Справа № 286/4826/23
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 січня 2024 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Гришковець А. Л.
з секретарем Павленко Л. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцької міської ради про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із позовною заявою і просить визнати за ним право власності на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,7570 га, кадастровий номер 1824287900:14:000:0178, та площею 0,8944 га, кадастровий номер 1824287900:13:000:0108, які розташовані на території Хлуплянської сільської ради Овруцького району, і належали його матері ОСОБА_2 на підставі державних актів на право власності на земельну ділянку серії ЖТ №060076 та серії ЖТ №060075, виданих 10.05.2004 на підставі розпорядження голови Овруцької райдержадміністрації №111 від 14.04.2004, мотивуючи тим, що він прийняв спадщину за законом після смерті матері, так як вступив в управління та володіння спадковим майном. Однак, в нотаріальній конторі, куди він звернувся за оформленням права на зазначені земельні ділянки, йому було відмовлено, так як державні акти на право власності на земельні ділянки були видані після смерті матері, а також ним не було надано оригіналів правовстановлюючих документів на земельні ділянки.
Учасники справи в судове засідання не з`явилися. Позивач в своїй позовній заяві просить справу розглядати без його участі. Представник відповідача надала клопотання, в якому також просить справу слухати у її відсутність. Щодо задоволення позову не заперечує. Представником третьої особи ТОВ «Виробниче підприємство «Полісся»» надано пояснення на позовну заяву, в яких останній повідомив, що 01.02.2016 між Овруцькою районною державною адміністрацією та ПП «Велідницьке» було укладено договір оренди землі. Додатковою угодою від 01.09.2017 сторона орендаря ПП «Велідницьке» замінена на ТОВ «Виробниче підприємство «Полісся»», а також змінено строк оренди. Додатковою угодою від 29.12.2018 внесені зміни щодо грошової оцінки та орендної плати. З урахуванням вищевказаного просять позивача повідомити ТОВ «Виробниче підприємство «Полісся»» про отримання відповідних документів на право власності на земельну ділянку 1824287900:13:000:0108.
Відповідно до ч.ч.3,4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Згідно ч.4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Дослідивши письмові докази, суд вважає, що визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому позов слід задовольнити з наступних підстав.
Відповідно до ст.55 Конституції України кожному гарантовано право на судовий захист оспорюваних або не визнаних прав.
Згідно із ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» право на земельну частку (пай) мають, зокрема, колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку; громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом.
За пунктом 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю.
За змістом статей 22, 23 ЗК України (в редакції 1990 року) особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: перебування в членах КСП на час паювання; включення до списку осіб, доданого до державного акту на право колективної власності на землю; одержання КСП цього акту.
Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
При вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай). Якщо спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не одержав сертифіката на право власності на земельну частку (пай) або помилково не був включений (безпідставно виключений) до списку, доданого до державного акту про колективну власність на землю відповідного сільськогосподарського підприємства, товариства тощо, при вирішенні спору про право спадкування на земельну частку (пай) суд застосовує положення чинного на час існування відповідних правовідносин Земельного кодексу України, Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям».
Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.
Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Отже, особа набуває права на земельну частку (пай) у разі, якщо на момент одержання колективним сільськогосподарським підприємством акта на право колективної власності на землю вона працювала в цьому підприємстві, була його членом та включена до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Розпорядженням голови районної і державної адміністрації №152 від 05.05.1997 «Про затвердження розрахунку вартості земельної частки (паю) та її розміру в умовних кадастрових гектарах» було затверджено розрахунок вартості земельної частки(паю) та її розміру в умовних кадастрових гектарах КСП «Прогрес» Нововелідницької сільської ради, КСП «Словечне» Словечанської сільської ради, КСП «Промінь» Хлуплянської сільської ради Овруцького району згідно з додатками; виготовлення сертифікатів на право на земельну частку (пай) доручено здійснити спеціалістами інституту землеустрою, а також доручено начальнику районного відділу земельних ресурсів ОСОБА_3 організувати реєстрацію та видачу сертифікатів громадянам (а. с. 18).
Копія списку громадян членів колективного сільськогосподарського підприємства «Промінь» с. Хлупляни Овруцького району, який додається до державного акту серії ЖТ №193000… (Додаток №1) свідчить, що членом КПС «Промінь» під №273 значиться ОСОБА_2 (а. с. 19-20).
З листа управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області №1177/35-23 від 05.05.2023 вбачається, що земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,8944 га з кадастровим номером 1824287900:13:000:0108, та площею 0,7570 га з кадастровим номером 1824287900:14:000:0178, належать ОСОБА_2 згідно державних актів на право власності на земельні ділянки серії ЖТ №60075 та серії ЖТ №60076 від 10.05.2004 (а. с. 9).
Таким чином, ОСОБА_2 набула права на земельну частку (пай), оскільки на момент одержання КСП «Промінь» державного акту на право колективної власності на землю була його членом.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 01.03.2003. На день її смерті відкрилася спадщина на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,7570 га та площею 0,8944 га, які розташовані на території Хлуплянської сільської ради Овруцького району, що підтверджується копіями державних актів на право власності на земельні ділянки серії ЖТ №060076 та серії ЖТ №060075 від 10.05.2004.
Позивач є сином спадкодавця та спадкоємцем за законом 1-ї черги. Він прийняв спадщину після смерті матері на підставі ст. 549 ЦК України (1963 року), вступивши в установлений законом шестимісячний строк в управління та володіння спадком майном, так як обробляв земельну ділянку, ремонтував житловий будинок та ремонтував огорожу. Крім позивача, інших спадкоємців немає. В нотаріальній конторі, куди він звернувся за оформленням права на спадщину на зазначені земельні ділянки, йому було відмовлено, так як державні акти на них були видані після смерті спадкодавця.
Зазначені обставини підтверджуються копіями: свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 27.02.1961, державних актів на право власності на земельні ділянки серії ЖТ №060076 та серії ЖТ №060075 від 10.05.2004, витягами із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок №НВ-9932243022023 та №НВ-9932242952023 від 21.11.2023, а також довідкою виконавчого комітету Овруцької міської ради №279 від 11.05.2023, повідомленням Овруцької ДНК №2232/01-16 від 01.12.2023 та постановою нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії №1128/02-31 від 28.06.2023.
Статтею 525 ЦК України передбачено, що часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця.
Відповідно до ст.548 ЦК України в редакції 1963 року прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо об`єктів нерухомого майна, а саме, щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1824287900:14:000:0178 та інформація з Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна свідчить, що у Реєстрі прав власності на нерухоме майно, в Державному реєстрі іпотек, в Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна відомості відсутні.
Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєсту прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єктів нерухомого майна від 15.11.2023, в свою чергу, свідчить, що земельна ділянка площею 0,8943 га, кадастровий номер 1824287900:13:000:0108, перебуває в оренді третьої особи - ТОВ «Виробниче підприємство «Полісся»» (а. с. 14).
За таких обставин, суд вважає, що позивач набув право власності на спадкові земельні ділянки на підставі діючої на момент прийняття спадщини ст.12 Закону України Про власність від 07.02.1991.
Позивачем сплачено судовий збір в сумі 1073 грн. 60 коп. в дохід держави.
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 141, 200, 206, 245, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ), який проживає по АДРЕСА_1 , право власності на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,7570 га, кадастровий номер 1824287900:14:000:0178, та площею 0,8944 га, кадастровий номер 1824287900:13:000:0108, які розташовані на території Хлуплянської сільської ради Овруцького району, і належали його матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На рішення суду до Житомирського апеляційного суду через Овруцький районний суд Житомирської області може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, апеляційна скарга може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: А. Л. Гришковець Повне рішення виготовлено 11.01.2024.
Суд | Овруцький районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 08.01.2024 |
Оприлюднено | 15.01.2024 |
Номер документу | 116259921 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Овруцький районний суд Житомирської області
Гришковець А. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні