Подільський районний суд міста Києва
Справа № 758/15086/23
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2024 року м. Київ
Подільський районний суд міста Києва
у складі слідчого судді ОСОБА_1 ,
з участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
представника заявника ОСОБА_3 ,
прокурора ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄРМАК ГОЛД» в особі керуючого санацією - арбітражного керуючого ОСОБА_5 про скасування арешту майна, -
В С Т А Н О В И В :
Арбітражний керуючий ОСОБА_5 в інтересах ТОВ «ЄРМАК ГОЛД» звернулася до слідчого судді з клопотанням, в якому просить скасувати арешт, накладений в рамках кримінального провадження №42022102070000123, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 19.04.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.6 ст. 111-1, ч.4 ст. 190 КК України, на грошові кошти товариства, що знаходяться на банківських рахунках в АТ «УкрСиббанк», АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК» у м. Києві та Казначействі України.
В обґрунтування клопотання заявником зазначено, що ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 31.01.2023 у справі №904/4863/22 відкрито провадження у справі про банкрутство ТОВ «ЄРМАК ГОЛД» (код ЄРПОУ 36166843) та було введено процедуру розпорядження майном.
24.10.2023 ухвалою суду припинено процедуру розпорядження майном ТОВ «ЄРМАК ГОЛД» та введено процедуру санації, затверджено План санації боржника, керуючим санацією призначено арбітражного керуючого ОСОБА_5 .
Згідно з Планом санації боржника, затвердженим ухвалою суду від 24.10.2023, джерелом погашення кредиторської заборгованості ТОВ «ЄРМАК ГОЛД» є розрахунок з кредиторами - резидентами України грошовими коштами, які обліковуються на рахунках в AT «УКРСИББАНК» у загальній сумі 136,1 млн. грн.
Оскільки ч.4 ст. 50 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що з моменту затвердження процедури санації та введення в дію Плану санації, припиняються повноваження діючих власників підприємства (зокрема, громадян російської федерації), то відповідно можливість отримувати кошти від боржника у таких осіб припиняється.
Серед кредиторів ТОВ «ЄРМАК ГОЛД» наявні юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, учасником, що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків якої, є громадянин російської федерації, відомості про що вбачаються із витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Такими кредиторами є ТОВ «Ромєрм» (код ЄДРПОУ 34388586) та ТОВ «Єрмром» (код ЄДРПОУ 34388591).
У зв`язку із повномасштабним вторгненням російської федерації на територію України з боку уряду України здійснюється ряд комплексних законодавчих заходів, зокрема, Кабінетом міністрів України прийнято постанову №187 від 03.03.2022 «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв`язку з військовою агресією російської федерації». Однак на сьогоднішній день, ні постановою Кабінету Міністрів України №187, ні Кодексом України з процедур банкрутства не встановлений порядок погашення вимог кредиторів, які пов`язані з державою-агресором.
Планом санації ТОВ «ЄРМАК ГОЛД» передбачено, що за аналогією Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про виконавче провадження» на підприємстві буде створено спеціальний фонд, до якого будуть направлятися кошти, призначені для погашення кредиторських вимог ТОВ «Ромєрм» та ТОВ «Єрмром», які будуть акумулюватися на цьому рахунку без їх фактичного перерахування кредиторові (заборона перерахування) до внесення відповідних змін до законодавства України щодо порядку погашення вимог кредиторів, які пов`язані з державою-агресором.
З огляду на наведене, вказуючи на неможливість проведення розрахунків ТОВ «ЄРМАК ГОЛД» та погашення ним кредиторської заборгованості перед українськими контрагентами у зв`язку з наявністю арештованих банківських рахунків, а також на те, що у зв`язку із запровадженою на підприємстві процедурою санації виникла необхідність у знятті арешту з рахунків ТОВ «ЄРМАК ГОЛД», заявник просить скасувати такий захід забезпечення кримінального провадження.
У судовому засіданні представник заявника підтримала клопотання із викладених у ньому підстав.
Прокурор у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні клопотання про скасування арешту майна, вказуючи на те, що арешт на майно був накладений обґрунтовано та на даний час потреба у застосуванні такого заходу забезпечення кримінального провадження не відпала.
Заслухавши доводи представника заявника та прокурора, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню.
Як встановлено слідчим суддею, у провадженні слідчого відділу Подільського УП ГУНП у м. Києві перебуває кримінальне провадження №42022102070000123, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 19.04.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.6 ст. 111-1, ч.4 ст. 190 КК України.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні здійснює Подільська окружна прокуратура міста Києва.
Досудовим розслідуванням перевіряється інформація щодо вчинення громадянами України незаконних дій, спрямованих на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, державній та інформаційній безпеці України, шляхом публічного заперечення здійснення збройної агресії проти держави, встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України.
Під час досудового розслідування ухвалою слідчого судді Подільського районного суду міста Києва від 28.06.2022 у справі №758/4695/22 накладено арешт на грошові кошти, які знаходяться та можуть надійти на наступні банківські рахунки ТОВ «Єрмак Голд» (код 36166843):
- АТ «УкрСиббанк» р.р. НОМЕР_1 ;
- АТ «УкрСиббанк» р.р. НОМЕР_2 ;
- АТ «УкрСиббанк» р.р.№ НОМЕР_3 ;
- АТ «УкрСиббанк» р.р. № НОМЕР_4 ;
- АТ «УкрСиббанк» р.р. № НОМЕР_4 ;
- АТ «УкрСиббанк» р.р. № НОМЕР_4 ;
- АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК» у м. Києві р.р. НОМЕР_6;
- Казначейство України (ел. адм. подат.) р.р. № НОМЕР_5 ,
в частині витрат, шляхом зупинення видаткових операцій, за винятком операцій, пов`язаних з перерахуванням грошових коштів по сплаті податків, зборів до бюджету або державних цільових фондів, так само по сплаті єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та страхових внесків на державне пенсійне страхування, видатків, пов`язаних з виплатою заробітної плати.
Відповідно до змісту ухвали слідчого судді арешт на грошові кошти на банківських рахунках був накладений з метою забезпечення збереження речових доказів та досягнення дієвості кримінального провадження.
Разом із цим, на даний час слідчому судді не надано відомостей про те, що ТОВ «ЄРМАК ГОЛД» є юридичною особою, щодо якої здійснюється кримінальне провадження.
Крім того, із пояснень представника ТОВ «ЄРМАК ГОЛД» та наданих нею доказів у судовому засіданні встановлено, що ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 31.01.2023 у справі №904/4863/22 відкрито провадження у справі про банкрутство ТОВ «ЄРМАК ГОЛД» (код ЄРПОУ 36166843) та було введено процедуру розпорядження майном.
24.10.2023 ухвалою суду припинено процедуру розпорядження майном ТОВ «ЄРМАК ГОЛД» та введено процедуру санації, затверджено План санації боржника, керуючим санацією призначено арбітражного керуючого ОСОБА_5 .
Відповідно до ч.4 ст. 50 Кодексу України з процедур банкрутства з моменту постановлення ухвали про введення процедури санації: члени виконавчого органу (керівник) боржника звільняються з посади у порядку, визначеному законодавством; управління боржником переходить до керуючого санацією; зупиняються повноваження органів управління боржника - юридичної особи щодо управління та розпорядження майном боржника, повноваження органів управління передаються керуючому санацією, крім повноважень, передбачених планом санації.
Органи управління боржника протягом 15 днів з дня прийняття рішення про введення процедури санації та призначення керуючого санацією зобов`язані здійснити передачу керуючому санацією бухгалтерської та іншої документації боржника, його печаток, штампів, матеріальних та інших цінностей.
Арешт на майно боржника та інші обмеження дій боржника щодо розпорядження його майном можуть бути накладені лише в межах процедури санації, за умови що вони не перешкоджають виконанню плану санації та не суперечать інтересам конкурсних кредиторів. Не допускається арешт грошових коштів, що знаходяться на банківських рахунках умовного зберігання (ескроу), відкритих боржником у встановленому законодавством порядку.
Не допускається накладення арешту на кошти, що отримуються (утримуються) небанківським надавачем платіжних послуг на розрахунковому рахунку, відкритому банком небанківському надавачу платіжних послуг для виконання платіжних операцій, за зобов`язаннями такого небанківського надавача платіжних послуг перед будь-яким кредитором.
Господарський суд за заявою керуючого санацією знімає арешт з майна боржника чи інші обмеження щодо розпорядження його майном, якщо такі арешт чи обмеження перешкоджають виконанню плану санації, господарській діяльності боржника та відновленню його платоспроможності.
Як встановлено слідчим суддею, згідно з Планом санації боржника джерелом погашення кредиторської заборгованості ТОВ «ЄРМАК ГОЛД» є розрахунок з кредиторами - резидентами України грошовими коштами, які обліковуються на рахунках в AT «УКРСИББАНК» у загальній сумі 136,1 млн. грн.
Серед кредиторів ТОВ «ЄРМАК ГОЛД» наявні юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, учасником, що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків якої, є громадянин російської федерації, відомості про що вбачаються із витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
На даний час законодавством не встановлено порядку погашення вимог кредиторів, які пов`язані з державою-агресором.
Враховуючи наведене, а також приймаючи до уваги відсутність врегулювання цього питання Кодексом України з процедур банкрутства, в Плані санації ТОВ «ЄРМАК ГОЛД» передбачено створення на підприємстві-банкруті спеціального фонду, до якого будуть направлятися кошти, призначені для погашення кредиторських вимог, з метою їх акумулювання до внесення відповідних змін до законодавства України щодо порядку погашення вимог кредиторів, які пов`язані з державою-агресором.
З огляду на встановлені вище обставини, слідчий суддя вважає обґрунтованими доводи заявника, наведені в обґрунтування клопотання, про недоцільність подальшого застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як арешт вказаного майна ТОВ «ЄРМАК ГОЛД».
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Згідно із ч. 1 ст. 174 КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Враховуючи вищезазначене, слідчий суддя приходить до висновку, що доводи заявника про наявність підстав для скасування арешту, накладеного на належні ТОВ «ЄРМАК ГОЛД» грошові кошти, що знаходяться на зазначених у клопотанні та ухвалі суду банківських рахунках, є обґрунтованими, у зв`язку з чим арешт на вказане майно, накладений ухвалою слідчого судді Подільського районного суду міста Києва від 28.06.2023 у справі №758/4695/22, слід скасувати.
При цьому слідчий суддя виходить також із положень ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав і основоположних свобод, ратифікованого Верховною Радою України 17.07.1997, згідно з якими кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У відповідності до усталеної практики Європейського Суду з прав людини в контексті вищевказаних положень, володіння майном повинно бути законним (рішення у справі «Іатрідіс проти Греції»). Вимога щодо законності у розумінні Конвенції вимагає дотримання відповідних положень національного законодавства та відповідності принципові верховенства права, що включає свободу від свавілля (рішення у справі «Антріш проти Франції» та «Кушоглу проти Болгарії»). Будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечити «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідність досягнення такого балансу відображена в цілому в структурі статті 1 Першого протоколу. Необхідного балансу не вдасться досягти, якщо на відповідну особу буде покладено індивідуальний та надмірний тягар (рішення від 23.09.1982 у справі «Спорронг та Льонрот проти Швеції»). Іншими словами, має існувати обґрунтоване пропорційне співвідношення між засобами, які застосовуються, та метою, яку прагнуть досягти (рішення у справі «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства»).
З огляду на наведене, слідчий суддя вважає, що на даний час потреби досудового розслідування не виправдовують таке втручання у права та інтереси власника майна.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 170, 173, 175, 370 КПК України, слідчий суддя,-
П О С Т А Н О В И В :
Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄРМАК ГОЛД» в особі керуючого санацією - арбітражного керуючого ОСОБА_5 про скасування арешту майна задовольнити.
Скасувати арешт, накладений ухвалою Подільського районного суду міста Києва від 28.06.2022 у справі №758/4695/22 на грошові кошти, в частині витрат, які знаходяться та можуть надійти на наступні банківські рахунки ТОВ «Єрмак Голд» (код 36166843):
- АТ «УкрСиббанк» р.р. НОМЕР_1 ;
- АТ «УкрСиббанк» р.р. НОМЕР_2 ;
- АТ «УкрСиббанк» р.р.№ НОМЕР_3 ;
- АТ «УкрСиббанк» р.р. № НОМЕР_4 ;
- АТ «УкрСиббанк» р.р. № НОМЕР_4 ;
- АТ «УкрСиббанк» р.р. № НОМЕР_4 ;
- АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК» у м. Києві р.р. НОМЕР_6;
- Казначейство України (ел. адм. подат.) р.р. № НОМЕР_5 ,
Скасувати зупинення видаткових операцій, за винятком операцій, пов`язаних з перерахуванням грошових коштів по сплаті податків, зборів до бюджету або державних цільових фондів, так само по сплаті єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та страхових внесків на державне пенсійне страхування, видатків, пов`язаних з виплатою заробітної плати, що були встановлені вказаною вище ухвалою суду по усіх вищенаведених банківських рахунках.
Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Cлідчий суддя Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_1
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 11.01.2024 |
Оприлюднено | 16.01.2024 |
Номер документу | 116276617 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про скасування арешту майна |
Кримінальне
Подільський районний суд міста Києва
Ковбасюк О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні