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: М.О. Скляренко
Суд | Коломацький районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 11.01.2024 |
Оприлюднено | 12.01.2024 |
Номер документу | 116221918 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Коломацький районний суд Харківської області
Скляренко М. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні