Рішення
від 11.01.2024 по справі 212/1454/23
САКСАГАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРИВОГО РОГУ

Справа № 212/1454/23

2/214/1001/24

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

(заочне)

11 січня 2024 року м. Кривий Ріг

Саксаганський районний суд місті Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючої судді Чернової Н.В.,

за участю секретаря судового засідання Гончар Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду, при заочному розгляді, в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу №214/1454/23 за позовною заявою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ВОСТОК-17», інтереси якого представляє адвокат Касьян Микола Степанович, до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача ОСББ«ВОСТОК-17», адвокат Касьян М.С. звернувся до суду із позовною заявою, в якій просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ВОСТОК-17» заборгованість за житлово-комунальні послуги за період з лютого 2021 року по грудень 2022 року в розмірі 10018, 54 грн., інфляційні втрати 83, 19 грн., три відсотки річних в розмірі 55, 35 грн., та судові витрати у розмірі 2763, 00 грн.; стягнути з ОСОБА_2 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ВОСТОК-17» заборгованість за житлово-комунальні послуги за період з лютого 2021 року по грудень 2022 року в розмірі 3339, 52 грн., інфляційні втрати 27,73 грн., три відсотки річних в розмірі 18,45 грн., та судові витрати у розмірі 921, 00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ВОСТОК-17» є виконавцем житлово-комунальних послуг в багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_1 . В свою чергу, власниками квартири АДРЕСА_2 , згідно рішення Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 10.06.2010 року по справі №2-2785/10 є ОСОБА_1 , якій належить 3/4 частки квартири та ОСОБА_2 , який є власником 1/4 частки. Позивач відповідно до вимог Статуту та законодавства у сфері житлово-комунального господарства надає відповідачам житлово-комунальні послуги. Позивачем укладено договори в КП «Кривбасводоканал» про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення від 03.07.2006 року та з ТОВ «Екоспецтранс» про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів від 03.06.2008 року. Відповідно до протоколу загальних зборів ОСББ «ВОСТОК-17» №14 від 26.11.2016 року, затверджено розмір членських внесків та визначено розмір винагороди за працю в розмірі 2.20 грн. за один квадратний метр. Рішенням співвласників, оформленим протоколом №18 від 10.07.2019 року, членські внески збільшено до 4,40 грн. за один квадратний метр загальної площі. Оплата послуги в централізованого постачання холодної води і водовідведення та вивезення твердих побутових відходів здійснюється відповідно до діючих тарифів. За період з лютого 2021 року по грудень 2022 року загальний розмір нарахувань за житлово-комунальні послуги в кв. АДРЕСА_2 , а саме за водопостачання та відведення, вивіз сміття, членські внески на утримання будинку, склали 13 698, 78 грн., з яких було сплачено 340, 72 гривень, внаслідок чого у відповідачів утворилась заборгованість в розмірі 13 358, 06 гривень, яка повинна бути сплачена пропорційно до частки у власності. Таким чином, відповідачі зобов`язанні за прострочення сплати боргу в розмірі 13 358, 06 грн., сплатити пропорційно своїй частці у власності на користь позивача, з врахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України №206 від 05.03.2022 року «Про деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану», якою забороняється нарахування та стягнення, зокрема, інфляційних нарахувань та процентів річних за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги до припинення чи скасування воєнного стану в Україні: три проценти річних в сумі 73, 80 грн.; втрати від інфляції в сумі 110, 92 грн.Та просить стягнути з відповідачів витрати по сплаті судового збору в розмірі 2684, 00 грн. та витрати на правову допомогу в розмірі 1 000,00 грн.

Ухвалою суду від 22.06.2023 року позовну заяву прийнято до розгляду з відкриттям спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с.60-61).

Ухвалою суду від 12.10.2023 року за заявою представника позивача, адвоката Касьяна М.С. закрито провадження по справі в частині позовних вимог до ОСОБА_2 на підставі п. 2 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, розгляд справи в частині позовних вимог, пред`явлених до ОСОБА_1 продовжений в загальному порядку за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с. 74-76).

Позивач та його представник в судове засідання не з`явились, від представника позивача надійшла до суду заява, в якій він просить справу розглянутиза йоговідсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, не заперечує проти ухвалення заочного рішення.

Відповідач в судове засідання не з`явилася, будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи, відзив на позовну заяву не подала. Клопотань про відкладення розгляду справи на адресу суду будь-якими засобами зв`язку не подавала.

Відповідно до ч.1ст.280ЦПКУкраїни суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Оцінюючи характер процесу, обраний позивачем спосіб захисту, категорію та складність справи, а також враховуючи належне повідомлення відповідача, його неявку до суду без поважних причин, не подання відзиву у встановлений законом строк, суд вважає за можливе ухвалити по справі заочне рішення на підставі наявних доказів за відсутності заперечень позивача проти заочного розгляду справи, що відповідатиме ст.280 ЦПК України.

Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази щодо їх належності, допустимості, достовірності та достатності, надавши їм оцінку в сукупності, дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ВОСТОК-17» є юридичною особою та відповідно до п. 1 Розділу II Статуту створений з метою забезпечення і захисту прав його співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом. Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ВОСТОК-17» є виконавцем житлово-комунальних послуг в багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 9-21).

Позивачем укладено договори з КП «Кривбасводоканал» про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення від 03.07.2006 року та з ТОВ «Екоспецтранс» про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів від 03.06.2008 року (а.с.27-31).

Згідно витягу про державну реєстрацію прав (БТІ) відповідач ОСОБА_1 є власником 3/4 частки на квартиру за адресою: АДРЕСА_3 (а.с.35).

Таким чином, відповідач є споживачем послуг, що надаються за адресою: АДРЕСА_3 .

Визначаючи характер спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що вони склались у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їх виробником (виконавцем) і споживачем, а тому регулюються положеннямиЦивільного кодексу УкраїнитаЗаконом України «Про житлово-комунальні послуги», який регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, а також Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Відповідно доч.1ст.6ЗУ«Прожитлово-комунальніпослуги»учасникамиправовідносин усферінаданняжитлово-комунальнихпослугє: 1)споживачі(індивідуальнітаколективні); 2)управитель; 3) виконавці комунальних послуг.

Згідно зі ст.1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», асоціація власників жилих будинків це юридична особа, створена для представлення спільних інтересів об`єднань. Управителем с юридична особа, яка здійснює управління неподільним та загальним майном ж/к за дорученням власника (власників) майна і забезпечує його належну експлуатацію.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Згідно зі ст.5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до житлово-комунальних послуг належать:1)житлова послуга-послуга зуправління багатоквартирнимбудинком. Послугаз управліннябагатоквартирним будинкомвключає: забезпеченняутримання спільногомайна багатоквартирногобудинку,зокрема прибираннявнутрішньобудинкових приміщеньта прибудинковоїтериторії,якщо прибудинковатериторія,за данимиДержавного земельногокадастру,знаходиться увласності абокористуванні співвласниківбагатоквартирного будинкувідповідно довимог законодавства,виконання санітарно-технічнихробіт,обслуговування внутрішньобудинковихсистем (крімобслуговування внутрішньобудинковихсистем,що використовуютьсядля наданнявідповідної комунальноїпослуги уразі укладенняіндивідуальних договорівз обслуговуваннямвнутрішньобудинкових системпро наданнятакої послуги,за умовамияких обслуговуваннятаких системздійснюється виконавцем),утримання ліфтівтощо; купівлюелектричної енергіїдля забезпеченняфункціонування спільногомайна багатоквартирногобудинку; поточнийремонт спільногомайна багатоквартирногобудинку; іншідодаткові послуги,які можутьбути замовленіспіввласниками багатоквартирногобудинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Згідно із п. 1 ч.1ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів. Водночас, відповідно до п.5 ч.2ст.7 цього Законуспоживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами споживач зобов`язаний сплачувати житлово-комунальні послуги, якщо він фактично користувався ними. Водночас, відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Відповідно до ч.ч.1, 2ст.12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»(з урахуванням змін), надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).

Відповідно до ч.1ст.14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»передбачена можливість укладання 3-х різних моделей договорів про надання комунальних послуг, яка обирається виключно за рішенням співвласників багатоквартирного будинку, прийнятим відповідно до закону, з виконавцем відповідної комунальної послуги, а саме: індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньо будинкових систем, що укладається кожним співвласником багатоквартирного будинку самостійно, за умови що співвласники прийняли рішення про вибір відповідної моделі організації договірних відносин та дійшли згоди з виконавцем комунальної послуги щодо розміру плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку; колективний договір, що укладається від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою; договір про надання комунальних послуг з колективним споживачем, що укладається з об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об`єднує всіх співвласників такого будинку та в їхніх інтересах укладає відповідний договір. Співвласники багатоквартирного будинку (об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) самостійно обирають одну з моделей організації договірних відносин, визначених цією частиною, за кожним видом комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії).

Згідно ч.5ст.13ЗУ «Прожитлово-комунальніпослуги» уразі якщоспіввласники багатоквартирногобудинку неприйняли рішенняпро вибірмоделі договірнихвідносин тане уклализ виконавцемкомунальної послугивідповідний договір(крімпослуг зпостачання тарозподілу природногогазу іпослуг зпостачання тарозподілу електричноїенергії),з нимиукладається індивідуальнийдоговір пронадання комунальноїпослуги,що єпублічним договором приєднання. Такідоговоривважаютьсяукладеними,якщопротягом30днівздня опублікуваннятекстудоговоруна офіційномувеб-сайтіорганумісцевогосамоврядування та/абонавеб-сайтівиконавцяпослугиспіввласники багатоквартирногобудинкунеприйняли рішенняпровибірмоделі договірнихвідносинтане уклаливідповіднийдоговірз виконавцемкомунальноїпослуги.

Частинами 2, 3 ст.2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що не є предметом регулювання цього Закону відносини, що виникають між співвласниками, а також між співвласниками та об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку при забезпеченні потреб співвласників шляхом самозабезпечення відповідно до статті 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку». Норми цього Закону застосовуються з урахуванням особливостей, встановлених законами, що регулюють відносини у сферах постачання та розподілу електричної енергії і природного газу, постачання теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Частинами 5, 8 ст. 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що у разі якщо правління об`єднання самостійно здійснює функції управителя, воно за договором із постачальниками комунальних послуг може бути колективним замовником (абонентом) таких послуг.

Згідно зі ст.8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», управитель багатоквартирного будинку зобов`язаний, зокрема, забезпечувати належне утримання спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території відповідно до нормативних вимог і договору про надання послуг з управління багатоквартирного будинком, від власного імені укладати в підрядниками необхідні договори про виконання окремих робіт та послуг.

У цьому випадку об`єднання несе повну відповідальність за своєчасну сплату вартості фактично спожитих членами об єднання комунальних послуг. Відмова від укладення договору, від оплати рахунків або несплата рахунків не допускається. Такі дії в порушенням прав інших членів об`єднання і підставою для звернення до суду про стягнення заборгованості з плати за відповідними рахунками у примусовому порядку.

Судовим розглядом встановлено, що позивачем укладено договори в КП «Кривбасводоканал» про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення від 03.07.2006 року та з ТОВ «Екоспецтранс» про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів від 03.06.2008 року. Відповідно до протоколу загальних зборів ОСББ «ВОСТОК-17» №14 від 26.11.2016 року, затверджено розмір членських внесків в розмірі 2.20 грн. за один квадратний метр загальної площі. Рішенням співвласників, оформленим протоколом №18 від 10.07.2019 року, членські внески збільшено до 4,40 грн. за один квадратний метр загальної площі. Оплата послуги в централізованого постачання холодної води водовідведення та вивезення твердих побутових відходів здійснюється відповідно до діючих тарифів (а.с.22-31).

Таким чином, між ОСББ «ВОСТОК-17» та відповідачем договір не укладався, але житлово-комунальні послуги відповідачу надавались, тобто між сторонами наявні фактичні договірні відносини. Відтак, відсутність укладеного договору про надання послуг не виключає обов`язок відповідача оплачувати житлово-комунальні послуги, а у випадку ухилення від виконання такого обов`язкунести відповідальність в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч.3 ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», ОСББ вправі вимагати своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання платежів, зборів і внесків від власників приміщень, а також відрахувань до резервного і ремонтних фондів.

Згідно з п.10 ч.1 ст.7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», до обов`язків співвласників багатоквартирного будинку належить своєчасна сплата за спожиті житлово-комунальні послуги.

Обов`язок оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами визначений також п.5 ч.2 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Відповідно до Постанови Верховного Суду від 06.11.2019 року у справі № 642/2858/16, провадження № 61-26204св18 споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Згідно із ч.1ст.509ЦКУкраїни зобов`язанням є правовідношення, у якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно дост.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки невизначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. За бажанням споживача оплата житлово-комунальних послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів згідно з умовами договору про надання відповідних житлово-комунальних послуг. Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з оплати житлово-комунальних послуг

Відповідно до ст. 67 ЖК України, плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.

Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно вимог Постанови Кабінету Міністрів України №206 від 05.03.2022 року «Про деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану», забороняється нарахування та стягнення, зокрема, інфляційних нарахувань та процентів річних за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги до припинення чи скасування воєнного стану в Україні

Судом встановлено, що протягом періоду з лютого 2021 року по грудень 2022 року загальний розмір нарахувань за житлово-комунальні послуги в квартирі АДРЕСА_2 , а саме за водопостачання та відведення, вивіз сміття, членські внески на утримання будинку, склали 13 698, 78 грн., з яких було сплачено 340, 72 гривень., внаслідок чого утворилась заборгованість в розмірі 13 358, 06 гривень, яка повинна бути сплачена пропорційно до частки у власності. На день стягнення заборгованості ОСОБА_2 сплатив заборгованість у розмірі 3339,52 грн. Заборгованість ОСОБА_1 становить за житлово-комунальні послуги за період з лютого 2021 року по грудень 2022 року в розмірі 10018, 54 грн., інфляційні втрати 83, 19 грн., три відсотки річних в розмірі 55, 35 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості, який міститься в матеріалах справи (а.с.37-40).

Оцінюючи належність, допустимість і достовірність доказів та враховуючи те, що обставини, на які посилається позивач, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, а позовні вимоги ґрунтуються на вимогах закону, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно дост.133ЦПК Українисудові витратискладаються зсудового зборута витрат,пов`язаних зрозглядом справи. Розмірсудового збору,порядок йогосплати,повернення ізвільнення відсплати встановлюютьсязаконом.

До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати:

1) на професійну правничу допомогу;

2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи;

3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів;

4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ч. 2 ст. 137ЦПК України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Актом приймання-передачі виконаних робіт від 10.11.2022 року встановлений опис обсягу наданих ОСББ «ВОСТОК-17» адвокатом Касьяном М.С. послуг. Вартість послуг, зазначених в цьому Акті складає 1000, 00 грн. (а.с. 41).

ОСББ «ВОСТОК-17» сплачено адвокату Касьяну М.С. 1000,00 грн. Підстава: договір про надання правової допомоги №95 від 24.09.2021 року, що підтверджується квитанцією до прибуткового касового ордера від 10.11.2022 року (а.с.42).

Враховуючи викладене, суд при вирішенні питання про стягнення витрат на професійну правничу допомогу враховує, чи пов`язані ці витрати з розглядом справи, чи є розмір таких витрат обґрунтованим, а також критерій розумності їх розміру, приймає до уваги конкретні обставини справи.

В постанові Великої Палати Верховного Суду від 27 червня 2018 року у справі № 826/1216/16 вказано, що на підтвердження витрат, понесених на професійну правничу допомогу, мають бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.

Верховний Суд у своїй постанові від 03 травня 2018 року в справі № 372/1010/16-ц дійшов висновку, що якщо стороною буде документально доведено, що нею понесені витрати на правову допомогу, а саме, надано договір на правову допомогу, акт приймання-передачі наданих послуг, платіжні документи про оплату таких послуг, розрахунок таких витрат, то у суду відсутні підстави для відмови у стягненні таких витрат, стороні на користь якої ухвалено судове рішення.

Також Верховний Суд у постанові від 21 січня 2021 року у справі № 280/2635/20 висловив свою позицію про те, що для цілей відшкодування витрат на правову допомогу заявник може використовувати будь-який документ, який свідчить про фактичне понесення таких витрат.

Проаналізувавши матеріали справи та наведений детальний опис наданих позивачу адвокатом Касьяном М.С. послуг, вирішуючи питання про відшкодування витрат на сплату судового збору та витрат на правничу правову допомогу при розгляді справи в суді, суд враховує вимоги, з якими позивач звернувся до суду; складність справи; вартість послуг адвоката у справі, розумності їхнього розміру, необхідність таких витрат для даної справи, часу витраченого адвокатом на надання правової допомоги, та вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача витрати на сплату судового збору та витрати на правничу правову допомогу в загальному розмірі 2 763 грн. 00 коп. (а.с. 42, 47).

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.4, 5, 13, 19, 76-81, 89, 95, 133, 141, ч.2 ст.247, 258-259, 263-265, 273, 274, 277, 279, 280-284, 287, 354, 355, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ВОСТОК-17», інтереси якого представляє адвокат Касьян Микола Степанович, до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ВОСТОК-17» заборгованість за житлово-комунальні послуги за період з лютого 2021 року по грудень 2022 року в розмірі 10018, 54 грн., інфляційні втрати 83, 19 грн., три відсотки річних в розмірі 55, 35 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ВОСТОК-17» в рахунок відшкодування витрат по сплаті судового збору та витрат на професійну правничу допомогу адвоката в загальному розмірі 2763 (дві тисячі сімсот шістдесят три) грн. 00 коп.

Після набрання рішенням суду законної сили видати виконавчий лист для пред`явлення на виконання у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом тридцяти днів з дня його підписання не подана заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи. Заочне рішення може бути переглянуте судом першої інстанції за письмовою заявою відповідача, оформленою згідно зіст.285 ЦПК Українита поданою протягом тридцяти днів з дня його підписання. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржено відповідачем в загальному порядку безпосередньо до апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги.

Відомості про сторін:

позивач Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ВОСТОК-17», адреса: код ЄДРПОУ 21908488, вул. Рокоссовського, 8, м. Кривий Ріг Дніпропетровська область.

відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 .

Заочне рішення суду складено та підписано 11 січня 2024 року

Суддя Н.В. Чернова

СудСаксаганський районний суд м.Кривого Рогу
Дата ухвалення рішення11.01.2024
Оприлюднено16.01.2024
Номер документу116270502
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —212/1454/23

Ухвала від 03.04.2024

Цивільне

Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу

Чернова Н. В.

Рішення від 11.01.2024

Цивільне

Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу

Чернова Н. В.

Ухвала від 12.10.2023

Цивільне

Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу

Чернова Н. В.

Ухвала від 22.06.2023

Цивільне

Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу

Чернова Н. В.

Ухвала від 29.03.2023

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Пустовіт О. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні