Справа № 204/16007/23
Провадження № 2/204/1201/24
КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2024 року суддя Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська Токар Н.В., розглянувши матеріали цивільної справи за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Кавалерійська 9» про відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок залиття жилого приміщення, -
ВСТАНОВИВ:
06 грудня 2023 року до Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська надійшла позовна заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Кавалерійська 9» про відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок залиття жилого приміщення.
На виконання вимог ч.8 ст.187 ЦПК України, з метою визначення підсудності, 08 грудня 2023 року судом був зроблений запит до Єдиного державного демографічного реєстру, та того ж дня отримано відповідь №354870 щодо наявності інформації про реєстрацію ОСОБА_3 ; згідно відповідей №354855 та №354839 відсутня інформація щодо реєстрації інших позивачів.
Повторно, з метою визначення підсудності, 11.12.2023 судом зроблено запит до Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради щодо наявності інформації про реєстрацію сторін, 03.01.2024 отримано відповіді щодо відсутності інформації про реєстрацію ОСОБА_1 , ОСОБА_2 .
Одночасно, судом зроблено запит до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та 16.01.2024 отримано відповідь №407433 щодо наявності інформації про реєстрацію юридичної особи.
Ознайомившись із поданою позовною заявою, вважаю, що дана заява не відповідає вимогам ст.175 ЦПК України.
Відповідно до п.3 ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.
Проте, як вбачається з позовної заяви, остання не містить ціну позову як щодо вимог майнового характеру, яку позивачі просять стягнути з відповідача, так і не зазначена ціна позову щодо вимог немайнового характеру, яку позивачі просять стягнути з відповідача у розмірі 120000,00 грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди.
Згідно п.4 ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів , який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні.
Проте, зміст резолютивної частини позовної заяви в частині стягнення майнової шкоди, завданої внаслідок залиття квартири, не конкретизований.
Відповідно до п.6 ч.3 ст.175 ЦПК України, позовна заява повинна містити відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору, проте позивачами такі відомості в позовній заяві не зазначено.
Відповідно до п.7 ч.3 ст.175 ЦПК України, заява повинна містити відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися, проте позивачами такі відомості також не зазначено.
Також, згідно п.9 ч.3 ст.175 ЦПК України, позовна заява повинна містити попередній (орієнтовний) розрахунок сум судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку з розглядом справи, проте, зазначеного розрахунку позовна заява не містить.
Відповідно до п.10 ч.3 ст.175 ЦПК України, позовна заява повинна містити також підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав, проте, зазначеного підтвердження позовна заява не містить.
Відповідно до ч.1 ст.177 ЦПК України позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб.
Відповідно до ст.95 ЦПК України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Однак, долучені позивачами копії документів не засвідчені належним чином.
Також, відповідно до ч.4 ст.177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Так, позивачі просили на підставі ст.22 Закону України «Про захист прав споживачів», звільнити їх від сплати судового збору при зверненні до суду із вказаною позовною заявою, проте, ознайомившись із зазначеним, суд враховує наступне.
Відповідно до п.22 ч.1 ст.1 Закону України «Про захист прав споживачів», споживач - фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов`язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов`язків найманого працівника.
Як вбачається з позовної заяви, предметом спору є відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок залиття жилого приміщення, при цьому, підставою для звернення до суду з вказаним позовом послугувало не порушення відповідачем прав позивачів як споживачів за договором. Вказаний предмет позову не передбачений положеннями Закону України «Про захист прав споживачів» та не регулюється його нормами. Отже, у спірних правовідносинах позивачі не є споживачами в розумінні Закону України «Про захист прав споживачів», а тому не є звільненими від сплати судового збору згідно з вказаним законом.
Крім того, згідно із правовою позицією, викладеною Верховим Судом України у цивільній справі №6-1341цс15, Закон України «Про захист прав споживачів» застосовується до спорів, які виникли з договірних правовідносин, лише в тому разі, якщо підставою позову є порушення порядку надання споживачеві інформації про умови, які передують укладенню договору.
Таким чином, відсутні підстави для звільнення позивачів від сплати судового збору.
Отже, відповідно до ч.4 ст.177 ЦПК України, позивачам необхідно додати до позовної заяви документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Так, з поданої позовної заяви вбачається, що позивачами заявлено позовні вимоги майнового характеру та позовні вимоги немайнового характеру.
Відповідно до підпункту 1 пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір», ставка судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою встановлюється у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно положень ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір», за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2023 рік», з урахування дати подачі позовної заяви 06.12.2023, з 01 січня 2023 року установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2684 грн.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачам необхідно сплатити судовий збір за позовні вимоги майнового характеру, з урахуванням ціни позову та після проведення оцінки вартості спричиненої шкоди.
Крім того, відповідно до підпункту 2 пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір», ставка судового збору за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою встановлюється у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2023 року становить 2684 гривні із розрахунку 2684*0,4 судовий збір дорівнює 1073 гривні 60 копійок.
Отже, за вимоги немайнового характеру позивачам необхідно сплатити судовий збір у сумі 1073 гривні 60 копійок.
Платіжні реквізити для перерахування судового збору:
«Отримувач коштів ГУК у Дн-кій обл/Чечел.р/22030101, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37988155, Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача UA658999980313141206000004632, Код класифікації доходів бюджету 22030101, Призначення платежу: *;101;
Відповідно до ч.1 ст.185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи наведене вважаю, що провадження у справі неможливо відкрити до усунення вказаних вище недоліків, а тому, позовну заяву слід залишити без руху, а позивачам надати строк для їх усунення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 175, 177, 185 ЦПК України, Законом України «Про судовий збір», -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 доОб`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«Кавалерійська 9»про відшкодуваннямайнової таморальної шкоди,завданої внаслідок залиттяжилого приміщення- залишити без руху і надати позивачам строк для усунення недоліків, який не перевищує десяти днів з дня отримання копії ухвали.
Роз`яснити, що якщо позивачі відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконають вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатять суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивачі не усунуть недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Н.В. Токар
Суд | Красногвардійський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2024 |
Оприлюднено | 18.01.2024 |
Номер документу | 116348434 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Красногвардійський районний суд м.Дніпропетровська
Токар Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні