Рішення
від 11.01.2024 по справі 365/730/23
ЗГУРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 365/730/23

Номер провадження: 2/365/46/24

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

11 січня 2024 року смт Згурівка

Згурівський районний суд Київської області в складі:

головуючого - судді ХИЖНОГО Р.В.

за участі секретаря судового засідання НОСОВОЇ О.О.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі засідань суду № 1 цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до ВАТ «Згурівський агротехсервіс» про визнання права власності на майно,-

ВСТАНОВИВ:

Представник позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 - адвокат Костенко О.М. звернувся до Згурівського районного суду Київської області з зазначеною вище позовною заявою, посилаючись на те, що 1960 року ВАТ «Згурівський райагротехсервіс» побудовано багатоквартирний житловому будинку АДРЕСА_1 .

Починаючи з 16 січня 2001 року по даний час позивач ОСОБА_2 зареєстрована та проживає в квартирі АДРЕСА_1 . Весь цей час позивач доглядає за квартирою, здійснює ремонти, сплачує комунальні платежі. За період проживання в квартирі позивач здійснила газифікацію та підведення водопостачання до квартири. Позивач більше двадцяти двох років відкрито, безперервно і добросовісно володіє чужим майном, а саме квартирою АДРЕСА_1 . У зв`язку з викладеним вище, представник позивача просить суд визнати за ОСОБА_2 право власності на спірну квартиру за набувальною давністю.

Починаючи з 16 серпня 2002 року по даний час позивач ОСОБА_1 зареєстрована та проживає в квартирі АДРЕСА_3 . Весь цей час позивач доглядає за квартирою, здійснює ремонти, сплачує комунальні платежі. За період проживання в квартирі позивач здійснила газифікацію та підведення водопостачання до квартири. Позивач більше двадцяти одного року відкрито, безперервно і добросовісно володіє чужим майном, а саме квартирою АДРЕСА_3 . У зв`язку з викладеним вище, представник позивача просить суд визнати за ОСОБА_1 право власності на спірну квартиру за набувальною давністю.

Починаючи з 30 серпня 2008 року по даний час позивач ОСОБА_3 зареєстрована та проживає в квартирі АДРЕСА_4 . Весь цей час позивач доглядає за квартирою, здійснює ремонти, сплачує комунальні платежі. За період проживання в квартирі позивач здійснила газифікацію та підведення водопостачання до квартири. Позивач більше шістнадцяти років відкрито, безперервно і добросовісно володіє чужим майном, а саме квартирою АДРЕСА_4 . У зв`язку з викладеним вище, представник позивача просить суд визнати за ОСОБА_4 право власності на спірну квартиру за набувальною давністю.

В підготовче судове засідання учасники справи не з`явились, про дату, час і місце проведення підготовчого судового засідання були повідомлені у встановленому законом порядку, направили до суду заяви, в яких просили проводити розгляд справи у їх відсутність. Представник позивачів Костенко О.М. позовні вимоги підтримав повністю. Представник відповідача в особі керівника ВАТ «Згурівський райагротехсервіс» Гараць А.В. позовні вимоги визнав в повному обсязі та просив суд прийняти визнання позову.

На підставі ст. 247 ЦПК України фіксування підготовчого судового засідання не проводилось.

Суд визнав можливим розглядати справу у відсутність учасників справи, оскільки у справі є достатньо матеріалів про права та правовідносини сторін та їхня неявка не перешкоджає розгляду справи.

На підставі ч. 3 ст. 200, ч. 4 ст. 206 ЦПК України суд вважає за можливе за результатами підготовчого провадження ухвалити рішення про задоволення позову, враховуючи визнання позову відповідачем, яке прийняте судом.

Обставини, викладені у позовній заяві підтверджуються письмовими доказами по справі.

Дослідженими в ході судового розгляду письмовими доказами встановлено, що позивач ОСОБА_2 більше двадцяти років зареєстрована та проживає в квартирі АДРЕСА_1 . Позивач здійснює обслуговування будинку, сплачує комунальні платежі. Житлова квартира відповідає технічним характеристикам, самочинне будівництво відсутнє (а.с. 13-24).

Позивач ОСОБА_1 більше двадцяти років зареєстрована та проживає в квартирі АДРЕСА_3 . Позивач здійснює обслуговування будинку, сплачує комунальні платежі. Житлова квартира відповідає технічним характеристикам, самочинне будівництво відсутнє (а.с. 29-49).

Позивач ОСОБА_3 більше десяти років зареєстрована та проживає в квартирі АДРЕСА_4 . Позивач здійснює обслуговування будинку, сплачує комунальні платежі. Житлова квартира відповідає технічним характеристикам, самочинне будівництво відсутнє (а.с. 53-67).

Житловий будинок був побудований ВАТ «Згурівський райагротехсервіс» у 1960 році та використовувався для проживання у квартирах будинку працівників ВАТ «Згурівський райагротехсервіс» до 2002 року. Зі згоди правління ВАТ «Згурівський райагротехсервіс» у вказаний будинок були прописані: ОСОБА_2 квартира № 2 , ОСОБА_3 квартира № 3 , ОСОБА_1 квартира № 5 (а.с. 68).

Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 добросовісно, безперервно та відкрито володіють та користуються квартирами, в яких проживають, доглядають за квартирами, несуть витрати з їх утримання, здійснюють поточні та капітальні ремонти, оплачують комунальні послуги. Натомість, власник спірного майна цим майном не цікавиться, витрат з його утримання не несе.

Відповідно до ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Згідно зі ст. 328 ЦК України визначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

В силу ч. 1 ст. 344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п`яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.

При вирішенні спорів, пов`язаних із набуттям права власності за набувальною давністю, суди повинні враховувати, зокрема, таке:

- володіння є добросовісним, якщо особа при заволодінні чужим майном не знала і не могла знати про відсутність у неї підстав для набуття права власності;

- володіння визнається відкритим, якщо особа не приховувала факт знаходження майна в її володінні. Вжиття звичайних заходів щодо забезпечення охорони майна не свідчить про приховування цього майна;

- володіння визнається безперервним, якщо воно не переривалось протягом всього строку набувальної давності. У разі втрати не із своєї волі майна його давнісним володільцем та повернення цього майна протягом одного року або пред`явлення протягом цього строку позову про його витребування набувальна давність не переривається.

За змістом ч. 1 ст. 344 ЦК України, позивач має довести, окрім відкритості, безперервності і давності володіння нерухомим майном, щодо якого у нього відсутні підстави для володіння і набуття права власності, ще і інші обставини, які мають суттєве значення для справи, зокрема, добросовісність володіння.

Ознака добросовісності присутня у тому випадку, коли володілець майна не знав і не міг знати про те, що він володіє чужим майном, тобто ті обставини, які обумовили його володіння, не давали і не могли давати володільцю сумніву щодо правомірності його володіння майном (постанова Верховного Суду від 27.09.2018 року по справі № 571/1099/16-ц).

Отже, для застосування набувальної давності добросовісний набувач має довести, що майно, яким він заволодів, є чужим, тобто належить іншій особі, а у самого добросовісного набувача на момент заволодіння майном були відсутні передбачені законом підстави для набуття власності на нього і він не знав і не міг знати про це. До того ж, таке заволодіння має бути правомірним. Застосування до набувальної давності презумпції добросовісності не відповідає буквальному змісту ст. 344 ЦК, оскільки в силу ч. 5 ст. 12 ЦК презумпція добросовісності діє тоді, коли законом встановлені правові наслідки недобросовісного здійснення особою свого права (частини 1, 3 ст. 388 ЦК), тоді як ст. 344 ЦК вказує на правомірні дії щодо добросовісного заволодіння чужим майном.

Таким чином, набувальна давність поширюється на випадки фактичного, без правової підстави володіння чужим майном.

Пунктом 11 Постанови Пленуму ВССУ "Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав" від 07.02.2014 року № 5 передбачено, що право власності за набувальною давністю може бути набуто на майно, яке належить на праві власності іншій особі (а не особі, яка заявляє про давність володіння). Отже, встановлення власника майна є однією з обставин, що має юридичне значення, і підлягає доведенню під час ухвалення рішення суду (стаття 214 ЦПК України).

Можливість пред`явлення до суду позову про визнання права власності за набувальною давністю випливає з положень статей 15, 16 ЦК України, а також частини четвертої статті 344 ЦК України, згідно з якими захист цивільних прав здійснюється судом шляхом визнання права. У зв`язку з цим особа, яка заявляє про давність володіння і вважає, що у неї є всі законні підстави бути визнаною власником майна за набувальною давністю, має право звернутися до суду з позовом про визнання за нею права власності.

Виходячи зі змісту частини першої статті 344 ЦК України, відсутність державної реєстрації права власності на нерухоме майно не є перешкодою для визнання права власності на це майно у зв`язку зі спливом строку набувальної давності, оскільки така державна реєстрація може бути здійснена після визнання права власності за набувальною давністю. Тобто відсутність реєстрації права власності на спірну земельну ділянку не перешкоджає визнанню за позивачкою права власності на неї за набувальною давністю.

Оцінюючи добуті в судовому засіданні докази, приймаючи визнання позову відповідачем, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю.

В ході судового розгляду встановлено, що позивач ОСОБА_2 більше двадцяти років зареєстрована та проживає в квартирі АДРЕСА_1 . Володіння та користування позивачем вказаною квартирою є відкритим та безперервним, а тому суд вважає за необхідне, визнати за позивачем ОСОБА_2 право власності за набувальною давністю на квартиру АДРЕСА_1 . Позивач ОСОБА_3 більше десяти років зареєстрована та проживає в квартирі АДРЕСА_4 . Володіння та користування позивачем вказаною квартирою є відкритим та безперервним, а тому суд вважає за необхідне, визнати за позивачем ОСОБА_3 право власності за набувальною давністю на квартиру АДРЕСА_4 . Позивач ОСОБА_1 більше двадцяти років зареєстрована та проживає в квартирі АДРЕСА_3 . Володіння та користування позивачем вказаною квартирою є відкритим та безперервним, а тому суд вважає за необхідне, визнати за позивачем ОСОБА_1 право власності за набувальною давністю на квартиру АДРЕСА_3 .

За клопотанням представника позивачів, суд не застосовує до відповідача ст. 141 ЦПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 15,16,316,328,344 ЦК України,

ст.ст. 19,141,142,197,198,200,206,247,263,265,273 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_1 , ОСОБА_3 , адреса: АДРЕСА_1 до ВАТ «Згурівський агротехсервіс», адреса: вулиця Заводська, будинок 1, смт Згурівка Броварського району Київської області, про визнання права власності на майно- задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_2 право власності за набувальною давністю на квартиру АДРЕСА_1 .

Визнати за ОСОБА_3 право власності за набувальною давністю на квартиру АДРЕСА_4 .

Визнати за ОСОБА_1 право власності за набувальною давністю на квартиру АДРЕСА_3 .

Не застосовувати до ВАТ «Згурівський агротехсервіс» ст. 141 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Позивач: ОСОБА_3 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Позивач ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Відповідач: ВАТ «Згурівський агротехсервіс», адреса: вулиця Заводська, будинок 1, смт Згурівка Броварського району Київської області, код ЄДРПОУ 00904546.

ГОЛОВУЮЧИЙ Р.В. ХИЖНИЙ

СудЗгурівський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення11.01.2024
Оприлюднено16.01.2024
Номер документу116232472
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них:

Судовий реєстр по справі —365/730/23

Рішення від 11.01.2024

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Ухвала від 17.11.2023

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні