ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
(додаткове)
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.01.2024м. ХарківСправа № 922/4573/23
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Рильової В.В.
без виклику представників (учасників) справи
розглянувши заяву представника позивача адвоката Меркулової Наталії Андріївни про ухвалення додаткового рішення (вх.№131/24 від 03.01.2024) по справі
за позовом Управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради (місцезнаходження: 61003, місто Харків, майдан Конституції, будинок 16; код ЄДРПОУ 14095412) до Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Укр-біс сервіс" (місцезнаходження: 61045, місто Харків, вулиця Двадцять Третього Серпня, будинок 13; код ЄДРПОУ 24674223) про стягнення 178 255,49 грн.
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Господарського суду Харківської області знаходится справа № 922/4573/23 за позовом Управління комунального майна та приватизації департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "Укр-біс сервіс" за Договором оренди нежитлового приміщення (будівлі) № 4021 від 22.04.2011 суми заборгованості в розмірі 178 255,49 грн., з яких: 119 272,98 грн. - сума основного боргу та 58 982,51 грн. - пеня. Також у позовній заяві позивач просив стягнути з відповідача судовий збір у розмірі 2 147,00 грн.
Розгляд справи проводився в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, в порядку частини п`ятої статті 252 ГПК України.
Рішенням Господарського суду Харківської області від 28.12.2023 у справі № 922/4573/23 позовні вимоги Управління комунального майна та приватизації департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради задоволено повністю. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Укр-біс сервіс" на користь Управління комунального майна та приватизації департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради заборгованість за Договором оренди нежитлового приміщення (будівлі) № 4021 від 22.04.2011 в розмірі 119 272,98 грн., пеню в розмірі 58 982,51 грн., та витрати зі сплати судового збору у сумі 2 147,00 грн.
03 січня 2024 року до Господарського суду Харківської області надійшла заява представника позивача адвоката Меркулової Наталії Андріївни про ухвалення додаткового рішення (вх.№131/24 від 02.01.2024), згідно якої позивач просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Укр-біс сервіс" витрати на професійну правничу допомогу в сумі 8 375,00 грн.
Також у вказаній заяві представником позивача зазначається, що в порядку ч.8. ст. 129 ГПК України в позовній заяві ним було зроблено попередню заяву про стягнення судових витрат.
Ухвалою суду від 08 січня 2024 року прийнято до розгляду заяву представника Управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради адвоката Меркулової Наталії Андріївни про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у справі № 922/4573/23, розгляд заяви постановлено здійснювати без виклику представників сторін протягом 10 днів з моменту надходження заяви до суду, запропонувано відповідачу надати суду відповідь на заяву позивача, копію якої надіслати позивачу, докази надсилання надати суду.
Відповідач своїм правом на надання заперечень щодо заяви позивача про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у справі № 922/4573/23 не скористався, заперечень не надав.
Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Оскільки розгляд заяви здійснювався без виклику представників сторін, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу відповідно до ч. 3 ст. 222 ГПК України не проводилося.
Розглянувши матеріали заяви та справи, суд ухвалив задовольнити заяву позивача, виходячи з такого.
Положеннями ст.59 Конституції України передбачено, що кожен має право на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ст.16 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини 3ст.2 Господарського процесуального кодексу України). Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.
Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 124 ГПК України разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи. У разі неподання стороною попереднього розрахунку суми судових витрат, суд може відмовити їй у відшкодуванні відповідних судових витрат, за винятком суми сплаченого нею судового збору.
Відповідно до ч. 2 ст. 126 ГПК України за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правової допомоги.
Згідно з ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Справа №922/4573/23 розглядалася судом у спрощеному позовному провадженні без виклику представників сторін, тобто судові дебати не проводилися. Враховуючи викладене, суд прийняв заяву позивача до розгляду.
Отже, при здійснені розподілу між сторонами спору судових витрат на професійну правничу допомогу, господарському суду слід враховувати результат розгляду спору, умови договору про надання правничої допомоги, укладеного між стороною спору та адвокатом (адвокатським об`єднанням, бюро), обсяги наданих стороні, як клієнту, послуг правничої допомоги щодо представництва її інтересів в суді під час розгляду справи, а також, в порядкустатті 86 Господарського процесуального кодексу Українинадати належну оцінку поданим стороною, яка понесла витрати на професійну правничу допомогу, доказам фактичного надання їй адвокатських послуг, їх прийняття стороною спору на підставі акта приймання-передачі послуг з виставленням адвокатом (адвокатським об`єднанням, бюро) клієнту рахунка на оплату таких послуг.
Склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі.
Крім того, при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України", заява N 19336/04).
Відповідно достатті 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність"адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги (Закон № 5076-VI).
Статтею 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" визначено, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
З аналізу зазначеної норми слідує, що гонорар може встановлюватися у формі фіксованого розміру чи погодинної оплати. Оскільки до договору про надання правової допомоги застосовують загальні вимоги договірного права, то гонорар адвоката, хоч і визначається частиною першоюстатті 30 Закону № 5076-VI як "форма винагороди адвоката", але в розумінні ЦК України становить ціну такого договору.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 листопада 2022 року у справі № 922/1964/21 також зазначено, що визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, суди мають виходити зі встановленого у самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписамистатті 30 Закону № 5076-VI, враховуючи при цьому положення законодавства щодо критеріїв визначення розміру витрат на правничу допомогу.
На підтвердження понесення витрат на правову допомогу позивач надав договір про на надання послуг з адвокатської діяльності № 27 від 22.09.2023, укладений позивачем із Адвокатським бюро «Антона Новакова». Відповідно до п.1.1 Договору Виконавець зобов`язується протягом терміну дії цього Договору надати Замовнику послуги, зазначені в п.п. 1.2., 1.3. Договору, а Замовник - прийняти і оплатити ці послуги. Пунктом 1.3.1 Договору встановлено, що послуги, які надаються за цим Договором, включають: забезпечення здійснення представництва у судах під час здійснення господарського судочинства, а також, згідно з п.1.3.2, надання інших видів правничої (правової) допомоги, зокрема, підготовка, складення та поданнґя заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру з питань, що є предметом правового супроводу.
Виконавець гарантує Замовнику, що послуги за цим Договором будуть надаватися кваліфікованими спеціалістами Виконавця, які мають належну освіту у сфері права і досвід надання послуг, що є предметом Договору, та які протягом всього періоду надання послуг зможуть забезпечити глибоке дослідження поставлених завдань, неухильне дотримання вимог законодавства та відстоювання інтересів Замовника у спосіб, визначений законодавством (п.2.1)
Послуги надаються виключно після одержання письмових заявок Замовника, в яких будуть зазначені конкретні завдання, строк їх виконання та інші необхідні дані (далі - Заявка). Виконавець після отримання Заявки Замовника може повідомити про неможливість надання послуги з відповідним обгрунтуванням такої неможливості (п.2.2).
10.10.2023 на виконання п.2.2 Договору Управлінням комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради було надіслано Заявку №5749 від 10.10.2023, в якій позивач просить АБ "Антона Новакова" на підставі Договору про надання адвокатських послуг №27 від 22.09.2023здійснити правничу допомогу в обсязі та на умовах передбачених Договором, а саме: здійснити заходи зі стягнення з Відповідача заборгованості по орендній платі та пені в судовому порядку.
Залучення до виконання цього Договору суб`єктів господарювання як співвиконавців не потребує отримання додаткової письмової згоди Замовника під час виконання Договору, за умови, що обсяг надання послуг суб`єктами господарювання як співвиконавцями не перевищуватиме 20 % від вартості Договору (п.2.3).
Відповідно до п. 3.1. Договору загальна ціна Договору становить: 1 005 000,00 грн. (один мільйон п`ять тисяч гривень 00 копійок), без ПДВ.
Ставка за годину наданих послуг, яка визначена в рішенні Ради адвокатів Харківської області від 21.07.2021 р. № 13/1/7 в розмірі 0,25 мінімальної заробітної плати на день оплати, що на дату укладення Договору дорівнює 1 675,00 грн. (одна тисяча шістсот сімдесят п`ять грн. 00 коп.), без ПДВ.
Ціна Договору, визначена в п. 3.1. цього Договору, складається із гонорару Виконавця та понесених ним витрат на залучення співвиконавців (п.3.2).
Відповідно до п.5.1 Договору строк надання Послуг: до 31 грудня 2023 року.
Конкретний строк виконання завдання за Заявкою (в випадку необхідності) встановлюється Замовником за погодженням з Виконавцем в Заявці.
Акт здавання-приймання наданих послуг складається Виконавцем за результатами календарного місяця надання послуг або за результатами надання послуги згідно Заявки та затверджується/підписується уповноваженими представниками Замовника. Акт здавання-приймання наданих послуг може складатись, як відповідно до однієї Заявки Замовника, так і кількох, за вибором Виконавця.
В Акті здавання-приймання наданих послуг зазначається назва послуги, опис виконаної роботи та кількість витраченого часу.
На виконання вищевказаного пункту Договору 01.11.2023 між Управлінням комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради (замовником) та Адвокатським Бюро "Антона Новакова" (виконавцем) складено Акт №2 відповідно до якого, виконавець здав, а замовник прийняв послуги з адвокатської діяльності у відповідності до Договору про надання послуг з адвокатської діяльності №27 від 22.09.2023.
Відповідно до Акту: вид наданої правничої допомоги - підготовка для подання до суду позовної заяви та відповідних матеріалів (додатків) відносно ТОВ фірми "Укр-біс сервіс" згідно заявки замовника №5749 від 10.09.2023, витрати робочого часму на надання правничої допомоги - 5 годин, розмір гонорару Виконавця без ПДВ - 8 375,00 грн.
Акт підписано обома сторонами та скріплено печатками.
Оплата за послуги з адвокатської діяльності, пов`язані із наданням правничої допомоги з питань, що виникають в діяльності замовника за Договором №27 від 22.09.2023, актом №2 від 01.11.2023 підтверджується платіжною інструкцією №131 від 09.11.2023.
Правова допомога позивачу в даній справі надавалась адвокатом Меркуловою Н.А. на підставі ордеру серії АХ №1152428 від 09.10.2023, виданого Адвокатським бюро «Антона Новакова».
У зв`язку із задоволенням позовних вимог, позивач просить стягнути з відповідача витрати на професійну правничу допомогу в сумі 8 375,00 грн.
За приписами ч. 5 ст. 129 ГПК України під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує:
1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи;
2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес;
3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо;
4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
При оцінці обґрунтованості заявленого до стягнення розміру витрат на професійну правничу допомогу суд враховує, що факт понесення позивачем витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 8 375,00 грн. є підтвердженим, а розмір цих витрат заявлений до стягнення з урахуванням результатів розгляду спору по суті (позов задоволено повністю). При цьому вартість цієї правової допомоги погоджена позивачем із Адвокатським Бюро «Антона Новакова», оскільки відповідно до п. 3.1 Договору ставка за годину наданих послуг дорівнює 1 675,00 грн., а відповідно до Акту №2 здавання - приймання наданих послуг витрати робочого часу на надання правничої допомоги склали 5 годин, тобто 1 675,00 х 5 дорівнює 8 375,00 грн.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення заяви позивача про стягнення з відповідача витрат на професійну правничу допомогу в заявленому розмірі.
Керуючись ст.ст. 126, 129, 232, 233, 236 - 238, 240, 241, 244, 256 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Заяву представника позивача адвоката Меркулової Наталії Андріївни про ухвалення додаткового рішення (вх.№131/24 від 03.01.2024) - задовольнити.
Ухвалити додаткове рішення у справі № 922/4573/23.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Укр-біс сервіс" (місцезнаходження: 61045, місто Харків, вулиця Двадцять Третього Серпня, будинок 13; код ЄДРПОУ 24674223) на користь Управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради (місцезнаходження: 61003, місто Харків, майдан Конституції, будинок 16; код ЄДРПОУ 14095412) витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 8 375,00 грн.
Видати наказ після набрання додатковим рішенням законної сили.
Додаткорве рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на додаткове рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченомустаттею 256 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення складено та підписано 15.01.2024
Суддя В.В. Рильова Справа №922/4573/23
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 15.01.2024 |
Оприлюднено | 17.01.2024 |
Номер документу | 116288634 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Рильова В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні