Справа № 282/1566/23
Провадження № 2/282/65/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2024 року смт.Любар
Любарський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого судді Вальчука В.В.
при секретарі судового засідання Демчук В.І.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт.Любар, в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Любарської селищної ради Житомирського району про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач вказує на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Авратин Житомирського району Житомирської області померла його мати ОСОБА_2 , яка до дня смерті, постійно проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Здійснивши поховання матері, він повернувся до своєї сім`ї за місцем свого проживання в с.Жуківка Броварського району Київської області, адже на той час саме відбулося повномасштабне вторгнення Росії на територію України, а тому в нього були об`єктивні причини знаходитися по місцю проживання. Крім того, він працював в сільськогосподарському підприємстві ветлікарем, єдиним за штатом, то кожного дня змушений був перебувати на робочому місці та не мав змоги відлучитись з роботи.
У лютому 2023 року він приїздив у смт.Любар, з тим аби подати заяву про прийняття спадщини, проте йому повідомили, що нотаріус перебуває на лікуванні в м.Житомир, а тому заяву про прийняття спадщини подати не зміг.
Після цього, 20.06.2023 року, розуміючи, що самостійно не може вирішити цього питання, видав довіреність на ОСОБА_3 на представлення його інтересів щодо оформлення спадкових прав після смерті матері.
В липні 2023 року його представник звернувся до приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно, що залишилося після смерті його матері.
Тоді, від свого представника дізнався про наявність заповіту, який залишила мати, яким усе своє майно вона заповіла йому. До цього часу про існування заповіту на його ім`я йому не було відомо.
08.07.2023 року за заявою його представника було заведено спадкову справу №162/2023 після смерті ОСОБА_2 , однак нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкове майно, що залишилося після смерті матері, у зв`язку з пропущенням строку для прийняття спадщини.
За таких обставин він вважає, що пропустив строк прийняття спадщини з поважних причин та просить суд визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, після смерті матері ОСОБА_2 .
Представник позивача адвокат Макаренко І.Я. у підготовче судове засідання на розгляд справи не з`явився, в наявній в матеріалах справи заяві вказав, що позовні вимоги свого довірителя підтримує в повному об`ємі та просить справу слухати у його відсутності та відсутності позивача.
Представник Любарської селищної ради у підготовче судове засідання на розгляд справи не з`явився, надіслав на адресу відзив на позов в якому зазначив, що проти задоволення заявлених позовних вимог не заперечує та просить справу слухати у його відсутності.
Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Частиною 3 ст.200 ЦПК України встановлено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, суд вважає, що справу можливо розглянути без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Авратин Житомирського району Житомирської області померла ОСОБА_2 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданим Любарським відділом ДРАЦС у Житомирському районі Житомирської області Центрально-Західного міжрегіонального Міністерства юстиції (м.Хмельницький).
ОСОБА_2 до дня смерті проживала і була зареєстрована в АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою Авратинського старостинського округу Любарської селищної ради №73 від 07.04.2023 року.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка кадастровий номер 1823180200:02:003:0017 площею 4,4801 гектара для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Авратинського старостинського округу Любарської селищної ради і належала померлій на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ЖТ №120420 виданого Любарською райдержадміністрацією 01.06.2004 року.
За життя ОСОБА_2 розпорядилась своїм майном, склавши заповіт на користь ОСОБА_1 , який було посвідчено секретарем Авратинської сільської ради Любарського району Житомирської області та зареєстровано в реєстрі за №1. На день відкриття спадщини заповіт не змінений і не скасований.
Згідно з постановою приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу №215/02-31 від 08.07.2026 року, 08.07.2023 року до майна померлої ОСОБА_2 заведено спадкову справу №162/2023, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом ОСОБА_1 відмовлено, у зв`язку з порушенням ним строку встановленого законом для прийняття спадщини.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст.ст.1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила ч.3 ст.1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Згідно з роз`ясненнями Пленуму Верховного Суду України, викладеними у п.24 Постанови "Про судову практику у справах про спадкування" від 30.05.2008 р. особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст. 1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити із того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Сукупність досліджених доказів свідчить про можливість визнання пропущеного позивачем строку на подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, що є підставою для визначення йому, як спадкоємцю за заповітом, додаткового строку на звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 .
Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, встановленому статтею 1269 ЦК України, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину.
Враховуючи викладене, суд вважає причини пропущення позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини поважними та вважає за можливе надати позивачу додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст.1220, 1223, 1268-1270, 1272 ЦК України,ст.ст.4, 12, 13, 76-80, 89, 141, 200, 211, 247, 263 - 265, 271 273, 354, 355 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк терміном у тридцять днів з дня вступу рішення суду в законну силу, для прийняття спадщини за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Авратин Житомирського району Житомирської області.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного суду через Любарський районний суд Житомирської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя: В. В. Вальчук
Суд | Любарський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2024 |
Оприлюднено | 18.01.2024 |
Номер документу | 116342144 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Любарський районний суд Житомирської області
Вальчук В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні