Ухвала
від 11.01.2024 по справі 752/22564/23-ц
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 752/22564/23-ц

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" січня 2024 р. Печерський районний суд м. Києва

суддя Батрин О.В.

учасники справи

позивач: ОСОБА_1

відповідач: Приватне підприємство «Школа гонщиків Леоніда Леонова»

розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Школа гонщиків Леоніда Леонова» про визнання векселя недійсним та таким, що не має сили простого векселя, -

ВСТАНОВИВ:

До Печерського районного суду м. Києва за підсудністю надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Школа гонщиків Леоніда Леонова» про визнання векселя недійсним та таким, що не має сили простого векселя, а саме простого векселя № 3220123211, виданого (складеного) 18.09.2003 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на підставі договору купівлі-продажу вкладу у статутному капіталі Приватного підприємства «Школа гонщиків Леоніда Леонова» від 16.08.2023 року та відповідно до рішення № 16/08-23 власника ПП «Школа гонщиків Леоніда Леонова» від 16.08.2023 року, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Луканіним Ф.Ф. 16.08.2023 року за реєстровими номерами 1490, 1491 та 1492 позивач увійшов до складу власників ПП «Школа гонщиків Леоніда Леонова» на 5% вкладів статутного капіталу підприємства. Відповідні відомості були внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (код доступу 407801809866, реєстраційний номер справи 10006806511609).

В процесі ознайомлення з фінансово-господарськими документами ПП «Школа гонщиків Леоніда Леонова» на правах одного із власників підприємства позивачем було виявлено, що ПП «Школа гонщиків Леоніда Леонова» видало простий вексель № 3220123211, виданого (складеного) 18.09.2003 року, який на його думку є недійсним та таким, що не має сили простого векселя.

Дослідивши матеріали позовної заяви суд до висновку про те, що даний спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, з наступних підстав.

Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Як передбачено ч. 1 ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Отже, в порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства, а предметом позову є цивільні права, які, на думку позивача, є порушеними, оспореними чи невизнаними.

Разом з тим, відповідно до ч. 1, 2 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Юрисдикція господарських судів визначена статтею 20 Господарського процесуального кодексу України, за змістом, зокрема, пунктів 1, 3, 4, 15 частини першої якої господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності, та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці; справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів; справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі, крім правочинів у сімейних та спадкових правовідносинах; й інші справи у спорах між суб`єктами господарювання.

Положення статті 20 ГПК України передбачають визначення юрисдикції господарських судів у справі як за суб`єктним, так і за предметним критерієм.

Отже, визначення юрисдикції даного позову залежить від змісту права, на захист якого позивач подав позов як учасник ПП «Школа гонщиків Леоніда Леонова».

Відповідно до приписів статті 96-1 Цивільного кодексу України права учасників юридичних осіб (корпоративні права) - це сукупність правомочностей, що належать особі як учаснику (засновнику, акціонеру, пайовику) юридичної особи відповідно до закону та статуту товариства.

Корпоративні права набуваються особою з моменту набуття права власності на частку (акцію, пай або інший об`єкт цивільних прав, що засвідчує участь особи в юридичній особі) у статутному капіталі юридичної особи.

Учасники (засновники, акціонери, пайовики) юридичної особи мають право у порядку, встановленому установчим документом та законом:

1) брати участь в управлінні юридичною особою у порядку, визначеному установчим документом, крім випадків, встановлених законом;

2) брати участь у розподілі прибутку юридичної особи і одержувати його частину (дивіденди), якщо така юридична особа має на меті одержання прибутку;

3) у випадках, передбачених законом та установчим документом, вийти з юридичної особи;

4) здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, паїв та інших об`єктів цивільних прав, що засвідчують участь у юридичній особі, у порядку, встановленому законом;

5) одержувати інформацію про діяльність юридичної особи у порядку, встановленому установчим документом;

6) одержати частину майна юридичної особи у разі її ліквідації в порядку та у випадках, передбачених законом, установчим документом (право на ліквідаційну квоту).

Учасники юридичних осіб можуть також мати інші права, встановлені статутом та законом.

Законом можуть бути встановлені для певних осіб обмеження щодо володіння корпоративними правами. Законом можуть бути встановлені умови та/або обмеження щодо реалізації окремих корпоративних прав певними особами.

Корпоративними відносинами є відносини між учасниками (засновниками, акціонерами, пайовиками) юридичних осіб, у тому числі які виникають між ними до державної реєстрації юридичної особи, а також відносини між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, пайовиками) щодо виникнення, здійснення, зміни і припинення корпоративних прав.

Отже, корпоративним є спір щодо створення, діяльності, управління та припинення юридичної особи, якщо стороною у справі є учасник (засновник, акціонер, член) такої юридичної особи.

При цьому, як вбачається із матеріалів позовної заяви позивач просить визнати недійсним простий вексель виданий ПП «Школа гонщиків Леоніда Леонова», який виданий в процесі реалізації господарської діяльності даного підприємства.

Разом з цим, предметом даного позову є відносини між юридичною особою та її учасником щодо здійснення корпоративних прав, а саме щодо управління юридичною особою.

Відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного Суду викладеної у справі від 09 квітня 2019 року у справі № 916/1295/18 (провадження № 12-4гс19)) якщо учасник юридичної особи обґрунтовує позовні вимоги порушенням корпоративних прав такого учасника, то цей спір є спором про право управління юридичною особою і належить до юрисдикції господарських судів незалежно від того, чи є іншим відповідачем у справі як сторона спірного договору фізична особа.

З урахуванням наведеного, суті спору, змісту позовних вимог, підстав для звернення до суду з вказаним позовом, а також суб`єктного складу учасників справи, суд дійшов до висновку про відмову у відкритті провадження, оскільки вказаний спір необхідно розглядати за правилами господарського судочинства.

Керуючись ст. 19, 186, 353 ЦПК України,-

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Школа гонщиків Леоніда Леонова» про визнання векселя недійсним та таким, що не має сили простого векселя.

Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя О.В. Батрин

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення11.01.2024
Оприлюднено16.01.2024
Номер документу116261550
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про відновлення прав на втрачені цінні папери на пред’явника та векселі

Судовий реєстр по справі —752/22564/23-ц

Ухвала від 11.01.2024

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Батрин О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні