Рішення
від 12.01.2024 по справі 343/3091/23
ДОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 343/3091/23

Провадження №: 2/343/134/24

Р І Ш Е Н Н Я

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 січня 2024 року м. Долина

Долинський районний суд Iвано - Франкiвської областi в складi:

головуючого судді - Андрусіва І.М.,

з участю: секретаря судового засідання - Нікіфорової К.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в приміщенні Долинського районного суду Івано - Франківської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу №343/3091/23 за позовом ОСОБА_1 до Долинської міської ради, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

І. Стислий виклад позиції сторін:

позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом, в якому просить визнати за нею право власності на земельну ділянку, площею 0,2595 га, кадастровий номер 2622086900:05:001:0072, цільове призначення - ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території АДРЕСА_1 , після смерті матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мама - ОСОБА_2 . За життя, остання склала заповіт, яким все своє майно заповіла їй. Після смерті матері відкрилась спадщина на належне їй майно. У визначений законом строк вона прийняла спадщину, однак постановою нотаріуса від 28.11.2023 їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкову земельну ділянку, у зв`язку із тим, що в Державному акті допущена помилка, а саме замість вірної площі «0,2595 га», зазначено «0,6504 га». Помилковість запису площі земельної ділянки підтверджується довідкою Тростянецького старостинського округу Долинської міської ради №Тр-416 від 01.08.2022, згідно із якою, фактична площа земельної ділянки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3, становить 0,2595 га, проте при виготовленні Державного акта була допущена помилка і площа ділянки зазначена «0,6504 га», яка належала однофамілеці останньої.

Зазначає, що відмова нотаріуса у вчинені нотаріальної дії не припиняє її право, як спадкоємиці, на спадщину. І, оскільки на даний час чинним законодавством не передбачено порядку видачі нових документів спадкоємцям на ім`я спадкодавця, який мав право власності на спадкове майно, вона змушена звертатись до суду з даним позовом.

У підготовче судове засідання позивачка ОСОБА_1 та її представниця - адвокатка Оленин О.Ф. не з`явились. Остання 12.01.2024 через канцелярію суду подала клопотання (а.с. 33), в якому просить розгляд справи проводити без їх участі. Зазначає, що позовні вимоги підтримують у повному обсязі.

Представник відповідача - Долинської міської ради - Креховецький І.М. у підготовче судове засідання не з`явився, 12.01.2024 через канцелярію суду подав клопотання (а.с. 30), в якому просить розгляд справи проводити без його участі та зазначає про відсутність заперечень щодо задоволення позову.

ІІ. Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії у справі:

11 грудня 2023 року ухвалою суду відкрито провадження у даній справі та призначено підготовче судове засідання за участю сторін.

Представниця позивачки ОСОБА_1 - адвокатка Оленин О.Ф. 12.01.2024 через канцелярію суду подала клопотання про розгляд справи без їх участі.

Від представника відповідача - Долинської міської ради - Креховецького І.М. 12.01.2024 надійшло клопотання про розгляд справи без його участі та відсутність заперечень щодо задоволення позову.

Частиною 1 статті 206 Цивільно процесуального кодексу України встановлено, що відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 206 ЦПК України, судом перевірено, що заява представника відповідача про визнання позову не суперечить закону, не порушує прав, свобод та інтересів інших осіб.

Як передбачено ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу (ч. 4 ст. 200 ЦПК України).

Враховуючи, що представник відповідача позов визнав, визнання ним позову не суперечить інтересам сторін, тому суд приймає визнання ним позову та приходить висновку про можливість ухвалення рішення у підготовчому судовому засіданні.

Оскільки учасники справи у судове засідання не з`явились, у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:

так, слід зазначити, що відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX, утворено, в Івано - Франківській області Калуський район (з адміністративним центром у м. Калуш) у складі територій, зокрема, Долинської міської територіальної громади, затвердженої Кабінетом Міністрів України.

Згідно із розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 №714-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Івано - Франківської області», визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Івано - Франківської області. Територіальними громадами, території яких входять до складу території Долинської територіальної громади з адміністративним центром - м. Долина зазначено Тростянецьку територіальну громаду, в склад якої входить с. Тростянець та с. Слодоба Долинська.

Отже, Долинська міська рада є правонаступником Тростянецької сільської ради.

Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 09.02.1966 (а.с. 9), позивачка ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище « ОСОБА_1 », що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 виданого 02.10.1982 (а.с. 10)) ОСОБА_1 , народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 . Її батьками записані: ОСОБА_6 та ОСОБА_2 .

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , 30.12.2004 склала заповіт, який посвідчений секретарем Тростянецької сільської ради Хабер Г.В. та зареєстрований в реєстрі за №86 (а.с. 11), відповідно до якого, належний їй житловий будинок, господарські споруди та все майно де б воно не було і з чого б не складалось і все те, що буде їй належати на момент смерті, заповіла ОСОБА_1 .

Відповідно до копії Державного акта на право приватної власності на землю (а.с. 15), ОСОБА_2 , яка мешкає в АДРЕСА_1, на підставі рішення ХІХ сесії ІІІ скликання Тростянецької сільської ради народних депутатів від 02.03.2001 №126-19/2001 передано у приватну власність земельну ділянку, площею 0,6504 га. Земельна ділянка розташована на території АДРЕСА_1 Тростянецької сільської ради.

Згідно із копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого 22.04.2008 (а.с. 8), ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Звернувшись до нотаріуса з метою отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом на вказану вище земельну ділянку, їй було відмовлено у зв`язку із тим, що не підтверджено належність на праві власності померлій ОСОБА_2 даної земельної ділянки (а.с. 29, зворотна сторона).

Відповідно до довідки старости Тростянецького старостинського округу Калуського району Івано - Франківської області Сеньків А. від 01.08.2022 №Тр-416 (а.с. 16), Тростянецькій сільській раді було розроблено звіт по розпаюванню земель. В списку осіб, які мають право на земельну частку (пай) було включено ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , 1921 року народження. При видачі Державного акта на право власності на земельну ділянку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3, було допущено помилку у зазначені площі такої, а саме замість правильної площі «0,2595 га», зазначено «0,6505 га». Вказана помилка була допущена у зв`язку наявністю в списках однофамілеці ОСОБА_2 .

Згідно з витягом з державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-2100246372022 (а.с. 17), земельна ділянка, яка розташована на території АДРЕСА_1 Тростянецької сільської ради, урочище «За Гостинець», цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, присвоєно кадастровий номер 2622086900:05:001:0072.

Отже, судом встановлено, що після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина за заповітом, до складу якої увійшла і зазначена вище земельна ділянка. Позивачка ОСОБА_1 є єдиною спадкоємицею цього майна. Звернувшись до нотаріуса з метою отримання свідоцтва про право власності на спадкове майно їй було відмовлено у зв`язку із тим, що не підтверджено належність на праві власності померлій ОСОБА_2 даної земельної ділянки, оскільки у Державному акті на право приватної власності на землю помилково зазначена невірна площа земельної ділянки. Помилковість зазначення площі земельної ділянки підтверджується довідкою старости старостинського округу.

Таким чином, між сторонами виник спір з приводу визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

ІV. Оцінка суду:

дослідивши докази, надані на обґрунтування позовних вимог, з`ясувавши таким чином фактичні обставини справи, беручи до уваги визнання позову відповідачем, суд приходить висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (ст. 4 ЦПК України).

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Положеннями ст. 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Позивачкою ОСОБА_1 доведено належними та допустимими доказами, що її матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 належала земельна ділянка площею 0,2595 га, цільове призначення - ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території АДРЕСА_1 . Однак, у зв`язку із помилковістю зазначення площі земельної ділянки у Державному акті на право приватної власності на дану земельну ділянку, замість вірної площі «0,2595 га», вказано «0,6504 га».

Як визначено ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне їй майно.

Відповідно до ч. 1 ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно зі ч. 1 ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно з ст. 1268 ЦК України, спадщина належить спадкоємцеві, незалежно від часу прийняття спадщини. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно з ч. 1 ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Як роз`яснено у п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Таким чином, враховуючи, що спадкоємицею за заповітом після смерті ОСОБА_2 є її дочка - позивачка ОСОБА_1 , а помилковість зазначення площі земельної ділянки у правовстановлюючих документах не позбавляє спадкоємця власності на спірне майно, вимоги позивачки про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування є обґрунтованими.

Іншого способу захисту свого права, окрім як звернення до суду з даним позовом у позивачки немає.

На підставі викладеного, ст. 16, 1218, 1220, 1268, 1296 ЦК України, ст. 13, 78, 81 ЦПК України, та керуючись ст. 200, 206, 258, 259, 264, 265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

позов ОСОБА_1 до Долинської міської ради, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку, площею 0,2595 га, кадастровий номер 2622086900:05:001:0072, цільове призначення - ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території АДРЕСА_1 , після смерті матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його складення безпосередньо до Івано - Франківського апеляційного суду.

Позивачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителька АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 .

Відповідач: Долинська міська рада, місцезнаходження м. Долина, просп. Незалежності, 5 Калуського району Івано - Франківської області, код ЄДРПОУ 04054317.

Суддя Долинського районного суду І.М.Андрусів

СудДолинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення12.01.2024
Оприлюднено15.01.2024
Номер документу116250825
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —343/3091/23

Рішення від 12.01.2024

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Андрусів І. М.

Ухвала від 11.12.2023

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Андрусів І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні