печерський районний суд міста києва
Справа № 757/56273/23-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2023 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора другого відділу організації процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду та додержанням законів у сфері протидії організованій злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу із організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про арешт майна у кримінальному провадженні № 42023000000001275 від 02.08.2023,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор другого відділу організації процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду та додержанням законів у сфері протидії організованій злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу із організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про накладення арешту на майно, вилучене під час обшуку приміщення обмінного пункту валют за адресою: м. Київ, вул. Антоновича, буд. 155, нежитлове приміщення 41, а саме на:
- гроші в сумі 663 442 гривень, 37 130 доларів США, 1 200 польських злотих, 4 135 Євро які належать ТОВ «Преміум фінанс» ЄДРПОУ 39727881.
В обґрунтування клопотання прокурор посилається на те, що вказане майно відповідає критеріям ст. 98 КПК України та містить відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження. Метою накладення арешту є забезпечення збереження речових доказів.
З наданих в обґрунтування матеріалів вбачається, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000001275, зареєстрованому 02.08.2023 у Єдиному реєстрі досудових розслідувань за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 200, ч. 3 ст. 209 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що службовими особами суб`єктами господарської діяльності впроваджено протиправну схему спрямовану на внесення до документів бухгалтерського та податкового обліку недостовірні відомості, щодо реальності проведення господарської діяльності, які у подальшому, подаються до контролюючих державних органів, а також дані особи на території України, в обхід економічних санкцій поставили працювати осіб рф, розробили протиправний механізм проведення грошових переказів на території України з метою фінансування підприємств, установ та організацій держави агресора, використовуючи при цьому заборонені на території України російські онлайн валюти, обіг яких здійснюється через підконтрольні онлайн обмінники, при цьому учасниками злочинної групи з використанням реквізитів суб`єктів господарювання здійснюються фінансові операції з майном щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, та вчинялись дії, спрямовані на приховування, маскування походження такого майна.
У відповідності до пунктів 27, 28 статті 7 Закону про Національний банк, Національний банк здійснює авторизацію діяльності на платіжному ринку, створює та здійснює ведення Реєстру платіжної інфраструктури відповідно до Закону України Про платіжні послуги. Статтею 10 Закону визначається, що надавачі платіжних послуг мають право на проведення діяльності з надання фінансових платіжних послуг лише після отримання ними ліцензії на надання фінансових платіжних послуг відповідно до Закону та за умови включення до Реєстру. В той же час, до Національного банку не подавались документи у порядку, визначеному законодавством, від юридичних осіб з найменуванням Яндекс.Гроші, QIWI WALLET, Parfect Money.
Також Webmoney належить платіжній організації Дочірнє підприємство Фінансова компанія ЕлМі, відносно якої наразі діють санкції РНБО від 02.05.2018, уведені Указом Президента України від 14.05.2018 № 126/2018, у зв`язку з чим відносно даної компанії було прийнято рішення від 25.05.2018 № 136 про скасування реєстрації.
Згідно з рішеннями РНБО від 14 травня 2021 року було застосовано персональні санкції, введені в дію Указом Президента України від 21 травня 2021 року № 203/2021, до АТ Ківі Банк, ТОВ Яндекс, ЗАТ Вебмані Європа Лтд.
Так, в ході проведення досудового розслідування встановлено, що службові особи суб`єктів господарювання впроваджують свою злочинну схему через функціонування онлайн-обмінника «ob-men.com», який рекламують на сайті ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зазначений онлайн-обмінник «ob-men.com», надає послуги пов`язані
з обміном електронних коштів, у тому числі заборонених на території України (Яндекс.Гроші, QIWI WALLET, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), купівлі різних криптовалют.
Крім того, на сторінці веб-ресурсу висвітлюється інформація щодо надання анонімних послуг з конвертації вказаних заборонених електронних коштів та криптовалюти або фіатних валют в яких зазначена заборонена на території України валюта RUB купівлю якої можна здійснити за допомогою «Тинькофф Банк RUB», «Сбербанк RUB» та «Payeer RUB».
У подальшому встановлено сайт «www.bestchange.ru/ob-men-exchanger.html», на якому здійснюється рекламування онлайн обмінника криптовалюти «ob-men.com» та наявна відмітка про країну розташування обмінника Україна, та курси купівлі різних криптовалют, висвітлюється інформація щодо надання анонімних послуг з конвертації криптовалюти або фіатних валют, а також обміну їх на готівкові кошти.
Надалі працівниками ДКП отримано інформацію про те, що через веб-ресурс «ob-men.com» можна зробити обмін електронних грошей в обмін на які можна отримати валюту RUB на банківські картки Сбербанк та Тинькофф Банк, а також здійснити переказ на гаманець Webmoney, який на даний час є забороненими на території України.
Встановлено, що на сайті «ob-men.com» зазначається «Telegram» акаунт, через який можна дізнатися уточнюючу інформацію з приводу обміну валют. Перейшовши за посиланням, відкривається «Telegram» акаунт зареєстрований на ім`я «« ОСОБА_4 ». Також під час листування з метою уточнення можливості обміну фіатної валюти на готівку в стаціонарному обмінному пункті у місті Києві, стало відомо, що отримати готівкові грошові кошти в обмін на Tether TRC 20 USDT, можливо в обмінному пункті за адресою: АДРЕСА_1 в якому свою фінансову діяльність здійснює ТОВ «ФК ТАЙГЕР ІНВЕСТ», ЄДРПОУ 43152640, який працює під брендом «Money24/7». Також було встановлено ресурс «moneyb.us», та Telegram канал, який зазначений на даному ресурсі та зареєстрований під ім`ям « ОСОБА_5 » які займається доставкою валюти у м. Києві та працює під брендом «Money24/7».
В ході проведення досудового розслідування встановлено, що до вищезазначеної злочинної діяльності причетні ряд обмінників які працюють під франшизою ТОВ «ФК ТАЙГЕР ІНВЕСТ», ЄДРПОУ 43152640», та обмінні пункти, які працюють під брендом «Money24/7», до яких входить мережа онлайн обмінників «crypto-money24.com», адміністратором якого є засновник ТОВ «Легион 1913» ЄДРПОУ 40597885. Серед яких, обмінний пункт за адресою: м. Київ, вул. Антоновича, буд. 155, нежитлове приміщення №41.
28.11.2023 на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 15.11.2023 проведено обшук в обмінному пункту за адресою: м. Київ, вул. Антоновича, буд. 155, нежитлове приміщення № 41. Під час проведення встановлено, що у зазначеному приміщенні здійснює діяльність ТОВ «Преміум фінанс» ЄДРПОУ 39727881. В ході обшуку виявлено та вилучено гроші в сумі 663 442 гривень, 37 130 доларів США, 1 200 польських злотих, 4 135 Євро наявність яких в приміщенні не підтверджено приходно-касовими документами, а саме наданою ТОВ «Преміум фінанс» ЄДРПОУ 39727881 довідкою про касові обороти за 28.11.2023.
Під час обшуку виявлено чорнові записи, звітні документи та комп`ютерну техніка із електронними документами щодо руху грошей по-за касовим обліком.
Прокурор вказує, що в ході досудового розслідування встановлено, що вилучені гроші в сумі 663 442 гривень, 37 130 доларів США, 1 200 польських злотих, 4 135 Євро, наявність яких в приміщенні не підтверджено приходно-касовими документами, свідчить про організацію діяльності ТОВ «Преміум фінанс» ЄДРПОУ 39727881 з обміну валют та електронних грошей, обготівкування грошей в обхід легального сектору економіки.
Відповідно до постанови від 29.11.2023 вказані грошові кошти визнано речовим доказом у кримінальному провадженні.
Враховуючи наведене, виникла необхідність у накладенні арешту на майно з метою збереження речових доказів.
В судове засідання прокурор не з`явився, про місце і час розгляду клопотання повідомлений належним чином. Прокурор подав до суду заяву про розгляд вказаного клопотання у відсутність сторони обвинувачення, клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Представник ТОВ «Преміум фінанс» - адвокат ОСОБА_6 у судовому засіданні заперечував щодо задоволення клопотання, посилаючись на те що вказані гроші не мали документального підтвердження із за порушення найманими співробітниками трудової дисципліни, яких у подальшому було звільнено. Зазначив що вказане свідчить лише про порушення дисципліни а не про вчинення кримінального правопорушення що розслідується.
У відповідності до положень ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.
Зважаючи на ці положення закону та враховуючи принцип диспозитивності, суд визнав можливим прийняти рішення по суті клопотання у відсутність осіб, які не з`явились.
Вивчивши клопотання та долучені до нього матеріали кримінального провадження, слідчий суддя приходить наступного висновку.
Відповідно до ч. 1ст. 131 КПК Українизахід забезпечення кримінального провадження застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.
Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є арешт майна (ч. 2ст. 131 КПК України).
Згідно з ч. 1ст. 170 КПК Україниарештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Відповідно до ч. 2ст. 170 КПК Україниарешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Під час судового розгляду клопотання слідчим суддею встановлено, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000001275, зареєстрованому 02.08.2023 у Єдиному реєстрі досудових розслідувань за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 200, ч. 3 ст. 209 КК України.
28.11.2023 на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 15.11.2023 проведено обшук в обмінному пункту за адресою: м. Київ, вул. Антоновича, буд. 155, нежитлове приміщення № 41. Під час проведення встановлено, що у зазначеному приміщенні здійснює діяльність ТОВ «Преміум фінанс» ЄДРПОУ 39727881. В ході обшуку виявлено та вилучено гроші в сумі 663 442 гривень, 37 130 доларів США, 1 200 польських злотих, 4 135 Євро наявність яких в приміщенні не підтверджено приходно-касовими документами, а саме наданою ТОВ «Преміум фінанс» ЄДРПОУ 39727881 довідкою про касові обороти за 28.11.2023.
29.11.2023 винесено постанову про визнання речовим доказом речей та предметів, вилучених під час проведення вказаного обшуку.
Відповідно до ч. 3ст. 170 КПК Україниарешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним устатті 98 цього Кодексу.
Згідно з ст. 98 КПК Україниречовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення. Документи є речовими доказами, якщо вони містять ознаки, зазначені в частині першій цієї статті.
Отже, арешт з метою забезпечення речових доказів, по суті являє форму забезпечення доказів у кримінальному провадженні та не вимагає обов`язкового повідомлення підозри у кримінальному провадженні, не пов`язується з особою, підозрюваною у вчиненні кримінального провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 167 КПК України тимчасово вилученим може бути майно у вигляді речей, документів, грошей тощо, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони:
1) підшукані, виготовлені, пристосовані чи використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення та (або) зберегли на собі його сліди;
2) призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення або винагороди за його вчинення;
3) є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов`язаного з їх незаконним обігом;
4) одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від них, а також майно, в яке їх було повністю або частково перетворено.
Відповідно до ч. 2 ст. 168 КПК України тимчасове вилучення майна може здійснюватися також під час обшуку, огляду.
З урахуванням наведеного, слідчий суддя дійшов висновку про задоволення клопотання прокурора та накладення арешту на вилучене в ході обшуку майно, оскільки вилучене майно відповідає критеріям, передбаченим ст. 98, ч. 2 ст. 167 КПК України, містить відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, визнано речовим доказом у кримінальному провадженні та метою такого арешту є забезпечення зберігання речових доказів.
З урахуванням наведеного та керуючись ст.98,167, 170-173,175,309,372,392,532 КПК України,-
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання задовольнити.
Накласти арешт на тимчасово вилучене майно, в ході обшуку приміщення обмінного пункту валют за адресою: м. Київ, вул. Антоновича, буд. 155, нежитлове приміщення 41, а саме на: - гроші в сумі 663 442 гривень, 37 130 доларів США, 1 200 польських злотих, 4 135 Євро які належать ТОВ «Преміум фінанс» ЄДРПОУ 39727881.
Ухвала підлягає негайному виконанню прокурором/слідчим у кримінальному провадженні № 42023000000001275 від 02.08.2023.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2023 |
Оприлюднено | 23.04.2024 |
Номер документу | 116331943 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Печерський районний суд міста Києва
Головко Ю. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні