Справа № 201/475/24
Провадження № 1-кс/201/150/2024
УХВАЛА
Іменем України
16 січня 2024 року м. Дніпро
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , розглянувши клопотання слідчого в ОВС 2-го відділення слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 , погоджене прокурором Сватівської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_4 , про надання дозволу на проведення обшуку за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22023130000000057, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.01.2023 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України,
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшло погоджене прокурором клопотання слідчого про надання дозволу на проведення обшуку.
В обґрунтування заявленого зазначено, що 24.02.2022 рф здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв`язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.
У результаті вищезазначених подій, значна частина території Луганської області опинилась під контролем регулярних з`єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань рф, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій російської федерації на території Луганської області.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб та у подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався Указами Президента України.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджено «Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією».
Відповідно до вищевказаного с. Стельмахівка Коломийчиської сільської територіальної громади Сватівського району Луганської області з 24.02.2022 є тимчасово окупованою російською федерацією територією України.
Згідно п. 6 ч. 1 ст.1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб`єктів адміністративних послуг.
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи у с. Стельмахівка Луганської області, будучи управляючим ФГ «Стельмахівське» у період збройної агресії РФ, протягом березня-вересня 2022 вчинив умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво), збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні шляхом: добровільного збору, підготовки та передачі матеріальних ресурсів представникам держави-агресора, її збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора.
Встановлено, що власниками майнового комплексу та активів ФГ «Стельмахівське» є громадяни України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_7 , ФГ «Стельмахівське» зареєстроване за адресою: Луганська область, Сватівський район, с. Стельмахівка, вул. Молодіжна, будинок 1Б (код ЄДРПОУ 34250278).
Встановлено, що уродженка с. Стельмахівка Сватівського району Луганської області, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 протягом червня-жовтня 2022 року перебуваючи на тимчасово окупованій території с.Стельмахівка Сватівського району, виконуючи вказівки власника т.зв. КФХ «Стельмаховское» ОСОБА_6 , фактично виконувала обов`язки бухгалтеру т. зв. «КФХ «Стельмаховское», тобто здійснювала бухгалтерський та фінансовий облік господарства.
На теперішній час ОСОБА_8 фактично мешкає в приміщенні готельно-ресторанного комплексу « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, об`єкту житлової нерухомості за адресою: АДРЕСА_2 , на праві приватної власності належить приватному підприємству «Олтранс», код ЄДРПОУ: 25089774, країна реєстрації Україна.
Таким чином, у органу досудового розслідування наявні підстави вважати, що у кімнаті № 227 готельно-ресторанного комплексу « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за адресою: Волинська область, Луцький район, с. Липини, вул. Окружна, буд, 32в, може зберігатися документація щодо діяльності ФГ «Стельмахівське» комп`ютерна техніка, переносні жорсткі диски, мобільні телефони, флеш-накопичувачі, грошові кошти, щодо яких існують достатні підстави вважати, що вони отримані злочинним шляхом, чорнові записи (блокноти, зошити, окремі аркуші паперу) з інформацією щодо ведення господарської діяльності ФГ «Стельмахівське» на тимчасово окупованій території Луганської області.
Підставою для проведення обшуку у кімнаті № 227 готельно-ресторанного комплексу « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за адресою: Волинська область, Луцький район, с. Липини, вул. Окружна, буд, 32в, у якій фактично мешкає ОСОБА_8 є наявність достатніх відомостей вважати, що в ній можуть бути виявлені та вилучені вказані вище речі та документи, які необхідні для встановлення всіх обставин у кримінальному провадженні (у тому числі всіх осіб, причетних до вчинення кримінальних правопорушень). Таким чином, відповідно до ст. 98 КПК України, їх може бути використано як речові докази у провадженні, оскільки вони містять відомості щодо фактів та обставин, які в ньому встановлюються, і можуть бути доказами під час судового розгляду. Без отримання документації, щодо діяльності ФГ «Стельмахівське», комп`ютерної техніки, переносних жорстких дисків, мобільних телефонів, флеш-накопичувачів, грошових коштів, щодо яких існують достатні підстави вважати, що вони отримані злочинним шляхом, чорнових записів (блокнотів, зошитів, окремих аркушів паперу) з інформацією щодо ведення господарської діяльності ФГ «Стельмахівське» подальше проведення досудового розслідування, в тому числі судових експертиз необхідних для встановлення розміру шкоди неможливе.
Вказані речі та документи, відповідно до п. 7 ч. 3 ст. 234 КПК України, мають зв`язок із вчиненим кримінальним правопорушенням, оскільки провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, була здійснена, у тому числі, шляхом використання зазначених речей та документів, які планується відшукати.
Відповідно до п. 8 ч. 3 ст. 234 КПК України в обґрунтування необхідності проведення обшуку слід зазначити, що доступ до вказаних речей та документів неможливо отримати органом стороною обвинувачення у добровільному порядку шляхом їх витребування відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України або за допомогою інших слідчих дій (з огляду на викладені вище обставини, у тому числі залучення до протиправної діяльності значної кількості суб`єктів, розподілу ролей між ними, приховування слідів цієї діяльності, що свідчать про можливе приховування чи спотворення відповідних документів).
На підставі наведеного, просив клопотання задовольнити.
Слідчий в судовому засіданні вимоги клопотання підтримав, просив задовольнити.
Слідчий суддя, розглянувши клопотання, дослідивши додані до клопотання документи, матеріали кримінального провадження вважає, що клопотання підлягає задоволенню з таких підстав.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у провадженні 2-го відділення слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях перебуває кримінальне провадження № 22023130000000057, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.01.2023 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Згідно матеріалів клопотання, громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи у с. Стельмахівка Луганської області, будучи управляючим ФГ «Стельмахівське» у період збройної агресії РФ, протягом березня-вересня 2022 вчинив умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво), збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні шляхом: добровільного збору, підготовки та передачі матеріальних ресурсів представникам держави-агресора, її збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора.
Як видно з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ОСОБА_6 , є власниками та орендарем земельних ділянок у Сватівському районі Луганської області, які у тому числі перебувають в оренді ФГ «Стельмахівське».
Досудовим розслідуванням встановлено, що уродженка с. Стельмахівка Сватівського району Луганської області, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 протягом червня-жовтня 2022 року перебуваючи на тимчасово окупованій території с.Стельмахівка Сватівського району, виконуючи вказівки власника т.зв. КФХ «Стельмаховское» ОСОБА_6 , фактично виконувала обов`язки бухгалтеру т. зв. «КФХ «Стельмаховское», тобто здійснювала бухгалтерський та фінансовий облік господарства.
На теперішній час ОСОБА_8 фактично мешкає в приміщенні готельно-ресторанного комплексу «Лагуна» за адресою: АДРЕСА_1 .
На підтвердження клопотання слідчим надані: витяг з ЄРДР, протокол огляду відомостей про реєстрацію ФГ «Стельмахівське» та КФХ «Стельмаховское», протоколи допиту свідків, які підтверджують факт виїзду ОСОБА_6 і ОСОБА_8 з окупованої території, відомості про родинний зв`язок між ОСОБА_6 і ОСОБА_8 , інші протоколи слідчих дій.
Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчудження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, об`єкту житлової нерухомості за адресою: АДРЕСА_2 , на праві приватної власності належить приватному підприємству «Олтранс», код ЄДРПОУ: 25089774, країна реєстрації Україна.
Відповідно до ст. 30 Конституції України не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, а у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - на підставі ухвали слідчого судді Вищого антикорупційного суду.
Згідно із ч. 1 ст. 235 КПК України ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи з підстав, зазначених у клопотанні прокурора, слідчого, надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз.
Враховуючи вищевикладене, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, встановлення місцезнаходження розшукуваної особи, що дозволить органам досудового розслідування провести подальше розслідування кримінального провадження, враховуючи той факт, що є всі підстави вважати, що у приміщенні, зазначеному у клопотанні, можуть знаходитись предмети, речі та засоби, які є речовими доказами у кримінальному провадженні.
Слідчий суддя вважає обґрунтованим клопотання у частині доцільності вилучення електронних носіїв інформації, оскільки вилучені електронні інформаційні системи можуть бути засобами або знаряддями вчинення кримінального правопорушення, а вилучені з них докази можуть бути використані для проведення експертного дослідження.
При цьому, слідчий суддя роз`яснює, що тимчасове вилучення указаних доказів допускається, якщо доступ до них обмежується їх власником, володільцем або утримувачем чи пов`язаний з подоланням системи логічного захисту.
Відповідно до ч. 1 ст. 168 КПК України забороняється тимчасове вилучення електронних інформаційних систем, комп`ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку, крім випадків, коли їх надання разом з інформацією, що на них міститься, є необхідною умовою проведення експертного дослідження, або якщо такі об`єкти отримані в результаті вчинення кримінального правопорушення чи є засобом або знаряддям його вчинення, а також якщо доступ до них обмежується їх власником, володільцем або утримувачем чи пов`язаний з подоланням системи логічного захисту.
Грошові кошти можуть бути вилучені лише якщо щодо яких існують достатні підстави вважати, що вони отримані злочинним шляхом.
Відповідно до ч. 1 ст. 235 КПК України ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи з підстав, зазначених у клопотанні прокурора, слідчого, надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз.
Відповідно п. 2 ч. 2 ст. 235 КПК України ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи повинна містити відомості про прокурора, слідчого, який подав клопотання про обшук.
Варто відзначити про надані у Постанові Верховного Суду від 17.02.2021р. по справі № 263/10353/16-к (провадження № 51-4972км20) роз`яснення про те, що приписи ст. 235 КПК України не зобов`язують слідчого суддю в ухвалі зазначати прокурора чи слідчого, який буде проводити обшук, натомість зазначена ухвала має містити відомості про прокурора, слідчого, який подав клопотання про обшук.
Із системного тлумачення статей 36, 40, 235, 236 КПК України не вбачається, що до компетенції слідчого судді належить визначення як конкретного слідчого або прокурора, які мають здійснювати таку слідчу (розшукову) дію, так й інших осіб, що будуть брати участь у проведенні обшуку (понятих, працівників оперативного підрозділу, спеціалістів та ін.). Питання про дотримання вимог КПК прокурором або слідчим щодо належного використання повноважень здійснювати обшук, залучення понятих, спеціалістів, працівників оперативного підрозділу, підозрюваного, захисника, інших учасників провадження вирішуються на етапі судового провадження (п. 24 ст. 3 КПК України), а не провадження у слідчого судді, і за умови надання суду протоколу обшуку як доказу винуватості у вчиненні злочину.
Таким чином, визначення в ухвалі слідчого судді конкретного слідчого або прокурора, які мають здійснювати обшук, перебуває поза межами повноважень слідчого судді з контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні та обмежується в цій частині перевіркою того, чи є належним суб`єктом учасник кримінального провадження, який звернувся з клопотанням про проведення обшуку.
Роз`яснити слідчому, прокурору, що у відповідності до ч. 5 ст. 171 КПК України клопотання слідчого, прокурора про арешт тимчасово вилученого майна повинно бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, у якої його було вилучено.
У разі тимчасового вилучення майна під час обшуку, огляду, здійснюваних на підставі ухвали слідчого судді, передбаченої статтею 235 цього Кодексу, клопотання про арешт такого майна повинно бути подано слідчим, прокурором протягом 48 годин після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, в якої його було вилучено.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 110, 233, 234, 236, 309 КПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення обшуку кімнати №227 готельно-ресторанного комплексу « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за адресою: Волинська область, Луцький район, с. Липини, вул. Окружна, буд, 32в, з метою відшукання та вилучення:
документації, щодо діяльності ФГ «Стельмахівське», комп`ютерної техніки, переносних жорстких дисків, мобільних телефонів, флеш-накопичувачів, грошових коштів, щодо яких існують достатні підстави вважати, що вони отримані злочинним шляхом, чорнових записів (блокнотів, зошитів, окремих аркушів паперу) з інформацією щодо ведення господарської діяльності ФГ «Стельмахівське» на тимчасово окупованій території Луганської області.
Строк дії цієї ухвали 1 місяць з дня її постановлення, а саме - до 16 лютого 2024 року.
Ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Повний текст ухвали оголошений 16 січня 2024 року об 11 год. 55 хв.
Зобов`язати слідчого або прокурора у цьому кримінальному провадженні повідомити слідчого суддю Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська про виконання цієї ухвали.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2024 |
Оприлюднено | 20.01.2025 |
Номер документу | 116374936 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська
Наумова О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні