Справа № 308/7398/23
2-0/308/155/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 січня 2024 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:
головуючої судді - Зарева Н.І.,
за участі секретаря судового засідання - Віраг Е.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області, в порядку окремого провадження, цивільну справу за заявою:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ,
за участю заінтересованої особи:
Виконавчого комітету Великолучківської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області, код ЄДРПОУ 44179244, вул. Центральна, 37, с. Великі Лучки, 89625
про встановлення факту, що має юридичне значення-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області з заявою про встановлення факту проживання ОСОБА_1 з ОСОБА_2 однією сім`єю більше як п`ять років за адресою: АДРЕСА_2 , з січня 2005 року, та, станом на день смерті ОСОБА_2 і відкриття спадщини, тобто ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Заява мотивована тим, що з січня 2005 року вона проживає в будинку за адресою: АДРЕСА_2 разом зі своєю родичкою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . За час спільного проживання вона автоматично прийняла спадщину і подавати заяву про її прийняття не мала, оскільки проживала з померлою разом протягом останніх 5-ти років до її смерті. Оскільки вона з померлою проживала однією сім`єю, але не була зареєстрована, вона вимушена звернутися до суду для встановлення даного факту.
Зазначене стало підставою звернення до суду із даною заявою.
У судове засідання заявниця не з`явилася, однак її представник подала суду заяву про розгляд справи без їх участі, в якій зазначила, що заявлену вимогу підтримує та просить її задовольнити повністю.
Заінтересована особа подала суду клопотання про розгляд справи без її участі, щодо заявлених вимог не заперечила.
У зв`язку з наведеним справа розглянута судом за відсутності заявника та заінтересованої особи, та без фіксування судового засідання технічними засобами відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши всі обставини справи, оцінивши подані докази, суд дійшов до наступних висновків.
Статтею 293 Цивільного процесуального кодексу Українипередбачено, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються судами у порядку окремого провадження.
Частиною 2 ст. 315 ЦПК України визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено інший порядок їх встановлення.
Відповідно до роз`яснень, наданих у п. 1постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, розглядаються у судовому порядку, коли чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.
За правилами статей 12, 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених ЦПК України
Відповідно до частини першої статті 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадщину почергово.
У той же час, кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття (частина друга статті 1258 ЦК України).
Статтею 1264 ЦК України встановлено, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до частини третьої статті 1268 та частини першої статті 1269 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.
Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Статтею 3 СК України передбачено, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
При вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.
Як зазначено в заяві, встановлення факту проживання однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини ОСОБА_1 із ОСОБА_2 , на день смерті останньої, заявнику необхідно для оформлення права на спадщину.
Встановлення цього факту має для заявниці юридичне значення.
Згідно з ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Як вбачається з довідки про реєстрацію місця проживання виконавчого комітету Ужгородської міської ради, ОСОБА_1 зареєстрована за адресою с. Кальник, Мукачівський район, Закарпатська область.
Згідно з актом від 18 жовтня 2022 року, виконавчого комітету Великолучківської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області від 18 жовтня 2022 року, за адресою АДРЕСА_2 , в результаті обстеження щодо підтвердження/встановлення факту постійного проживання на підставі заяви від 17.10.2022 року, громадянки ОСОБА_1 , яка зареєстрована в АДРЕСА_1 проведено обстеження у присутності сусідів виявлено, що громадянка ОСОБА_1 дійсно постійно проживає з січня 2005 року по теперішній час за вищевказаною адресою.
У довідці виконавчого комітету Великолучківської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області від 18 жовтня 2022 року зазначено, що ОСОБА_1 дійсно не зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , але фактично проживає з січня 2005 року по теперішній час.
Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 21.02.2008, виданого виконавчим комітетом Кальницької сільської ради, та витягом Товариства з обмеженою відповідальністю «Мукачівське районне бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки», домоволодіння, що розташоване за адресою: АДРЕСА_2 , належить на праві приватної власності ОСОБА_2 .
Згідно з будинковою книгою до прописки громадян, які проживають на АДРЕСА_2 , в розділі «прописка», єдиною особою, зареєстрованою в даному будинку є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
З свідоцтва про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 , виданого 01 липня 2010 року, вбачається, що дана громадянка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Згідно з витягом зі спадкового реєстру (щодо спадкових справ та виданих на їх підставі свідоцтв про право на спадщину) за № 59802939 від 13.03.2020 приватним нотаріусом Попович В.В., за параметром запиту « ОСОБА_2 », інформація у спадковому реєстрі відсутня.
З витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статтей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України за № 0039735911, встановлено, що ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 , номер актового запису 16 від 20 квітня 1948 року, виданий виконавчим комітетом Кальницької сільської ради Мукачівського району Закарпатської області.
Як вбачається з витягу № 0039736151 з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя, 29 січня 1977 року виконавчим комітетом Кальницької сільської ради Мукачівського району Закарпатської області за № 2 складено актовий запис про шлюб між гр. ОСОБА_4 та ОСОБА_5 . Прізвище дружини після реєстрації шлюбу « ОСОБА_6 ».
З свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , вбачається, що ОСОБА_7 народилась ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Також встановлено, що ОСОБА_7 та гр. ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , 24 вересня 1977 року уклали шлюб, що підтверджується відповідним свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_4 від 24 вересня 1977 року. Після укладення шлюбу прізвище дружини « ОСОБА_9 ».
На підставі вищезазначених доказів суд встановив, що ОСОБА_1 дійсно проживала зі спадкодавцем ОСОБА_2 , вони були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, а отже однією сім`єю більше як п`ять років за адресою: АДРЕСА_2 , з січня 2005 року та, станом на день смерті ОСОБА_2 і відкриття спадщини, тобто ІНФОРМАЦІЯ_2 .
За таких обставин суд прийшов до переконання, що подана заява обгрунтована, у зв`язку з чим заява підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст.12,76,81,89,141,259,263-265, 268, 293, 315, 352, 354 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Заяву задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 проживала зі спадкодавцем ОСОБА_2 однією сім`єю більше як п`ять років за адресою: АДРЕСА_2 , з січня 2005 року та, станом на день смерті ОСОБА_2 і відкриття спадщини - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На рішення суду можу бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови.
Суддя Н.І. Зарева
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 04.01.2024 |
Оприлюднено | 18.01.2024 |
Номер документу | 116323358 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Зарева Н. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні