Справа № 509/6359/23
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2024 року Овідіопольський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді Козирського Є.С.
при секретарі Лисенко О.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в смт. Овідіополь, цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Третья жемчужна» (код ЄДРПОУ: 39067544,, місцезнаходження: 67803, Одеська область, Одеський район, с. Лиманка, ж/м «Дружний», вул. Жемчужна, буд.1 до ОСОБА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
20 жовтня 2023 року позивач звернувся до Овідіопольського районного суду Одеської області з вищевказаним позовом в якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 на користь ОСББ «Третья Жемчужина», код ЄДРПОУ 39067544 (р/р НОМЕР_2 в ПАТ «Банк Восток») заборгованість за спожиті житлово-комунальні послуги в сумі 44886,54 гривень; інфляційні збитки у сумі 2219,95 гривень; 3% річних від простроченої суми боргу 290,20 гривень та судові витрати по справі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що об`єднання співласників багатоквартирного будинку « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (далі- ОСББ «Третья Жемчужина») було створено та зареєстровано за ініціативою співвласників житлового комплексу за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується Протоколом установчих зборів ОСББ «Третья Жемчужина» №1 від 15.11.2013 року. 26.02.2014 року будинок АДРЕСА_2 за вищевказаною адресою, після здачі забудовником його в експлуатацію було передано з балансу ТОВ «Кадор» в обслуговування до ОСББ «Третья Жемчужина», що підтверджується актом приймання-передачі. ОСББ «Третья Жемчужина» сприяє співвласнику будинку в отримання житлово-комунальних послуг, а співвласник забезпечує своєчасну і в повному обсязі сплату внесків і платежів на умовах, визначених чинним законодавством України.
ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_3 . Відповідач є споживачем комунальних послуг, що надаються ОСББ «Третья Жемчужина». Відповідач споживає комунальні послуги, однак не здійснює їх оплату, внаслідок чого відповідач має борг перед ОСББ «Третья Жемчужина» за період з березня 2020 року по теперішній час в сумі 44886,54 грн. , інфляційні збитки у сумі 2219,95 гривень; 3% річних від простроченої суми боргу 290,20 гривень. Ця обставина змушує Позивача звернутися до суду про стягнення заборгованості.
В судове засідання сторони не прибули, про причини не явки суд не повідомляли, та враховуючи достатність доказів, суд вважає, що їх неявка не перешкоджає розгляду справи по суті. Представником позивача подано заяву про розгляд справи у відсутність, проти винесення заочного рішення не заперечував.
Суд, у зв`язку з неявкою відповідача та неповідомленням про поважність причин такої неявки в судове засідання, ненаданням відповідачем відзиву на позов, зі згоди представника позивача, ухвалив слухати справу у відсутності відповідача, згідно ст.ст.280-281 ЦПК України, при заочному розгляді на підставі наявних у справі доказів.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч.2ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що об`єднання співласників багатоквартирного будинку « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (далі- ОСББ «Третья Жемчужина») було створено та зареєстровано за ініціативою співвласників житлового комплексу за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується Протоколом установчих зборів ОСББ «Третья Жемчужина» №1 від 15.11.2013 року. 26.02.2014 року будинок АДРЕСА_2 за вищевказаною адресою, після здачі забудовником його в експлуатацію було передано з балансу ТОВ «Кадор» в обслуговування до ОСББ «Третья Жемчужина», що підтверджується актом приймання-передачі.
Відповідно до статуту, затвердженого рішенням загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку та оформленого Протоколом №3/1 від 09.11.2019 року, діяльність ОСББ «Третья Жемчужина» спрямована на отримання усіма співвласниками єдиного майнового комплексу послуг з водопостачання, водовідведення, електропостачання, газопостачання, поводження зтвердими побутовими відходами, забезпечення опалення, утримання будинку та прибудинкової території, охорону спільного майна, а співвласники, в свою чергу, забезпечують своєчасну оплату внесків і платежів та відшкодування витрат об`єднанню, на умовах, що передбачені законодавством.
Об`єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між його членами. Господарче забезпечення діяльності здійснюється самостійно та шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання.
ОСББ «Третья Жемчужина» сприяє співвласнику будинку в отримання житлово-комунальних послуг, а співвласник забезпечує своєчасну і в повному обсязі сплату внесків і платежів на умовах, визначених чинним законодавством України.
Згідност. 17 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та в повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені зазначеним Законом та Статутом об`єднання внески і платежі.
Частинами 1,2статті 20 Закону України«Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що частка в загальному обсязі обов`язкових платежів на утримання і ремонт неподільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі приміщень, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_3 . Відповідач є споживачем комунальних послуг, що надаються ОСББ «Третья Жемчужина».
Відповідно до ст.5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належить, відповідно, житлова послуга та комунальна послуга.
До житлової послуги належить послуга з управління багатоквартирним будинком, яка включає:
-утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних работ, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо;
-купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку;
-поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.
До комунальної послуги належать послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
З метою забезпечення належної експлуатації житлового комплексу, ОСББ «Пятая Жемчужина» укладено ряд прямих договорів з виконавцями (постачальниками) житлово-комунальних послуг, якими передбачено перерахування коштів за наданні послуги щомісячно. Об`єднання за такими договорами несе повну відповідальність за своєчасну сплату вартості фактично спожитих співвласниками багатоквартирного будинку послуг.
Об`єднанням самостійно або з залучення підрядних організацій здійснюється комплекс регламентних робіт з забезпечення утримання будинку та прибудинкової території, а саме : технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем водопостачання, водовідведення, теплопостачання, гарячого водопостачання, зливової каналізації, електропостачання, газопостачання, технічне обслуговування ліфтів, обслуговування димових та вентиляційних каналів, технічне обслуговування систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем відповідно до наказу Держкомітету з питань житлово-комунального господарства №76 від 17.05.2005 року «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій», Наказу Мінрегіонрозвитку №190 від 27.07.18 року «Про затвердження Обов`язкового переліку робіт (послуг), витрати на які включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території».
ОСББ не є виробником, транспортувальником та постачальником комунальних послуг (виконавцем), а виступає колективним споживачем (замовником) таких послуг у розумінні ст. 6 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги». Відповідно, об`єднанням не встановлюються тарифи на будь-які комунальні послуги.
Розмір внесків та платежів співвласників встановлюється відповідно до чинного законодавства України: вартість житлово-комунальних послуг, спожитих співвласником як власником квартири: електропостачання, холодне водопостачання та водовідведення встановлюється за тарифами організацій-постачальників відповідних послуг згідно договорів між ОСББ та такими організаціями; внески на опалення квартири та гаряче водопостачання у розмірі, який визначається на підставі кошторису фактичних витрат ОСББ, понесених на здійснення опалення та гарячого водопостачання.
Розмір внесків і платежів відповідно підлягає коригуванню у випадках, які не залежать від ОСББ, а саме:
1)зміни державними органами тарифів на комунальні послуги, що підлягають державному регулюванню;
2)прийняття рішень органами влади, що впливають на витрати ОСББ УБПТ чи наявність таких рішень, в разі настання обставини, що обумовлюють необхідність їх виконання ОСББ (підвищення розміру мінімальної заробітної плати, введення в штат відповідних посад працівників тощо);
3)зміна розміру матеріальних витрат для робочого виконавця, адміністративного, загальновиробничого персоналу, які нараховуються за фактичними витратами у поточному місяці ( у тому числі у зв`язку з придбанням видаткових матеріалів, та зміною місячного фонду заробітної плати).
Розмір внесків і платежів вказано у щомісячних рахунках на сплату за житлово-комунальні та інші послуги (додаються), що надавалися Відповідачу.
Частиною 10 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено обов`язок співвласника багатоквартирного будинку своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.
Згідно ст. 9 ЗУ « Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначено відповідним договором.
Частиною 1 ст. 9 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Фактично Відповідачу надавались житлово-комунальні послуги за сприянням ОСББ «Третья Жемчужина» та, відповідно, споживались Відповідачем, тобто між сторонами наявні фактичні договірні відносини.
Внаслідок фактичного споживання Відповідачем житлово-комунальних послуг, були здійсненні конклюдентні дії, які породжують юридичні наслідки.
Слід зазначити, що Відповідач як співвласник багатоквартирного будинку зобов`язаний виконувати обов`язки, передбачені Статутом ОСББ «Третья Жемчужина», виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі, та здійснювати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Однак Відповідач в період з березня 2020 року і по теперішній час не виконує належним чином своїх обов`язків з оплати щомісячних внесків і платежів співвласників, в результаті чого у Відповідача виникла загальна заборгованість перед ОСББ «Третья Жемчужина» у розмірі 44886,54 грн. за комплекс нижчезазначених спожитих житлово-комунальних послуг, що підтверджується витягом з особистого рахунку і показниками індивідуальних лічильників, а саме:
- утримання будинку та прибудинкової території 16810,96 грн.;
- утримання котельні 4381,96 грн;
- охорона спільного майна - 7599,36 грн;
- послуга поводження з побутовими відходами 544,89 грн;
- витрати на опалення місць загального користування 1578,00 грн;
- опалення 9578,45 грн;
- опалення (Нафтогаз ) 287,15 грн;
- опалення (Юг-газ) 869,24 грн;
- відшкодування додаткових витрат 1149,66 грн;
- передоплата для альтернативного джерела електропостачання - 403,96 грн.
Згідност.509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
У відповідності дост.526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чи відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, звичайно ставляться.
В силуст.525 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння з: його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За змістом ст.552, ч. 2 ст.625 ЦК Україниінфляційне нарахування на суму боргу за порушення боржником грошового зобов`язання, вираженого в національній валюті, та три проценти річних від простроченої суми полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за неправомірне користування утримуваними ним грошовими коштами, незалежно від сплати ним неустойки (пені) за невиконання або неналежне виконання зобов`язання.
Інфляційні нарахування на суму боргу, сплата яких передбачена ч. 2ст. 625 ЦК України, не є штрафною санкцією, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті.
Зазначені нарахування здійснюються окремо за кожен період часу, протягом якого діяв відповідний індекс інфляції, а одержані таким чином результати підсумовуються за весь час прострочення виконання грошового зобов`язання.
Отже, у разі несвоєчасного виконання боржником зобов`язання, його борг складає: основну суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення грошового зобов`язання та три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір не встановлено договором або законом.
Сума заборгованості за житлово-комунальні послуги складає 448856 грн. сума інфляційних втрат складає 2219,95 грн. Сума 3% річних за вищевказаний період складає 290,20 грн. Таким чином, розмір суми, належної до стягнення з відповідача складає 47396,69 грн.
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги ОСББ «Третья Жемчужина», обгрунтованими.
Згідно дост.141 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Отже, з відповідача на користь позивача також необхідно стягнути сплачений при поданні позовної заяви до суду судовий збір у розмірі 2684,00 гривень
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягає задоволенню.
На підставі викладеного й керуючись ст.ст.2,12,13,19,23,258-259,264,265,273, 280-282, ЦПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Третья жемчужна» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 на користь ОСББ «Третья Жемчужина», код ЄДРПОУ 39067544 (р/р НОМЕР_2 в ПАТ «Банк Восток») заборгованість за спожиті житлово-комунальні послуги в сумі 44886,54 гривень; інфляційні збитки у сумі 2219,95 гривень; 3% річних від простроченої суми боргу 290,20 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 на користь ОСББ «Третья Жемчужина», код ЄДРПОУ 39067544 (р/р НОМЕР_2 в ПАТ «Банк Восток») витрати зі сплати судового збору у розмірі 2684,00 гривень.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення. У випадку, якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30-ти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Су Суддя: Є. С. Козирський
Суд | Овідіопольський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2024 |
Оприлюднено | 17.01.2024 |
Номер документу | 116317323 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Овідіопольський районний суд Одеської області
Козирський Є. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні