Рішення
від 12.01.2024 по справі 904/4287/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.01.2024м. ДніпроСправа № 904/4287/23Господарський суд Дніпропетровської області (склад суду - суддя Золотарьова Я.С. , розглянувши матеріали позовної заяви

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕЛЬТА ІСТЕЙТ", м. Дніпро

до Товариства з обмеженою відповідальністю "АЕРФОРС", м. Дніпро

про стягнення заборгованості у розмірі 128 574,20 грн

Без виклику (повідомлення) учасників справи

ПРОЦЕДУРА

Товариство з обмеженою відповідальністю "ДЕЛЬТА ІСТЕЙТ" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "АЕРФОРС" і просить суд стягнути заборгованість у розмірі 128 574,20 грн, з яких: 81 340,53 грн - основна заборгованість, 30 820,03 грн - пеня, 2 099,98 грн - 3% річних, 14 313,66 грн - інфляційні втрати та судовий збір.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору оренди № А-698 від 15.11.2019 в частині своєчасності внесення орендних платежів.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 14.08.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у ній матеріалами.

Ухвала господарського суду Дніпропетровської області від 14.08.2023 була надіслана всім учасникам справи завчасно на їх юридичні адреси, з урахуванням Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.11.2013 № 958, що підтверджується штемпелем суду про відправлення вихідної кореспонденції на звороті відповідних судових процесуальних документів.

З метою належного повідомлення відповідача, судом опубліковано оголошення на офіційному сайті «Судова влада» про розгляд справи №904/4287/23.

За таких обставин у суду маються достатні підстави вважати, що ним вжито належних заходів щодо повідомлення відповідача про розгляд справи № 904/4287/23.

Так, справа розглядається за наявними в ній матеріалами, визнаними судом достатніми, в порядку статті 178 Господарського процесуального кодексу України.

У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан.

Судова система не припиняє працювати, але значна кількість повітряних тривог, відключення електроенергії, відсутність фінансування на поштові відправлення, призводить до збільшення часу розгляду судових справ.

Судом враховано, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Відповідно до частини 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Згідно частини 1 статті 4 Господарського процесуального кодексу України, статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення від 07.07.1989 Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

При цьому, згідно з практикою Європейського суду з прав людини щодо тлумачення положення "розумний строк" вбачається, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ. Критеріями оцінки розумності строку є, зокрема складність справи та поведінка заявників.

З огляду на викладене, з метою дотримання принципів господарського судочинства, суд розглянув справу в межах розумного строку.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, відповідно до статті 233 Господарського процесуального кодексу України, суд прийняв рішення по справі у нарадчій кімнаті.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору оренди № А-698 від 15.11.2019 в частині своєчасності внесення орендних платежів.

Позивачем за неналежне виконання відповідачем договору нараховано 81 340, 53 грн - основна заборгованість, 30 820, 03 грн - пеня, 2 099, 98 грн - 3 % річних, 14 313, 66 грн - інфляційні втрати.

Позиція відповідача

Відповідач не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву на позов.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУЮТЬ

Між Товариством з обмеженою відповідальністю "Деталь Істейт" та товариством з обмеженою відповідальністю "Аерфорс" підписано договір оренди А-698 від 15.11.2019. (далі Договір).

Орендодавець передає, а Орендар приймає в Орендодавця Приміщення в платне тимчасове користування на підставах та умовах, викладений у цьому Договорі, Орендар має право протягом Строку оренди користатися Приміщенням та Загальною територією на загальних засадах у відповідності до правил та настанов з використання, які встановлені Орендодавцем (Додаток №3) (п. 1.1 Договору).

Сторони дійшли згоди, що Орендар має право розпочати користування Приміщенням з Дати початку Строку оренди, Орендар зобов`язується звільнити Приміщення та передати Його Орендодавцю не пізніше Дати закінчення Оренди або дострокового припинення Строку оренди, якщо Сторони письмово не домовляться про інше. Орендодавець не дає згоди на користування Приміщенням Орендарем після закінчення Терміну оренди (п. 2.1.1 Договору).

Орендар зобов`язаний здійснювати оплату за користування Приміщенням в розмірах та у строки, які обумовлені у цьому Договорі ("Орендна плата") (п. 4.1.1 Договору).

Орендна плата - оплата за користування Приміщенням за 1 (Один) календарний місяць. Орендна плата розраховується за калькуляцією витрат Орендодавця на 1(Один) квадратний метр Приміщення й надається Орендарю у вигляді Калькуляції витрат за формою, наведеною у Додатку №2 до Договору Орендна плата включає в себе: компенсацію витрат Орендодавця з утримання Будівлі й технологічного обладнання, плати за користування земельною ділянкою, компенсацію витрат, пов`язаних з забезпеченням Будівлі, технологічного обладнання Орендодавця та Приміщення електричною енергією; компенсацію витрат, пов`язаних з забезпеченням Будівлі водопостачанням, комунальними та експлуатаційними витратами; послуги з охорони Будівлі, послуги, пов`язані з підтримкою пропускного режиму, а також компенсацію інших витрат, які несе Орендодавець у зв`язку з діяльністю Орендаря, крім витрат, компенсація яких передбачена п. 4.1.11 Договору. Сторони домовились, що Орендна плата є звичайною ціною за послугу користування Приміщенням в розумінні п. 14.1.71 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010р. (з наступними змінами) (п. 4.1.2 Договору).

Орендна плата за неповний місяць розраховується пропорційно кількості днів, фактично використаних Орендарем до кількості календарних днів в такому місяці (п. 4.1.7 Договору).

Згідно п. 4.3.1 договору, орендна плата сплачується орендарем на підставі договору/виставлених орендодавцем рахунків наступним чином:

- за наступні місяці орендна плата здійснюється у вигляді попередньої оплати орендної плати за поточний місяць впродовж 10 (десяти) банківських днів кожного поточного місяця.

- змінна частина орендної плати, сплачується орендарем на підставі рахунків виставлених орендодавцем протягом 5 (п`яти) банківських днів з моменту надання такого рахунку.

Затримка оплати. У випадку, якщо будь-яка частина Орендної плати сплачується після належної дати платежу, Орендодавець має право нарахувати на цю суму пеню, починаючи з дати, коли відповідний платіж мав бути здійснений (п. 21.1 Договору).

За кожну добу прострочення платежу Орендної плати та інших платежів, передбачених Договором, з Орендаря стягується пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості. Оплата пені не звільняє Орендаря від виконання своїх зобов`язань за Договором (п. 21.2 Договору).

Товариством з обмеженою відповідальністю "Деталь Істейт" та товариством з обмеженою відповідальністю "Аерфорс" підписано акт від 01.12.2019 прийому-передачі Приміщення.

Між товариством з обмеженою відповідальністю "Деталь Істейт" та товариством з обмеженою відповідальністю "Аерфорс" підписано додаткові договори №1 - №9 до Договору оренди №А-698 від 15.11.2019, яким визначили порядок розрахунку орендної плати.

Керуючись п. 4.1.11 договору, відповідачу були виставлені такі рахунки:

- 31 січня 2022 року сторонами був підписаний акт надання послуг № 256 на суму 13 775,86 грн та 11 лютого 2022 р. відповідачу був наданий рахунок № 539 на суму - 13 775,86грн;

- 01 лютого 2022 відповідачу був наданий рахунок № 372 (за період з 24.02.22 по 31.03.22) на суму-16 833,54 грн. та 28 лютого 2022 року сторонами був підписаний акт надання послуг оренди приміщення в лютому з 01.02.2022 р по 23.02.2022 на суму 16 833,54 грн.

- 28 лютого 2022 року сторонами був підписаний акт надання послуг № 558 на суму 4 801,50 грн та 10 березня 2022 відповідачу був наданий рахунок № 662 на суму - 4 801,50 грн;

- 10 березня 2022 відповідачу був наданий рахунок № 816 на суму - 9 773,17 грн та 31 березня 2022 року сторонами був підписаний акт надання послуг оренди приміщення в березні 2022 року на суму 9 773,17 грн;

- 31 березня 2022 року сторонами був підписаний акт надання послуг № 795 на суму 5 912,28 грн та 11 квітня 2022 р. відповідачу був наданий рахунок № 999 на суму - 5 912, 28 грн.

- 04 травня 2022 відповідачу був наданий рахунок № 1108 на суму - 8 415,79 грн та 31 травня 2022 року сторонами був підписаний акт надання послуг оренди приміщення в травні 2022 року на суму 8 415,79 грн.

- 01 серпня 2022 відповідачу був наданий рахунок № 10104 на суму - 8 415,79 грн та 31 серпня 2022 року сторонами був підписаний акт надання послуг оренди приміщення в серпні 2022 року на суму 8 415,79 грн.

Відповідач частково, у розмірі 3 418,98 грн., сплатив заборгованість по рахунку № 10104 від 01.08.2022.

Залишок заборгованості по рахунку № 10104 від 01.08.2022 р. становить 4 996,81 грн.

- 01 вересня 2022 відповідачу був наданий рахунок № 10367 на суму - 8 415,79 грн та 30 вересня 2022 року сторонами був підписаний акт надання послуг оренди приміщення в вересні 2022 року на суму 8 415,79 грн.

Так, заборгованість ТОВ «Аерфорс» перед ТОВ «Делта Істейт» становить 81 340,53 грн, що і стало причиною спору.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ

Щодо правовідносин сторін

Згідно частини 1 статті 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

З огляду на наявний в матеріалах справи договір, між сторонами склались правовідносини оренди майна.

Щодо суми основного боргу

Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Умовами договору передбачено строки, розмір та порядок оплати орендних платежів. Відповідно до пункту 4.3.1 договору, строк оплати орендних платежів у є таким, що настав.

Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України зазначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Статтями 525 та 526 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова вiд зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином вiдповiдно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Станом на час розгляду справи доказів сплати заборгованості у повному обсязі від представників сторін не надійшло.

Перевіривши розрахунок наданий позивачем, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 81 340,53 грн підлягають задоволенню у повному обсязі.

Щодо суми пені

Відповідно до положень статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Затримка оплати. У випадку, якщо будь-яка частина Орендної плати сплачується після належної дати платежу, Орендодавець має право нарахувати на цю суму пеню, починаючи з дати, коли відповідний платіж мав бути здійснений (п. 21.1 Договору).

За кожну добу прострочення платежу Орендної плати та інших платежів, передбачених Договором, з Орендаря стягується пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості. Оплата пені не звільняє Орендаря від виконання своїх зобов`язань за Договором (п. 21.2 Договору).

Відтак, сторони у договорі передбачили сплату пені у випадку несвоєчасної сплати орендних платежів.

Перевіривши розрахунок пені суд зазначає, що він здійснений невірно.

Частиною 6 статті 232 Господарського кодексу України встановлено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

В матеріалах справи містяться акти, відповідно до яких позивачем за актами № 256 нараховано суму 13 775,86 грн; №396 на суму 16 833,54 грн; № 558 на суму 4 801,50 грн; №701 на суму 9 773,17 грн; № 7958 на суму 5 912,28 грн; №904 на суму 8 415,79 грн; №1009 на суму 8 415,79 грн, №1206 на суму 4 996, 81 грн нараховано пеню за період більше ніж 6 місяців.

Здійснивши перерахунок за допомогою додатку «Ліга360», судом встановлено, що сума пені, яка підлягає задоволенню за актами наданих послуг № № 256, 396, 558, 701, 795, 904, 1009, 1206 становить 15 986, 66 грн.

Щодо суми 3% річних та інфляційних втрат

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивач заявив вимогу про стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 2 099, 98 грн за загальний період з 19.02.2022 по 24.02.2023 та інфляційних втрат у розмірі 14 313, 66 грн за той же період.

Суд, перевіривши наданий позивачем розрахунок, доходить висновку, що він є правильним та позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 2 099, 98 грн та інфляційних втрат у розмірі 14 313, 66 грн, є такими, що підлягають задоволенню.

СУДОВІ ВИТРАТИ

Згідно пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Тому судовий збір позивача у розмірі 2 374, 35 грн слід покласти на відповідача.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Аерфорс" (49005, м. Дніпро, вул. Писаржевського, 1 а, оф. 613, ідентифікаційний код 35607849) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕЛЬТА ІСТЕЙТ" (49005, м. Дніпро, вул. Писаржевського, 1-а, ідентифікаційний код 33275244) заборгованість 81 340, 53 грн, пеню 15 986, 66 грн, інфляційні втрати 14 313, 66 грн, 3% річних 2 099, 98 грн судовий збір 2 374, 35 грн.

В іншій частині позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.

Суддя Я.С. Золотарьова

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення12.01.2024
Оприлюднено16.01.2024
Номер документу116257296
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди

Судовий реєстр по справі —904/4287/23

Судовий наказ від 02.02.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Золотарьова Яна Сергіївна

Рішення від 12.01.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Золотарьова Яна Сергіївна

Ухвала від 14.08.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Золотарьова Яна Сергіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні