Рішення
від 11.01.2024 по справі 157/2005/23
КАМІНЬ-КАШИРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 157/2005/23

Провадження №2/157/74/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2024 рокумісто Камінь-Каширський

Камінь-Каширський районний суд Волинської області

в складі головуючого судді Гамули Б.С.,

з участю: секретаря судового засідання Данилюк Ю.О.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Камінь-Каширського виробничого управління житлово-комунального господарства до ОСОБА_2 про відшкодування майнової шкоди, завданої самовільним приєднанням до системи централізованого питного водопостачання,

встановив:

Камінь-Каширське виробниче управління житлово-комунального господарства (далі Камінь-Каширське ВУЖКГ) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про відшкодування майнової шкоди, завданої самовільним приєднанням до системи централізованого питного водопостачання.

Позов обґрунтовано тим, що в результаті обстеження представниками Камінь-Каширського ВУЖКГ мережі водопостачання на наявність самовільного приєднання до системи централізованого питного водопостачання в АДРЕСА_1 вказаного населеного пункту було виявлено факт користування питною водою без укладеного договору з Камінь-Каширським ВУЖКГ, як виконавцем послуг з централізованого водопостачання та за відсутності технічних умов. Про вказане обстеження в присутності споживача ОСОБА_2 було складено акт від 16 червня 2023 року, в якому зазначено, що на подвір`ї виявлено колодязь зі встановленим краном з підключенням до міського водопроводу, до крана під`єднано шланг діаметром 15 мм, при включенні крана біжить вода з міського водопроводу. Договір про надання послуг водопостачання та технічні умови на підключення до водопровідної системи відсутні.

При проведенні 20 червня 2023 року представниками Камінь-Каширського ВУЖКГ повторного обстеження на наявність питної води з міського водопроводу за вищевказаною адресою, виявлено, що на подвір`ї наявний колодязь у місці приєднання до водопровідної мережі, встановлений кран до якого під`єднаний шланг для поливу діаметром 15 мм, при включенні крану виявлено наявність питної води з міського водопроводу належного тиску. Договір про надання послуг водопостачання відповідач підписувати відмовився. Йому особисто було вручено договір на умовах типового, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 №690 (далі Договір), та повідомлення про необхідність укладення цього договору. Незважаючи на результати неодноразового обстеження, а саме наявність води належного тиску, споживач ОСОБА_2 стверджував, що водопостачання відсутнє.

Споживачу рекомендованим повідомленням про вручення було надіслано повідомлення №6/1 від 20.06.2023 про відповідальність за порушення Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України та повторно проєкт Договору.

Внаслідок наявного порушення, виявленого за адресою АДРЕСА_1 , на підставі пункту 6 Розділу IV Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України було здійснено розрахунок збитків, завданих підприємству внаслідок самовільного приєднання до систем централізованого питного водопостачання у вигляді втрат води на суму 4428 гривень 66 копійок. Сума втрат води розрахована відповідно до тарифу, затвердженого рішенням Камінь-Каширської міської ради №2/4 від 14 березня 2022 року та 31 серпня 2023 року. Вказаний розрахунок рекомендованим листом з повідомленням про вручення був надісланий ОСОБА_2 з наданням п`ятиденного строку для оплати. За обліковими даними ОСОБА_2 не сплатив нараховану суму збитків, завданих Камінь-Каширському ВУЖКГ, у вигляді витрат води за розрахунком. Тому відповідач у порушення вимог чинного законодавства, внаслідок самовільного приєднання, не будучи оформленим як абонент, безобліково користувався послугами централізованого водопостачання невизначений строк, чим завдав збитків Камінь-Каширському ВУЖКГ у вигляді втрат води.

Посилаючись на викладене, позивач просить стягнути з відповідача на свою користь суму збитків, завданих внаслідок самовільного приєднання до системи централізованого питного водопостачання, яка становить 4428 грн 66 к., та судові витрати по справі.

Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні позов підтримала. Пояснила, що представники Камінь-Каширського ВУЖКГ провели обстеження мережі водопостачання, під час якого за місцем проживання відповідача на АДРЕСА_1 виявили, що ОСОБА_2 самовільно під`єднався до вказаної мережі без технічних умов, чим зменшив тиск води в системі.

Відповідач ОСОБА_2 у судовому засіданні позов не визнав. Пояснив, що звертався до Камінь-Каширського ВУЖКГ з метою під`єднати своє домогосподарство до мережі водопостачання, проте йому відмовили в цьому, пославшись на відсутність вільних працівників та порадили власними силами здійснити монтаж водонапірної труби. В середині червня 2023 року він найняв працівників, які під`єднали його будинок до мережі водопостачання, а згодом уклав договір про надання послуг з централізованого водопостачання.

Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, проаналізувавши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю.

Судом встановлено, що Камінь-Каширське виробниче управління житлово-комунального господарства, яке є об`єктом власності територіальної громади міста в оперативному відношенні підпорядковується міській раді, надає послуги, зокрема, водопостачання і водовідведення, що вбачається зі статуту Камінь-Каширського виробничого управління житлово-комунального господарства, затвердженого рішенням виконкому Камінь-Каширської міської ради №85 від 14 березня 2007 року, та змін до вказаного статуту, затверджених рішенням виконкому Камінь-Каширської міської ради № 63 від 25 березня 2010 року.

Згідно з рішенням виконавчого комітету Камінь-Каширської міської ради № 2/4 від 14 березня 2022 року «Про коригування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення» (а.с. 4) вирішено здійснити коригування та встановити тарифи на послуги з централізованого водопостачання, що надаються Камінь-Каширським ВУЖКГ на території Камінь-Каширської міської ради в розмірі 13 грн 79 к. за 1 куб. м. Термін дії тарифу встановлено з 01 березня по 01 жовтня 2022 року у відповідності до рішення виконавчого комітету від 30 вересня 2021 року № 10/8.

16 червня 2023 року комісією Камінь-Каширського ВУЖКГ в складі: голови Соловей П.С., члена ОСОБА_3 , в присутності ОСОБА_2 складено акт (а.с. 5), згідно з яким по АДРЕСА_1 комісією виявлено колодязь зі встановленим краном з підключенням до міського водопроводу. До крана під`єднаний шланг діаметром 15 мм. При включенні крана біжить вода належного тиску з міського водопроводу. Договір та технічні умови відсутні.

20 червня 2023 року комісією Камінь-Каширського ВУЖКГ в складі: голови Соловей П.С., членів ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , в присутності ОСОБА_2 складено акт обстеження на наявність питної води з міського водопроводу за адресою: вул. Тиха, 40, м. Камінь-Каширський (а.с. 7), згідно з яким комісією встановлено, що на подвір`ї наявний колодязь у місці приєднання до водопровідної мережі. Встановлений кран, до якого під`єднаний шланг для поливу діаметром 15 мм, при відкриванні якого виявлено наявність питної води з міського водопроводу належного тиску. ОСОБА_2 було вручено проект договору про надання послуг водопостачання, якого останній підписувати відмовився. Також його було повідомлено про необхідність укладення вказаного договору та попереджено про відповідальність, передбачену законодавством.

Згідно з листом начальника Камінь-Каширського ВУЖКГ від 20 червня 2023 року № 6/1 (а.с. 8), якого ОСОБА_4 отримав 23 червня 2023 року, що вбачається з рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 8 зворот), відповідача повідомлено про відповідальність за самовільне приєднання до системи централізованого питного водопостачання, розмір витрат за користування питною водою внаслідок такого приєднання та повторно надіслано для розгляду проект договору про надання послуг централізованого водопостачання з проханням розглянути його умови і з`явитися до адміністрації Камінь-Каширського ВУЖКГ з відповідними документами.

Відповідно до розрахунку збитків, завданих Камінь-Каширському ВУЖКГ самовільним приєднанням до системи централізованого питного водопостачання по АДРЕСА_1 (а.с. 10), сума збитків у вигляді втрати води, завданих Камінь-Каширському ВУЖКГ, у грошовому еквіваленті становить 4428 гривень 66 копійок.

Згідно з листом начальника Камінь-Каширського ВУЖКГ від 31 серпня 2023 року № 102 (а.с. 9), якого ОСОБА_4 отримав 04 вересня 2023 року, що вбачається з рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 9 зворот), відповідача повідомлено про проведення вищевказаного розрахунку, суму збитків, завданих управлінню в розмірі 4428 грн 66 к., та необхідність в п`ятиденний термін сплатити вказану суму на розрахунковий рахунок Камінь-Каширського ВУЖКГ.

На час розгляду справи в суді відповідач зазначені збитки не відшкодував.

Відповідно до п. 4 розділу IV Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 (далі Правила), факт самовільного приєднання до систем централізованого питного водопостачання та/або централізованого водовідведення згідно з пунктами 1, 2 цього розділу фіксується представником виконавця послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення за участю споживача, який самовільно приєднався до цих систем, про що складається акт про виявлення самовільного приєднання та/або самовільного користування. Якщо споживач відмовляється підписати акт, він підписується представником виконавця послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення та не менше ніж двома свідками з обов`язковим зазначенням їх персональних даних, при цьому в акті робиться відповідний запис про таку відмову.

За приписами ст. 22 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» споживачі питної води, послуг з питного водопостачання та водовідведення мають право на підключення в установленому порядку до централізованого водопостачання та водовідведення.

Статтею 46 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» передбачено, що особи, винні у самовільному підключенні споживачів до об`єктів та систем питного водопостачання і водовідведення притягаються до відповідальності згідно із законами України.

Згідно з п. 1 розділу ІV Правил не допускається будь-яке самовільне приєднання об`єктів водоспоживання до діючих систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення (включаючи приєднання до будинкових вводів, внутрішньобудинкових мереж або до мереж споживачів).

Згідно з положеннями п. 2 розділу IV Правил самовільним приєднанням до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення вважається: приєднання до водорозбірної колонки за відсутності технічних умов; приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, здійснене за відсутності технічних умов; приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, здійснене із порушенням наданих виконавцем послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення технічних умов; приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, виконане без участі представників виконавця послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення або із порушенням вимог розділу III цих Правил; користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення без укладання із виконавцем послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення договору про надання таких послуг; самостійне приєднання до систем централізованого питного водопостачання та/або централізованого водовідведення; відсутність або невідповідність нормам розміщення споживачем засобів комерційного обліку води; зафіксовані виконавцем послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення факти пошкодження пломб, індикаторів впливу магнітного поля, втручання у роботу та виведення з ладу вузлів комерційного обліку води; використання води для господарських потреб з самостійних протипожежних систем, що живляться від спільних мереж; недопущення чи перешкоджання виконавцю послуги з централізованого водопостачання/централізованого водовідведення у встановленні чи опломбуванні вузла комерційного обліку чи його елементів, проведенні обстеження мереж водопостачання та водовідведення споживача та їх обладнання, знятті показників засобу обліку.

Пунктом 6 розділу IV Правил передбачено, що у разі самовільного приєднання до систем централізованого питного водопостачання та/або централізованого водовідведення виконавець послуги з централізованого водопостачання/ централізованого водовідведення проводить розрахунок витрат води за пропускною спроможністю водопровідного вводу при швидкості руху води в ній 0,7 м/с та дією її повним перерізом цілодобово або з урахуванням графіка подачі води. Розрахунковий період при самовільному приєднанні встановлюється з дня початку такого приєднання. Якщо дату початку самовільного приєднання виявити неможливо, то період самовільного користування становить тридцять діб.

Відповідно до п. 4 розділу І Правил замовник послуг з централізованого водопостачання та водовідведення це споживач або суб`єкт господарювання, який має намір здійснити будівництво або реконструкцію об`єкта будівництва з подальшим його приєднанням до систем централізованого водопостачання та водовідведення.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» споживач питної води юридична або фізична особа, яка використовує питну воду для забезпечення фізіологічних, санітарно-гігієнічних, побутових та господарських потреб.

За приписами ст. 2 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» дія цього Закону поширюється на всіх суб`єктів господарювання, що виробляють питну воду, забезпечують міста, інші населені пункти, окремо розташовані об`єкти питною водою шляхом централізованого питного водопостачання або за допомогою пунктів розливу води (в тому числі пересувних), застосування установок (пристроїв), інших засобів нецентралізованого водопостачання, а також на органи державної влади та органи місцевого самоврядування, що здійснюють регулювання, нагляд і контроль за якістю питної води, станом джерел, систем питного водопостачання, а також споживачів питної води.

Відповідно до ч. 1 ст. 47 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» підприємствам питного водопостачання, яким заподіяно шкоду юридичними чи фізичними особами внаслідок порушення ними правил користування системами питного водопостачання, пошкодження цих систем, а також внаслідок створення перешкод у проведенні аварійно-відновлювальних робіт, у забезпеченні нормальної експлуатації систем питного водопостачання або шляхом забруднення, засмічення чи виснаження джерел питного водопостачання, збитки відшкодовуються відповідно до закону.

Пунктом 10.4.1. Правил технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05.07.1995 №30, передбачено, що до втрат води належать необліковані витрати води до водолічильників у разі аварій на трубопроводах, витоків з мереж і споруд на них, витоків з водорозбірних колонок, витрат води на протипожежні заходи, а також у разі крадіжок води (не погоджені з виробником приєднання, користування водою без укладання договору з виробником тощо).

Згідно з ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Положеннями ст. 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Аналізуючи вищевикладене, суд вважає доведеним факт самовільного приєднання відповідача до системи централізованого питного водопостачання, тобто порушення ним правил користування системою питного водопостачання, внаслідок чого позивачу заподіяно шкоду, яка підлягає відшкодуванню.

З огляду на викладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Камінь-Каширського ВУЖКГ є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

У відповідності до ст. 141 ЦПК України суд, задовольняючи позовні вимоги повністю, стягує з відповідача на користь позивача понесені ним витрати на сплату судового збору.

Керуючись статтями 12, 81, 89, 141, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України, статтею 1166 Цивільного кодексу України, суд

ухвалив:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Камінь-Каширського виробничого управління житлово-комунального господарства 4428 (чотири тисячі чотириста двадцять вісім) гривень у відшкодування майнової шкоди, завданої самовільним приєднанням до системи централізованого питного водопостачання.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Камінь-Каширського виробничого управління житлово-комунального господарства 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне ім`я, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків сторін: позивач Камінь-Каширське виробниче управління житлово-комунального господарства, вул. Хотешівська, 8, м. Камінь-Каширський, Волинська область, 44501, код ЄДРПОУ 03339360; відповідач ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Повне рішення суду складено 16 січня 2024 року.

Головуючий: Б.С. Гамула

Дата ухвалення рішення11.01.2024
Оприлюднено19.01.2024
Номер документу116355261
СудочинствоЦивільне
Сутьвідшкодування майнової шкоди, завданої самовільним приєднанням до системи централізованого питного водопостачання

Судовий реєстр по справі —157/2005/23

Рішення від 11.01.2024

Цивільне

Камінь-Каширський районний суд Волинської області

Гамула Б. С.

Рішення від 11.01.2024

Цивільне

Камінь-Каширський районний суд Волинської області

Гамула Б. С.

Ухвала від 03.11.2023

Цивільне

Камінь-Каширський районний суд Волинської області

Гамула Б. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні