Рішення
від 16.01.2024 по справі 904/888/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.01.2024м. ДніпроСправа № 904/888/23

За позовом Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк", м. Київ

до Відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю "Політрейд ЛТД", м. Дніпро

Відповідача-2: ОСОБА_1 , с. Новоолександрівка, Дніпровський район, Дніпропетровська область

про солідарне стягнення заборгованості за кредитним договором та договором поруки

Суддя Красота О.І.

Без участі представників сторін

СУТЬ СПОРУ:

Акціонерне товариство комерційний банк "Приватбанк" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю "Політрейд ЛТД", Відповідача-2: ОСОБА_1 і просить суд стягнути солідарно заборгованість за кредитом у розмірі 63 780,00 грн., заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії у розмірі 19 760,00 грн.

Позовні вимоги обгрунтовані неналежним виконанням Відповідачем-1 умов Кредитного договору № б/н від 18.05.2021 в частині повного та своєчасного повернення кредитних коштів і сплати у повному обсязі процентів у вигляді щомісячної комісії; неналежним виконанням Відповідачем-2 умов Договору поруки № POR1621342921275 від 18.05.2021, за яким він поручився за виконання Відповідачем-1 зобов`язань за Кредитним договором № б/н від 18.05.2021.

До позовної заяви додано клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою суду від 22.02.2023 зобов`язано Новоолександрівську сільську раду Дніпровського району Дніпропетровської області (52070, Дніпропетровська область, Дніпровський район, с. Новоолександрівка, вул. Сурська, 74) у строк протягом 5 (п`яти) днів з моменту отримання цієї ухвали суду надіслати на адресу Господарського суду Дніпропетровської області у паперовій формі: інформацію про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (відома суду адреса проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ); за наявності кількох осіб з однаковим прізвищем, ім`ям та по батькові - надати відомості про усіх осіб.

04.04.2023 від Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області надійшла відповідь на запит суду, згідно з якою вона надала інформацію, що міститься в картотеці реєстраційного обліку Новоолександрівської сільської територіальної громади, щодо ОСОБА_1 , а саме: дата і місце народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 , м. Дніпропетровськ; паспорт серія НОМЕР_2 , виданий Красногвардійським РВ ГУ ДМС України в Дніпропетровській області 12.05.2006; адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , зареєстрований з 28.10.2013.

Ухвалою суду від 10.04.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Відповідач-1 відзив на позов, а також докази повної оплати до суду не надав, ухвалу суду від 10.04.2023 про відкриття провадження у справі направлено за його місцезнаходженням згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 35), що підтверджується конвертом АТ "Укрпошта", повернутим відділенням поштового зв`язку з відміткою "за закінченням терміну зберігання" (а.с. 47-50).

Відповідач-2 відзив на позов, а також докази повної оплати до суду не надав, про розгляд справи був повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 4930021887236 (а.с. 46).

З урахуванням викладеного, господарський суд вважає можливим розглянути справу за наявними в ній матеріалами, відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Справу відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод розглянуто судом протягом розумного строку.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

18.05.2021 Товариством з обмеженою відповідальністю "Політрейд ЛТД" (далі Відповідач-1, Клієнт) з використанням електронного цифрового підпису через систему інтернет-клієнт-банкінгу підписано Анкету-заяву про приєднання до Умов та правил надання послуги "КУБ", які розміщені на офіційному веб-сайті Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (далі Позивач, Банк).

Оскільки заява про приєднання до Умов та правил надання послуги "КУБ" підписана Відповідачем-1 18.05.2021, саме вказана дата є датою укладення Кредитного договору (далі Договір), відтак регулювання правовідносин сторін здійснюється розділом 3.2.2 Умов та правил надання послуги "КУБ" у редакції, чинній з 18.05.2021.

Пунктом 1.1 Договору передбачено, що Банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати Клієнту строковий кредит для фінансування поточної діяльності Клієнта та/або для придбання основних засобів в обмін на зобов`язання Клієнта з повернення кредиту, сплати процентів та інших винагород в обумовлені цим Договором терміни.

Розмір кредиту: 270 000,00 грн. (п. 1.2 Договору).

Строк кредиту: 12 місяців з дати видачі кредитних коштів (п. 1.3 Договору).

Згідно з п. 1.4 Договору у період з дати підписання заяви процентна ставка за користування кредитом перші 6 місяців дії кредиту становить 1.6 % в місяць від початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця користування кредитом - 1.4 % в місяць від початкового розміру кредиту (в т.ч. при достроковому погашенні кредиту).

Пунктом 1.5 Договору передбачено, що проценти за користування кредитом у разі виникнення прострочених зобов`язань за кредитним договором: 4% в місяць від суми простроченої заборгованості.

Відповідно до п. 1.6 Договору порядок погашення заборгованості за кредитом: щомісяця рівними частинами до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом; погашення процентів щомісяця до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом. Порядок дострокового погашення кредиту: якщо в звітному місяці дата дострокового погашення кредиту передує даті сплати щомісячного платежу, - клієнт сплачує залишок заборгованості та проценти поточного періоду в повному розмірі; якщо дата дострокового погашення слідує за датою погашення щомісячного платежу, Клієнт також оплачує залишок заборгованості та проценти поточного періоду в повному розмірі. Сторони узгодили, що графік погашення кредиту (Додаток 1 до цієї заяви) є невід`ємною частиною Договору.

Згідно з п. 1.7 Договору сторони узгодили, що в разі:

- порушення строку повернення кредиту, визначеного п. 1.3 цієї заяви, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строку,

- настання обставин, передбачених п. 3.2.8.3.1.3 Умов, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строку повернення кредиту, визначеного у повідомленні Банку,

- настання обставин, передбачених п. 3.2.8.6.2, п. 3.2.8.6.6 Умов, починаючи з дня, що є наступним за днем спливу строку повернення кредиту.

Клієнт зобов`язується сплатити на користь Банку заборгованість по кредиту, а також проценти від суми неповернутого в строк кредиту, які у відповідності до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України встановлюються за домовленістю сторін у розмірі 4% в місяць від простроченої суми заборгованості.

Зміни й доповнення до цього Договору можуть здійснюватись як шляхом підписання окремих додаткових угод до цього Договору, так і шляхом обміну листами. Банк надає Клієнту пропозиції щодо зміни істотних умов Договору у спосіб, що дає змогу встановити дату відправлення повідомлення Клієнту, а саме: шляхом направлення повідомлень електронною поштою, у системі "Приват 24 для бізнесу", повідомлення у месенджерах. У разі, якщо Клієнт не надасть Банку письмове повідомлення про відхилення пропозиції Банку щодо зміни істотних умов Договору у строк 10 календарних днів з дня направлення повідомлення, зміни до істотних умов вважаються узгодженими сторонами та не потребують укладення додаткових угод (п. 1.10 Договору).

У відповідності до п. 1.11 Договору підписанням заяви Клієнт підтверджує, що Банком надано йому інформацію, передбачену частиною другою статті 12 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".

Згідно з п. 3.2.8.1 Умов Банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати Клієнту строковий "Кредит КУБ" (далі послуга) для фінансування поточної діяльності Клієнта та/або для придбання основних засобів в обмін на зобов`язання Клієнта з повернення кредиту, сплати процентів в обумовлені цим Договором терміни. Істотні умови кредиту (сума кредиту, проценти за користування кредитом, розмір щомісячного платежу, порядок їх сплати) вказуються у заяві про приєднання до Умов та правил надання послуги "КУБ" (далі - заява), а також в системі Приват24. Клієнт приєднується до послуги шляхом підписання кваліфікованим електронним підписом заяви в системі Приват24, або у сервісі "Paperless" або іншим шляхом, що прирівнюється до належного способу укладення сторонами кредитного договору.

Пунктом 3.2.8.3.1 Умов передбачено, що повернення кредиту здійснюється щомісяця шляхом забезпечення Клієнтом позитивного сальдо на його поточному рахунку в сумах і в дати щомісячних внесків, зазначених у заяві. Для позичальників, що працюють у сегменті агро-бізнесу, може бути встановлений окремий порядок погашення, що передбачає погашення основного боргу протягом 6 місяців користування кредитом на вибір Клієнта за погодженням Банку.

У відповідності до п.п. 3.2.8.5.2, 3.2.8.5.3 Умов Клієнт взяв на себе зобов`язання оплатити щомісячні проценти за користування кредитом згідно з п. 3.2.8.3.2, а також повернути кредит та здійснити інші платежі, передбачені Договором, у терміни і в сумах, як встановлено в пунктах 3.2.8.3.1, 3.2.8.3.2, 3.2.8.5.14, 3.2.8.6.2, а також зазначені у заяві, шляхом розміщення необхідних для планового погашення внеску коштів на своєму поточному рахунку.

Клієнт доручає Банку списувати кошти з усіх своїх поточних рахунків у валюті кредиту для виконання зобов`язань з погашення кредиту, сплати процентів за його використання, а також з усіх своїх поточних рахунків у гривні для виконання зобов`язань з погашення штрафів та неустойки, в межах сум, що підлягають сплаті Банку за цим Договором, при настанні термінів платежів згідно із заявою (здійснювати договірне списання). Списання договірних коштів здійснюється відповідно до встановленого порядку, при цьому оформлюється меморіальний ордер. У разі недостатньої кількості коштів для оплати чергового платежу щодо послуги, сума неоплаченого платежу вноситься на прострочення до моменту погашення (п. 3.2.8.5.6 Договору).

Відповідно до п. 3.2.8.9.1 Умов за користування кредитом у період з дати списання коштів з позикового рахунку до дат погашення кредиту згідно з пунктами 3.2.8.1, 3.2.8.3 цього Договору Клієнт сплачує проценти в розмірі, зазначеному в п. 3.2.8.3.2.

За змістом п. 3.2.8.3.2 Умов за користування послугою Клієнт сплачує щомісяця протягом всього терміну кредиту проценти за користування кредитом в розмірі та згідно Графіку, визначених у заяві і тарифах.

Підпункт 3.2.8.9.2 Умов передбачає, що нарахування процентів здійснюється щодня, при цьому проценти розраховуються на поточний розмір кредиту за фактичну кількість днів користування кредитними ресурсами, виходячи з 360 днів у році. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування процентів не враховується.

Відповідно до п. 3.2.8.9.3 Умов сплата процентів за користування кредитом здійснюється в дати платежів, зазначені у заяві (п. 3.2.8.3.1 Умов).

Зі змісту заяви про приєднання до Умов та правил надання послуги "КУБ" від 18.05.2021 вбачається, що Відповідач-1 та Позивач погодили істотні умови Кредитного договору. Укладений між сторонами Кредитний договір містить усі істотні умови, які необхідні для договорів даного виду.

Крім того, 18.05.2021 між ОСОБА_1 , з використанням електронного цифрового підпису, (далі - Відповідач-2, Поручитель) та Акціонерним товариством комерційний банк "Приватбанк" (далі Позивач, Кредитор) укладено Договір поруки № POR1621342921275 (далі - Договір поруки), предметом якого є надання поруки Поручителем перед Кредитором за виконання Підприємством ТОВ "Політрейд ЛТД" (далі - Відповідач-1, Боржник) зобов`язань за угодами-приєднаннями до:

1.1.1 розділу 3.2.8 "Кредит КУБ" Умов та правил надання банківських послуг (далі Угода 1) зі сплати:

а) процентної ставки за користування кредитом;

- За період користування кредитом згідно з п. 3.2.8.3.2 Угоди 1 перші 6 місяців 1,6% в місяць від початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця 1,4% від початкового розміру кредиту;

- За період користування кредитом згідно з п. 3.2.8.3.3 Угоди 1 4,0% в місяць від суми простроченої заборгованості;

б) кредиту в розмірі 270 000,00 грн.

Якщо під час виконання Угоди 1 зобов`язання Боржника, що забезпечені цим Договором, збільшуються, внаслідок чого збільшується обсяг відповідальності Поручителя, Поручитель при укладанні цього Договору дає свою згоду на збільшення зобов`язань за Угодою 1 у розмірі таких збільшень. Додаткових узгоджень про такі збільшення з Поручителем не потрібні.

Відповідно до п. 1.2 Договору поруки Поручитель відповідає перед Кредитором за виконання зобов`язань за Угодою 1 у тому ж розмірі, що і Боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно з цим пунктом Поручитель відповідає перед Кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності.

Пунктом 1.5 Договору поруки передбачено, що у випадку невиконання Боржником зобов`язань за Угодою 1 Боржник та Поручитель відповідають перед Кредитором як солідарні боржники.

Згідно з п. 2.1 Договору поруки Кредитор має право:

2.1.1 у випадку порушення Поручителем зобов`язання, передбаченого п. 2.4 цього Договору, Поручитель доручає Кредитору списувати грошові кошти зі всіх відкритих на ім`я Поручителя рахунків, в АТ КБ "Приватбанк", які зараховуються в рахунок погашення заборгованості за Угодою 1, послідовності (черговості) виконання грошових зобов`язань. Списання грошових коштів згідно з умовами цього пункту оформлюється меморіальним ордером, у реквізиті "Призначення платежу" якого зазначається інформація про платіж, номер, дату та посилання на цей пункт Договору.

У випадку списання Кредитором з рахунку(-ів) Поручителя грошових коштів в національній валюті України згідно з умовами цього пункту, якщо зобов`язання має бути виконано в іноземній валюті, за взаємною згодою сторін сума в іноземній валюті, яка має бути направлена на погашення заборгованості, визначається за курсом НБУ.

У випадку списання Кредитором з рахунку(-ів) Поручителя грошових коштів в іноземній валюті згідно з умовами цього пункту, якщо зобов`язання має бути виконано в національній валюті України, за взаємною згодою сторін сума в національній валюті України, яка має бути направлена на погашення заборгованості, визначається за курсом НБУ.

2.1.2 у випадку невиконання Боржником якого-небудь зобов`язання, передбаченого п. 1.1 Договору, Кредитор має право направити Поручителю вимогу із зазначенням невиконаного(их) зобов`язання(нь). Ненаправлення Кредитором вказаної вимоги не є перешкодою та не позбавляє права Кредитора звернутись до суду з вимогою виконати взяті на себе Поручителем зобов`язання або вимоги від Поручителя виконання взятих на себе зобов`язань іншими способами. Поручитель відповідає перед Кредитором як солідарний Боржник у випадку невиконання Боржником зобов`язань за Угодою 1, незалежно від факту направлення чи не направлення Кредитором Поручителю передбаченої цим пунктом вимоги.

За умовами п. 2.4 Договору поруки Поручитель зобов`язаний:

2.4.1 виконати зобов`язання Боржника, зазначені у направленій Кредитором вимозі згідно з пп. 2.1.2 п. 2.1 цього Договору.

Відповідно до п. 4.1 Договору поруки сторони взаємно домовились, що порука за цим Договором припиняється через 15 років після укладення цього Договору. У випадку виконання Боржником та/або Поручителем всіх зобов`язань за Угодою 1 цей Договір припиняє свою дію.

На виконання умов Кредитного договору Відповідачу-1 перераховано Позивачем на поточний рахунок кредитні кошти у розмірі 270 000,00 грн., що підтверджується випискою по рахунку.

Сторонами погоджено графік погашення основної суми боргу та процентів за кредитом на 12 місяців зі сплатою 22 500,00 грн. суми кредиту та 4320,00/3780,00 грн. процентів кожного місяця.

Однак Відповідач-1 не у повному обсязі повернув кредитні кошти у передбачений Договором термін та не сплатив у повному обсязі відсотки у вигляді щомісячної комісії.

Тому Позивачем станом на 27.01.2023 нарахована та заявлена до стягнення заборгованість за кредитом у розмірі 63 780,00 грн., заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії у розмірі 19 760,00 грн.

Причиною виникнення спору є неналежне виконання Відповідачем-1 умов Кредитного договору № б/н від 18.05.2021 в частині повного та своєчасного повернення кредитних коштів і сплати у повному обсязі процентів у вигляді щомісячної комісії, а також неналежне виконання Відповідачем-2 умов Договору поруки № POR1621342921275 від 18.05.2021, за яким він поручився за виконання Відповідачем-1 зобов`язань за Кредитним договором № б/н від 18.05.2021.

Ухвалюючи рішення, господарський суд виходив з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 181 Господарського кодексу України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 180 Господарського кодексу України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.

Статтею 638 Цивільного кодексу України унормовано, що договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Відповідно до ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

За змістом ст. 627 Цивільного кодексу України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. У договорах за участю фізичної особи - споживача враховуються вимоги законодавства про захист прав споживачів.

Згідно з ч. 1 ст. 634 Цивільного кодексу України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

За приписами статті 3 Закону України "Про електронну комерцію" електронний договір це домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків та оформлена в електронній формі. Електронний договір укладається і виконується в порядку, передбаченому Цивільним та Господарським кодексами України, а також іншими актами законодавства.

Електронний договір, укладений шляхом обміну електронними повідомленнями, підписаний у порядку, визначеному статтею 12 Закону України "Про електронну комерцію", вважається таким, що за правовими наслідками прирівнюється до договору, укладеного у письмовій формі.

Також приписами ст. 12 Закону України "Про електронну комерцію" передбачено поняття "підпис у сфері електронної комерції". Так, якщо відповідно до акта цивільного законодавства або за домовленістю сторін електронний правочин має бути підписаний сторонами, моментом його підписання є використання: електронного підпису або електронного цифрового підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", за умови використання засобу електронного цифрового підпису усіма сторонами електронного правочину; електронного підпису одноразовим ідентифікатором, визначеним цим Законом; аналога власноручного підпису (факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного або іншого копіювання, іншого аналога власноручного підпису) за письмовою згодою сторін, у якій мають міститися зразки відповідних аналогів власноручних підписів.

Як вбачається з матеріалів справи, факт підписання Відповідачем-1 заяви електронним цифровим підписом, а також факт підписання Відповідачем-2 Договору поруки підтверджується наданими Позивачем роздруківками з онлайн сервісу створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису.

Таким чином, 18.05.2021 між Позивачем та Відповідачем-1 укладено Кредитний договір № б/н, який за своєю правовою природою є і договором приєднання, і складається із вищевказаних Анкети-заяви та Умов, а 18.05.2021 між Позивачем та Відповідачем-2 укладено Договір поруки № POR1621342921275.

Відповідно до ч. 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Частинами 1 та 2 статті 1056-1 Цивільного кодексу України визначено, що процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору.

Фіксована процентна ставка є незмінною протягом усього строку кредитного договору. Встановлений договором розмір фіксованої процентної ставки не може бути збільшено кредитодавцем в односторонньому порядку. Умова договору щодо права кредитодавця змінювати розмір фіксованої процентної ставки в односторонньому порядку є нікчемною (частина 3 статті 1056-1 Цивільного кодексу України).

За приписами ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим до виконання.

Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно зі ст. 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.

Статтею 554 Цивільного кодексу України визначено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків.

Відповідно до ч. 1 ст. 543 Цивільного кодексу України у разі солідарного обов`язку боржників кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або у повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.

Судом встановлено, що Кредитний договір у формі заяви-приєднання, підписаний Позивачем та Відповідачем-1, які досягли згоди з усіх його істотних умов; Відповідач-1 на момент укладання Договору не заявляв додаткових вимог щодо умов Договору; Договір містить повну інформацію щодо умов кредитування, зокрема про строк кредитування, процентну ставку за користування кредитом, строки сплати платежів, а також права та обов`язки сторін, порядок розрахунків, відповідальність за порушення зобов`язань.

Як вбачається з умов Кредитного договору, строк виконання зобов`язань Відповідача-1 за ним щодо повернення отриманих від Позивача кредитних коштів є таким, що настав.

Матеріалами справи підтверджується, що на виконання умов Кредитного договору № б/н від 18.05.2021 Позивачем було перераховано на поточний рахунок Відповідача-1 кредитні кошти у розмірі 270 000,00 грн.

Разом з тим, Відповідач-1 не повернув Позивачу кредитні кошти у строк, встановлений Кредитним договором, відповідну оплату здійснив частково, у зв`язку з чим у нього станом на 27.01.2023 виникла заборгованість за кредитом у розмірі 63 780,00 грн., заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії у розмірі 19 760,00 грн., що підтверджується виписками по рахунку боржника.

Доказів оплати Відповідачем-1 та Відповідачем-2 заборгованості за кредитом у розмірі 63 780,00 грн., заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії у розмірі 19 760,00 грн. сторонами до матеріалів справи не надано.

З урахуванням викладеного, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю зі стягненням солідарно з Відповідача-1, 2 заборгованості за кредитом у розмірі 63 780,00 грн., заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії у розмірі 19 760,00 грн.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір за подання позовної заяви покладається на Відповідачів-1, 2 порівну.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-79, 86, 129, ч. 9 ст. 165, ст.ст. 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "Політрейд ЛТД" (49000, м. Дніпро, ж/м Покровський, 5 П, кв. 49, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 39199782) та з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 1 Д, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 14360570) заборгованість за кредитом у розмірі 63 780,00 грн., заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії у розмірі 19 760,00 грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Політрейд ЛТД" (49000, м. Дніпро, ж/м Покровський, 5 П, кв. 49, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 39199782) на користь Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 1 Д, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 14360570) судовий збір у розмірі 1 342,00 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 1 Д, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 14360570) судовий збір у розмірі 1 342,00 грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.

Суддя О.І. Красота

Повне рішення складено

16.01.2024

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення16.01.2024
Оприлюднено18.01.2024
Номер документу116318383
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності

Судовий реєстр по справі —904/888/23

Судовий наказ від 20.02.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Красота Олександр Іванович

Судовий наказ від 20.02.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Красота Олександр Іванович

Судовий наказ від 20.02.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Красота Олександр Іванович

Рішення від 16.01.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Красота Олександр Іванович

Ухвала від 10.04.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Красота Олександр Іванович

Ухвала від 22.02.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Красота Олександр Іванович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні